Prawda

Poniedziałek, 10 grudnia 2018 - 13:57

« Poprzedni Następny »


Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu


Steven Novella 2018-03-05


Dwadzieścia lat zaangażowania w sceptyczny aktywizm daje trochę perspektywy. Zauważyłem, że większość pseudonauki i dziwacznych systemów wierzeń jest w swej istocie taka sama. Oczywiście, szczegóły różnią się, ale leżące u podstaw błędy logiki i myślenia są takie same. Zasadniczo ludzie powtarzają raz za razem te same błędy.

To była pierwotna motywacja stworzenia listy częstych błędów logicznych. Natykaliśmy się raz za razem na tę samą marną logikę i chcieliśmy zająć się leżącymi u jej podstaw błędami poznawczymi. To dlatego naukowy sceptycyzm jest tak mocno zaangażowany w metapoznanie – myślenie o myśleniu. Na przykład, istnieją tysiące fałszywych twierdzeń medycznych. Obalanie każdego z nich jest nieskończoną grą w „whack-a-mole”. Lepiej jest zrozumieć i zająć się leżącymi u podstaw błędami w logice i metodzie, które prowadzą do całego medycznego nonsensu.

 

Stosunkowo niedawno to zjawisko nazwano “magnetyzmem nonsensu” Jest to teza, że ludzie, którzy wierzą w jeden rodzaj pseudonauki, mają tendencję do dawania wiary w wiele innych rodzajów nonsensu – przyciągają się wzajemnie. Powód wydaje się oczywisty – jeśli masz błędną metodę, raz za razem dojdziesz do błędnych wyników.


Mogą być różne odcienie magnetyzmu nonsensu, chociaż wiele nachodzi na siebie. Na przykład, są wyznawcy teorii spiskowych, którzy wierzą w każdy spisek; są tu uduchowieni „prawdziwi wierni”, którzy są skłonni do wiary we wszystko, co mistyczne; i są fanatycy „natury”, mówiący „natura jest najlepsza”, którzy dają się nabrać na każdą reklamę, że coś jest „naturalne” i na każde sianie paniki, że „chemia zbija”.


Nowa inicjatywa obywatelska w Kalifornii
 (oczywiście) jest znakomitym przykładem tego rodzaju niechlujnego myślenia. Łączy podziw dla wszystkiego, co naturalne, z irracjonalnym strachem przed substancjami chemicznymi i spiskowym myśleniem anty-korporacyjnym w zbiór wszystkich orgii magnetyzmu nonsensu. Według stanowego prokuratora generalnego:

STATUT INICJATYWY REGULULUJE ROZMAITE SUBSTANCJE I PRAKTYKI ZWIĄZANE Z ROLNICTWEM, TOWARAMI KONSUMPCYJNYMI I ZDROWIEM. Zabrania używania lub wypuszczania do środowiska genetycznie modyfikowanych roślin i zwierząt i ponad 300 substancji. Tworzy nowy organ stanowy do regulowania działalności w środowisku, modyfikowania projektów o wpływie zanieczyszczającym i promieniującym oraz testuje i zatwierdza substancje zanim mogą one być wprowadzone w Kalifornii. Zabrania fluoryzowania lub chlorowania wody. Reguluje składniki szczepionek i eliminuje szczepienia jako wymóg przyjęcia do szkół i przedszkoli. Zapewnia karną i cywilną odpowiedzialność za naruszenia bez przepisu o przedawnieniu.

Zasadniczo byłoby to przejęcie szpitala psychiatrycznego przez pacjentów. Projektodawczyni tej inicjatywy, Cheriel Jensen, ma nadzieję spełnić tą jedną ustawą marzenia aktywistów antynauki z całego ubiegłego stulecia. Musi zebrać podpisy 365880 zarejestrowanych wyborców (pięć procent wszystkich głosów  oddanych na gubernatora w wyborach z listopada 2014 r.) do 6 sierpnia, by doprowadzić do głosowania.


Najciekawszym aspektem proponowanej ustawy jest jawny magnetyzm nonsensu. Pokazuje nachodzenie na siebie ruchu antyszczepionkowego, ruchu anty-GMO, ruchu przeciw fluoryzacji i panikarzy uniwersalnych toksyn. Dorzucają także nowszych spiskowych teoretyków w sprawie inteligentnych liczników. Jeśli coś jest nowe i techniczne, są przeciwko temu.

 

Oczywiście, nie każdy, kto jest przeciwko GMO, jest także przeciwko szczepieniom. Ale w znacznej mierze te grupy pokrywają się. W niedawnym badaniu wiary w spiski medyczne 49% badanych wierzyło w przynajmniej jeden. 18% wierzyło w trzy lub więcej – mówimy tutaj właśnie o tych 18 procentach.


Istnieją także kulturowe powody tego nakładania się, a nie tylko leżąca u podstaw filozofia i styl poznawczy. Ludzie, którzy oglądają Dr Oz lub innych “telewizyjnych doktorów” częściej akceptowali wiele spisków medycznych. To jest zjawisko “Goop” [marka Gwyneth Paltrow, guru ruchu naturalnego życia. przyp. tłum.] – rewerencja wobec niejasnej koncepcji tego, co “naturalne”, używanie alternatywnych terapii i odrzucenie medycznych i naukowych autorytetów stały się teraz “stylem życia”.


Media społecznościowe także wzmacniają magnetyzm nonsensu. Jeśli oglądasz wideo na YouTube, kwestionujące bezpieczeństwo szczepionek, wideo przeciwko GMO pojawiają się po prawej stronie ekranu. To sprzężenie wzmacnia leżącą u podstaw filozofię, a nie tylko konkretne przekonania.


To jest siła narracji, o której często tutaj pisałem. Badania psychologiczne (i osobiste doświadczenie) ujawniają, że ludziom potrzebny jest sposób nadania sensu złożonemu i często przerażającemu światu. Potrzebujemy wyjaśniającej narracji. Przez większość czasu akceptujemy wyjaśniające narracje, jakie oferuje nasza kultura – internalizujemy je, a potem szerzymy.


Jednym z celów metapoznania jest myślenie o tych wyjaśniających narracjach. Dlaczego w ogóle w nie wierzymy, jakie są ich mocne strony i słabości, czy istnieje coś lepszego?


Zasadniczo więc, w tej inicjatywie obywatelskiej widzimy przejaw pewnej wyjaśniającej narracji, która próbuje nadać sens nowoczesnemu światu technicznemu jako spisku potężnych firm, wystarczająco silnych, by kontrolować, a co najmniej mocno wpływać na rząd, który powinien je kontrolować, a które zatruwają społeczeństwo przez nierozważne używanie toksyn i substancji chemicznych. Tymczasem dzielna grupa rebeliantów stara się ujawnić prawdę w mediach społecznościowych. Według tego światopoglądu lepsze, łagodniejsze firmy sprzedają naturalne produkty, żywność i naturalne terapie. Nie można ufać nauce i naukowcom (chyba że odkrywają to, w co chcesz wierzyć i potwierdzają twoje teorie spiskowe). Wszystko „chemiczne” jest podejrzane, a najmniejsze podejrzenie, że jakaś substancja chemiczna może być szkodliwa, należy przyjmować jako niezbicie twierdzenie.


Każdy, kto kwestionuje tę narrację, jest trollem i wspólnikiem potężnych firm. Można założyć, że to prawda, bez potrzeby żadnych rzeczywistych dowodów.


Jeśli to jest twoja wyjaśniająca narracja, to jest to filtr, przez który widzisz świat, a media społecznościowe wygodnie opatulą cię w „dolinę echa”, która wzmacnia tę narrację. W ramach tego światopoglądu ma sens twierdzenie, że szczepionki są trucizną, fluoryzacja jest spiskiem, GMO są niebezpieczne a inteligentne liczniki szpiegują nas. Jeśli chcesz odrzucić naukowy konsensus w jednej sprawie, dlaczego nie odrzucić go we wszystkich sprawach? Masz „alternatywnych” ekspertów, którzy dają ci alternatywne fakty na poparcie twoich alternatywnych przekonań.


Ciekawe, jak wyjdzie ta inicjatywa obywatelska. W pewnym sensie jest to badanie rozpowszechnienia tej narracji w Kalifornii. Podejrzewam, że się nie uda, bo po prostu idzie zbyt daleko i tylko 18% twardogłowych wiernych ją poprze. Ale zobaczymy. Ostatnio historia nie była uprzejma dla mojego optymizmu.


New California Initiative – Crank Magnetism in Action

18 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Steven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.



Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 876 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu



Mózg i kodowanie predyktywne



Nocna rozmowa



WSzyscy wiedza



Nieustający marsz



Oświecenie Pinker



Alternatywna medycyna zabija



Kobiety ofiarami



Prometeusz



modyfikowana pszenica



Arabowie



Roboty będą uprawiać ziemię



Sumienie, czyli moralność bez smyczy



Skomplikowana ewolucja



Argument neuroróżnorodności



Nowe badanie pamięci długotrwałej



Ściganie bluźnierstwa



Ryby jaskiniowe



Autyzm



Od niepamiętnych czasów



Tunezyjczycy przeciw złemu prawu



Drugie prawo termodynamiki



Pochwała ignorancj



Mistyfikacja Sokala



Intronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk