Prawda

Czwartek, 24 wrzesnia 2020 - 17:38

« Poprzedni Następny »


Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego


Elham Manea 2018-08-12

Dr Elham Manea (Źródło: Maghrebvoices.com, 20 lipca 2018)
Dr Elham Manea (Źródło: Maghrebvoices.com, 20 lipca 2018)

Liberalna jemeńsko-egipska autorka, dr Elham Manea, która mieszka w Szwajcarii, gdzie wykłada politologię na uniwersytecie w Zurichu i jest członkiem Federalnej Komisji ds. Kobiet Szwajcarii, napisała artykuł opublikowany 27 lipca 2018 r. na liberalnej arabskiej stronie internetowej  Ahewar.org, zatytułowany: “Jeśli my nie będziemy emisariuszami pokoju, to kto będzie? Pojechałam do Izraela i nie żałuję”.

 

Zwracając się do Arabów, by zrezygnowali z wiary, że Izrael po prostu któregoś dnia zniknie, bo nie zniknie, wezwała ich do szukania sposobu osiągnięcia pokoju dla dobra obu stron.

 

Poniżej podajemy fragmenty artykułu dr Manea z 27 lipca 2018 r z Ahewar.org:


„Jaki jest cel waszej wizyty?” zapytała nas urzędniczka kontroli paszportowej na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, kiedy ułożyła nasze dwa paszporty na komputerze przed sobą i przyglądała nam się uważnie. Thomas i ja... powiedzieliśmy równocześnie: ”Turystyka”. Spojrzała na ekran swojego komputera, trzymając dwa paszporty. Wręczając je nam z powrotem powiedział: „Witajcie w Izraelu”. Zabrało mi kilka sekund zrozumienie, co powiedziała i niemal zapytałam jej: „To wszystko?” Ale odetchnęliśmy głęboko i odeszliśmy.

 

Spodziewaliśmy się czegoś innego. Myśleliśmy, że z powodu mojej arabskiej wizy i arabskich stempli w moim paszporcie będziemy potraktowani bardzo ostro. To przynajmniej powiedziano nam w agencji turystycznej, która zabukowała nasz lot. Thomas powiedział mi: „Mogą zabrać cię do osobnej sali i wypytywać o szczegóły powodu twojej wizyty. Nie zdenerwuj się, po prostu odpowiadaj na pytania”. Nic takiego się nie zdarzyło. Powiedzieli tylko: „Witajcie w Izraelu”. To była muzyka dla moich uszu…

 

Ilu z nas zostało wychowanych, by nienawidzić tego kraju? Wysysamy tę nienawiść z mlekiem naszych matek. Ilu z nas nauczyło się, że jest to wróg? I że ten wróg nie ma prawa istnieć?

 

Wielu z was powtarza: „Nie mamy problemu z Żydami; nasz problem jest z Izraelem” i dodaje: „Izrael jest nielegalnym państwem, sztucznym państwem, które nie ma prawa istnieć, państwem stworzonym przez imperializm, które zniknie któregoś dnia z mapy naszego regionu”. To mówimy publicznie i powtarzamy w domu.

 

Ale nie zniknęło. Nadal istnieje. Jeśli tak, to przyszła pora dla sił społecznych, które wzywają do pokoju po obu stronach, by razem szukać drogi do przyszłości. Razem. Szczególnie w tym czasie, kiedy opcja pokoju wydaje się możliwa. Jest tak, ponieważ pokój nie przychodzi w czasach bezpieczeństwa i wzajemnej miłości, ale w czasach wojen i nienawiści.  

 

Zanim opowiem szczegółowo  o mojej wizycie w cotygodniowej serii artykułów, zacznę od przedstawienia mojego stanowiska: nigdy nie wątpiłam w prawo Izraela do istnienia. Uznaję Plan Podziału ONZ z 1948 r. Widzę Izrael jako prawomocne państwo. Jest podzielone między dwa narody, które nie chcą żyć razem i każdy z nich upiera się przy własnej narracji historycznej. Tak jak wszystkie kraje otaczające Izrael są nowymi krajami, tak jest i Izrael – wszystkie są nowymi krajami, które nie istniały jako niezależne jednostki polityczne przed pierwszą połową XX wieku: Syria, Jordania, Irak, Arabia Saudyjska i tak dalej i tak dalej. Lista jest długa.

 

Weźmy, na przykład, Irak. Odkryjecie, że związanie Mosulu z Bagdadem i Basrą także jest wynikiem brytyjskiej decyzji podjętej mimo różnych etnicznych przynależności tych trzech jednostek. Mimo tego każdy, kto ośmiela się mówić o rozdziale tych jednostek, spotyka się z ostrą naganą, jest uciszany i oskarżany o pracę dla obcych elementów… Ale to jest inna historia.

 

Nie będę nienawidzić. Nie będę nienawidzić. Napisałam to wcześniej w artykule Na rocznicę Nakby/ustanowienia państwa Izrael: nie będę nienawidzić[1] i mówię tutaj to, co powiedziałam wtedy, żeby wyjaśnić wam moje stanowisko: „Nie traktuję konfliktu palestyńsko-izraelskiego z punktu widzenia, który jest stronniczy wobec jednej ze stron. Tak, widzę to jako konflikt, który ma dwie strony i widzę obie strony. Widzę w nich człowieczeństwo i, szczerze mówiąc, nie widzę izraelskich mężczyzn i kobiet jako wroga. Nie życzę im ani zła, ani zniszczenia, życzę im życia w pokoju i bezpieczeństwie, tak samo jak życzę tego Palestyńczykom. Widzę człowieczeństwo w izraelskich mężczyznach i kobietach, tak samo jak widzę strach, który w nich żyje. Równocześnie nie pomijam ziem, które zostały i pozostają wywłaszczone, ani istnienia okupacji, która zabija Palestyńczyka i jego godność, i gwałci jego człowieczeństwo na palestyńskich terytoriach – tak jak nie pomijam dyskryminacji cierpianej przez izraelskich Arabów w państwie, którego pewni politycy nie są przekonani, że musi służyć wszystkim swoim obywatelom…”

 

To jest ważne. Widzę obie strony, razem, i życzę im obu pokoju i bezpieczeństwa, razem. I tak jak widzę obie strony, widzę także tych, którzy podsycają ogień. Nie pomijam nienawiści, która jest podsycana w równej mierze przez żydowski i islamski ekstremizm religijny. Ta nienawiść jest uporczywa; jest głęboko zakorzeniona wśród osadników i populistycznej prawicy w Izraelu, którzy upierają się, że cała ziemia należy do nich i że nie ma tam żadnego istnienia palestyńskiego. Jest to tak samo głęboko zakorzenione w islamskiej, fundamentalistycznej kulturze nienawiści, która szerzy się i którą Hamas podsyca z Gazy, tej samej kulturze która uczy dzieci w przedszkolu – jak ujawniono w nowym wideo o tym jak zabijać „Żydów” i jak „ich masakrować”. Uczycie czteroletniego chłopca, jak mordować? Jak przytrzymać inne dziecko i zarżnąć je nożem? Jakiego rodzaju człowieka tworzycie?

 

Każda ze stron potrzebuje tej drugiej, aby przesłanie o zniszczeniu, którego nauczają, stało się silniejsze. Wymieniają ogień, wzajemnie zabijając to, co ludzkie, po obu stronach.

 

Mimo tego wszystkiego podkreślam raz jeszcze: nie będę nienawidzić. Nie będę nienawidzić. Nie będę nienawidzić izraelskich mężczyzn i kobiet. Tak samo nie chcę zniszczenia państwa Izrael. I choć bronię prawa palestyńskich mężczyzn i kobiet do istnienia w państwie, które da im niepodległość, bezpieczeństwo i dobrostan, i sprzeciwiam się izraelskiej polityce osadnictwa, która wykorzenia pokój, zdaję sobie sprawę z tego, że większość głosów sprzeciwiających się polityce osadnictwa jest izraelska i wypływa z samego Izraela i że tymi, którzy bronią praw palestyńskich bardziej niż ktokolwiek inny, są izraelskie organizacje pod przewodnictwem Peace Now…”

 

Tak argumentowałam w moim poprzednim artykule. Powtarzam to w celu wyjaśnienia mojego stanowiska, które jest wyraźne i stronnicze wobec istoty ludzkiej, kimkolwiek jest.

 

Zatem decyzja odwiedzenia Izraela nie była dla mnie trudna. Zupełnie nie była trudna. Tym, co było trudne w tej sprawie, było upublicznienie mojej wizyty. Ale, tak samo jak nie nienawidzę, nie kłamię. Pojechałam do Izraela, bo jest to państwo, którego istnienie uznaję. A, co ważniejsze, pojechałam tam, bo chciałam sama zobaczyć co dzieje się w rzeczywistości – zobaczyć Izraelczyka w jego naturalnym środowisku. Nie żałuję tego – wręcz przeciwnie, wyjechałam z wielką ilością informacji, co pozwoli mi napisać tę serię, w której przedstawię je wam w szczegółach. Powiem wam, co skłoniło mnie do powiedzenia do Thomasa: „Wiem, gdzie pojedziemy na urlop – do Tel Awiwu”; powiem wam o książce, którą czytałam podczas tej wizyty, żeby pomogła mi zrozumieć izraelski punkt widzenia w poszukiwaniu pokoju, autorstwa Yossi Klein Haleviego, pod tytułem Letters to my Palestinian Neighbor. Opowiem o wizycie w muzeum Holocaustu [tj. Jad Waszem], z którego nikt nie wychodzi niezmieniony; o Izraelczykach jemeńskiego pochodzenia, których spotkałam przypadkiem; o Jaffie, Hajfie, Jerozolimie i Betlejem…; o żydowskim prawie narodowym, które było promowane przez populistyczną, prawicową mniejszość, o naturze dyskusji o nim w Izraelu i sprzeciwie wobec niego; o wzruszającym ludzkim aspekcie stosunku Izraela do niektórych swoich sąsiadów, ofiar naszych wojen. I, co najważniejsze, opowiem wam o Izraelczyku – tym, który kocha, śmieje się, boi się i płacze. Tym, który może być przyjacielem. Tym, z którym, kiedy go widzimy, zdajemy sobie sprawę, że pokój jest możliwy.

 

Nie spieszcie więc z przeklinaniem mnie. Pomyślcie o tym trochę. Dążenie do pokoju nie jest na czasy pokoju – ale na czasy wojny. Na czasy, kiedy twój wróg staje się obiektem twojej nienawiści. Być może nadszedł czas zobaczenia tego wroga jako człowieka, którego trzeba uznać zanim wydamy na niego wyrok – bo jeśli my nie będziemy emisariuszami pokoju, to kto będzie?

 


[1] Ssrcaw.org, 22 maja 2015.

 

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7607, 6 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska                                                    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Mniejszość, większość a wyobraźnia MEF 2018-08-12


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk