Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:20

« Poprzedni Następny »


List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego


Andrzej Koraszewski 2022-02-03


Szanowny Panie Ministrze


Ochrona zdrowia obywateli to jedno z ważniejszych zadań państwa, zaś dyskusje na temat finansowania i organizacji wykonywania tego zadania stanowią wszędzie istotny element społecznego dyskursu. Dowiedziawszy się że Ministerstwo Zdrowia utworzyło cały Departament Dialogu Społecznego, zainteresowało mnie pytanie, gdzie można się dowiedzieć o działalności tego Departamentu, o jego budżecie, rezultatach pracy i skuteczności? Mam wrażenie, że w społecznym dialogu wokół tej tak ważnej funkcji państwa, jaką jest opieka zdrowotna, odbiorca mediów może mieć kłopoty z dostrzeżeniem wysiłków nadzorowanego przez Pana Departamentu, co z kolei może uszczuplać skuteczność tego dialogu.


Obserwowałem dialog społeczny wokół służby zdrowia w Szwecji (gdzie mieszkałem przez 15 lat), w Wielkiej Brytanii, (gdzie mieszkałem 12 lat) i w Polsce (do której wróciłem ponad 20 lat temu). Prawdę mówiąc, wszędzie ten „społeczny dialog” wokół służby zdrowia najlepiej opisuje szwedzki idiom „polsk riksdag” (polski sejm), którego Szwedzi używają od ponad 300 lat na opisanie chaotycznej i nie prowadzącej do niczego dyskusji. Być może jednak to właśnie Departament Dialogu Społecznego przy Ministerstwie Zdrowia jest tym miejscem, w którym strumień (a może wręcz rozlewisko), krytycznych uwag na temat naszej służby zdrowia jest czyszczony z tego co nieistotne, piętrzony i zmieniany w siłę napędzającą stopniowe usprawnianie systemu finansowania, organizacji i codziennego działania naszej służby zdrowia?


To nie jest żadna ironia, Panie Ministrze, to marzenie o konkretyzacji społecznego dialogu, tak aby prowadził do leczenia niedomagań poważnie chorego systemu. Kiedy przyjechałem do Szwecji, zdumiałem się widząc, że istnieje w rzeczywistości coś, co uważałem za bajkę o żelaznym wilku, mianowicie sprawna i kompetentna biurokracja, którą charakteryzowała nie tylko życzliwość wobec petenta, prosty i klarowny język komunikacji, ale (co zachwycało bodaj najbardziej), zdolność urzędnika do samodzielnego myślenia i samodzielnego podejmowania decyzji.


Niestety to było dawno i podobno tamtej Szwecji już nie ma, ale również wtedy, po pewnym czasie mogliśmy dostrzec niebezpieczeństwa tej doskonałości. (Być może kulminacyjnym punktem tych negatywnych obserwacji był incydent, kiedy moja żona, pracując jako szwedzka urzędniczka, odmówiła polecenia zignorowania wyroku sądowego w sprawie wysokości alimentów klienta, a jej zdumiona przełożona  stwierdziła, że „przecież sędzia to taki sam urzędnik jak my”. Pokusa takiego myślenia okazała się bardzo groźna w skutkach. Wtedy jednak argumenty na rzecz poszanowania prawa jeszcze przeważyły.) Tak czy inaczej, zapewne zgodzi się Pan ze mną, że sprawna i kompetentna administracja jest dla dobrego funkcjonowania służby zdrowia równie ważna jak wykształcenie lekarzy, wykształcenie pozostałego personelu medycznego, budynki i wyposażenie.


Chciałbym panu opisać pewien konkretny incydent z działania naszego systemu opieki zdrowotnej nie po to, żeby ingerował Pan w konkretnej sprawie, bo nie po to potrzebni są nam ministrowie, ale żeby pokazać jak załamuje się dialog społeczny na linii obywatel – administracja systemu ubezpieczeń społecznych, która ma zapewnić najlepsze finasowanie opieki zdrowotnej w skali kraju. Komunikacja na linii obywatel instytucja jest pierwszym i być może najważniejszym elementem dialogu społecznego, którym zajmuje się nadzorowany przez Pana  Ministra Departament.                       


Oboje z żoną mamy emerytury zagraniczne z Szwecji i z Wielkiej Brytanii. W latach 1999-2021 wpłacaliśmy dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. W 2003 roku Narodowy Fundusz Zdrowia próbował coś usprawnić, banki miały automatycznie ściągać  składkę z emerytur zagranicznych, ale coś nie wyszło i okazało się, że system nie działa. Po długim dialogu społecznym z różnymi instytucjami, w lutym 2004 udało się zawrzeć ponownie umowę z NFZ na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.


Obecnie do wznowienia dialogu społecznego zostaliśmy zmuszeni w związku wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Otrzymaliśmy informację, że od teraz nasze ubezpieczenie będzie ściągane automatycznie, ale wyłącznie od emerytur brytyjskich oraz o równoczesnym przerwaniu umowy o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Trochę nas to zdziwiło, gdyż moja emerytura z BBC jest całkiem przyzwoita, ale żona pracowała w Anglii nieodpłatnie w różnych wolontariatach, w ostatnim okresie zaczęła płacić niewielką składkę na fundusz emerytalny i dostaje z tego funduszu raptem 470 funtów rocznie w kwartalnych ratach, czyli ok. 220 złotych miesięcznie.


W związku z tą dość absurdalną sytuacją moja żona podjęła 24 lutego 2021r. próbę dialogu społecznego z NFZ pisząc:

Szanowni Państwo,


Mam umowę z NFZ Nr 02NFZ/FO/510 – 3/2004 zawartą dnia 3 lutego 2004 roku, ponieważ otrzymuję podstawową emeryturę ze Szwecji (w wysokości około 2500 zł. miesięcznie, zależnie od kursu) oraz bardzo niewielką emeryturę z Wielkiej Brytanii (472 funtów rocznie).


Otrzymałam pismo z banku, do którego wpływają te emerytury, że w związku ze zmianą przepisów bank będzie obecnie automatycznie pobierał 9% na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko od emerytury brytyjskiej. (Kopia pisma z banku w załączeniu.) Dlatego też wpłacam nadal pełną stawkę według ubezpieczenia dobrowolnego, ale prosiłabym o informację, czy nie mylę się i czy rzeczywiście nadal mam tę sumę wpłacać.


Z poważaniem

Małgorzata Koraszewska

Zapewniono moją żonę, iż się myli, że umowa o dobrowolne opłacanie składki zdrowotnej jest przerwana i obywatelka tylko robi trudności. Dalszy dialog społeczny okazał się niemożliwy, bank ściągał składki automatycznie, byliśmy ubezpieczeni, aż do 30 stycznia 2022r, kiedy to lekarz rodzinny wypisując recepty ze zdumieniem zobaczył, że ja jestem nadal ubezpieczony, ale moja żona już nie.


Podjęliśmy próbę wznowienia dialogu społecznego. ZUS poinformował nas, że to nie oni, tylko NFZ, NFZ poinformował nas, że nic nie rozumieją, ale to nie oni tylko bank, bank poinformował nas, że to nie oddział lokalny, w którym mamy konto, ale centrala w Warszawie, ale tam nikt nie wie kogo pytać. NFZ poinformował, że nie ma informacji na jakiej podstawie bank przestał pobierać pieniądze i tu dialog społeczny się urwał. Wznowienie dialogu społecznego chwilowo wydaje się niemożliwe, gdyż brak informacji, gdzie znajdują się osoby posiadające kompetencje do jego prowadzenia.


Przyzna Pan Minister. że mamy do czynienia z ciekawym przypadkiem załamania (czy raczej załamywania) się dialogu społecznego. Naszym zdaniem jakiś pracownik NFZ w roku 2021 zgwałcił logikę okrutnie i boleśnie, uznając , że emerytura w wysokości 220 zł miesięcznie stanowi wystarczającą podstawę do ubezpieczenia, ale instytucyjny gwałt na logice urzędom nie przeszkadza, chociaż jak widać może obywatelowi wyrządzić szkody poważne (a nawet dramatyczne w przypadku konieczności leczenia szpitalnego).


Chwilowo jako dziennikarz zastanawiam się jak działa Departament Dialogu Społecznego przy Ministerstwie Zdrowia, jaki ma budżet i czym się zajmuje.  


Nie pytam nawet Pana Ministra, gdzie właściwie obywatel ma się zwrócić kiedy dialog społeczny załamuje się, bo domyślam się, że Pan Minister też nie wie.                            


Tak czy inaczej, byłbym wdzięczny za informacje o działaniach Departamentu Dialogu Społecznego.


Z poważaniem

Andrzej Koraszewski

Były dziennikarz Polskiej Sekcji BBC, były publicysta paryskiej „Kultury”,

obecnie nadal piszący i spragniony dialogu społecznego emeryt

87-610 Dobrzyń n. Wisłą, Wiślana 1

Kontakt elektroniczny: andrzej.koraszewski@listyznaszegosadu.pl


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk