Prawda

Poniedziałek, 15 października 2018 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji


Jerry A. Coyne 2018-05-09

Mechanizm ewolucji bodaj najprzystępniej wyjaśniał Richard Dawkins w cyklu pięciu wykładów dla dzieci i młodzieży “Dorastać we wszechświecie” w 1991 roku (Zrzut z ekranu z pierwszego wykładu z tego cyklu: https://www.youtube.com/watch?v=mxWceGYjRYg )
Mechanizm ewolucji bodaj najprzystępniej wyjaśniał Richard Dawkins w cyklu pięciu wykładów dla dzieci i młodzieży “Dorastać we wszechświecie” w 1991 roku (Zrzut z ekranu z pierwszego wykładu z tego cyklu: https://www.youtube.com/watch?v=mxWceGYjRYg )

19 marca pisałem krytycznie o poglądzie teoretyka procesów decyzyjnych, Jeremy’ego Shermana, że ewolucja nie potrafi wyjaśnić, dlaczego organizmy “próbują” robić rzeczy i wydają się “cenić” pewne zachowania bardziej niż inne. Nie ma racji i choć to nie jest głupi człowiek, wyraźnie nie rozumie, jak dobór naturalny może prowadzić do “celowego” zachowania. Te zachowania, pozornie nakierowane na cel, ewoluują dlatego, że geny, których są produktem, pozostawiają więcej kopi niż geny produkujące alternatywne zachowania.

To nie jest wielka filozofia. Rodzice, którzy „próbują” dbać o swoje potomstwo i zachowują się w „celowy” sposób, by je chować i bronić, pozostawią więcej potomstwa niż rodzice, którzy wykazują obojętność wobec swoich młodych. Ergo, geny promujące opiekę rodzicielską wykonkurują te, które promują obojętność rodzicielską.  


I tak jest w całym doborze naturalnym zwierząt. Ponieważ nasze ciała budują geny, które – w odróżnieniu od innych cząsteczek – replikują się (choć z pewnymi błędami), żywe stworzenia wyewoluują do wykazywania zachowań, które promują replikację ich genów. To zaś daje naturze pozór projektu, adaptacji i „dążenia”. To dążenie może być świadome, ale nie musi.: ameba „próbuje” znaleźć pokarm, a Drosophila „próbuje” rozmnożyć się, jest jednak wątpliwe, by w tych czynnościach brała udział świadoma myśl lub w ogóle jakakolwiek świadomość. Świadoma myśl, która prawdopodobnie jest sposobem wspierania  replikacji genów, jest ewolucyjnym naddatkiem, który pozwala na adaptację, kiedy mózg staje się wystarczająco złożonym komputerem.


No cóż, Sherman był dotknięty moją krytyką i napisał kolejny artykuł dla Alternet. Robiąc to, stworzył panegiryk dla Inteligentnego Projektu:


Czym jest ta “zasadna uwaga”? Inteligentny Projekt ma sposób poetycznego wyjaśnienia “podmiotowości”, “wysiłku” i “starań” organizmów poprzez Inteligentnego Projektanta. Sherman tego nie kupuje, jako że jak twierdzi, jest ateistą, ale nadal mu się to podoba, bo wyjaśnienie działaniem Boga jest „piękne, intuicyjne, sugestywne i poetyckie”. Ale co z tego? Nie wierzy w nie, więc jak takie wyjaśnienie może być „zasadne”? Tylko dlatego, że daje alternatywę do wyjaśnienia, którego Sherman nie lubi jeszcze bardziej: „jesteśmy tylko skomplikowaną chemią”, wyjaśnienia, które – tak się dziwnie składa - jest prawdziwe.


W każdym razie Sherman mówi, że nauka nie potrafi wyjaśnić wrażenia, że organizmy „próbują” coś robić. Oto jego Wielka Tajemnica:

Co rozumiem przez podmiotowość? Podmiotowość jest zachowaniem podmiotu takiego jak ty i ja, choć nie tylko ludzi. Podmiotowość jest ewidentna w każdej żywej istocie, każdym organizmie czyniącym wysiłki na własną korzyść, wysiłki odpowiednie do okoliczności. Jesteś podmiotem, ale jest nim także owad, begonia lub bakteria. Wszystkie organizmy próbują pozostać przy życiu. Próbowanie jest sednem podmiotowości.  


Większość organizmów nie wie, że próbują, nie czują, że próbują i nie próbują lepiej. Niemniej próbują pozostać przy życiu. To jest podmiotowość.  


Podmiotowość sprowadza się do trzech podstawowych atrybutów, absolutnie zasadniczych dla życia i nauk behawioralnych i całkowicie obojętnych dla nauk fizycznych:  


Wysiłek
: Próbowanie, przez co rozumie się zachowanie w odróżnieniu od zaledwie zjawisk. Substancje chemiczne nie próbują niczego zrobić. Podmioty próbują.


Funkcja
: Wysiłek przynosi korzyści podmiotowi. Adaptacyjne cechy podmiotu są funkcjonalne, ponieważ polepszają szanse podmiotu, że uda mu się to, co ma dla niego wartość, głównie przeżycie i rozmnożenie. Nic nie ma wartości dla substancji chemicznych, ale rzeczy mają wartość dla podmiotów.   


Dostosowanie
: Co różni się od materialnego dopasowania. Cząstki mogą fizycznie pasować do siebie, ale to jest różne od dostosowania, wrażliwości na kontekst.


Żadnemu naukowcowi nauk ścisłych nie uszłoby na sucho powiedzenie, że zmiany chemiczne próbują trwać na własną korzyść. W sąsiedniej sali naukowcy behawioralni mogą mówić, ile chcą, o podmiotach próbujących trwać na własną korzyść. Co wyjaśnia te podwójne standardy? Naukowcy nadal nie mają odpowiedzi, choć mogliby mieć.

Tym, co próbuje pozostać przy życiu, lub raczej trwać, jest DNA, replikator, który buduje ciała – “wehikuły”. A wehikuły nie „próbują” zrobić czegokolwiek, bo nie są świadome, ani organizmy, które wydają się mieć podmiotowość, nie muszą być świadome. Pewne postaci DNA po prostu pozostawiają więcej kopii niż inne. To zaś z czasem prowadzi do ciał i zachowań – wszystko to jako ślepy wynik zróżnicowanej replikacji DNA. Żadne dążenie, żadna wola nie są konieczne, co jest zdumiewającą i fantastyczną częścią tego, jak dobór naturalny tworzy różnorodność. Proces jest bezmyślny, napędzany zróżnicowaną replikacją replikujących się cząsteczek.


To jest łatwo zrozumieć, jeśli wiesz trochę o doborze naturalnym i myślę, że większość czytelników tutaj rozumie to. Sherman najwyraźniej nie rozumie. Nie podoba mu się wyjaśnienie doboru naturalnego, mimo że jest ono poprawne i nie ma do niego alternatywy:

Większość naukowców dzisiaj powie wam, że podmiotowość wyłania się z ewolucji przez dobór naturalny, który uważają za rodzaj ślepego zegarmistrza, bez przyznania, że także ślepy zegarmistrz jest podmiotem starającym się produkować zegarki.


Niektórzy z taką desperacją pragną zbyć podmiotowość, że próbują przedefiniować słowo „projekt”. „Nic nie próbuje” – mówią. “Ewolucja nie próbuje projektować, ale projektuje ciebie. Ty nie próbujesz. Jesteś tylko produktem replikacji substancji chemicznych (DNA, RNA), która także nie próbuje. Możesz wierzyć, że próbujesz, ale tego nie robisz”. Z tą rzekomo naukową pokrętną logiką nigdzie nie ma podmiotowości, ale jest wszędzie.  


Na przykład, Jerry Coyne, duże nazwisko w teorii ewolucyjnej, argumentujący, że moje pytanie “czym jest podmiotowość?” jest produktem mojego mętnego myślenia
. Dla niego ewolucja dowodzi, że nie jesteśmy niczym poza deterministyczną chemią. Odróżnia nas to, że jesteśmy ciałami-robotami DNA kopiującego chemicznie pod „projekt” doboru naturalnego.  


Substancje chemiczne kopiują się w każdej reakcji łańcuchowej. Jaka jest więc różnica między DNA a innymi substancjami chemicznymi? DNA ma odziedziczalny materiał”. Czym jest “odziedziczalny materiał”? To jest dwuznacznik, rodzaj homunkulusa i rodzaj substancji chemicznej. Mógłby równie dobrze powiedzieć, że  „DNA ma duszę“.

Nie, substancje chemiczne nie kopiują się “w każdej reakcji łańcuchowej”. Doktorze Sherman, jeśli nie rozumie Pan różnicy między tym, jak działa DNA w żywym organizmie a tym, jak działa benzen w laboratorium, to nie mogę Panu pomóc. Faktem jest, że jeden replikuje się i buduje ciała, które często wykazują zachowania, a drugi tego nie robi. I to stanowi o największej na świecie różnicy.


Na koniec jednak Sherman mówi, że ma wyjaśnienie dla wartości: “Oto nowe naukowe wyjaśnienie wyłonienia się podmiotowości, wypracowane przez naukowca z UC Berkeley, Terrence’a Deacona”. Wideo pokazuje jednak nie Deacona, ale Deacona interpretowanego w nowomowie Shermana i nie ma dla mnie sensu poza wyjaśnieniem, jakie podałem powyżej: warianty DNA, które promują własną replikację, czasami przez to, co my widzimy jako „wartość”, są tymi, które trwają. Ergo, pewne organizmy mają pozory „cenienia” rozmnażania i przeżycia. Niczego nowego tu nie ma.

Obejrzyjcie sami:

 

 

 Jeremy Sherman still doesn’t understand evolution

Why Evolution Is True, 30 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 848 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk