Prawda

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 - 19:41

« Poprzedni Następny »


Jak pięknie kwitną kanalie


Andrzej Koraszewski 2017-05-01


Dawno dawno temu zadawałem głupie pytania. Pytałem ludzi czego oczekują od polityków?  Słyszałem o uczciwości, o ideałach, o patriotyzmie, solidarności i temu podobne. Wcześniej poprosiłem warszawskie biuro Polskiej Sekcji BBC o przygotowanie porównania partyjnych programów. Krajowi koledzy wyśmiali mnie wyjaśniając, że zainteresowanie programami partyjnymi jest znikome i nikt tego nie czyta. Moje przekonanie, że polityka jest przede wszystkim sporem o priorytety, dla większości moich rozmówców wydawało się oderwane od rzeczywistości i związane z brakiem rozeznania w lokalnych realiach. Długie przebywanie poza Polską musiało mi wypaczyć rozumienie demokracji, jakiej pragnie polskie społeczeństwo.

Pielęgniarka, Monika Drobińska, napisała 1 marca do nas list, do nas wszystkich, chociaż głównie do Radziwiłła. Na Radziwiłła raczej nie powinna liczyć, czy może liczyć na nas? Na nas, to znaczy na kogo? I tu zaczyna się problem, bo niby jak nas skrzyknąć?


O czym pisze Monika Drobińska? Pisze o swoich problemach zawodowych.  Od 27 lat pracuje w anestezjologii, intensywnej terapii i na pogotowiu. Na swojej stronie FB pisze: „Głośno media, nie tylko internetowe, mówią o nowej stawce procedury neonatologicznej z 11 000 na 6 000”.

 28 lutego, a więc dwa dni wcześniej list do Ministra Zdrowia w tej samej sprawie skierował Jurek Owsiak, Pisał w nim m.in.:

„Panie Ministrze,
jeśli proponowana przez Ministerstwo Zdrowia obniżka wycen procedur neonatologicznej, kardiologicznej i kardiochirurgicznej o 60% dojdzie do skutku, będzie zbrodnią na polskich dzieciach. Wprowadzenie tych zmian spowoduje roczną stratę przychodów dla głównych szpitali pediatrycznych w Polsce: o 11 milionów dla Instytutu Matki Polki w Łodzi, o 10 milionów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i o 7,5 miliona dla Szpitala w Prokocimiu. W praktyce oznacza to, że placówki te będą miały o tyle mniej pieniędzy na leczenie dzieci.”

Również 1 marca „Gazeta Prawna”  zamieściła artykuł pt.: MZ odpowiada: Nie ma intencji obniżki wyceny świadczeń neonatologicznych  W tym artykule czytamy:

„Nie obniżanie wycen świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych, ale rzetelne ustalenie faktycznych kosztów ich realizacji jest Intencją Ministerstwa Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – zapewnił w środę resort.


Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących możliwej obniżki wycen świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych, resort zdrowia przekazał, że komunikat, który pojawił się pod koniec stycznia na stronie AOTMiT, nie jest informacją o dokonanej bądź planowanej obniżce wycen”.

Gazeta nie podaje linku do komunikatu, chodzi zapewne o AOTMiT: komunikat o wynikach analizy kosztów świadczeń z dnia 27 stycznia 2017, w którym czytamy (wytłuszczenie moje A.K.): 

„Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w grudniu 2016 r. zakończyła kolejny etap prac, których efektem jest wynik analizy kosztów dla świadczeń realizowanych w ramach wybranych grup z obszaru chorób serca, chorób układu kostno-stawowego oraz opieki nad noworodkami.”

W kolejnym akapicie ministerstwo informuje:

„Spośród 35 grup poddanych wycenie, 20 taryf powinno zostać obniżonych, przy czym wielkość tej obniżki wahałaby się, w zależności od grupy, od 2 do nawet 60 proc.”

Wreszcie w ostatnim akapicie krótkiego komunikaty dowiadujemy się, że były jakieś nieokreślone wątpliwości oraz nieprawidłowości i po konsultacji z samym Radziwiłłem postanowiono przesunąć termin publikacji taryf o trzy miesiące.


Ci, którzy weszli głębiej w te zawiłości, informują, że zaproponowano zmniejszenie o 30 proc. funduszy na ciężką patologię noworodków i o 50 proc. na chirurgię niemowląt, co zdaniem lekarzy miałoby fatalne skutki.


Czy istnieje możliwość, że niektóre dotychczasowe taryfy są zawyżone? Nie można tego wykluczyć, ale to co widzimy, to dość oczywiste ministerialne krętactwo, a z drugiej strony bardzo emocjonalne wystąpienia wspaniałych ludzi takich jak Jurek Owsiak czy Monika Drobińska. List Moniki Drobińskiej do nas wszystkich jest długi i warto go przeczytać w całości. Pisze w nim, że „życie to nie tylko pieniądze, życie to wartość sama w sobie” i pisze również, że widzi ogromny postęp, że „Medycyna rozwija się bardzo szybko, ale zawsze będą ludzie, dla których SZYBKO znaczyć będzie zbyt WOLNO”.


Niewielu zauważy sprzeczność między stwierdzeniem, że życie to nie tylko pieniądze, i że medycyna rozwija się bardzo szybko. Rozwój wymaga nakładów, dzisiejsza medycyna wielokrotnie częściej ratuje życie niż 30 lat temu i kosztuje wielokrotnie więcej. Dyskusja o kosztach i o priorytetach jest konieczna. Pieniędzy na opiekę zdrowotną jest zawsze za mało i to również w tych najbogatszych krajach (zawsze za mało jest pieniędzy na oświatę, na drogi, na policję, na pomoc socjalną). Polityka traktuje głównie o tym, na co i jak wydawane są pieniądze z publicznego budżetu. Demagodzy odwołują się do naszych uczuć, zapewniając, że spełnią wszystkie nasze życzenia. Wiedzą, że ani nie marzymy o merytorycznych dyskusjach, ani nie mamy pojęcia, jak one mogłaby wyglądać. Parlamentarne spory o priorytety nie są naszą specjalnością.         


Monika Drobińska pisze:

„W czasie, kiedy jeden lot wojskowym samolotem kosztuje 35 tys, kiedy rząd rozbija samochód za samochodem, kiedy Misiewicze dostają ogromne premie, oszczędza się na najsłabszych, bezbronnych. To jest nieludzkie, Panie Ministrze. Życie to nie tylko pieniądze, życie to wartość sama w sobie. Rozumiem, że należy liczyć koszty, ale nie rozumiem oszczędzania na uszkodzonym dziecku matki, które zostało poczęte z gwałtu, a Pan zgodnie ze swoim sumieniem, odmówił wypisania recepty na pigułkę 'dzień po'. No tak, ale zawsze można liczyć na znienawidzony WOŚP - nie udało się orkiestry wyautować z przestrzeni publicznej, gra nadal, to niech weźmie na siebie jeszcze koszty współfinansowania procedur.”

Zarówno Autorka tego listu, jak i komentujący go czytelnicy zauważają, że miłościwie nam panujący PiS (Prezes i Spółka) ma inne priorytety niż miały poprzednie rządy (które również miały poważne problemy ze znalezieniem pieniędzy na opiekę zdrowotną i jak pisze pani Drobińska, jej długoletnie doświadczenie związane jest z nieustanym oszczędzaniem wszystkiego).     


Priorytety PiS najwyraźniej sformułował na tym polu Jarosław Kaczyński mówiąc, iż chciałby, żeby nawet zdeformowane dziecko mogło być ochrzczone. Była to zapowiedź dalszej walki o nowelizację prawa o aborcji.


Prezes mówił wyraźnie, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, aby rodziło się więcej dzieci, aby ochrona zdrowia kobiety nie była utrudnieniem dla możliwości ochrzczenia.


Społeczeństwo demokratycznie wybrało Prezesa i Spółkę w głębokim przekonaniu, że ta firma spełni wszystkie jego marzenia.


Monika Drobińska pisze list do nas wszystkich. Chce nas poruszyć w niewątpliwie słusznej sprawie. Moj problem polega na tym, że do uczuć odwołują się biskupi, do uczuć odwołują się politycy PiS, do najbardziej prymitywnych uczuć odwołują się patrioci spod znaku pałki i kastetu, do uczuć odwołuje się również prasa i opozycyjni politycy.


W tej niezwykle uczuciowej zupie najpiękniej kwitną kanalie. Marzenie o rzeczowych dyskusjach na temat priorytetów wydawania pieniędzy z publicznej kasy pozostaje nadal marzeniem ściętej głowy.             


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 176 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Cała Polska myśli o pięcie   Kruk   2018-06-14
Dowcipy, memy, przysłowia    Koraszewski   2018-06-02
Wielkie kazanie o małej dziurze w drzwiach   Kruk   2018-05-23
Czy naród może zakochać się w demokracji?   Koraszewski   2018-05-16
Adoracja Jezusa Użytkowego   Kruk   2018-04-28
Żydzi z Madonną w tle   Lewin   2018-04-28
Hogwart potrzebny od zaraz   Koraszewski   2018-04-24
Płońsk miasto otwarte   Koraszewski   2018-04-18
Niziutkie ciśnienie i Nuż w bżuhu   Kruk   2018-04-13
Wzrost mendowatości w populacji mieszkańców Polski w efekcie zmian pogodowych   Koraszewski   2018-04-01
Polski Marzec – 50 rocznica   Garczyński-Gąssowski   2018-03-08
Byłam w niebie, mówi ośmioletnia Ania   Kruk   2018-03-07
„WSZYSCY WIEDZĄ”   Kłys   2018-03-05
Nieustający marsz niesłusznie dumnych   Koraszewski   2018-02-13
Powrót antysemickiego potwora   Koraszewski   2018-02-10
Powrót Gnoma, czyli naród znowu krzyczy „Wiesław śmiało”   Koraszewski   2018-02-05
Bluźniercy, bałwanochwalcy i inni   Kruk   2018-01-30
Ustawa przeciw kłamstwu czy przeciw prawdzie?   Koraszewski   2018-01-29
Piątek narodowo-erotyczny   Kruk   2018-01-10
Silva rerum, Facebook i rara avis   Koraszewski   2018-01-02
Szkolne orły i wątroba Prometeusza   Kruk   2017-12-25
Sędziami będziem wtedy my!   Koraszewski   2017-12-20
Władca much – lekcja wychowawcza   Kruk   2017-12-11
Idem per idem, czyli polska droga do demokracji   Koraszewski   2017-12-01
Nauczyciel-ateista w szkole   Koraszewski   2017-11-29
Hej, wy, naród…   Koraszewski   2017-11-23
Przypowieść o Janie i Fortepianie   Kruk   2017-11-21
Święto niepodległości, czyli bal sykofantów   Koraszewski   2017-11-11
Stan Polski przed wyborami   Koraszewski   2017-11-09
Zupa z gwoździa do trumny z św. pamięci wkładką   Kruk   2017-11-01
Długi lot bibelota   Kruk   2017-10-26
Kościół, wierzący, dialog   Koraszewski   2017-10-21
W oparach religijnej magii   Koraszewski   2017-10-10
Ipso facto omlet z groszkiem   Kruk   2017-09-19
Mroczny cień udrapowanych autorytetów   Koraszewski   2017-08-23
Apel Stowarzyszenia Miłośników Logiki Nieformalnej   Kruk   2017-08-18
Pan Baginski pyta o antysemityzm   Koraszewski   2017-08-17
Jak to na wojence ładnie, tarara...   Koraszewski   2017-08-09
O seksie, moralności i religii   Koraszewski   2017-08-06
Sumienie, czyli moralność bez smyczy   Koraszewski   2017-08-04
Kryzys komunikacji werbalnej, czyli patos środkowego palca   Koraszewski   2017-07-31
Costaguana dla Costaguańczyków   Koraszewski   2017-07-23
Uchodźcy a sprawa polska   Koraszewski   2017-07-08
Czy suweren jest blondynem?   Koraszewski   2017-06-30
Dramat z nadmiarem inteligencji emocjonalnej   Kruk   2017-06-26
Na tropach chrześcijańskiego feminizmu   Koraszewski   2017-06-24
W poszukiwaniu umiarkowanych katolików   Koraszewski   2017-05-24
Prezydent nie wszystkich Polaków   Koraszewski   2017-05-16
Jak pięknie kwitną kanalie   Koraszewski   2017-05-01
Niechęci etniczne w służbie ratowania czytelnictwa w Polsce   Koraszewski   2017-04-27
Panu Bogu świeczkę, biskupom ogarek, pora zapalić światło   Koraszewski   2017-04-18
Infantylizmofilia czy chrześcijańska myśl światła?   Koraszewski   2017-04-14
My chcemy boga, w książce, w szkole...   Koraszewski   2017-03-27
O płodności intelektualnego onanizmu   Kruk   2017-03-14
Ogień narodowy, czyli patriotyzm patologiczny   Koraszewski   2017-03-10
Czy Polacy wybiją się...   Koraszewski   2017-03-02
Przemysł zmasowanej dezinformacji   Koraszewski   2017-02-27
O trudności zamiany rozmów nocnych na dzienne   Kruk   2017-02-21
Dziewiczy lasek na skraju miasteczka   Kruk   2017-01-21
Narodowy socjalista pisze do mnie list   Koraszewski   2017-01-11
Znaki czasu na Jasnej Górze i gdzie indziej   Koraszewski   2017-01-09
Żaba mortal combat i lewatywa z kawy   Szczęsny   2017-01-05
Jego Małość i halucynogenny grzyb   Kruk   2017-01-02
Krzyżacy, Włodkowic i siekiera na ołtarzu   Koraszewski   2016-12-29
I gdzie nas ten dyskurs prowadzi?   Kruk   2016-12-20
Szlak bojowy Jarosława Kaczyńskiego   Koraszewski   2016-12-17
Ujednolicone miary zdrowego rozsądku   Kruk   2016-12-08
Nauka dla świata pracy   Koraszewski   2016-12-03
Intronizacja Chrystusa, czyli powiedzcie Allahu akbar   Koraszewski   2016-11-23
Awangarda umysłowego proletariatu   Kruk   2016-11-21
Do posłanki co dyskutować chciała   Koraszewski   2016-11-19
Perwersyjny moralista w sutannie   Koraszewski   2016-11-10
Kobieta superpatronką roku 2017   Koraszewski   2016-11-07
Kościół bardzo kocha kobiety   Koraszewski   2016-10-28
Czarny Poniedziałek był tylko początkiem długiego marszu   Koraszewski   2016-10-24
Polityka, Kościół i medycyna   Koraszewski   2016-10-17
Bitwa o historię i nauki ścisłe   Koraszewski   2016-09-20
Burdel w Izbie Gminnych Lordów   Koraszewski   2016-09-15
Nagie szaty króla czyli plaga bytów pozornych   Koraszewski   2016-08-26
Klauzula zdeprawowanego sumienia   Koraszewski   2016-08-03
Uwagi o rozważaniach o naprawie Rzeczpospolitej   Koraszewski   2016-07-31
Serce Prezesa ogrzeje Polskę   Kruk   2016-07-20
O Polskę parlamentarną, czyli kilka myśli po lekturze informacji o projekcie.   Koraszewski   2016-06-09
Co państwu dolega?   Koraszewski   2016-06-07
Tylko „Świerszczyk” nie  kłamie   Koraszewski   2016-05-27
Paraliż postępowy polską racją stanu   Kruk   2016-05-22
Nasza partia jest czystą demokracją   Koraszewski   2016-05-13
Czy leci z nami psychiatra?   Koraszewski   2016-05-10
Gimnazjalna Loża Masońska   Kruk   2016-05-06
Święto Konstytucji, czy świętowanie zdrady?   Koraszewski   2016-05-03
Antyaborcyjne paranoje, albo teoria krzyczącego zarodka   Pietrzyk   2016-04-25
List otwarty do Prymasa PolskiArcybiskupa Wojciecha Polaka   Koraszewski   2016-04-19
Utopia, czyli dlaczego historia niczego nas nie uczy?   Ferus   2016-04-17
Czy politycy byli głusi, czy zagubieni?   Koraszewski   2016-04-15
Nie zgubić ani jednego zarodka   Koraszewski   2016-04-12
Sens picia ateisty   Kruk   2016-04-11
Błędy lekkie, ciężkie i śmiertelne   Koraszewski   2016-04-07
Kochaj bliźniego swego czyli rzecz o aborcji   Koraszewski   2016-04-04
Pycha wierzącego, pokora ateisty   Kruk   2016-04-01
ONI polską racją stanu   Kruk   2016-03-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk