Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 13:28

« Poprzedni Następny »


Lekcja historii


Ryan Bellerose 2015-02-24


Czasami się irytuję. Na ogół jestem cierpliwym człowiekiem, ale czasami drażni mnie, kiedy ludzie pouczają mnie o historii, której sami najwyraźniej nie znają.

Nie mam imponujących tytułów przed moim nazwiskiem, czasami przeklinam i czasami sie pieklę, kiedy ktoś przekracza granice mojej tolerancji. Zawsze jednak uważnie słuchałem i robię to nadal. Kiedy studiuję coś, staram się zbadać wszystkie możliwe aspekty. Biorę pod uwagę kontekst, przypuszczalną stronniczość autora i to jest mój punkt wyjścia. Nie mam cierpliwości do ludzi, którzy nie są równie staranni, a potem mają czelność pouczać mnie. Dlatego, kiedy mówię o historii, staram się to robić bez pouczania.


Myślę, że zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Miałem może siedem lat – był to dzień Louis_Riel * i z dumą powiedziałem do Merva: „Słuchaj, tato. Louis Riel był bohaterem i powinien był zostać ojcem konfederacji”. Czytałem dużo książek i z takim poglądem wydawała się zgadzać większości historyków, poza zaciekłymi kolonialistami. Merv spojrzał na mnie i zaszokował mnie tym, co powiedział: „Gdybyśmy słuchali Gabriela_Dumonta**, historia wyglądałaby inaczej. Riel nie był złym człowiekiem, ale zaprzepaścił naszą szansę na wygranie buntu”. Wstrząsnęło to moim światopoglądem. Natychmiast zacząłem ponownie czytać książki, które opisywały Bitwę pod Duck Lake, i zobaczyłem, że Merv miał rację – Riel powstrzymał Metisów od zamknięcia drogi RCMP (Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej) pod wodzą Croziera, pozwalając im tym samym na przeżycie i kontynuowanie walki, zamiast rozgromienia ich i zadania ciosu rządowi kanadyjskiemu. Pisałem już dawniej, że wierzę, iż historia zależy czasami od wydarzeń, które wydają się niewielkie, i to było jedno z takich wydarzeń.


Sądzę, że dlatego martwi mnie widok tak wielu młodych ludzi, którzy tak całkowicie nie znają swojej historii. Zdumiewa mnie, kiedy widzę indiańskie dzieci, które nie znają niezwykłego piękna naszej historii, wszystkich powodów, dla których możemy być dumni z naszego dziedzictwa. Jest to rzecz najwyższej wagi – bez naszej historii, naszej kultury, nie mamy niczego. Dla ludu, który stracił niemal wszystko, jest to absolutnie niedozwolone. Pracuję z naszą młodzieżą, żeby nauczyć ich, jak wiele mamy rzeczy, z których możemy być dumni; sam fakt, że przetrwaliśmy dwieście lat ludobójczej polityki, jest zwycięstwem.


Moi ludzie dobijają się o uznanie. Wiemy, co znaczy ludobójstwo – z populacji około 65 milionów w Ameryce Północnej i Południowej, z czego około 15 milionów na terenie znanym obecnie jako Kanada, zostało nas w Kanadzie 1,5 miliona. Byliśmy rzeczywiście uciskani i marginalizowani. Nawet teraz w Kanadzie żyjemy w systemie, który równa się apartheidowi, z innymi prawami dotyczącymi Indian, a innymi dla „normalnych Kanadyjczyków”. Zabijanie nas było całkowicie legalne do lat 1930., a do lat 1960. potrzebne było pisemne zezwolenie na wyjazd z rezerwatu. Poddani jesteśmy „Prawu Indiańskiemu”, rasistowskiemu, seksistowskiemu zestawowi praw, żeby trzymać nas na marginesie. Mieliśmy specjalne szkoły z internatami dla Indian, które były zaprojektowane do „asymilowania” nas. Wielu członków mojej rodziny była zabranych do takich szkół, gdzie ich bito, głodzono, torturowano i zmuszano do przyjęcia języka i religii kolonizatorów. Sam chodziłem do ostatniej takiej szkoły w Albercie.


My (Metisowie) zostaliśmy wysiedleni nie raz, ale dwa razy, najpierw z naszej rodzinnej ziemi w Red River, a potem z miejsca, gdzie osiedliśmy w Albercie Centralnej. Zaakceptowaliśmy ziemię w gorszym miejscu w Albercie Północnej, ponieważ wiedzieliśmy, że nigdy nie dostaniemy z powrotem naszej ziemi rodzinnej. Ale pragniemy powrócić do domu. Trudno to wytłumaczyć, bo tak wielu z nas po prostu walczy, żeby przetrwać i nie ma czasu na rozmowy o marzeniach. Martwi mnie, że tak wielu młodych Metisów nie zna nawet własnej historii. Próbuję uczyć ich, by byli dumni i nigdy się nie cofali, by obstawali przy tym, co słuszne, nawet jeśli nie jest to łatwe, nawet kiedy to rani. Próbuję dawać przykład, ale nie jest to łatwe. Myślę, że dlatego, kiedy ludzie próbują przywłaszczyć sobie coś tak bolesnego, kiedy próbują ukraść naszą historię, wściekam się, a wściekły Ryan to bardzo niemiły Ryan, który mówi ludziom dokładnie to, co myśli, czasami otwarcie i boleśnie.


Widzę te same problemy z młodymi Żydami w Ameryce Północnej. Poza nielicznymi, nie otrzymali porządnej nauki o własnej historii, a sprzedano im fałszywą narrację. Zamiast dumy z tego, że przetrwali mimo absurdalnie małych szans i osiągnęli coś, czego nie udało się dokonać żadnemu innemu wygnanemu i rdzennemu ludowi, wstydzą się sukcesu swojego narodu. Do jakiego stopnia można mieć wypaczony obraz historii? Pochodzą z narodu, który liczy dzisiaj może 14 milionów na całym świecie, niemniej jego wkład w rozwój świata znacznie przekracza ich liczebność, a oni czują wstyd? Pochodzą z narodu, który przetrwał dwa tysiące lat wygnania, by triumfalnie powrócić na ziemię swoich przodków i odebrać ją z rąk kolonizatorów, niemniej zmusza się ich do poczucia, że zrobili coś złego i muszą prosić o wybaczenie. Czy powinni to zaakceptować? Nie.


Musimy zapytać: jak pozwoliliśmy przekłamać tę typową historię o najeźdźcach? Jak pozwoliliśmy im zamienić Dawida w faceta, który terroryzuje Goliata? Jeszcze bardziej niepokojące: jak pozwoliliśmy ludziom, którzy twierdzą, że pochodzą od Filistynów, zamienić Goliata w słabą i bezsilną ofiarę? 1,6 miliarda muzułmanów i 14 milionów Żydów, niemniej pozwalamy na narrację, że mieszkańcy tego maleńkiego skrawka ziemi należącego do Żydów uciskają muzułmanów, którzy panują na 99% ziemi Bliskiego Wschodu?


To jest naprawdę dość proste. Żydzi wywodzą się z JUDEI, gdzie byli obecni od czterech tysięcy lat i mogą pokazać, że tam była ich kolebka kulturowa, podczas gdy Arabowie wywodzą swoje pochodzenie z Hidżaz. Niemnie do niedawna nikomu nie przychodziło do głowy powiedzenie: „Żydzi są z Judei, Arabowie są z Arabii”. A my zastanawiamy się, dlaczego młodzi ludzie są tak cholernie zdezorientowani?  


Jak możemy oczekiwać, że młodzi ludzie sprzeciwią się, skoro jest o tyle łatwiej iść z nurtem? Wierzę, że można to zrobić przez nauczenie ich, by byli dumni z siebie, przez powiedzenie im, żeby się wyprostowali i nigdy już nie chodzili ze spuszczoną głową. Te dzieciaki są kolejnym pokoleniem, to one będą żyć z decyzjami, które my podejmujemy. Wierzę, że naszym obowiązkiem jest dodanie im sił, nauczenie ich życia w postawie wyprostowanej, zabierania głosu i dumy z siebie i ze swojego narodu. Wiem, że nie będzie to łatwe – nic, co jest warte zrobienia, nie jest łatwe – ale wiem, że ja nie mogę żyć z alternatywą, którą jest uległość.


A ty możesz?

* Luis Riel
Kanadyjski polityk, metys, który w drugiej połowie XIX wieku był założycielem plemienia Metisów, potomków Indian i białych, organizator indiańskich protestów przeciw rządowi i dziś ikona zarówno Indian jak i postępowych białych Kanadyjczyków.   

**  Gabriel Dumont

Inny przywódca Metisów z tego samego okresu, który w 1873 roku został prezydentem istniejącej przez krótki okres czasu indiańskiej republiki St. Laurent.

  

The history lesson

Israellycool, 19 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk