Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 18:06

« Poprzedni Następny »


Zdrowy tryb życia ma znaczenie


Steven Novella 2018-05-08


Niemal codziennie widzę pacjentów, którzy szczerze pragną prowadzić zdrowy tryb życia. Większość ludzi chce być zdrowa i nie znam nikogo, kto chciałby przedwczesnej śmierci z  powodu choroby, której można zapobiec. Dlatego też produkty zdrowotne i porady zdrowotne stanowią tak olbrzymi rynek.


Dla tych, którzy chcą nauczyć się zdrowych zwyczajów, jest dobra wiadomość i zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że jesteśmy jednym z pierwszych pokoleń, które mają wszechstronne dane naukowe, by powiedzieć nam, jak to zrobić. Złą wiadomością jest to, że żyjemy w czasach masowej dezinformacji i sprytny marketing oraz ideologia odciągają wielu ludzi od prawdziwych, naukowych odpowiedzi.


Jest więcej dobrych wiadomości – już znacie odpowiedź na pytanie o zdrowy tryb życia i jest on na ogół prosty (może nie łatwy, ale prosty). Nowe badanie potwierdza teraz na największej ilości danych epidemiologicznych na ten temat to, co poprzednie badania już wykazały. Jest pięć podstawowych czynników trybu życia, które mają dramatyczny wpływ na długowieczność i ryzyko śmierci z powodu chorób serca, raka lub innych przyczyn.


Badacze użyli dwóch zestawów danych –  Nurses’ Health Study (1980-2014; n=78,865) i Health Professionals Follow-up Study (1986-2014, n=44,354), co znaczy, że mają dane z 34 lat dotyczące 123 219 badanych. Śledzili korelacje między pięcioma czynnikami trybu życia – zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, szczupłością, niepaleniem i ograniczonym spożywaniem alkoholu – a długowiecznością i ryzykiem śmierci. Oto, co znaleźli:

Szacujemy, że oczekiwana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 29,0 lat (95% CI, 28,3-29,8) dla kobiet i 25,5 lat (95% CI, 24,7-26,2) dla mężczyzn, którzy nie przyjęli żadnego z czynników trybu życia o niskim ryzyku. W odróżnieniu  od tego, ci, którzy przyjęli wszystkie 5 czynników niskiego ryzyka, długość dalszego życia w wieku lat 50 wynosi 43,1 lat (95% CI, 41,3-44,9) dla kobiet i 37,6 lat (95% CI, 35,8-39,4) dla mężczyzn. Oczekiwana długość dalszego życia w wieku 50 lat była przeciętnie o 14,0 lat dłuższa (95% CI, 11,8-16,2) dla Amerykanek z 5 czynnikami niskiego ryzyka niż dla Amerykanek z żadnym czynnikiem niskiego ryzyka; dla mężczyzn różnica wynosiła 12,2 lat (95% CI, 10,1-14,2).

Tak więc, 50-letnia kobieta, która pali, pije, ma nadwagę, nie zażywa regularnie ruchu i ma marną dietę umrze o 14 lat wcześniej niż ktoś, kto nie ma żadnego z tych problemów (dla mężczyzn jest to 12,2 lata). To jest znaczące. Jeśli spojrzymy na pełne dane, znajdziemy dość liniowy związek między liczbą czynników ryzyka a oczekiwaną długością życia – tak więc każdy czynnik zdrowego życia, jak przyjmujesz, dodaje parę lat do twojej oczekiwanej długości życia.


Jest znacznie więcej danych w tabelach i niektóre dostarczają ciekawych spostrzeżeń ubocznych. Na przykład, im zdrowszy tryb życia ludzie prowadzą, tym mają zazwyczaj więcej godzin ruchu tygodniowo. Tak więc każdy czynnik nie jest binarny i więcej zdrowych obyczajów u człowieka koreluje ze znacząco zdrowszymi obyczajami (więcej ruchu, mniej alkoholu itd.). 


Jest także skromnie podwyższone przyjmowanie dziennej dawki aspiryny wśród ludzi o zdrowszych nawykach. Dlatego też badania obserwacyjne takie jak to potencjalnie mają tak wiele gmatwających sytuację czynników. Ludzie, którzy są ogólnie zdrowi, mają wiele zdrowych zwyczajów, które mogą poprawić wyniki. Mogą na przykład, bardziej przestrzegać przepisanego zażywania leków. I, oczywiście, działa to na obie strony. Ludzie, którzy staranniej przestrzegają zażywania leków, będą prawdopodobnie zdrowsi z innych powodów, co czyni, że lek wygląda na dobry.


Innym ciekawym spostrzeżeniem jest to, że zdrowszy tryb życia koreluje z niższym odsetkiem ludzi zażywających multiwitaminy (dla kobiet 73%, kiedy nie mają żadnych zdrowych zwyczajów i 57% dla tych, które mają wszystkie pięć; dla mężczyzn odpowiednio 43% i 33%). Przede wszystkim więc, że bardzo dużo ludzi regularnie przyjmuje multiwitaminy. Większość prawdopodobnie tego nie potrzebuje. Ta odwrotna korelacja ma także kilka możliwych konsekwencji.


Po pierwsze, sugeruje, że ludzie, którzy nie mają zdrowych zwyczajów, mogą brać multiwitaminy, ponieważ sądzą, że to zrekompensuje niezdrowy tryb życia. Wiemy jednak z badań, że tak nie jest. Multiwitaminy mogą dawać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa i umożliwiać złe zwyczaje. Po drugie, badania pokazujące, że regularne używanie multiwitamin koreluje ze złymi wynikami zdrowotnymi, może po prostu pokazywać tę odwrotną korelacje z trybem życia.


Tu powracamy do mojej pierwotnej tezy – jest to także pokazanie, że fałszywe odpowiedzi odciągają ludzi od prawdziwych. Wygląda na to, że pewni ludzie, którzy chcą być zdrowi,  wybierają połykanie multiwitamin zamiast jeść więcej warzyw. Moim ulubionym przykładem jest człowiek, o którym pewnie już wspominałem, który przyznał, że pali, ale potem powiedział, że pali tylko organiczne papierosy, a więc to jest w porządku. To jest doskonały przykład zjawiska pozornego dbania o zdrowie.  


Podejrzewam, że większość ludzi wie, że te pięć czynników stanowi ważne, zdrowe zachowania. Dodałbym do tej listy wystarczającą ilość snu i szkoda, że ten zestaw danych nie obejmował tej informacji. Nie pal, nie pij nadmiernie, jedz dobrze, ruszaj się regularnie i nie bądź otyły. Ta informacja jest dobrze zakorzeniona w świadomości społecznej.   


Jednak na rynku fałszywego zdrowia i samopomocy zdrowotnej nie można dużo zarobić tylko powtarzając tę zdroworozsądkową wiedzę. Oczywiście, są tu pewne niuanse, ale twierdziłbym, że dla większości ludzi (tych, którzy nie mają specjalnych potrzeb medycznych) nie ma ich wiele. Duży wpływ na zdrowie i długowieczność mają proste, podstawowe zachowania. Jedynymi czynnikami, które wymagają nieco więcej omówienia są: co stanowi zdrową dietę i jak zoptymalizować ćwiczenia fizyczne. Także tu jednak oczywiste, podstawowe rzeczy dają większość korzyści, i jest ich coraz mniej, kiedy przechodzi się do coraz większych szczegółów.


Niestety, modny nonsens, guru „samopomocy” i sprytne, „Goopy” sztuczki marketingowe, odciągają ludzi od tych podstawowych i wyraźnych czynników zdrowego życia. Na przykład, nie ma żadnych przekonujących dowodów na jakiekolwiek korzyści zdrowotne z organicznej diety, unikania GMO, regularnego przyjmowania multiwitamin, unikania glutenu (chyba, że jest się chorym na celiakię), detoksu, oddychania czystym tlenem, himalajskich lamp solnych, alkalicznej diety, jedzenia żywności odpowiadającej twojej grupie krwi, nieszczepienia się, noszenia miedzianych lub magnetycznych dodatków, lub zażywania niezliczonych ziół, suplementów lub homeopatycznych roztworów sprzedawanych za miliardy. Wszystko wyłącznie drenuje wasze kieszenie i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które wydaje się zmniejszać motywację do prowadzenia rzeczywiście zdrowego życia.


Te pięć czynników (plus sen) są łatwo dostępne i mają wyraźnie korzyści zdrowotne. Na tym powinniśmy skupiać wysiłki w kategoriach zdrowia publicznego i zdrowia jednostek. A także proszę pamiętać, że jeśli masz wszystkie te czynniki zdrowego trybu życia w wieku 50 lat, twoje oczekiwane dalsze życie dochodzi do 93 lat, jeśli jesteś kobietą i 87, jeśli jesteś mężczyzną. Jest to całkiem sporo i nie jest prawdopodobne, że angażowanie się w jakąkolwiek wątpliwą pseudonaukę cokolwiek do tego doda. W tym punkcie czasowym są prawdopodobnie zmniejszające się korzyści nawet dla tych udokumentowanych czynników, a musisz myśleć o kosztach/zyskach. Jak dużo czasu, wysiłku i zasobów poświęciłbyś dla dodatkowych 6 miesięcy?


Te pięć czynników jest wyraźnie tego warte, dowody są solidne i naprawdę jest to całkiem proste (powtarzam: niekoniecznie łatwe, ale proste). Nie pal, nie pij nadmiernie, nie odżywiaj się kotletami i hamburgerami, regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne i uważaj na swoją wagę. Ale to już wiesz.  


A Healthy Lifestyle Matters

1 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 892 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk