Prawda

Poniedziałek, 18 marca 2019 - 18:44

« Poprzedni Następny »


Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”


Jerry A. Coyne 2018-06-22


Dla poważnej konserwatywnej witryny internetowej nie jest mądre zgadzanie się z kreacjonistami. Ewolucja jest tak dobrze udowodniona (a moja książka dostarcza tylko małej części dowodów), że kwestionując ją wydajesz się tylko ignorantem; chyba że masz poważną wiedzę naukową i pytania. A nawet wtedy nie umiem wyobrazić sobie dowodu, który obaliłby cały gmach ewolucji: który równocześnie obaliłby pojęcia zmiany ewolucyjnej, doboru naturalnego, gradualizmu, wspólnego pochodzenia i rozdzielania się linii rodowych, które wszystkie podparte są masą dowodów.

„Daily Caller” jednak głosi kreacjonizm w przebraniu „problemów z ewolucją” i robi to na swoją szkodę. Jest to witryna, którą czasem oglądam, o której Wikipedia informuje:

„Daily Caller” jest konserwatywną amerykańską witryną wiadomości i opinii z siedzibą w Waszyngtonie. Założyli ją komentator polityczny Tucker Carlson i Neil Patel, były doradca byłego wiceprezydenta Dicka Cheney’ego. Relacje obejmują politykę, biznes, wiadomości ze świata, rozrywkę, sport, edukację, technologię i energię.

Czytelnik Tim zwrócił mi uwagę na artykuł w „Daily Caller” autorstwa F. LaGard Smitha (oczywiście, religijnego uczonego), który twierdzi, że „opowieść o ewolucji od mikroba do człowieka” (innymi słowy, ewolucja ogólnie) jest „durną, złą nauką”. Kliknijcie na link pod zdjęciem, żeby zobaczyć całą zabawę – i ignorancję.  


Smith zaczyna od powiedzenia, że zastrzeżenia ewolucjonistów do nauczania „problemów z ewolucją” są dwojakiego rodzaju i oba są błędne. Pierwszym z naszych mylnych zastrzeżeń jest, że „istnieje ukryta agenda nauczania biblijnej historii stworzenia”. Ależ oczywiście, że istnieje! Wszyscy o tym wiedzą, a kreacjoniści, zmuszeni przegranymi w sądach do coraz staranniejszego ukrywania swojej religijnej agendy udają teraz, że ich zastrzeżenia do ewolucji są naukowe, jak gdyby wszyscy naukowcy mieli zamącone w głowach. (Pytam: dlaczego ze wszystkich dobrze ustalonych faktów naukowych ewolucja głównie jest kwestionowana przez nienaukowców? I dlaczego ci, którzy kwestionują ją, zawsze są religijni?) A to doprowadza nas do drugiego zastrzeżenia Smitha: że my, ewolucjoniści, nie bierzemy pod uwagę, że zastrzeżenia ludzi takich jak Smith (który oczywiście w żadnym razie nie jest motywowany swoją wiarą religijną) są naukowe!    


Mówi, na przykład, że ewolucjoniści nie potrafią wyjaśnić dokładnie, jak powstały płci. No cóż, to prawda: nie rozumiemy tego jeszcze. Jest to jednak znany „argument z ignorancji” – to jest, że jeśli ewolucja nie potrafi wyjaśnić jednego konkretnego zjawiska, to musi to znaczyć zarówno, że kreacjonizm jest prawdą, bo Bóg musiał brać w tym udział, jak że cały gmach ewolucji jest błędny. No cóż, mamy wiele dobrych hipotez tego, jak powstały płci (nawiasem mówiąc, nie wiemy także, dlaczego płci trwają przy reprodukcyjnej przewadze genów dających rozmnażanie bezpłciowe, ale Smith jest zbyt bezmyślny, by o tym wiedzieć). Jeśli chcecie zobaczyć niektóre z teorii jak i dlaczego wyewoluowało rozmnażanie płciowe, zacznijcie tutajtutaj, a szczególnie tutaj. Ponieważ jednak nie było nas, kiedy ewoluowała płeć, te hipotezy trudno przetestować. Nie wiemy również dlaczego stegozaur wyewoluował płyty na grzbiecie, bo nie było nas, kiedy to się działo i nie można wykonać eksperymentalnych testów. Czy nasza ignorancja w tej sprawie stanowi poważną słabość ewolucji i jest dowodem na istnienie Boga? LOL! To jak powiedzenie, że ponieważ nie wiemy, co Juliusz Cezar zjadł na śniadanie w dniu, w którym został zamordowany, to z pewnością nie istniał.


Nawiasem mówiąc, skoro niewiedza o ewolucji jest dowodem na istnienie Boga, to czy niewiedza o Bogu nie jest dowodem na ewolucję? Czy niezdolność teologów do wyjaśnienia powodów, dla których Bóg pozwala na fizyczne zło, takie jak rak i tsunami (które nauka potrafi wyjaśnić) unieważnia koncepcję dobrego i wszechmocnego Boga, obalając chrześcijaństwo? Pójdźmy jednak dalej. Smith mówi: 

To tylko na początek. Nie wolno również dopuścić, by dzieci szkolne dowiedziały się, że znane „drzewo ewolucji” (ilustrujące podstawowe założenie ewolucji o wspólnym pochodzeniu) nigdy w rzeczywistości nie mogło się zdarzyć. Dobór naturalny w żaden sposób nie mógł dostarczyć równoczesnej, zgranej w czasie pierwszej pasującej do siebie pary samca/samicy każdego z milionów płciowo unikatowych gatunków. (Rozważcie tylko dziwaczny, kanibalistyczny seks modliszek! Lub jeszcze bardziej problematyczne, pierwszego kiedykolwiek samca i samicę gadów, kojarzących się i reprodukujących jak żadne płazy przed nimi.)  

To już jest kompletna głupota, pokazująca nieznajomość tego, jak powstają gatunki. Dzieje się to przez geograficzne rozdzielenie populacji i w tych populacjach stopniowo rozchodząca się ewolucja z czasem zamienia je w rzeczywiste gatunki, które są reprodukcyjnie niezgodne. To trwa – nie jest natychmiastowe z takimi wyjątkami jak autopoliploidalność. Nowy gatunek nie „zaczyna się” od całkowicie nowej, płciowo dopasowanej pary osobników, które są niedopasowane do wszystkich innych członków gatunku. Zaczyna się to z populacją, która ewoluuje, często adaptacyjnie, i w końcu ta ewolucja czyni ją reprodukcyjnie niezgodną z siostrzanymi gatunkami, które również podlegały rozbieżnej ewolucji.


Już ten akapit dyskwalifikuje Smitha, bo pokazuje, że brak mu nawet minimalnej wiedzy, by móc krytykować ewolucję. Jeśli chcesz dobrać się do ewolucji do skóry, musisz najpierw zrozumieć, co krytykujesz!


Na koniec dochodzi do mnie.

W swoim bestsellerze, Ewolucja jest faktem, nawet sceptyk Jerry Coyne wyraźnie uznaje, gdzie leży sedno debaty o ewolucji.  “Lepszym tytułem dla O powstawianiu gatunków - powiada Coyne - byłoby O powstawaniu adaptacji. Choć Darwin zrozumiał, jak i dlaczego pojedynczy gatunek zmienia się w czasie (głównie przez dobór naturalny), nigdy nie wyjaśnił, jak jeden gatunek dzieli się na dwa”. (Czy powiedzenie dzieciom o sprostowaniach dokonywanych przez samych ewolucjonistów byłoby złamaniem „muru rozdzielającego” [państwo i religię – M.K.]?)


Własna próba Coyne’a przedstawienia hipotezy, jak gatunki mogły się „podzielić”, ma do czynienia z ”geograficzną izolacją” powodującą genetyczne zróżnicowanie. Problem polega na tym, że po prostu nie ma dość izolujących gór, rzek lub jezior na planecie, by wyjaśnić pochodzenie dziesiątków milionów różnych gatunków. Jesteśmy więc z powrotem w twardej rzeczywistości naukowej. Jeśli nie ma żadnego wyewoluowanego pierwszego pokolenia żadnego gatunku, to nie może być ewolucji w inny gatunek, ani z pewnością w wyższy gatunek, szczególnie zaś w ludzi.

Przede wszystkim, nie jestem sceptykiem w sprawie specjacji: BADAM specjację i o niej napisałem moją pierwsza książkę. Tak, Darwin nie miał jasnego pojęcia o powstawaniu gatunków, ale moja książka jest próbą pokazania, że nie tylko rozumiemy to znacznie lepiej po 150 latach, ale mamy dowody na samo rozchodzenie się, które było tak istotną częścią książki Darwina. (Jedyny diagram w O powstawaniu dotyczy rozchodzenia się linii rodowych). Geograficzna izolacja istotnie jest naszą najlepszą teorią tego, jak zaczynają się tworzyć nowe gatunki, ale nie jest naszą jedyną teorią (na przykład, poliploidalność u roślin nie wymaga geograficznej izolacji). W każdym razie Smith tylko pokazuje swój fundamentalizm, kiedy mówi, że „nie ma dość izolujących barier, by wyjaśnić powstawanie gatunków”. W rzeczywistości nowe gatunki tworzą się bardzo powoli i nie ma problemu z geograficzną izolacją zachodzącą w tym samym tempie (patrz Speciation Allena Orra i moją). Nawiasem mówiąc, ta książka przytacza mnóstwo dowodów na geograficzno-izolacyjny pogląd na specjację.


Na końcu Smith powraca do ”jeśli nie ma wyewoluowanego pierwszego pokolenia żadnego danego gatunku” (włącznie z ludźmi), to specjacja nie może zachodzić. Czy sądzi on, że potrzeba było Adama i Ewy, by rozpocząć Homo sapiens: że nie mogliśmy wyewoluować z populacji naczelnych, którzy są naszymi wspólnymi z szympansem przodkami? Ten facet musi nauczyć się nieco podstawowej wiedzy o ewolucji. 


Creationism and Coyne-dissing at The Daily Caller

Why Evolution Is True, 16 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 915 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk