Prawda

Wtorek, 22 października 2019 - 15:42

« Poprzedni Następny »


Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?


Bassam Tawil 2018-07-18

Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)
Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)

Od lat przywódcy palestyńscy skarżą się, że Strefa Gazy jest „na krawędzi katastrofy humanitarnej”. Raz za razem ostrzegali, że jeśli świat nie pomoże mieszkającym tam Palestyńczykom, Strefa Gazy „wybuchnie jak wulkan”.


Izrael i USA oferują teraz pomoc, by poprawić warunki życia Palestyńczyków żyjących pod rządami Hamasu w Strefie Gazy. Zgadnijcie jednak, kto zażarcie sprzeciwia się każdej próbie rozwiązania „humanitarnego i ekonomicznego kryzysu” w tej nadbrzeżnej enklawie, miejscu zamieszkania około dwóch milionów Palestyńczyków? Odpowiedź: prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, i jego rządząca frakcja Fatah.


W ostatnich tygodniach zarówno Izrael, jak administracja USA przedstawiły różne pomysły w sprawie pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy.


Wysłannicy USA, Jared Kushner i Jason Greenblatt, którzy niedawno odwiedzili Bliski Wschód, przedstawili inicjatywy, które obejmowały dostarczanie elektryczności, odsolonej wody pitnej, możliwości zatrudnienia i ożywienie strefy przemysłowej w Gazie.


Izrael ze swej strony poprosił Cypr o rozważenie możliwości zbudowania portu morskiego na wyspie do transportu towarów do Strefy Gazy. Według doniesień izraelski minister obrony, Avigdor Liberman, doszedł do porozumienia z cypryjskim prezydentem Nicosem Anastasiadesem w sprawie portu. Biuro Libermana powiedziało, że Izrael działa na wiele sposobów na arenie międzynarodowej w próbach „zmiany rzeczywistości” w Strefie Gazy.


Można by pomyśleć, że przywódcy palestyńscy są niezmiernie szczęśliwi z powodu tych inicjatyw złagodzenia cierpień ich ludności w Strefie Gazy. Plany poprawienia warunków życiowych mieszkańców Strefy Gazy powinny brzmieć jak muzyka w uszach kierownictwa Autonomii Palestyńskiej, prawda? Nieprawda.


Co właściwie stoi za tą zdumiewająco upartą odmową pomocy, by pozwolić ich ludności  na przyzwoite życie? Dlaczego kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, które twierdzi, że troszczy się o dobrostan Palestyńczyków, zajadle sprzeciwia się planom stworzenia miejsc pracy i innym rodzajom pomocy dla ich ludności?


Przejdźmy to krok za krokiem.


Po pierwsze, Abbas i jego rząd na Zachodnim Brzegu starają się przedłużyć cierpienia Palestyńczyków w Strefie Gazy, żeby móc nadal potępiać Izrael za kryzys. Chcą, by społeczność międzynarodowa nadal wierzyła, że Izrael jest odpowiedzialny za trwające, intensywne cierpienia Palestyńczyków. Choć społeczności międzynarodowej jest to trudno pojąć, morska blokada Strefy Gazy przez Izrael ma na celu jedynie niedopuszczenie do szmuglowania broni do tej przybrzeżnej enklawy. Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy.


Po drugie, Autonomia Palestyńska i jej przywódcy sprzeciwiają się pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ponieważ obawiają się, że zachęci to Hamas do utrzymywania rządów żelaznej ręki w Strefie Gazy, uwalniając go od odpowiedzialności wobec mieszkańców Gazy. Kiedy inni zaczną dostarczać pomoc mieszkańcom Strefy Gazy, Hamas będzie w stanie kontynuować inwestowanie milionów dolarów w budowanie tuneli do atakowania Izraela i szmuglowania broni do Strefy Gazy. Hamas nie będzie dłużej musiał martwić się o wypłacanie pensji Palestyńczykom lub o kupowanie leków i żywności.


Autonomia Palestyńska ma nadzieję, że warunki w Strefie Gazy staną się tak złe, że Palestyńczycy powstaną przeciwko Hamasowi. Warto zauważyć, że kierownictwo Palestyńczyków w Ramallah samo narzuciło w zeszłym roku ostre sankcje na Strefę Gazy.


Te karne posunięcia obejmują zatrzymanie wypłat dla tysięcy pracowników budżetówki i zawieszenie pomocy społecznej dla setek rodzin. Sankcje wywołały w ostatnich tygodniach falę protestów na całym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, skłaniając siły bezpieczeństwa Abbasa do użycia siły dla rozproszenia protestujących.


Po trzecie, kierownictwo Autonomii Palestyńskiej zapewnia nas, że izraelskie i amerykańskie plany pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy są częścią szerszego „spisku”, by zmusić Palestyńczyków do zaakceptowania jeszcze nie ujawnionego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu prezydenta USA Donalda Trumpa.


Abbas i jego najwyżsi rangą współpracownicy używają tej sprawy do rozpalenia antyamerykańskich i antyizraelskich nastrojów w palestyńskiej populacji. Mówią Palestyńczykom, że ekonomiczna i humanitarna pomoc dla Strefy Gazy jest skonstruowana głównie po to, by zdobyć „polityczne ustępstwa” od Palestyńczyków. Ich argument: Palestyńczycy będą musieli zrezygnować ze swoich „praw narodowych” włącznie z „prawem powrotu” dla uchodźców i ich potomków do swoich byłych domów w Izraelu w zamian za polepszone warunki życia.


Przywódcy Autonomii Palestyńskiej podżegają ludzi, mówiąc im, że USA i Izrael starają się „szantażować” Palestyńczyków. Popatrzmy, na przykład, na to, co premier Abbasa, Rami Hamdallah, powiedział 5 lipca: "Nie zaakceptujemy żadnego planu zamiany naszych praw narodowych w prawa humanitarne lub finansowe. Mamy ustalone prawa polityczne, historyczne i prawne i są one niezbywalne”.


Inny dygnitarz lojalny wobec Abbasa, Mahmoud Al-Aloul, powiedział 2 lipca: "Nie chcemy waszej mąki i pszenicy; nie chcemy waszej pomocy humanitarnej”.


Należy także zauważyć inną niedawną wypowiedź Al-Aloula, który jest zastępcą Abbasa w kierownictwie Fatahu i jest typowany na następnego prezydenta Autonomii Palestyńskiej: „Jesteśmy gotowi głodować, ale nie możemy w zamian za rozwiązanie naszych problemów humanitarnych oddać Jerozolimy i naszych podstawowych praw”.


Przesłanie powinno być oczywiste – ostatecznie jest głoszone jasno i wyraźnie: palestyńscy przywódcy wolą, by ich ludzie głodowali, niż by musieli dokonać jakichkolwiek ustępstw na rzecz pokoju z Izraelem.


To jednak nie Al-Aloulowi i Abbasowi grozi głód. Życie w Ramallah i  w reszcie Zachodniego Brzegu jest całkiem dobre dla Abbasa i jego świty. W odróżnieniu od Palestyńczyków ze Strefy Gazy przywódcy Autonomii Palestyńskiej cieszą się swobodą podróżowania i żyją w luksusowych apartamentach i willach. Nie ma nic wygodniejszego niż siedzieć w wytwornym domu w Ramallah lub Nablusie i rozmawiać o głodujących i o pomocy humanitarnej.   


Kiedy Al-Aloul i inni dygnitarze palestyńscy mówią o ciężkich warunkach w Strefie Gazy, wygodnie zapominają wspomnieć, że ich sankcje pogorszyły panujący tam kryzys. Ale Palestyńczyków w Strefie Gazy, którzy rozpaczliwie potrzebują miejsc pracy i lepszego życia, w rzeczywistości nie obchodzi nadchodzący plan pokojowy Trumpa.


Nie obchodzą ich również osiedla i punkty kontrolne na Zachodnim Brzegu. Abbas i jego oficjele wydają się zdecydowani kontynuować dżihad przeciwko Izraelowi i USA kosztem ostatniego żyjącego Palestyńczyka. Sprzedają swojej ludności stare slogany o „prawach narodowych, o zasadach, i Jerozolimie”, patrząc jak ludzie umierają na ulicach.


Nauką, jaką można wyciągnąć z wypowiedzi przywódców Autonomii Palestyńskiej przeciwko planom polepszenia warunków życiowych Palestyńczyków w Strefie Gazy, jest to, że konflikt izraelsko-palestyński nie toczy się o gospodarkę i sprawy humanitarne.


Przez naleganie na wszystkie palestyńskie „prawa narodowe” włącznie z „prawem powrotu” i przez odmowę uznania Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego Palestyńczycy w rzeczywistości sygnalizują, że ich prawdziwym celem jest usunięcie Izraela z Bliskiego Wschodu. Skąd wiemy, że chcą zniszczyć Izrael? Abbas mówi, że uważa Izrael za „kolonialny projekt, który nie ma nic wspólnego z judaizmem”.


Ta wypowiedź oznacza, że nie widzi Izraela jako prawomocnego państwa. Abbasa i jego dygnitarzy nie obchodzi cierpienie ludności Strefy Gazy, bo mają nadzieję użyć tamtejszego kryzysu do kampanii delegitymizowania Izraela. Hamas, ze swej strony, wyraźnie stwierdza, że nie zrezygnuje z marzenia „wyzwolenia Palestyny od rzeki do morza”, nawet jeśli oznacza to głód i śmierć ich ludności. Zarówno Autonomia Palestyńska, jak Hamas mogli już dawno temu zapewnić lepsze życie swoim ludziom, ale nie o tym myślą. Mniej dbają o swoją ludność, a bardziej o znalezienie sposobów sabotowania, delegitymizowania i demonizowania Izraela i Żydów.     


Abbas i oddani mu ludzie mówią łatwym do zrozumienia językiem: „Możecie dać nam tyle pieniędzy, ile chcecie, ale my nie zmienimy naszej postawy wobec Izraela i nie zrezygnujemy z żadnego z naszych żądań”. Przynajmniej pod tym względem mówią prawdę.  


W tym konflikcie nie chodzi o pieniądze ani o pomoc ekonomiczną. Chodzi o istnienie Izraela, którego obecności na Bliskim Wschodzie Palestyńczycy nie zamierzają tolerować.


To jest istota konfliktu izraelsko-palestyńskiego: najwyższym priorytetem Palestyńczyków – palestyńskiego kierownictwa i Palestyńczyków ogólnie – jest zniszczenie Izraela. Wolą umrzeć niż zrezygnować z marzenia o zniszczeniu Izraela.


Why Do Palestinian Leaders Oppose Helping Their People?

Gatestone Institute, 12 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil
Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 207 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk