Prawda

Piątek, 18 października 2019 - 10:55

« Poprzedni Następny »


Lekcja historii


Ryan Bellerose 2015-02-24


Czasami się irytuję. Na ogół jestem cierpliwym człowiekiem, ale czasami drażni mnie, kiedy ludzie pouczają mnie o historii, której sami najwyraźniej nie znają.

Nie mam imponujących tytułów przed moim nazwiskiem, czasami przeklinam i czasami sie pieklę, kiedy ktoś przekracza granice mojej tolerancji. Zawsze jednak uważnie słuchałem i robię to nadal. Kiedy studiuję coś, staram się zbadać wszystkie możliwe aspekty. Biorę pod uwagę kontekst, przypuszczalną stronniczość autora i to jest mój punkt wyjścia. Nie mam cierpliwości do ludzi, którzy nie są równie staranni, a potem mają czelność pouczać mnie. Dlatego, kiedy mówię o historii, staram się to robić bez pouczania.


Myślę, że zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Miałem może siedem lat – był to dzień Louis_Riel * i z dumą powiedziałem do Merva: „Słuchaj, tato. Louis Riel był bohaterem i powinien był zostać ojcem konfederacji”. Czytałem dużo książek i z takim poglądem wydawała się zgadzać większości historyków, poza zaciekłymi kolonialistami. Merv spojrzał na mnie i zaszokował mnie tym, co powiedział: „Gdybyśmy słuchali Gabriela_Dumonta**, historia wyglądałaby inaczej. Riel nie był złym człowiekiem, ale zaprzepaścił naszą szansę na wygranie buntu”. Wstrząsnęło to moim światopoglądem. Natychmiast zacząłem ponownie czytać książki, które opisywały Bitwę pod Duck Lake, i zobaczyłem, że Merv miał rację – Riel powstrzymał Metisów od zamknięcia drogi RCMP (Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej) pod wodzą Croziera, pozwalając im tym samym na przeżycie i kontynuowanie walki, zamiast rozgromienia ich i zadania ciosu rządowi kanadyjskiemu. Pisałem już dawniej, że wierzę, iż historia zależy czasami od wydarzeń, które wydają się niewielkie, i to było jedno z takich wydarzeń.


Sądzę, że dlatego martwi mnie widok tak wielu młodych ludzi, którzy tak całkowicie nie znają swojej historii. Zdumiewa mnie, kiedy widzę indiańskie dzieci, które nie znają niezwykłego piękna naszej historii, wszystkich powodów, dla których możemy być dumni z naszego dziedzictwa. Jest to rzecz najwyższej wagi – bez naszej historii, naszej kultury, nie mamy niczego. Dla ludu, który stracił niemal wszystko, jest to absolutnie niedozwolone. Pracuję z naszą młodzieżą, żeby nauczyć ich, jak wiele mamy rzeczy, z których możemy być dumni; sam fakt, że przetrwaliśmy dwieście lat ludobójczej polityki, jest zwycięstwem.


Moi ludzie dobijają się o uznanie. Wiemy, co znaczy ludobójstwo – z populacji około 65 milionów w Ameryce Północnej i Południowej, z czego około 15 milionów na terenie znanym obecnie jako Kanada, zostało nas w Kanadzie 1,5 miliona. Byliśmy rzeczywiście uciskani i marginalizowani. Nawet teraz w Kanadzie żyjemy w systemie, który równa się apartheidowi, z innymi prawami dotyczącymi Indian, a innymi dla „normalnych Kanadyjczyków”. Zabijanie nas było całkowicie legalne do lat 1930., a do lat 1960. potrzebne było pisemne zezwolenie na wyjazd z rezerwatu. Poddani jesteśmy „Prawu Indiańskiemu”, rasistowskiemu, seksistowskiemu zestawowi praw, żeby trzymać nas na marginesie. Mieliśmy specjalne szkoły z internatami dla Indian, które były zaprojektowane do „asymilowania” nas. Wielu członków mojej rodziny była zabranych do takich szkół, gdzie ich bito, głodzono, torturowano i zmuszano do przyjęcia języka i religii kolonizatorów. Sam chodziłem do ostatniej takiej szkoły w Albercie.


My (Metisowie) zostaliśmy wysiedleni nie raz, ale dwa razy, najpierw z naszej rodzinnej ziemi w Red River, a potem z miejsca, gdzie osiedliśmy w Albercie Centralnej. Zaakceptowaliśmy ziemię w gorszym miejscu w Albercie Północnej, ponieważ wiedzieliśmy, że nigdy nie dostaniemy z powrotem naszej ziemi rodzinnej. Ale pragniemy powrócić do domu. Trudno to wytłumaczyć, bo tak wielu z nas po prostu walczy, żeby przetrwać i nie ma czasu na rozmowy o marzeniach. Martwi mnie, że tak wielu młodych Metisów nie zna nawet własnej historii. Próbuję uczyć ich, by byli dumni i nigdy się nie cofali, by obstawali przy tym, co słuszne, nawet jeśli nie jest to łatwe, nawet kiedy to rani. Próbuję dawać przykład, ale nie jest to łatwe. Myślę, że dlatego, kiedy ludzie próbują przywłaszczyć sobie coś tak bolesnego, kiedy próbują ukraść naszą historię, wściekam się, a wściekły Ryan to bardzo niemiły Ryan, który mówi ludziom dokładnie to, co myśli, czasami otwarcie i boleśnie.


Widzę te same problemy z młodymi Żydami w Ameryce Północnej. Poza nielicznymi, nie otrzymali porządnej nauki o własnej historii, a sprzedano im fałszywą narrację. Zamiast dumy z tego, że przetrwali mimo absurdalnie małych szans i osiągnęli coś, czego nie udało się dokonać żadnemu innemu wygnanemu i rdzennemu ludowi, wstydzą się sukcesu swojego narodu. Do jakiego stopnia można mieć wypaczony obraz historii? Pochodzą z narodu, który liczy dzisiaj może 14 milionów na całym świecie, niemniej jego wkład w rozwój świata znacznie przekracza ich liczebność, a oni czują wstyd? Pochodzą z narodu, który przetrwał dwa tysiące lat wygnania, by triumfalnie powrócić na ziemię swoich przodków i odebrać ją z rąk kolonizatorów, niemniej zmusza się ich do poczucia, że zrobili coś złego i muszą prosić o wybaczenie. Czy powinni to zaakceptować? Nie.


Musimy zapytać: jak pozwoliliśmy przekłamać tę typową historię o najeźdźcach? Jak pozwoliliśmy im zamienić Dawida w faceta, który terroryzuje Goliata? Jeszcze bardziej niepokojące: jak pozwoliliśmy ludziom, którzy twierdzą, że pochodzą od Filistynów, zamienić Goliata w słabą i bezsilną ofiarę? 1,6 miliarda muzułmanów i 14 milionów Żydów, niemniej pozwalamy na narrację, że mieszkańcy tego maleńkiego skrawka ziemi należącego do Żydów uciskają muzułmanów, którzy panują na 99% ziemi Bliskiego Wschodu?


To jest naprawdę dość proste. Żydzi wywodzą się z JUDEI, gdzie byli obecni od czterech tysięcy lat i mogą pokazać, że tam była ich kolebka kulturowa, podczas gdy Arabowie wywodzą swoje pochodzenie z Hidżaz. Niemnie do niedawna nikomu nie przychodziło do głowy powiedzenie: „Żydzi są z Judei, Arabowie są z Arabii”. A my zastanawiamy się, dlaczego młodzi ludzie są tak cholernie zdezorientowani?  


Jak możemy oczekiwać, że młodzi ludzie sprzeciwią się, skoro jest o tyle łatwiej iść z nurtem? Wierzę, że można to zrobić przez nauczenie ich, by byli dumni z siebie, przez powiedzenie im, żeby się wyprostowali i nigdy już nie chodzili ze spuszczoną głową. Te dzieciaki są kolejnym pokoleniem, to one będą żyć z decyzjami, które my podejmujemy. Wierzę, że naszym obowiązkiem jest dodanie im sił, nauczenie ich życia w postawie wyprostowanej, zabierania głosu i dumy z siebie i ze swojego narodu. Wiem, że nie będzie to łatwe – nic, co jest warte zrobienia, nie jest łatwe – ale wiem, że ja nie mogę żyć z alternatywą, którą jest uległość.


A ty możesz?

* Luis Riel
Kanadyjski polityk, metys, który w drugiej połowie XIX wieku był założycielem plemienia Metisów, potomków Indian i białych, organizator indiańskich protestów przeciw rządowi i dziś ikona zarówno Indian jak i postępowych białych Kanadyjczyków.   

**  Gabriel Dumont

Inny przywódca Metisów z tego samego okresu, który w 1873 roku został prezydentem istniejącej przez krótki okres czasu indiańskiej republiki St. Laurent.

  

The history lesson

Israellycool, 19 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 207 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk