Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 07:26

« Poprzedni Następny »


Człowieku, zbliża się Dzień Darwina


Andrzej Koraszewski 2023-02-04

Kiedy ksiądz Kopernik za podszeptem Ducha Rozumu „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, podniosła się wrzawa niesłychana, bo kto to słyszał, takie rzeczy mówić i w głowach ludziom mieszać. Kościół katolicki najpierw wstrzymał oddech, a potem ruszył do boju, bo co tu dużo mówić, wredny klecha kruszył fundament wiary. To znaczy, jego sprawka dotarła do ich świadomości dopiero kiedy inni zaczęli o tym głośno mówić, więc Święta Inkwizycja zainteresowała się tym księdzem z Polski w siedemnaście lat po jego śmierci.


Czy Charles Darwin namieszał w tym interesie jeszcze gorzej niż Kopernik? Trudno powiedzieć, ale dowody, że pochodzenie gatunków jest błędnie przedstawione w Księdze Rodzaju, spowodowały płacz i zgrzytanie zębów oraz pytanie, jak ograniczyć szkody. Tym razem zamiast stosów zastosowano taktykę powstrzymywania gorszenia maluczkich, bo tu zagrożenie było najgorsze. Instytucje kościelne nałożyły klauzulę sumienia na księży, nauczycieli i polityków, domyślając się, że wykształciuchy są częściowo na straconej pozycji.


Do dziś pisane są prace doktorskie o tym, co miał na myśli Jan Paweł II, kiedy w 1996 roku powiedział, że „„nowe zdobycze nauki każą nam uznać, iż teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą […] Zbieżność wyników niezależnych badań – bynajmniej niezamierzona i nieprowokowana – sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii".  


Jedni powiadają, że papież pogodził się z Darwinem i zaakceptował ewolucję, inni, że zgoła przeciwnie, że zwrócił uwagę i ostrzegł, iż mimo dowodów na mikroewolucję, to należy wystrzegać się  naturalizmu, ponieważ jak Jan Paweł II napisał w innym miejscu, pod jego wpływem „człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś przedziwnie odmiennego od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju.”   


Przekonuje
nas zatem ksiądz doktor Paweł Tarasiewicz, że:

„…kompetentnie na temat teorii ewolucji mogą rozprawiać przyrodnicy – kiedy chodzi o naukową weryfikację przeprowadzonych badań, oraz filozofowie i teologowie – gdy celem jest wydobycie z ewolucjonizmu implikacji filozoficznych i teologicznych. Papieska analiza teorii ewolucji w aspekcie filozoficzno-teologicznym wytyczyła nieprzekraczalne granice antropologicznym aspiracjom ewolucjonizmu. Ojciec Święty odrzucił bowiem możliwość wyjaśnienia tajemnicy człowieka w perspektywie jego przypadkowego lub naturalistycznego pochodzenia.”

Jak się to przekłada na nauczanie przedszkolne, szkolne i wyższe? Wiele lat temu grzmiał medialnie kardynał Nycz pytając „komu może przeszkadzać nauka religii w przedszkolu?” Może przeszkadzać tym, którzy woleliby, żeby zdolność do krytycznego myślenia ich dzieci nie była zabijana już na etapie przedszkolnym. A jak o ewolucji nauczają nauczyciele? Kiedy zapytałem o to niedawną absolwentkę technikum, odpowiedziała, że wcale, czemu nie dałem wiary, ale na wszelki wypadek najpierw zajrzałem na stronę Ministerstwa Ogłupienia Narodowego, gdzie zapewniają, iż teoria ewolucji nie została jeszcze wyegzorcyzmowana przez ministra Czarnka i jest w programach, ale kiedy zadałem to pytanie kilku nauczycielom, dawali wykrętnie do zrozumienia, że różnie z tym bywa i prawdopodobnie większość nauczycieli biologii kieruje się klauzulą sumienia, która skłania do oszczędności czasu poświęconego na wyjaśnianie teorii spajającej całą naukę o biologii.             


Swego czasu Łukasz Sakowski, autor strony „To tylko teoria”, wywołał trochę zamieszania pokazując strony podręcznika do religii. Rodzice sprawdzili i na własne oczy zobaczyli, że na przykład w podręczniku dla klas drugich pod tytułem Świadczę o Jezusie w świecie, w rozdziale "Stworzenie świata a ewolucja" autorzy wypunktowali argumenty przeciwko ewolucji. Podobno rodziców zaniepokoiło to, jaki wpływ przekazywanie takiej wiedzy może mieć na odbiór przez dziecko wiedzy przekazywanej na innych przedmiotach np. biologii czy fizyce.


Media nie donosiły, ilu rodziców to zaniepokoiło, ani czy sprawdzali w jakim stopniu ta religijna wiedza koliduje z tym, co rzeczywiście przekazywali na lekcjach biologii i fizyki nauczyciele. Młodzież z lekcji religii ucieka drzwiami i oknami, ale od złych nauczycieli biologii tak łatwo nie ucieknie. 


Skarżą się niektórzy, że brak na polskim rynku dobrego podręcznika prezentującego teorię ewolucji, chciałbym zatem przypomnieć, że w 2009 roku ukazał się polski przekład książki Jerrego Coyne’a Ewolucja jest faktem, o której Richard Dawkins po jej przeczytaniu stwierdził:

„Napisałem kiedyś, że kto nie wierzy w ewolucję, musi być głupcem, szaleńcem lub ignorantem i ostrożnie dodałem, że ignorancja nie jest przestępstwem. Powinienem teraz uaktualnić to stwierdzenie. Kto nie wierzy w ewolucję, musi być głupcem, szaleńcem, albo nie czytał Jerry’ego A. Coyne’a.”

Faktycznie książka Jerrego Coyne’a jest świetnie napisana i byłaby znakomitą lekturą dla młodych ludzi, gdyby nie fakt, że jest wyczerpana (ostatni raz widziałem ją na aukcji za drobną sumę 200 złotych).

Sam Dawkins ćwierć wieku temu nagrał cykl fenomenalnych wykładów o ewolucji dla młodzieży, które nie straciły nic a nic ze swojej aktualności (poza takim drobiazgiem, że mysz komputerowa była wówczas nowością). Te wykłady pod tytułem Dorastać we wszechświecie z polskimi napisami zrobionymi przez Małgorzatę Koraszewską są nadal dostępne online. 


We Wrocławiu lubią dzień Darwina i rok po roku bardzo solidnie się do tego przygotowują. W tym roku ozdobą będzie wykład Ewy Bartnik pod tytułem "Svante Pääbo – genomy z kości odczytane". Tego rodzaju spotkania to uczta, ale tylko dla spragnionych. Dnia Darwina dla zgubionych przez szkołę prawdopodobnie nikt nie organizuje. Kiedyś miałem marzenie, że gdzieś pojawi  influenserka (lub influenser) umiejąca porwać zgubionych. (Widziałem takie rzeczy w innych krajach.) Chwilowo wygląda to na marzenie ściętej głowy, więc kończę ten list wrzucony w butelce do morza propozycją, żeby na Dzień Darwina sprawić swojemu dziecku lub wnukowi coś, co zachęci do dalszego szukania na własną rękę, bo na szkołę nie zawsze można liczyć.      


P.S. W październiku 2016 roku pani Minister Anna Zaleska otrzymała poniższa petycję:

My, ludzie początku XXI wieku wzywamy panią minister Annę Zaleską do powołania Komisji ds. Ewolucji w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która na gruncie współczesnej nauki ostatecznie ustali, czy są dowody na istnienie ewolucji, a jeśli przez ponad 130 lat ich nie znaleziono – zaleci usunięcie nauki o ewolucji z programów nauczania na poziomie szkół podstawowych i średnich, a jednocześnie wdroży nauczanie teorii inteligentnego projektu. Jest wielu wielkich naukowców ze świata i z Polski, którzy chętnie wezmą udział w debacie, bo rozłam w środowisku naukowym jest wyraźny i problem wymaga przecięcia. Zarówno w Polsce, jak też na świecie są liczne publikacje, które naukowo podważają naukowość tej teorii.

Jakie petycje dostaje minister Czarnek tego nie wiem, ale mogę to sobie wyobrazić.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Zamiast Jerrego Coyne’a Łukasz 2023-02-05


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk