Prawda

Poniedziałek, 5 maja 2025 - 06:52

« Poprzedni Następny »


Zgarbowate


Piotr Naskręcki 2014-11-10

Nikt właściwie nie wie, do czego służą dziwne struktury na głowie owada zgarbowatego Bocydium. Nie używają ich w zalotach i są dość nieskuteczne w obronie.
Nikt właściwie nie wie, do czego służą dziwne struktury na głowie owada zgarbowatego Bocydium. Nie używają ich w zalotach i są dość nieskuteczne w obronie.

“Muszę pójść do okulisty”  to była pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, kiedy mój wzrok padł na zgarbowatego z rodzaju Bocydium siedzącego na cienkiej gałązce w Parku Narodowym  Braulio Carillo w Kostaryce, gdzie badałem kilka nowoodkrytych gatunków pasikonikowatych.

Przez lata pracy jako entomolog tropikalny widziałem wiele osłupiających organizmów, ale ta rzecz wyglądała, jakby właśnie wysiadła z maleńkiego międzygalaktycznego statku kosmicznego. Miała wszystkie części, jakie można oczekiwać u szanującego się owada – sześć nóg, złożone oczy, dwie pary skrzydeł – ale o co chodziło z tą olbrzymią, modernistyczną rzeźbą na głowie?

Dla mrówek kolonia zgarbowatych jest jak pastwisko pełne krów. Chronią te owady i zbierają pożywną spadź. Mrówka potrafi wywołać produkcję kropli spadzi przez delikatne głaskanie zgarbowatego (w tym wypadku kostarykańskiego Harmonides sp.) swoim czułkiem.
Dla mrówek kolonia zgarbowatych jest jak pastwisko pełne krów. Chronią te owady i zbierają pożywną spadź. Mrówka potrafi wywołać produkcję kropli spadzi przez delikatne głaskanie zgarbowatego (w tym wypadku kostarykańskiego Harmonides sp.) swoim czułkiem.

Zgarbowate, członkowie rodziny Membracidae, są odległymi krewnymi cykad i mszyc i tak samo jak one odżywiają się płynami, które zbierają się w tkankach naczyniowych roślin. Taka dieta jest niesłychanie bogata w węglowodany, do tego stopnia, że zgarbowate muszą wydalać ich nadmiar. Robią to, produkując spadź, wodę cukrową, która skapuje z końca ich odwłoków, substancję, którą inne organizmy, a szczególnie mrówki, uważają zarówno za smakowitą, jak wartą zabiegów. Dlatego też mrówki często tworzą symbiotyczne (mutualistyczne) związki ze zgarbowatymi i bronią je przed potencjalnymi drapieżnikami w zamian za pożywne krople spadzi. Niektóre mrówki potrafią nawet prosić o spadź, delikatnie postukując lub głaszcząc odwłok zgarbowatego, na co owad reaguje wydzieleniem łyka płynu. Poza mrówkami również pewne osy i muchy korzystają z tego zasobu, ale nie wydaje się, by się w jakikolwiek sposób odpłacały.


Ten symbiotyczny związek z mrówkami może wpłynąć na macierzyńskie zachowania u niektórych gatunków. U wielu zgarbowatych samica pilnuje jaj i nowo wyklutego potomstwa, osłaniając je własnym ciałem i odpierając drapieżniki. Jeśli jednak mrówki są nieustannie obecne, przejmując na siebie rolę strażników lęgu, to nie ma potrzeby, by siedziała obok i broniła swoich dzieci. Zamiast tego może pójść i złożyć kolejne jaja na innej części rośliny. Gatunki zgarbowatych, które prowadzą samotnicze życie i nie przejawiają macierzyńskiego zachowania wobec potomstwa, prawdopodobnie nie przyciągną opiekuńczych mrówek, bo mrówkom po prostu nie opłaca się pokonywanie dużych odległości, żeby zebrać spadź od jednego owada. Tak więc w niektórych wypadkach rozwijające się nimfy gatunków samotniczych dołączają do „stada” społecznych zgarbowatych, uzyskując w ten sposób korzyści z usług mrówek.


Zgarbowate są znakomitymi rodzicami – ta samica (Umbonia sp.) chroni jajeczka własnym ciałem; jeśli zachodzi potrzeba, używa swoich silnych nóg do kopania i odpędzania potencjalnych drapieżników.
Zgarbowate są znakomitymi rodzicami – ta samica (Umbonia sp.) chroni jajeczka własnym ciałem; jeśli zachodzi potrzeba, używa swoich silnych nóg do kopania i odpędzania potencjalnych drapieżników.

Zgarbowate jednak w żadnym razie nie są bezbronne i, kiedy nie ma mrówek, potrafią całkiem skutecznie bronić się same, z powodzeniem stosując podstęp, zdumiewającą zbroję na ciele i kick-boxing (a przynajmniej jego owadzią wersję). Niemal wszystkie gatunki zgarbowatych mają potężną, często misternie ukształtowaną i pięknie zabarwioną strukturę, która przypomina tarczę, znaną jako hełm. W większości wypadków jej funkcją jest utrudnienie dostrzeżenia owada – wiele gatunków przypomina ciernie, maleńkie liście lub przypadkowe kawałki roślinności.  Inne używają hełmów i jaskrawego ubarwienie, by zamienić się w doskonałe kopie żądlących os, chociaż nadal są całkowicie nieszkodliwe.


Członkowie trybu Hoplophorionini wychodzą jednak poza taką bierną obronę i wyewoluowali potężnie umięśnione, kolczaste nogi, i nie wahają się użyć przeciwko osie lub jakiemukolwiek innemu drapieżnikowi, który przez pomyłkę zanadto się zbliżył. Kopią i wymachują skrzydłami, co na ogół wystarcza, by odegnać drapieżnika wielokrotnie od nich większego. U tych gatunków, w których samica strzeże dużych grup dzieci ustawionych na ogół w długiej linii wzdłuż gałęzi ulubionej rośliny, owady stosują skomplikowany język sygnałów akustycznych – nimfy potrafią „rozmawiać” z matką przez wysyłanie przenoszonych przez podłoże wibracji, ostrzegać ją przed zbliżającym się wrogiem, żeby przybiegła i odpędziła drapieżnika. Również dorosłe owady używają komunikacji akustycznej do znalezienia partnerów, oznakowania terytorium lub ostrzegania innych o drapieżnikach. Niektóre gatunki podsłuchują inne zgarbowate w poszukiwaniu bogatszych lub bezpieczniejszych żerowisk.


Dwa skrajne przykłady morfologii zgarbowatych – Membracis zonata, z przerywanym ubarwieniem, który ukrywa fakt, że jest to owad, i Cladonota ridicula, doskonały naśladowca drobiny martwej roślinności.
Dwa skrajne przykłady morfologii zgarbowatych – Membracis zonata, z przerywanym ubarwieniem, który ukrywa fakt, że jest to owad, i Cladonota ridicula, doskonały naśladowca drobiny martwej roślinności.

Entomolodzy zawsze zakładali, że hełm zgarbowatych jest po prostu naroślą na przedtułowiu lub płytce grzbietowej pierwszego segmentu tułowia. Modyfikacje przedtułowia można zobaczyć w innej grupie owadów (na przykład chrząszczy lub koników polnych), a więc było  logiczne, że zgarbowate reprezentowały zaledwie skrajny przypadek takiego rozwoju. Ale opublikowane w 2011 r. badanie Benjamina Prud’homme’a i współpracowników (pdf) zakwestionowało ten pogląd. Dostarczyło kuszących dowodów, że te fantastyczne struktury, jakie zgarbowate noszą na swoich ciałach, są w zasadzie trzecią parą skrzydeł, które wyewoluowały do odgrywania zupełnie innej funkcji. Dzięki starannemu studiowaniu rozwoju embrionalnego zgarbowatych i mapowaniu ekspresji pewnych genów Hox (genów, które kontrolują rozwój struktur seryjnych, takich jak segmenty ciała owada), byli w stanie pokazać, że hełm zgarbowatych zaczyna się jako para maleńkich skrzydłopodobnych struktur, które później powiększają się i zrastają ponad ciałem. W niektórych wypadkach zachowują nawet ślady stawów, które są obecne u podstawy skrzydeł normalnego owada.


I w ten sposób wiemy jak, ale niekoniecznie wiemy dlaczego. Niektórzy entomolodzy sugerowali, że nieziemskie kształty Bocydium i innych szalonych zgarbowatych są przykładami mimikry mrówek lub po prostu służą zamianie ciała bezbronnego skądinąd owada w odpowiednik niejadalnych haczyków na ryby. Może jednak istnieć inne wyjaśnienie – a jeśli te struktury są wyrafinowanymi antenami satelitarnymi i zgarbowate używają je, żeby pozostawać w kontakcie ze statkiem-bazą? Prawdopodobnie nie. Ale może? 


Jaką funkcję mogą mieć te potężne rogi w tego zgarbowatego z Kostaryki - Umbelligerus sp.?

Jaką funkcję mogą mieć te potężne rogi w tego zgarbowatego z Kostaryki - Umbelligerus sp.?




Portret zgarbowatego z Kostaryki Poppea capricornis.
Portret zgarbowatego z Kostaryki Poppea capricornis.

Treehoppers

The Smaller Majority, 1 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska




Piotr (Peter) Naskręcki

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.


Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk