Prawda

Czwartek, 24 maja 2018 - 16:04

« Poprzedni Następny »


Zdrowy tryb życia ma znaczenie


Steven Novella 2018-05-08


Niemal codziennie widzę pacjentów, którzy szczerze pragną prowadzić zdrowy tryb życia. Większość ludzi chce być zdrowa i nie znam nikogo, kto chciałby przedwczesnej śmierci z  powodu choroby, której można zapobiec. Dlatego też produkty zdrowotne i porady zdrowotne stanowią tak olbrzymi rynek.


Dla tych, którzy chcą nauczyć się zdrowych zwyczajów, jest dobra wiadomość i zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że jesteśmy jednym z pierwszych pokoleń, które mają wszechstronne dane naukowe, by powiedzieć nam, jak to zrobić. Złą wiadomością jest to, że żyjemy w czasach masowej dezinformacji i sprytny marketing oraz ideologia odciągają wielu ludzi od prawdziwych, naukowych odpowiedzi.


Jest więcej dobrych wiadomości – już znacie odpowiedź na pytanie o zdrowy tryb życia i jest on na ogół prosty (może nie łatwy, ale prosty). Nowe badanie potwierdza teraz na największej ilości danych epidemiologicznych na ten temat to, co poprzednie badania już wykazały. Jest pięć podstawowych czynników trybu życia, które mają dramatyczny wpływ na długowieczność i ryzyko śmierci z powodu chorób serca, raka lub innych przyczyn.


Badacze użyli dwóch zestawów danych –  Nurses’ Health Study (1980-2014; n=78,865) i Health Professionals Follow-up Study (1986-2014, n=44,354), co znaczy, że mają dane z 34 lat dotyczące 123 219 badanych. Śledzili korelacje między pięcioma czynnikami trybu życia – zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, szczupłością, niepaleniem i ograniczonym spożywaniem alkoholu – a długowiecznością i ryzykiem śmierci. Oto, co znaleźli:

Szacujemy, że oczekiwana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 29,0 lat (95% CI, 28,3-29,8) dla kobiet i 25,5 lat (95% CI, 24,7-26,2) dla mężczyzn, którzy nie przyjęli żadnego z czynników trybu życia o niskim ryzyku. W odróżnieniu  od tego, ci, którzy przyjęli wszystkie 5 czynników niskiego ryzyka, długość dalszego życia w wieku lat 50 wynosi 43,1 lat (95% CI, 41,3-44,9) dla kobiet i 37,6 lat (95% CI, 35,8-39,4) dla mężczyzn. Oczekiwana długość dalszego życia w wieku 50 lat była przeciętnie o 14,0 lat dłuższa (95% CI, 11,8-16,2) dla Amerykanek z 5 czynnikami niskiego ryzyka niż dla Amerykanek z żadnym czynnikiem niskiego ryzyka; dla mężczyzn różnica wynosiła 12,2 lat (95% CI, 10,1-14,2).

Tak więc, 50-letnia kobieta, która pali, pije, ma nadwagę, nie zażywa regularnie ruchu i ma marną dietę umrze o 14 lat wcześniej niż ktoś, kto nie ma żadnego z tych problemów (dla mężczyzn jest to 12,2 lata). To jest znaczące. Jeśli spojrzymy na pełne dane, znajdziemy dość liniowy związek między liczbą czynników ryzyka a oczekiwaną długością życia – tak więc każdy czynnik zdrowego życia, jak przyjmujesz, dodaje parę lat do twojej oczekiwanej długości życia.


Jest znacznie więcej danych w tabelach i niektóre dostarczają ciekawych spostrzeżeń ubocznych. Na przykład, im zdrowszy tryb życia ludzie prowadzą, tym mają zazwyczaj więcej godzin ruchu tygodniowo. Tak więc każdy czynnik nie jest binarny i więcej zdrowych obyczajów u człowieka koreluje ze znacząco zdrowszymi obyczajami (więcej ruchu, mniej alkoholu itd.). 


Jest także skromnie podwyższone przyjmowanie dziennej dawki aspiryny wśród ludzi o zdrowszych nawykach. Dlatego też badania obserwacyjne takie jak to potencjalnie mają tak wiele gmatwających sytuację czynników. Ludzie, którzy są ogólnie zdrowi, mają wiele zdrowych zwyczajów, które mogą poprawić wyniki. Mogą na przykład, bardziej przestrzegać przepisanego zażywania leków. I, oczywiście, działa to na obie strony. Ludzie, którzy staranniej przestrzegają zażywania leków, będą prawdopodobnie zdrowsi z innych powodów, co czyni, że lek wygląda na dobry.


Innym ciekawym spostrzeżeniem jest to, że zdrowszy tryb życia koreluje z niższym odsetkiem ludzi zażywających multiwitaminy (dla kobiet 73%, kiedy nie mają żadnych zdrowych zwyczajów i 57% dla tych, które mają wszystkie pięć; dla mężczyzn odpowiednio 43% i 33%). Przede wszystkim więc, że bardzo dużo ludzi regularnie przyjmuje multiwitaminy. Większość prawdopodobnie tego nie potrzebuje. Ta odwrotna korelacja ma także kilka możliwych konsekwencji.


Po pierwsze, sugeruje, że ludzie, którzy nie mają zdrowych zwyczajów, mogą brać multiwitaminy, ponieważ sądzą, że to zrekompensuje niezdrowy tryb życia. Wiemy jednak z badań, że tak nie jest. Multiwitaminy mogą dawać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa i umożliwiać złe zwyczaje. Po drugie, badania pokazujące, że regularne używanie multiwitamin koreluje ze złymi wynikami zdrowotnymi, może po prostu pokazywać tę odwrotną korelacje z trybem życia.


Tu powracamy do mojej pierwotnej tezy – jest to także pokazanie, że fałszywe odpowiedzi odciągają ludzi od prawdziwych. Wygląda na to, że pewni ludzie, którzy chcą być zdrowi,  wybierają połykanie multiwitamin zamiast jeść więcej warzyw. Moim ulubionym przykładem jest człowiek, o którym pewnie już wspominałem, który przyznał, że pali, ale potem powiedział, że pali tylko organiczne papierosy, a więc to jest w porządku. To jest doskonały przykład zjawiska pozornego dbania o zdrowie.  


Podejrzewam, że większość ludzi wie, że te pięć czynników stanowi ważne, zdrowe zachowania. Dodałbym do tej listy wystarczającą ilość snu i szkoda, że ten zestaw danych nie obejmował tej informacji. Nie pal, nie pij nadmiernie, jedz dobrze, ruszaj się regularnie i nie bądź otyły. Ta informacja jest dobrze zakorzeniona w świadomości społecznej.   


Jednak na rynku fałszywego zdrowia i samopomocy zdrowotnej nie można dużo zarobić tylko powtarzając tę zdroworozsądkową wiedzę. Oczywiście, są tu pewne niuanse, ale twierdziłbym, że dla większości ludzi (tych, którzy nie mają specjalnych potrzeb medycznych) nie ma ich wiele. Duży wpływ na zdrowie i długowieczność mają proste, podstawowe zachowania. Jedynymi czynnikami, które wymagają nieco więcej omówienia są: co stanowi zdrową dietę i jak zoptymalizować ćwiczenia fizyczne. Także tu jednak oczywiste, podstawowe rzeczy dają większość korzyści, i jest ich coraz mniej, kiedy przechodzi się do coraz większych szczegółów.


Niestety, modny nonsens, guru „samopomocy” i sprytne, „Goopy” sztuczki marketingowe, odciągają ludzi od tych podstawowych i wyraźnych czynników zdrowego życia. Na przykład, nie ma żadnych przekonujących dowodów na jakiekolwiek korzyści zdrowotne z organicznej diety, unikania GMO, regularnego przyjmowania multiwitamin, unikania glutenu (chyba, że jest się chorym na celiakię), detoksu, oddychania czystym tlenem, himalajskich lamp solnych, alkalicznej diety, jedzenia żywności odpowiadającej twojej grupie krwi, nieszczepienia się, noszenia miedzianych lub magnetycznych dodatków, lub zażywania niezliczonych ziół, suplementów lub homeopatycznych roztworów sprzedawanych za miliardy. Wszystko wyłącznie drenuje wasze kieszenie i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które wydaje się zmniejszać motywację do prowadzenia rzeczywiście zdrowego życia.


Te pięć czynników (plus sen) są łatwo dostępne i mają wyraźnie korzyści zdrowotne. Na tym powinniśmy skupiać wysiłki w kategoriach zdrowia publicznego i zdrowia jednostek. A także proszę pamiętać, że jeśli masz wszystkie te czynniki zdrowego trybu życia w wieku 50 lat, twoje oczekiwane dalsze życie dochodzi do 93 lat, jeśli jesteś kobietą i 87, jeśli jesteś mężczyzną. Jest to całkiem sporo i nie jest prawdopodobne, że angażowanie się w jakąkolwiek wątpliwą pseudonaukę cokolwiek do tego doda. W tym punkcie czasowym są prawdopodobnie zmniejszające się korzyści nawet dla tych udokumentowanych czynników, a musisz myśleć o kosztach/zyskach. Jak dużo czasu, wysiłku i zasobów poświęciłbyś dla dodatkowych 6 miesięcy?


Te pięć czynników jest wyraźnie tego warte, dowody są solidne i naprawdę jest to całkiem proste (powtarzam: niekoniecznie łatwe, ale proste). Nie pal, nie pij nadmiernie, nie odżywiaj się kotletami i hamburgerami, regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne i uważaj na swoją wagę. Ale to już wiesz.  


A Healthy Lifestyle Matters

1 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk