Prawda

Poniedziałek, 28 wrzesnia 2020 - 07:33

« Poprzedni Następny »


Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje


Bassam Tawil 2018-11-19

Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie jakiejkolwiek  komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach korzystają nadal z wielu praw, włącznie z wizytami rodzinnymi. Na zdjęciu: zamaskowany palestyński terrorysta w Kalandia w pobliżu Jerozolimy. (Zdjęcie: Ilia Yefimovich/Getty Images)
Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie jakiejkolwiek  komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach korzystają nadal z wielu praw, włącznie z wizytami rodzinnymi. Na zdjęciu: zamaskowany palestyński terrorysta w Kalandia w pobliżu Jerozolimy. (Zdjęcie: Ilia Yefimovich/Getty Images)

Hamasowi, palestyńskiej grupie terrorystycznej, która rządzi Strefą Gazy, nie podoba się projekt ustawy, nad którą pracuje izraelski Kneset, a która zakazałaby wizyt rodzin terrorystów w izraelskich więzieniach. Projekt, sponsorowany przez posła Orena Hazana (Likud), nie dopuściłby do takich wizyt dla terrorystów, którzy są członkami grup trzymających izraelskich więźniów i odmawiających im wizyt.

"Ponieważ Izrael jest nowoczesną demokracją, zobowiązaną konwencjami praw człowieka, do których terroryści nie są zobowiązani, powstaje nieznośna sytuacja. Organizacje terrorystyczne stosują jako strategię porywanie izraelskich obywateli bez względu na to kim są i nie pozwalają na żadne wizyty. Ta nierównowaga poważnie szkodzi morale i narodowej sile państwa Izrael” – mówi wyjaśniająca nota do projektu ustawy.


W odpowiedzi Hamas potępił proponowane prawo jako „rasistowskie” i oświadczył, że jest „rażącym pogwałceniem wszystkich praw i konwencji humanitarnych”. Rzecznik Hamasu,  Hazem Kassem utrzymywał, że propozycja jest „częścią polityki Izraela narzucenia więźniom ograniczeń”.


Czy Hamas nagle troszczy się o ”międzynarodowe prawo i humanitarne konwencje”? Nie całkiem. Jest tu małe ograniczenie. Hamas troszczy się o nie tylko wtedy, kiedy chodzi o palestyńskich terrorystów. Jeśli chodzi o prawa Izraelczyków przetrzymywanych przez Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna najwyraźniej nadal uważa, że nie mają oni żadnych praw.


Proponowane prawo jest w istocie reakcją na odmowę Hamasu dostarczenia danych o czterech Izraelczykach przetrzymywanych w Strefie Gazy. Dwóch z nich to izraelscy żołnierze prawdopodobnie zabici w wojnie między Hamasem a Izraelem w 2014 r.: porucznik Hadar Goldin i sierżant Oron Shaul. Dwaj pozostali to obywatele Izraela porwani przez Hamas po tym, jak dobrowolnie weszli do Strefy Gazy: Avera Mengistu i Hiszam al-Sajjed.


Hamas odmówił także przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża  (ICRC) i innym organizacjom międzynarodowym na odwiedzenie tych więźniów. Rodziny tych czterech Izraelczyków również nie otrzymały pozwolenia na wizytę ani nawet informacji o tym, czy są żywi, czy martwi.  


Przywódcy Hamasu mówią, że Izrael musi najpierw zapłacić cenę za jakąkolwiek informację o losie tych czterech Izraelczyków. Cena, jakiej żąda Hamas to uwolnienie dziesiątków palestyńskich terrorystów, którzy zostali ponownie aresztowani po uwolnieniu w umowie z 2011 r. o wymianie więźniów między Hamasem a Izraelem.


W tej umowie Izrael uwolnił 1027 palestyńskich terrorystów w zamian za Gilada Schalita, izraelskiego żołnierza, którego porwali palestyńscy terroryści w pobliżu granicy ze Strefą Gazy 25 czerwca 2006 r. Część uwolnionych terrorystów została później ponownie aresztowana przez Izrael za wznowienie działalności terrorystycznej.  


Schalitowi, przez 1935 dni, jakie spędził w niewoli Hamasu, odmawiano wizyt przedstawicieli ICRC, a jego rodzina nie tylko nie mogła go odwiedzać, ale nie wiedziała czy  żyje, czy nie.


Hamas robi obecnie to samo z czterema Izraelczykami, których przetrzymuje. Hamas odmawia podania jakichkolwiek informacji o ich stanie i losie. Próby Egiptu, Niemiec, Norwegii i międzynarodowych organizacji przekonania Hamasu, by złagodził stanowisko w kwestii pojmanych Izraelczyków, nie powiodły się.   


Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie wizyt lub jakiejkolwiek w ogóle komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach nadal korzystają z wielu podstawowych praw, włącznie z spotkaniami z adwokatem, opieką medyczną, prawami religijnymi, podstawowymi warunkami życiowymi (jak gorąca woda, prysznice i kanalizacja), porządną wentylacją i infrastrukturą elektryczną. Regularnie odwiedza ich ICRC, a także mają możliwość edukacji.


W dodatku do tych podstawowych praw, terroryści mają prawo do otrzymywania gazet, wysyłania i otrzymywania listów i czytania oraz posiadania własnych książek. Więźniom wolno także kupować towary z więziennej kantyny. Otrzymują także wizyty rodzinne, oglądają telewizję i mają urządzenia elektryczne, takie jak czajniki i urządzenia do ochrony przed komarami.


Warto poświęcić chwilę na porównanie warunków w izraelskich więzieniach i w więzieniach
Hamasu i Autonomii Palestyńskiej (AP).


W zeszłym tygodniu organizacja Human Rights Watch (HRW) opublikowała 149-stronicowy raport, zatytułowany: "Two Authorities, One Way, Zero Dissent: Arbitrary Arrest and Torture Under the Palestinian Authority and Hamas" [Dwie władze, jedna droga, zero sprzeciwu: arbitralne aresztowania i tortury przez Autonomię Palestyńską i Hamas]. W raporcie jest oskarżenie Hamasu i Autonomii Palestyńskiej o rutynowe aresztowanie i torturowanie pokojowych krytyków i przeciwników. W komunikacie prasowym zapowiadającym raport HRW pisze:  

"W udokumentowanych sprawach siły palestyńskie często groziły, biły i zmuszały zatrzymanych do przyjmowania przez długi okres czasu wywołujących ból pozycji, włącznie z używaniem kabli lub sznurów, by podciągnąć ramiona za plecami. Policja często używała podobnych taktyk, by wydobyć przyznanie się ludzi aresztowanych za narkotyki lub inne przestępstwa kryminalne. Siły bezpieczeństwa również zmuszały rutynowo zatrzymanych, by dostarczyli dostępu do ich telefonów komórkowych i kont na mediach społecznościowych. Te kroki wydają się mieć na celu ukaranie dysydentów i odstraszenie innych od dalszej działalności...


Systematyczne arbitralne aresztowania i tortury łamią główne traktaty o prawach człowieka, do których Palestyna niedawno przystąpiła. Niewielu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa postawiono przed sądem i żaden nie został skazany za bezprawne aresztowanie lub za torturowanie...


Systematyczna praktyka tortur przez władze palestyńskie może równać się zbrodni przeciw ludzkości ściganej przez Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC)”.

Tak więc raport HRW potwierdza to, o czym Gatestone Institute informuje od lat: Autonomia Palestyńska i Hamas rozprawiają się z dysydentami i bezprawnie więżą i torturują Palestyńczyków.  


Hamas i AP nie odpowiedzieli na te poważne oskarżenia o aresztowania i tortury. Zamiast odpowiedzieć, te dwie organizacje palestyńskie są zajęte podżeganiem przeciwko Izraelowi.  Proponowane prawo izraelskie jest tymczasowym środkiem, którego celem jest zmuszenie Hamasu do przekazania informacji o czterech Izraelczykach przetrzymywanych w Strefie Gazy. Nie byłoby potrzeby tego prawa, gdyby Hamas był gotowy do przestrzegania międzynarodowych i humanitarnych konwencji i pozwolił na wizyty ICRC i innych organizacji międzynarodowych u przetrzymywanych przez siebie Izraelczyków.  


Hamas jest grupą terrorystyczną, która lekceważy międzynarodowe prawa i normy. Depcze prawa własnej ludności, której członków arbitralnie aresztuje i torturuje – jaki jest los każdego Izraelczyka, który wpada w ich ręce?


Rodziny palestyńskich terrorystów, którzy siedzą w izraelskich więzieniach, wiedzą, gdzie są ich synowie. Wiedzą także, że ich synowie otrzymują porządną opiekę medyczną i spędzają dnie na czytaniu, ćwiczeniach i oglądaniu telewizji. Ale Izraelczycy trzymani przez Hamas, gnijąc w niewoli, mogą tylko marzyć o zobaczeniu światła dziennego. Kiedy Hamas krzyczy o łamaniu międzynarodowego prawa przez Izrael, ci którzy rzeczywiście je łamią ukrywają swoje czyny za fałszywym oburzeniem.


New Palestinian ”Concern” for International Conventions

Gatestone Institute, 30 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk