Prawda

Czwartek, 19 kwietnia 2018 - 15:28

« Poprzedni Następny »


Rolnictwo organiczne nie służy środowisku


Steven Novella 2017-06-04


Czasami marketing wymaga nauki, jak spowodować, byś uwierzył w coś, co wcale nie jest prawdą, z konkretnym celem sprzedania ci czegoś (produktu, usługi lub też ideologii). Lobby organiczne, na przykład, dokonało wspaniałej pracy stworzenia wokół żywności organicznej aureoli zdrowia i aureoli produkcji przyjaznej środowisku, demonizując równocześnie konkurencję (ostatnio koncentrują się na GMO).

Te twierdzenia są jednak w sposób oczywisty niesłuszne. Żywność organiczna nie jest zdrowsza ani pożywniejsza niż żywność konwencjonalna. Ponadto, technologia GMO jest bezpieczna i nie ma żadnych niepokojów zdrowotnych wobec produktów GMO, które obecnie znajdują się na rynku.


Jeszcze większa różnica istnieje jednak między wiarą w dobroczynne skutki rolnictwa organicznego dla środowiska a rzeczywistością. W rzeczywistości rolnictwo organiczne jest gorsze dla środowiska niż rolnictwo konwencjonalne jeśli chodzi o wywarty na środowisko wpływ w stosunku do ilości wyprodukowanej żywności.


Po pierwsze, rolnictwo organiczne używa pestycydów. Muszą one tylko być „naturalnymi” pestycydami, co znaczy takimi, które nie są wybierane ze względu na swoje właściwości. Idealnie rzecz biorąc, wybór pestycydu i strategia używania go powinny być oparte na dowodach i zoptymalizowaniu dla najlepszego efektu, minimalnej szkodliwości dla zdrowia i dla środowiska, opłacalności i wygodzie użycia. W rolnictwie organicznym jednak nie dokonuje się wyborów na podstawie udowodnionych efektów wyboru. Głównym kryterium jest, że pestycyd musi być „naturalny”, nawet jeśli jest gorszy pod każdym innym względem. To znaczy, że ideologia przebija dowody. Opiera się to na błędzie “odwołania do natury”, nieuzasadnionego założenia, że coś “naturalnego” będzie w magiczny sposób lepsze niż cokolwiek wytworzonego w systemie przemysłowym.   

 

Właściwie moim głównym zarzutem do etykietki “organiczne” jest to, że reprezentuje ona fałszywą, ideologiczną dychotomię. Każda praktyka rolnicza powinna być sądzona według własnych zalet i wad, zamiast ideologicznego łączenia rozmaitych praktyk pod wspólnym szyldem. Nie obchodzi mnie, czy dana praktyka jest organiczna, czy nie, obchodzą mnie jej wyniki i skutki.

 

Nowe badanie niemieckie


Największym chyba problemem z rolnictwem organicznym jest to, że używa więcej ziemi niż rolnictwo konwencjonalne. Większość negatywnego wpływu rolnictwa jest spowodowana użyciem ziemi. Powodem, dla którego maleje liczba motyli monarchów (danaid wędrowny) jest to, że łąki z trojeścią zastępowane są farmami tępiącymi chwasty.


Innymi słowy – jeśli naprawdę dbasz o środowisko, to powinieneś popierać każdą praktykę, która minimalizuje użycie ziemi do produkcji żywności. Te praktyki powinny także być zrównoważone z rosnącą populacją świata. Oznacza to przyjęcie technologii GMO i używanie praktyk rolniczych opartych na dowodach zamiast na ideologii.


Najnowsze badanie, które popiera wniosek, że rolnictwo organiczne jest niewydajne, pochodzi z Niemiec. Porównują oni to, co uważają za typowo organiczną dietę z typową dietą standardową mierząc dwie rzeczy: ślad węglowy i całkowite użycie ziemi. Niezbyt podoba mi się w tym badaniu to, że mieszają dwie zmienne. Odkryli, że typowa konwencjonalna dieta zawiera o 40% więcej mięsa niż typowa dieta organiczna.


Ich główne wnioski są następujące:


Ślad węglowy diet organicznej i konwencjonalnej był taki sam – żadnej istotnej różnicy. To jednak obejmuje fakt, że dieta konwencjonalna zawiera 40% więcej mięsa, a konsumpcja mięsa jest głównym czynnikiem zwiększającym ślad węglowy. Dlatego, jeśli wyeliminujesz zmienną mięsa, produkty organiczne dają znacznie wyższy ślad węglowy niż produkty konwencjonalne, ale ten wyższy ślad węglowy równoważy zmniejszona konsumpcja mięsa.


Oczywiście, idealna byłaby sytuacja, w której używa się konwencjonalnych praktyk rolniczych, ale także redukuje konsumpcję mięsa.


Ponadto, dieta organiczna (znowu ze zmienną mięsa) zużywa 40% więcej ziemi niż dieta konwencjonalna. To jest olbrzymia różnica. Zgadza się to z innymi badaniami, które pokazują, że rolnictwo organiczne zużywa 20-40% więcej ziemi niż rolnictwo konwencjonalne. Ta różnica będzie prawdopodobnie wzrastać w miarę postępów z uprawami GMO (które są zakazane przez reguły rolnictwa organicznego).


Ocenia się,
 że już używamy 40% powierzchni lądowej Ziemi dla rolnictwa, co jest w zasadzie całą ziemią nadającą się do upraw. W miarę jak rośnie populacja, potrzebujemy zdobyć więcej żywności z tego samego obszaru ziemi, a powinniśmy redukować nasz rolniczy ślad na Ziemi przez używanie mniejszego jej obszaru. Rolnictwo organiczne jest krokiem w niewłaściwym kierunku.

 

Kiedy mówiłem o tym w przeszłości, obrońcy rolnictwa organicznego argumentowali czasami, że takie oszacowania nie opierają się na optymalnym rolnictwie organicznym. Jeśli robisz to poprawnie, mówili, możesz dorównać, a nawet przewyższyć produkcję konwencjonalną. Nie ma jednak żadnych podstaw do takich twierdzeń. Przypomina to trochę błąd „żaden prawdziwy Szkot”, jak gdyby farmerzy organiczni używający więcej ziemi nie byli „prawdziwymi” farmerami organicznymi, a przynajmniej nie robiącymi tego poprawnie. Podają także tylko anegdoty o tym, jak oni sami albo ktoś inny potrafi zbierać zdumiewająco wysokie plony przy rolnictwie organicznym.


Dowody naukowe pokazują coś zupełnie innego. Rolnictwo organiczne stosowane w rzeczywistym świecie na mającą znaczenie skalę jest mniej wydajne niż rolnictwo konwencjonalne. Nie stać nas na nie nawet przy bardziej konserwatywnej ocenie, że używa 20% więcej ziemi. Nie ma 20% więcej ziemi, żeby objąć ją uprawą.


Następnym, nielogicznym argumentem jest twierdzenie o zredukowaniu marnowania żywności. To jak powiedzenie, że nie potrzebujemy zielonej energii, a powinniśmy tylko zredukować marnowanie energii. Jasne, powinniśmy optymalizować nasz system dystrybucji i przechowywania żywności, by zminimalizować marnowanie jej. W rzeczywistości, GMO może pomóc przez przedłużenie okresu przydatności, zredukowanie brązowienia i inne pomysły. Nie znaczy to jednak, że stać nas na marnotrawstwo w jednej dziedzinie, jeśli ograniczymy je w innej. Zamiast tego, bądźmy wydajni i oszczędni we wszystkich aspektach produkcji żywności i zredukujmy zużycie ziemi, jeśli to możliwe.


Wniosek


Rolnictwo organiczne przynosi efekty przeciwne do zamierzonych. Jest oparte na ideologii i tworzy fałszywą dychotomię, która zachęca do mieszania zmiennych w dezorientujący sposób. Choć wyniki niemieckiego badania są pouczające, ono także wpada w tę fałszywą dychotomię organiczną i zaciera prawdziwe rozmiary niewydajności rolnictwa organicznego.


Istnieją jasne dowody, że rolnictwo organiczne na jakąkolwiek sensowną skalę jest znacznie mniej wydajne pod względem zużycia ziemi niż rolnictwo konwencjonalne. To w rzeczywistości może być część motywacji opozycji organicznej wobec GMO – wiedzą, że nie mogą konkurować. W miarę rozszerzania stosowania technologii GMO różnica w produkcji najprawdopodobniej wzrośnie. Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy naukowcom uda się podkręcić fotosyntezę lub stworzyć odmiany, które same pobierają azot. Lobby organiczne stara się zatrzymać nasze postępy w nauce, żeby ich rodzaj rolnictwa mógł przetrwać.


Muszą także nadal prowadzić swoje oszukańcze praktyki marketingowe, które szerzą dezinformację o rzeczywistych skutkach rolnictwa organicznego. Jeśli jesteś za ochroną środowiska, powinieneś być przeciwko rolnictwu organicznemu. Niemniej lobby organicznemu udaje się przekonać ludzi zainteresowanych ochroną środowiska, że rolnictwo organiczne jest dla środowiska lepsze.


Trudno jest zwalczać skuteczną narrację suchymi dowodami naukowymi. To może być ostatecznie epitafium dla ludzkości.


Organic Farming is Bad for the Environment

25 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 763 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk