Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:42

« Poprzedni Następny »


Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo


Andrzej Koraszewski 2023-05-12

Link do artykułu Łukasza Sakowskiego na stronie \
Link do artykułu Łukasza Sakowskiego na stronie "To tylko teoria": https://www.totylkoteoria.pl/tranzycja-detranzycja-zmiana-plci/

Ordo Iuris znalazło kolejny sposób na zaistnienie i wystąpiło z propozycją kar więzienia dla lekarzy za zmianę płci pacjentów przed osiemnastym rokiem życia. Ich impulsem był podobno artykuł Łukasza Sakowskiego, młodego biologa i autora świetnego blogu naukowego „To tylko teoria”. Tym razem Sakowski opisywał swoją osobistą historię, historię decyzji o zmianie płci, procedur i odwracania tego wszystkiego, kiedy zorientował się, że ta decyzja była niesłuszna. Artykuł świetnie napisany, doskonale udokumentowany, podbudowany rzetelną wiedzą o całej problematyce i wzywający do ostrożności.

Oczywiście, natychmiast wylała się na niego fala nienawiści jakby wezwanie do ostrożności było zbrodnią.


Łukasz Sakowski nie jest jedyną osobą na świecie, która rozpoczęła proces zmiany płci w bardzo młodym wieku i spotkała zbyt wielu zachęcających i pomagających i zbyt mało chętnych by studzić nazbyt pochopną decyzję o bardzo daleko idących konsekwencjach. Takich przypadków na Zachodzie są już setki i podobnie jak w Polsce, więcej jest ideologicznego zacietrzewienia (po wszystkich stronach), niż merytorycznej dyskusji.


Jak pisał na łamach „Rzeczpospolitej” wrocławski psycholog Tomasz Witkowski:

Krótko po publikacji historii Sakowskiego zawrzały media  społecznościowe, pojawiły się komentarze w prasie i na portalach internetowych. Ich lektura sprawia wrażenie, że Sakowski nie tyle jest ofiarą, która próbuje ostrzec innych przed powtórzeniem jego losu, lecz sprawcą, który dopuścił się nieakceptowalnego społecznie aktu agresji, a w powodzi oskarżeń trudno znaleźć ślad jakiejkolwiek cywilizowanej dyskusji.

 Sam Sakowski swój artykuł kończy słowami:

Chciałbym aby mój coming-out rozpoczął w Polsce dyskusję na temat nieetycznych praktyk zajmujących się tranzycją płci lekarzy, psychologów, seksuologów, aktywistów i różnej maści internetowych celebrytów zarabiających, lub robiących medialne kariery, na fizycznym i psychicznym okaleczaniu młodych osób.

Ordo Iuris włączyła się do „dyskusji” po swojemu i na łamach wiadomości.gazeta.pl otrzymała od dwóch pań dziennikarek odpowiedź w tym samym stylu.


Gdyby ktoś się pytał, czy obserwujemy wojnę ideologiczną, czy merytoryczną dyskusję, wystarczy przeczytać zarówno propozycję Ordo Iuris, jak i „doniesienie” o tej propozycji pań Romik i Beczek.


Nie wiem, czy te panie czytały artykuł Łukasza Sakowskiego (nic na to nie wskazuje), ale pomysł, że tak poważne decyzje nie powinny być podejmowane pochopnie, nie jest jak im się wydaje, pomysłem radykałów. (Radykałowie proponują więzienie a nie dyskusję.)


Dziennikarki cytują aktywistkę Maję Heban, która przekonywała, że „Sakowski przez lata wybudował sobie potężne zasięgi w mediach społecznościowych” oraz, że „nienawistnym językiem mówi o osobach trans”.


Jak brzmi ten nienawistny język?

Wiem, jak to jest nie wiedzieć, kim się jest i być z tego powodu zagubionym, zrozpaczonym, pustym. Jak to jest czuć tak silny lęk przed wyjściem z domu, że kolejne próby kończą się powrotem do pokoju dającego poczucie bezpieczeństwa. Jak to jest przesiadywać całymi dniami i godzinami w Internecie albo grać w gry komputerowe, nie mając żadnych bliskich znajomych, ani dalszych kontaktów społecznych.

Na czym zdobył Łukasz Sakowski „potężne zasięgi w mediach społecznościowych”? Na popularyzowaniu nauki, a nie na aktywizmie. Z tym artykułem zwlekał bardzo długo i swoje osobiste doświadczenia analizuje z dystansem człowieka posługującego się na co dzień metodą naukową. Ktokolwiek jest zainteresowany tą sprawą, powinien zacząć od lektury artykułu Łukasza Sakowskiego.


Czy jest możliwe, że tranzycja stała się modna? Nie wiem, czy słowo moda jest tu właściwe. Problem tożsamości płciowej stał się nagle popularny bardziej niż niegdyś anoreksja (która spadła z wokandy) i trudno nie odnieść wrażenia że realny, chociaż rzadki, problem stał się gorący i wszechobecny.


Jak pisze amerykański psycholog ewolucyjny, David C. Geary:

Debaty i idee dotyczące liczby płci i związanych z nimi tożsamości mają wszelkie zadatki na popularne urojenia. Wyszukiwanie hasła „tożsamość płciowa” w Google daje ponad 800 000 000 wpisów; to samo wyszukiwanie pod wiadomościami daje ponad 12 500 000 wpisów. Publiczna dyskusja jest wyraźnie skupiona na tym temacie, pomimo niepodważalnych dowodów na to, że w złożonych organizmach istnieją tylko dwie płcie i że problemy z tożsamością płciową były historycznie rzadkie.

Możemy zastanawiać się nad pytaniem, czy lawinowy wzrost liczby osób, które identyfikują się jako transpłciowe, to nagłe uwolnienie zjawiska, które wcześniej tłumiono, czy efekt urojeń związanych z tak silną obecnością tej tematyki w przestrzeni publicznej? Rozsądnie jest powiedzieć, że prawdopodobnie jedno i drugie, że niepokoje dziecka w kwestii tożsamości płciowej przestały być tabu, ale również czynnik mody jest tu obecny i normalne tożsamościowe rozdarcie dziecka może być z powodu tej mody ukierunkowane na tożsamość płciową, więc przedwczesna „korekta” płci może być, i często okazuje się, tragicznym błędem.


Nie jest to problem, o którym można rozsądnie dyskutować w ramach walki ideologicznych obozów.


Podczas gdy w USA w 1976 roku terapię hormonalną zaczynał jeden na 18 tysięcy mężczyzn i jedna na 52 tysiące kobiet, w pierwszej dekadzie tego stulecia odsetek starających się o terapię hormonalną wzrósł wielokrotnie. Wyrównały się również różnice między kobietami i mężczyznami.


David C. Geary zastanawia się jaką rolę odegrały tu media społecznościowe i związane z nimi algorytmy dostosowane do indywidualnych zainteresowań. Pisze o dowodach na „zarażenie” społeczne wywołane przez media, (zwraca uwagę i analizuje większą podatność dziewcząt na wpływ mediów społecznościowych niż chłopców).


Wspomniany tu Tomasz Witkowski od lat zajmuje się szalbierstwem w psychologii, pokazuje w swoich książkach i artykułach, że eksperymenty i badania w tej dziedzinie są z reguły niereplikowalne, jest to nauka szczególnie podatna na mody i sensacje, psychoterapia często przynosi więcej szkód niż pożytku i trudno ją uznać za działalność opartą na nauce. Równocześnie to psycholodzy wydają się być główną siłą wpływającą na aktywistów, dziennikarzy i polityków i skłaniającą do nazbyt entuzjastycznego podejścia do tranzycji.


Podczas gdy detranzycja była w przeszłości rzadkością, obecnie ten trend wyraźnie się zmienia i szybko rośnie liczba przypadków, w których młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na zmianę płci, odkrywają, że popełnili dramatyczny i często nieodwracalny błąd. Stąd wezwania do większej ostrożności i opóźniania zmiany płci poza okres hormonalnej burzy w okresie dorastania.


Jest pewna różnica między wezwaniami do większej ostrożności i propozycją zamykania lekarzy w więzieniach (żyjemy w czasach, w których coraz trudniej dostrzegać takie różnice).


Organizacja Ordo Iuris jest wierna nauce Kościoła, więc odruchowo reagują na wszystko propozycją zamykania w więzieniach i aż dziw, że jeszcze powstrzymują się przed żądaniem kary śmierci. Nie powinno to jednak powodować podobnego zaślepienia i zacietrzewienia w drugą stronę, bowiem problem istnieje i prawdopodobieństwo, że będzie narastał, jest bardzo wysokie.


Obecna fiksacja na punkcie tożsamości płciowej prowadzi do wielu przedwczesnych decyzji o zmianie płci. O tym lawinowym wzroście chętnych na zmianę płci pisze David Geary:

Niewątpliwie istnieje wiele przyczyn tych zmian, w tym większa akceptacja dysforii płciowej i tożsamości transpłciowych i związanych z nimi tożsamości oraz zwiększona dostępność powiązanych terapii. Są to pozytywne zmiany, ale jednocześnie jest mało prawdopodobne, aby większa tolerancja wyjaśniła każdy przypadek, a nawet większość z nich, zwłaszcza szybki wzrost liczby dorastających dziewcząt identyfikujących się jako osoby transpłciowe lub niebinarne.

Afirmacja poszukiwań własnej tożsamości młodych ludzi może się wydawać czymś wyłącznie pozytywnym, nadmierny entuzjazm może jednak prowadzić do dramatów. Jeśli w przeszłości (na przestrzeni ostatnich czterech dekad ubiegłego wieku) zaledwie nieco ponad dwa procent poddających się terapii hormonalnej po kilku latach żałowało tej decyzji, to obecnie wzrosło do 30 procent.


Artykuł Łukasza Sakowskiego jest nadal ważnym wezwaniem do spokojnej dyskusji na te tematy na naszym polskim podwórku. Wybryk Ordo Iuris zmobilizował wielu po drugiej stronie ideologicznej barykady, żeby taką dyskusję uniemożliwić.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk