Prawda

Poniedziałek, 30 marca 2020 - 22:11

« Poprzedni Następny »


Jak pięknie kwitną kanalie


Andrzej Koraszewski 2017-05-01


Dawno dawno temu zadawałem głupie pytania. Pytałem ludzi czego oczekują od polityków?  Słyszałem o uczciwości, o ideałach, o patriotyzmie, solidarności i temu podobne. Wcześniej poprosiłem warszawskie biuro Polskiej Sekcji BBC o przygotowanie porównania partyjnych programów. Krajowi koledzy wyśmiali mnie wyjaśniając, że zainteresowanie programami partyjnymi jest znikome i nikt tego nie czyta. Moje przekonanie, że polityka jest przede wszystkim sporem o priorytety, dla większości moich rozmówców wydawało się oderwane od rzeczywistości i związane z brakiem rozeznania w lokalnych realiach. Długie przebywanie poza Polską musiało mi wypaczyć rozumienie demokracji, jakiej pragnie polskie społeczeństwo.

Pielęgniarka, Monika Drobińska, napisała 1 marca do nas list, do nas wszystkich, chociaż głównie do Radziwiłła. Na Radziwiłła raczej nie powinna liczyć, czy może liczyć na nas? Na nas, to znaczy na kogo? I tu zaczyna się problem, bo niby jak nas skrzyknąć?


O czym pisze Monika Drobińska? Pisze o swoich problemach zawodowych.  Od 27 lat pracuje w anestezjologii, intensywnej terapii i na pogotowiu. Na swojej stronie FB pisze: „Głośno media, nie tylko internetowe, mówią o nowej stawce procedury neonatologicznej z 11 000 na 6 000”.

 28 lutego, a więc dwa dni wcześniej list do Ministra Zdrowia w tej samej sprawie skierował Jurek Owsiak, Pisał w nim m.in.:

„Panie Ministrze,
jeśli proponowana przez Ministerstwo Zdrowia obniżka wycen procedur neonatologicznej, kardiologicznej i kardiochirurgicznej o 60% dojdzie do skutku, będzie zbrodnią na polskich dzieciach. Wprowadzenie tych zmian spowoduje roczną stratę przychodów dla głównych szpitali pediatrycznych w Polsce: o 11 milionów dla Instytutu Matki Polki w Łodzi, o 10 milionów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i o 7,5 miliona dla Szpitala w Prokocimiu. W praktyce oznacza to, że placówki te będą miały o tyle mniej pieniędzy na leczenie dzieci.”

Również 1 marca „Gazeta Prawna”  zamieściła artykuł pt.: MZ odpowiada: Nie ma intencji obniżki wyceny świadczeń neonatologicznych  W tym artykule czytamy:

„Nie obniżanie wycen świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych, ale rzetelne ustalenie faktycznych kosztów ich realizacji jest Intencją Ministerstwa Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – zapewnił w środę resort.


Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących możliwej obniżki wycen świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych, resort zdrowia przekazał, że komunikat, który pojawił się pod koniec stycznia na stronie AOTMiT, nie jest informacją o dokonanej bądź planowanej obniżce wycen”.

Gazeta nie podaje linku do komunikatu, chodzi zapewne o AOTMiT: komunikat o wynikach analizy kosztów świadczeń z dnia 27 stycznia 2017, w którym czytamy (wytłuszczenie moje A.K.): 

„Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w grudniu 2016 r. zakończyła kolejny etap prac, których efektem jest wynik analizy kosztów dla świadczeń realizowanych w ramach wybranych grup z obszaru chorób serca, chorób układu kostno-stawowego oraz opieki nad noworodkami.”

W kolejnym akapicie ministerstwo informuje:

„Spośród 35 grup poddanych wycenie, 20 taryf powinno zostać obniżonych, przy czym wielkość tej obniżki wahałaby się, w zależności od grupy, od 2 do nawet 60 proc.”

Wreszcie w ostatnim akapicie krótkiego komunikaty dowiadujemy się, że były jakieś nieokreślone wątpliwości oraz nieprawidłowości i po konsultacji z samym Radziwiłłem postanowiono przesunąć termin publikacji taryf o trzy miesiące.


Ci, którzy weszli głębiej w te zawiłości, informują, że zaproponowano zmniejszenie o 30 proc. funduszy na ciężką patologię noworodków i o 50 proc. na chirurgię niemowląt, co zdaniem lekarzy miałoby fatalne skutki.


Czy istnieje możliwość, że niektóre dotychczasowe taryfy są zawyżone? Nie można tego wykluczyć, ale to co widzimy, to dość oczywiste ministerialne krętactwo, a z drugiej strony bardzo emocjonalne wystąpienia wspaniałych ludzi takich jak Jurek Owsiak czy Monika Drobińska. List Moniki Drobińskiej do nas wszystkich jest długi i warto go przeczytać w całości. Pisze w nim, że „życie to nie tylko pieniądze, życie to wartość sama w sobie” i pisze również, że widzi ogromny postęp, że „Medycyna rozwija się bardzo szybko, ale zawsze będą ludzie, dla których SZYBKO znaczyć będzie zbyt WOLNO”.


Niewielu zauważy sprzeczność między stwierdzeniem, że życie to nie tylko pieniądze, i że medycyna rozwija się bardzo szybko. Rozwój wymaga nakładów, dzisiejsza medycyna wielokrotnie częściej ratuje życie niż 30 lat temu i kosztuje wielokrotnie więcej. Dyskusja o kosztach i o priorytetach jest konieczna. Pieniędzy na opiekę zdrowotną jest zawsze za mało i to również w tych najbogatszych krajach (zawsze za mało jest pieniędzy na oświatę, na drogi, na policję, na pomoc socjalną). Polityka traktuje głównie o tym, na co i jak wydawane są pieniądze z publicznego budżetu. Demagodzy odwołują się do naszych uczuć, zapewniając, że spełnią wszystkie nasze życzenia. Wiedzą, że ani nie marzymy o merytorycznych dyskusjach, ani nie mamy pojęcia, jak one mogłaby wyglądać. Parlamentarne spory o priorytety nie są naszą specjalnością.         


Monika Drobińska pisze:

„W czasie, kiedy jeden lot wojskowym samolotem kosztuje 35 tys, kiedy rząd rozbija samochód za samochodem, kiedy Misiewicze dostają ogromne premie, oszczędza się na najsłabszych, bezbronnych. To jest nieludzkie, Panie Ministrze. Życie to nie tylko pieniądze, życie to wartość sama w sobie. Rozumiem, że należy liczyć koszty, ale nie rozumiem oszczędzania na uszkodzonym dziecku matki, które zostało poczęte z gwałtu, a Pan zgodnie ze swoim sumieniem, odmówił wypisania recepty na pigułkę 'dzień po'. No tak, ale zawsze można liczyć na znienawidzony WOŚP - nie udało się orkiestry wyautować z przestrzeni publicznej, gra nadal, to niech weźmie na siebie jeszcze koszty współfinansowania procedur.”

Zarówno Autorka tego listu, jak i komentujący go czytelnicy zauważają, że miłościwie nam panujący PiS (Prezes i Spółka) ma inne priorytety niż miały poprzednie rządy (które również miały poważne problemy ze znalezieniem pieniędzy na opiekę zdrowotną i jak pisze pani Drobińska, jej długoletnie doświadczenie związane jest z nieustanym oszczędzaniem wszystkiego).     


Priorytety PiS najwyraźniej sformułował na tym polu Jarosław Kaczyński mówiąc, iż chciałby, żeby nawet zdeformowane dziecko mogło być ochrzczone. Była to zapowiedź dalszej walki o nowelizację prawa o aborcji.


Prezes mówił wyraźnie, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, aby rodziło się więcej dzieci, aby ochrona zdrowia kobiety nie była utrudnieniem dla możliwości ochrzczenia.


Społeczeństwo demokratycznie wybrało Prezesa i Spółkę w głębokim przekonaniu, że ta firma spełni wszystkie jego marzenia.


Monika Drobińska pisze list do nas wszystkich. Chce nas poruszyć w niewątpliwie słusznej sprawie. Moj problem polega na tym, że do uczuć odwołują się biskupi, do uczuć odwołują się politycy PiS, do najbardziej prymitywnych uczuć odwołują się patrioci spod znaku pałki i kastetu, do uczuć odwołuje się również prasa i opozycyjni politycy.


W tej niezwykle uczuciowej zupie najpiękniej kwitną kanalie. Marzenie o rzeczowych dyskusjach na temat priorytetów wydawania pieniędzy z publicznej kasy pozostaje nadal marzeniem ściętej głowy.             


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 254 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19
Być Polką – duma czy wstyd? Refleksje na tle obchodów stulecia odzyskania niepodległości   Górska   2018-11-14
Jasnowidzolożka wraca na czarnym koniu   Kruk   2018-11-12
Patologia instytucji, czyli uwagi o "Klerze"   Górska   2018-11-03
Bal w Świątyni Opaczności Narodowej   Koraszewski   2018-11-02
Partie polityczne i dylematy parlamentaryzmu   Koraszewski   2018-10-29
Do urn obywatele, do urn   Koraszewski   2018-10-18
Polska w obiektywie Konrada Szołajskiego   Koraszewski   2018-10-16
Polak od kuchni   Kruk   2018-10-11
Ważny komunikat Skarbnicy Narodowej   Koraszewski   2018-10-08
Narodowa dyskalkulia i lokalne porachunki   Kruk   2018-10-04
Satyra na leniwych patriotów   Koraszewski   2018-09-28
Prawoznawstwo - broń się   Zajadło   2018-09-19
Preambułka   Koraszewski   2018-09-15
Raport z oblężonego miasta   Koraszewski   2018-09-12
Jaki ślad zostawiają słowa?   Koraszewski   2018-09-04
PRL Chrystusem narodów   Koraszewski   2018-08-31
Wolna prasa, wolność słowa, wolność handlu    Koraszewski   2018-08-24
Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach   Lewin   2018-08-21
Doświadczony, kompetentny, rzetelny inteligent poszukuje rozwiązania   Koraszewski   2018-08-17
List otwarty do Mendy   Koraszewski   2018-08-13
Znieważenie pomnika dłuta Stanisława Milewskiego   Koraszewski   2018-07-30
Chłopiec, którego zabito, ponieważ był Żydem   Koraszewski   2018-07-15
Ksiądz pana wini, pan księdza, a wójt jeden taki, a drugi inny   Koraszewski   2018-07-13
Cała Polska myśli o pięcie   Kruk   2018-06-14
Dowcipy, memy, przysłowia    Koraszewski   2018-06-02
Wielkie kazanie o małej dziurze w drzwiach   Kruk   2018-05-23
Czy naród może zakochać się w demokracji?   Koraszewski   2018-05-16
Adoracja Jezusa Użytkowego   Kruk   2018-04-28
Żydzi z Madonną w tle   Lewin   2018-04-28
Hogwart potrzebny od zaraz   Koraszewski   2018-04-24
Płońsk miasto otwarte   Koraszewski   2018-04-18
Niziutkie ciśnienie i Nuż w bżuhu   Kruk   2018-04-13
Wzrost mendowatości w populacji mieszkańców Polski w efekcie zmian pogodowych   Koraszewski   2018-04-01
Polski Marzec – 50 rocznica   Garczyński-Gąssowski   2018-03-08
Byłam w niebie, mówi ośmioletnia Ania   Kruk   2018-03-07
„WSZYSCY WIEDZĄ”   Kłys   2018-03-05
Nieustający marsz niesłusznie dumnych   Koraszewski   2018-02-13
Powrót antysemickiego potwora   Koraszewski   2018-02-10
Powrót Gnoma, czyli naród znowu krzyczy „Wiesław śmiało”   Koraszewski   2018-02-05
Bluźniercy, bałwanochwalcy i inni   Kruk   2018-01-30
Ustawa przeciw kłamstwu czy przeciw prawdzie?   Koraszewski   2018-01-29
Piątek narodowo-erotyczny   Kruk   2018-01-10
Silva rerum, Facebook i rara avis   Koraszewski   2018-01-02
Szkolne orły i wątroba Prometeusza   Kruk   2017-12-25
Sędziami będziem wtedy my!   Koraszewski   2017-12-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk