Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 16:54

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu


Khaled Abu Toameh 2021-10-20

Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ. Na zdjęciu: Palestyńscy mężczyźni w północnej Strefie Gazy gromadzą się, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu, 6 października 2021 roku. (Zdjęcie: Alrabiya News)
Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ. Na zdjęciu: Palestyńscy mężczyźni w północnej Strefie Gazy gromadzą się, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu, 6 października 2021 roku. (Zdjęcie: Alrabiya News)

Palestyńczycy w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy są podnieceni. Izraelskie władze zdecydowały pozwolić tysiącom z nich na pracę w Izraelu. Wiadomość o izraelskiej decyzji rozeszła się jak ogień po prerii i dziesiątki tysięcy Palestyńczyków w całej Strefie Gazy zbiegło się do biur handlowych w nadziei otrzymania pozwolenia na pracę w Izraelu.    


Sceny Palestyńczyków przepychających się, by otrzymać pozwolenie na pracę w Izraelu, rozgniewało i zażenowało wielu Palestyńczyków i Arabów, z których wielu uważa, że palestyńscy przywódcy nie robią wystarczająco dużo, by zakończyć cierpienia Palestyńczyków.


Fakt, że duża liczba Palestyńczyków rozpaczliwie pragnie pracować w Izraelu, jest oznaką braku działania Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności mimo olbrzymich sum pieniędzy, jakie otrzymują z rozmaitych źródeł, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i ONZ.


Zamiast dostarczać miejsc pracy młodzieży i absolwentom uniwersytetu, Hamas, odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego, jest zajęty gromadzeniem i produkcją broni oraz kopaniem tuneli do atakowania Izraela.


Zamiast budowania szkół, szpitali i stref przemysłowych, Hamas inwestuje miliony dolarów w zbrojenie i szkolenie swojej grupy militarnej, Izaddin al-Kassam. Hamas woli wydawać pieniądze na każdego Palestyńczyka, który jest gotowy dołączyć do dżihadu (świętej wojny) przeciwko Izraelowi, zamiast na bezrobotnych absolwentów uniwersytetu w Strefie Gazy.


Hamas nie ma problemów z pozwoleniem Palestyńczykom na pracę w “tworze syjonistycznym”, jak długo jego przywódcy cieszą się luksusowym życiem w Katarze.  


Jedynym problemem, jaki ma Hamas i jego zwolennicy, są zdjęcia zdesperowanych bezrobotnych, którzy starają się o pracę w Izraelu, a które pojawiają się teraz w różnych mediach społecznościowych. Hamas i jego zwolennicy są tak zażenowani, że zaczęli szerzyć teorie spiskowe dotyczące tych, którzy dokumentują Palestyńczyków pędzących, by złożyć podanie o pozwolenie na pracę w Izraelu.  


Przewodniczący Federacji Palestyńskich Związków Zawodowych, Sami al-Amsi, powiedział, że “są pewne strony, które nie są niewinne” w sprawie kolejek tysięcy pracowników przed izbami handlowymi w Strefie Gazy. Wyraźnie stara się on stworzyć wrażenie, że antypalestyńskie elementy wysyłają tysiące robotników, by starali się o pracę, w celu zawstydzenia Palestyńczyków.


Tragiczna sytuacja gospodarcza w Strefie Gazy - 65% bezrobocia i 80% ubóstwa – jest głównym powodem, powiedział al-Amsi, „pragnienia” Palestyńczyków, by pracować w Izraelu.  


Zamiast uznać Hamas za odpowiedzialnego za bezrobocie i ubóstwo, al-Amsi i inni Palestyńczycy wybrali obwinianie Izraela.


Ten pogląd jest zgodny z długotrwałym zwyczajem palestyńskiego kierownictwa unikania odpowiedzialności za złodziejstwo i brak zarządzania przez obwinianie Izraela o wszystko.


Wielu Palestyńczyków i Arabów nie kupuje dłużej tego idiotyzmu i wiedzą bardzo dobrze, kto stara się pomóc, a kto nie robi niczego, by zakończyć ich cierpienia. Saudyjski działacz, Ibn al-Arab, komentował na Twitterze:

"Ludzie Bractwa Muzułmańskiego [Hamas] w Strefie Gazy zawsze przeklinają Arabię Saudyjską, nawet kiedy królestwo daje miliard dolarów na rekonstrukcję Strefy Gazy. Dzisiaj chcą być robotnikami dla okupanta. [Palestyńczycy] są ludźmi bez godności. Głęboko żałuję, że w przeszłości popierałem Palestyńczyków”.

Palestyńska autorka, Lina Ibrahim, napisała, że sceny Palestyńczyków starających się o pozwolenie na pracę w Izraelu “ujawniły hańbę”, jaką Hamas ściągnął na Strefę Gazy. W dodatku do wysokiej stopy bezrobocia i łamania praw człowieka, powiedziała: młodzi ludzie nie mogą zawierać małżeństw, ponieważ Hamas łamie ich podstawowe prawo do pracy w Strefie Gazy”.


Syryjska dziennikarka i politolożka, Hoda Jannat, zamieściła zdjęcie Palestyńczyków przed jednym z biur rejestracyjnych z następującym komentarzem:

"To jest Izba Handlowa w Gazie. Tysiące Palestyńczyków, włącznie z ludźmi z [uniwersyteckimi] dyplomami, walczy o pracę w Izraelu. Gwarantuję wam, że gdyby Izrael ogłosił, że chce pracowników z Algierii, przeszliby pieszo Saharę, żeby pracować w Izraelu i uciec z piekła, w jakim żyją w swoim kraju”.

Inny saudyjski działacz, Al-Hamoodi4, napisał:

"Strefa Gazy potrzebuje wyzwolenia od bandy Hamasu. Prawda jest ujawniona światu. Pracownicy ze Strefy Gazy wyrażają radość, że Izrael dał pozwolenia na pracę. Stopa bezrobocia osiągnęła 50%, większość z nich to młodzi ludzie. Jeden z nich powiedział, że po usłyszeniu wiadomości [że Izrael akceptuje pracowników] nie mógł spać całą noc".

Jaseen Izeddeen, palestyński aktywista ze Strefy Gazy, napisał jednak, że sceny tysięcy Palestyńczyków starających się o pracę w Izraelu są „nie do przyjęcia”.  

"Jak wyzwolimy nasz kraj, skoro idziemy zamiatać ulice osadników, prać ich bieliznę i budować ich osiedla? Oczekiwałem, że Hamas poprosi [palestyńskich] robotników na Zachodnim Brzegu, by przestali pracować w Izraelu, a nie pozwoli na to ludziom ze Strefy Gazy”!”

Wywiady z kilkoma biednymi starającymi się o pracę, ujawniły smutną rzeczywistość życia pod rządami Hamasu.


"Nie pracowaliśmy przez ostatnie 15 lat, żadnego dochodu” - powiedział jeden z nich.


"W Strefie Gazy nie ma pracy, nie ma życia. Mam dzieci, które są wyższe ode mnie i nie mogę ich pożenić” - powiedział inny.


Pracownik Izby Handlowej w mieście Gaza, który wolał nie podawać nazwiska, powiedział, że pierwszego dnia rejestracji ponad 10 tysięcy ludzi zgłosiło się o pozwolenie na pracę w Izraelu. Spodziewał się, że liczba ta podwoi się w kolejnych dniach. Tysiące innych zgłosiło się w innych ośrodkach rejestracji w różnych częściach Strefy Gazy.  


Autonomia Palestyńska, na której czele stoi Mahmoud Abbas, także ponosi odpowiedzialność za to, co wielu opisuje jako gospodarczy i humanitarny kryzys w Strefie Gazy. Cztery lata temu Abbas narzucił szereg sankcji na Strefę Gazy w nadziei, że Palestyńczycy zbuntują się przeciwko Hamasowi. Odciął pensje tysięcy pracowników budżetówki i zatrzymał finansową pomoc dla wielu ubogich rodzin. Przyczynił się także do wzrostu stopy bezrobocia przez zwolnienie wielu pracowników budżetówki.  


Abbas i inni w społeczności międzynarodowej ignorowali apele Hamasu i innych Palestyńczyków o zniesienie tych sankcji. Jeśli chodzi o międzynarodową społeczność, po co obarczać odpowiedzialnością Abbasa i Autonomię Palestyńską, skoro można wygodnie zwalić całą winę na Izrael?


Zdesperowani Palestyńczycy, którzy teraz stoją w kolejkach po pracę w Izraelu, są ofiarami własnych, palestyńskich przywódców. Są ofiarami korupcji i niekompetencji Autonomii Palestyńskiej i Hamasu.


Ci Palestyńczycy są także ofiarami trwającego konfliktu między tymi dwiema rywalizującymi stronami, konfliktu, który pozostawił Palestyńczyków z dwoma odrębnymi mini-państwami na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Palestyńscy przywódcy, którzy codziennie podżegają do przemocy wobec Izraela, nie mają problemu z błaganiem Izraela, by pozwolił Palestyńczykom na pracę w Izraelu.  


Jedno ostatnie pytanie: gdzie jest odpowiedzialność krajów arabskich wobec ich palestyńskich braci? Dlaczego, na przykład, Egipt, nie otwiera swojej wspólnej z Gazą granicy, by pozwolić Palestyńczykom na pracę w Egipcie? Dlaczego rządy arabskie nie pozwalają Palestyńczykom, którzy stukają o pomoc do izraelski drzwi, pojechać i pracować w krajach arabskich?  


Niestety, jest tylko jedna odpowiedź: Arabowie chcą, by Palestyńczycy pozostali problemem Izraela. Jeśli palestyńskich przywódców zupełnie nie obchodzi własna ludność, dlaczego w ich miejsce mają wkroczyć arabscy władcy?


Jak wszyscy mogą wyraźnie zobaczyć, Izrael stał się jedyną nadzieją głodnych robotników ze Strefy Gazy – których opuścili nie tylko ich przywódcy, ale także reszta ich arabskich braci.


Why Palestinians Prefer To work In Israel

Gatestone Institute, 13 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Raj utracony Marek Eyal 2021-10-20


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk