Prawda

Sobota, 23 czerwca 2018 - 23:43

« Poprzedni Następny »


Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu


Steven Novella 2018-03-05


Dwadzieścia lat zaangażowania w sceptyczny aktywizm daje trochę perspektywy. Zauważyłem, że większość pseudonauki i dziwacznych systemów wierzeń jest w swej istocie taka sama. Oczywiście, szczegóły różnią się, ale leżące u podstaw błędy logiki i myślenia są takie same. Zasadniczo ludzie powtarzają raz za razem te same błędy.

To była pierwotna motywacja stworzenia listy częstych błędów logicznych. Natykaliśmy się raz za razem na tę samą marną logikę i chcieliśmy zająć się leżącymi u jej podstaw błędami poznawczymi. To dlatego naukowy sceptycyzm jest tak mocno zaangażowany w metapoznanie – myślenie o myśleniu. Na przykład, istnieją tysiące fałszywych twierdzeń medycznych. Obalanie każdego z nich jest nieskończoną grą w „whack-a-mole”. Lepiej jest zrozumieć i zająć się leżącymi u podstaw błędami w logice i metodzie, które prowadzą do całego medycznego nonsensu.

 

Stosunkowo niedawno to zjawisko nazwano “magnetyzmem nonsensu” Jest to teza, że ludzie, którzy wierzą w jeden rodzaj pseudonauki, mają tendencję do dawania wiary w wiele innych rodzajów nonsensu – przyciągają się wzajemnie. Powód wydaje się oczywisty – jeśli masz błędną metodę, raz za razem dojdziesz do błędnych wyników.


Mogą być różne odcienie magnetyzmu nonsensu, chociaż wiele nachodzi na siebie. Na przykład, są wyznawcy teorii spiskowych, którzy wierzą w każdy spisek; są tu uduchowieni „prawdziwi wierni”, którzy są skłonni do wiary we wszystko, co mistyczne; i są fanatycy „natury”, mówiący „natura jest najlepsza”, którzy dają się nabrać na każdą reklamę, że coś jest „naturalne” i na każde sianie paniki, że „chemia zbija”.


Nowa inicjatywa obywatelska w Kalifornii
 (oczywiście) jest znakomitym przykładem tego rodzaju niechlujnego myślenia. Łączy podziw dla wszystkiego, co naturalne, z irracjonalnym strachem przed substancjami chemicznymi i spiskowym myśleniem anty-korporacyjnym w zbiór wszystkich orgii magnetyzmu nonsensu. Według stanowego prokuratora generalnego:

STATUT INICJATYWY REGULULUJE ROZMAITE SUBSTANCJE I PRAKTYKI ZWIĄZANE Z ROLNICTWEM, TOWARAMI KONSUMPCYJNYMI I ZDROWIEM. Zabrania używania lub wypuszczania do środowiska genetycznie modyfikowanych roślin i zwierząt i ponad 300 substancji. Tworzy nowy organ stanowy do regulowania działalności w środowisku, modyfikowania projektów o wpływie zanieczyszczającym i promieniującym oraz testuje i zatwierdza substancje zanim mogą one być wprowadzone w Kalifornii. Zabrania fluoryzowania lub chlorowania wody. Reguluje składniki szczepionek i eliminuje szczepienia jako wymóg przyjęcia do szkół i przedszkoli. Zapewnia karną i cywilną odpowiedzialność za naruszenia bez przepisu o przedawnieniu.

Zasadniczo byłoby to przejęcie szpitala psychiatrycznego przez pacjentów. Projektodawczyni tej inicjatywy, Cheriel Jensen, ma nadzieję spełnić tą jedną ustawą marzenia aktywistów antynauki z całego ubiegłego stulecia. Musi zebrać podpisy 365880 zarejestrowanych wyborców (pięć procent wszystkich głosów  oddanych na gubernatora w wyborach z listopada 2014 r.) do 6 sierpnia, by doprowadzić do głosowania.


Najciekawszym aspektem proponowanej ustawy jest jawny magnetyzm nonsensu. Pokazuje nachodzenie na siebie ruchu antyszczepionkowego, ruchu anty-GMO, ruchu przeciw fluoryzacji i panikarzy uniwersalnych toksyn. Dorzucają także nowszych spiskowych teoretyków w sprawie inteligentnych liczników. Jeśli coś jest nowe i techniczne, są przeciwko temu.

 

Oczywiście, nie każdy, kto jest przeciwko GMO, jest także przeciwko szczepieniom. Ale w znacznej mierze te grupy pokrywają się. W niedawnym badaniu wiary w spiski medyczne 49% badanych wierzyło w przynajmniej jeden. 18% wierzyło w trzy lub więcej – mówimy tutaj właśnie o tych 18 procentach.


Istnieją także kulturowe powody tego nakładania się, a nie tylko leżąca u podstaw filozofia i styl poznawczy. Ludzie, którzy oglądają Dr Oz lub innych “telewizyjnych doktorów” częściej akceptowali wiele spisków medycznych. To jest zjawisko “Goop” [marka Gwyneth Paltrow, guru ruchu naturalnego życia. przyp. tłum.] – rewerencja wobec niejasnej koncepcji tego, co “naturalne”, używanie alternatywnych terapii i odrzucenie medycznych i naukowych autorytetów stały się teraz “stylem życia”.


Media społecznościowe także wzmacniają magnetyzm nonsensu. Jeśli oglądasz wideo na YouTube, kwestionujące bezpieczeństwo szczepionek, wideo przeciwko GMO pojawiają się po prawej stronie ekranu. To sprzężenie wzmacnia leżącą u podstaw filozofię, a nie tylko konkretne przekonania.


To jest siła narracji, o której często tutaj pisałem. Badania psychologiczne (i osobiste doświadczenie) ujawniają, że ludziom potrzebny jest sposób nadania sensu złożonemu i często przerażającemu światu. Potrzebujemy wyjaśniającej narracji. Przez większość czasu akceptujemy wyjaśniające narracje, jakie oferuje nasza kultura – internalizujemy je, a potem szerzymy.


Jednym z celów metapoznania jest myślenie o tych wyjaśniających narracjach. Dlaczego w ogóle w nie wierzymy, jakie są ich mocne strony i słabości, czy istnieje coś lepszego?


Zasadniczo więc, w tej inicjatywie obywatelskiej widzimy przejaw pewnej wyjaśniającej narracji, która próbuje nadać sens nowoczesnemu światu technicznemu jako spisku potężnych firm, wystarczająco silnych, by kontrolować, a co najmniej mocno wpływać na rząd, który powinien je kontrolować, a które zatruwają społeczeństwo przez nierozważne używanie toksyn i substancji chemicznych. Tymczasem dzielna grupa rebeliantów stara się ujawnić prawdę w mediach społecznościowych. Według tego światopoglądu lepsze, łagodniejsze firmy sprzedają naturalne produkty, żywność i naturalne terapie. Nie można ufać nauce i naukowcom (chyba że odkrywają to, w co chcesz wierzyć i potwierdzają twoje teorie spiskowe). Wszystko „chemiczne” jest podejrzane, a najmniejsze podejrzenie, że jakaś substancja chemiczna może być szkodliwa, należy przyjmować jako niezbicie twierdzenie.


Każdy, kto kwestionuje tę narrację, jest trollem i wspólnikiem potężnych firm. Można założyć, że to prawda, bez potrzeby żadnych rzeczywistych dowodów.


Jeśli to jest twoja wyjaśniająca narracja, to jest to filtr, przez który widzisz świat, a media społecznościowe wygodnie opatulą cię w „dolinę echa”, która wzmacnia tę narrację. W ramach tego światopoglądu ma sens twierdzenie, że szczepionki są trucizną, fluoryzacja jest spiskiem, GMO są niebezpieczne a inteligentne liczniki szpiegują nas. Jeśli chcesz odrzucić naukowy konsensus w jednej sprawie, dlaczego nie odrzucić go we wszystkich sprawach? Masz „alternatywnych” ekspertów, którzy dają ci alternatywne fakty na poparcie twoich alternatywnych przekonań.


Ciekawe, jak wyjdzie ta inicjatywa obywatelska. W pewnym sensie jest to badanie rozpowszechnienia tej narracji w Kalifornii. Podejrzewam, że się nie uda, bo po prostu idzie zbyt daleko i tylko 18% twardogłowych wiernych ją poprze. Ale zobaczymy. Ostatnio historia nie była uprzejma dla mojego optymizmu.


New California Initiative – Crank Magnetism in Action

18 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 796 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk