Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 03:51

« Poprzedni Następny »


My, Palestyńczycy, trzymamy klucz do lepszej przyszłości


Bassem Eid 2015-02-15


Po 66 latach błędów i zmarnowanych okazji pora, byśmy my, Palestyńczycy, stworzyli warunki dla pokoju i pracy na rzecz lepszej przyszłości. Pora, byśmy przestali udawać, że możemy zniszczyć Izrael lub wepchnąć Żydów do morza. Pora, byśmy przestali słuchać radykałów muzułmańskich i dyktatorów arabskich, którzy używają nas, by kontynuować bezsensowną, destrukcyjną i niemoralną wojnę z Izraelem.

Jestem dumnym Palestyńczykiem, który wyrósł w obozie dla uchodźców i wychował dużą rodzinę. Chcę pokoju i pomyślności dla mojego ludu. Chcę końca nieszczęść i zniszczenia.

 

Nasza ponura sytuacja


Bądźmy realistami. Nam, Palestyńczykom, nie wiedzie się dobrze.


W Gazie nasze szkoły opanowane są przez fanatyków muzułmańskich, którzy indoktrynują nasze dzieci, a Hamas używa naszych cywilów jako ludzkich tarcz w przegrywanej przez nich walce z Izraelem. Hamas utrzymuje się przy władzy dzięki przemocy i zapewnia, że pieniądze idą na jego broń zamiast na poprawę życia Palestyńczyków. Prezydent Abbas, tak szybki do potępienia Izraela, kiedy Izrael atakuje Hamas, nie ma absolutnie żadnej możliwości powstrzymania Hamasu przed prowokowaniem Izraela.


Na Zachodnim Brzegu Abbas nie był zdolny do powstrzymania budowy osiedli izraelskich, jedyne dobre miejsca zatrudnienia dla Palestyńczyków są w firmach izraelskich, a ruch BDS (Bojkot, Sankcje, Wycofanie inwestycji) robi, co może, żeby odebrać nam te miejsca pracy. Abbas kieruje skorumpowaną dyktaturą, która używa funduszy międzynarodowych do konsolidowania własnej administracji zamiast do rozwijania gospodarki palestyńskiej.


W Jerozolimie Wschodniej jest taka nieufność wobec Autonomii Palestyńskiej, że większość Palestyńczyków woli żyć pod rządami izraelskimi niż pod rządami AP, a jednak niektórzy z nas wydają się niezdolni do życia w pokoju z Żydami.  


W obozach palestyńskich w krajach arabskich nieustannie łamane są nasze prawa człowieka i po prostu jesteśmy wykorzystywani przez naszych arabskich gospodarzy dla ich własnych celów.


Fakty o Izraelu


Mimo tego, co sobie wmawiamy, Izrael jest tutaj i tutaj pozostanie. Co więcej: ma prawo do istnienia. Jest to kraj Żydów, ale także kraj Arabów izraelskich, którzy mają lepsze życie niż Arabowie w jakimkolwiek kraju arabskim. Musimy zaakceptować te fakty i pójść do przodu. Antysemityzm propagowany przez Hamas, Fatah i ruch BDS nie jest odpowiedzią dla nas, Palestyńczyków.


Odpowiedzią jest życie w pokoju i demokracji obok Izraela. Zmarnowaliśmy wiele okazji zrobienia tego. Zmarnowaliśmy ją w 1947 r., kiedy reżimy arabskie namawiały nas do odmówienia przyjęcia planu podziału. Zmarnowaliśmy ją w latach 1948-1967, kiedy odmówiliśmy stworzenia państwa obok Izraela. Marnowaliśmy te okazje za każdym razem potem, kiedy przedstawiano nam rozwiązanie w postaci dwóch państwa, a my odmawialiśmy.


A przecież wiemy, że Izraelczycy chcą żyć z nami w pokoju i że olbrzymia większość Izraelczyków jest przyjazna i chce dobrych sąsiedzkich stosunków. Wiemy, że wynikiem przemocy palestyńskiej jest zniechęcenie Izraelczyków do pokoju i wybieranie przez nich coraz bardziej prawicowych rządów. Wiemy, że Egipt był w stanie uzyskać bardzo korzystną umowę pokojową z Izraelem, ponieważ Egipt zgodził się zaakceptować Izrael i zrezygnować z przemocy. Wiemy, że łagodność działa w relacjach z Izraelem, niemniej kontynuujemy przemoc i ekstremistyczną retorykę.


Izrael nigdy nie zaakceptuje dużego napływu Palestyńczyków, który zmieniłby żydowski charakter Izraela. Znaczy to, że upieranie się przy powrocie milionów uchodźców do Izraela jest czystym urojeniem. W dodatku do tego, wsie, o których mówimy uchodźcom palestyńskim, że powrócą do nich któregoś dnia, już dawno nie istnieją. Po prostu okłamujemy samych siebie.


Nowa postawa


Musimy zmienić naszą postawę, żeby zawrzeć pokój z Izraelem. Musimy zaakceptować, że prawo powrotu będzie rozwiązane przez rekompensatę finansową, która pozwoli uchodźcom palestyńskim na osiedlenie się albo w krajach arabskich, albo w Palestynie. Musimy zaakceptować, że bezpieczeństwo Izraela jest kluczem do każdego rozwiązania. Musimy zaakceptować, że Jerozolima Wschodnia może pozostać częścią Izraela.


Najważniejszą jednak zmianą w naszej postawie i to taką, do której potrzebujemy pomocy społeczności międzynarodowej, jest to, że potrzebujemy demokratycznie wybranego i świeckiego rządu, który reaguje na potrzeby naszych ludzi. Jak pisałem w sierpniu 2008 r. wraz z Natanem Szaranskim, byłym dysydentem radzieckim i autorem książki The Case for Democracy, nie będzie pokoju bez demokracji. Jak długo tak zwany przywódca palestyński będzie mógł używać funduszy międzynarodowych do konsolidowania własnej sieci skorumpowanych kumpli, Palestyńczycy nie zaufają mu i będą szukać alternatywy, którą niestety jest Hamas.


Jak Szaranski i ja pisaliśmy w 2008 r., rozumowanie izraelskie i międzynarodowe, które wzmacnia niedemokratycznego, skorumpowanego przywódcę, zapewni, że twierdzenie, iż jest on „w stanie zwalczyć Hamas i wykuć ostateczny pokój z Izraelem” nie jest prawdą. Niemal siedem lat później jest jeszcze bardziej oczywiste, że ta postawa prowadzi do nikąd. Prezydent Abbas nie ma żadnej wiarygodności wśród Palestyńczyków i nawet gdyby chciał umowy pokojowej (co wydaje się wątpliwe), nie potrafi sprzedać jej społeczności palestyńskiej.


My, Palestyńczycy, potrzebujemy silnego społeczeństwa obywatelskiego i silnych instytucji demokratycznych i musimy zakończyć łamanie praw człowieka, włącznie z tym, którego dokonują Palestyńczycy i inni Arabowie. Międzynarodowi darczyńcy o dobrych intencjach muszą zapewnić, że ich pieniądze wydawane są na ten cel, nie zaś na wspieranie albo Hamasu, albo Fatahu. Nie ulega wątpliwości, że wymaga to dużo pracy, ale co najmniej musimy odwrócić obecny trend, który powoduje, że społeczeństwo palestyńskie dryfuje jeszcze dalej ku skorumpowanym i brutalnym rządom, zarówno w Gazie, jak na Zachodnim Brzegu. Jak na ironię, tylko w Jerozolimie Wschodniej, pod panowaniem izraelskim, większość Palestyńczyków czuje, że jest właściwie reprezentowana przez swoich polityków.


Nadzieja na przyszłość


Mimo naszej obecnej trudnej sytuacji wierzę, że nasza przyszłość będzie jasna, jeśli zrobimy to, czego potrzeba do osiągnięcia pokoju. Możemy mieć świecką demokrację, która będzie dążyła do zabezpieczenia naszych najlepszych interesów. Możemy żyć w pokoju z Izraelem i z Żydami i możemy odnosić korzyści z sukcesu gospodarczego Izraela i jego demokratycznych wartości. W naszej mocy jest doprowadzenie do zamiany długoletniego wroga w przyjaciela. Mamy wybór i możemy wybrać lepszą przyszłość dla naszego ludu.


We Palestinians hold the key to a better future

12 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid


Inicjator i przewodniczący Palestinian Human Rights Monitoring Group, pozarządowej organizacji zajmującej się monitorowaniem naruszeń praw człowieka i działaniem na rzecz demokratycznej i pluralistycznej Palestyny.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk