Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Facet od nauki przeciwko GMO


Jerry Coyne 2014-11-12


Na stronie internetowej Keitha Kloora przy Discover Magazine “Collide-a-Scape” można teraz przeczytać, jak znany popularyzator nauki “Bill Nye explains why he is a GMO skeptic” [Bill Nye wyjaśnia, dlaczego jest sceptyczny wobec GMO] (GMO to, oczywiście, genetycznie modyfikowane organizmy.)

Keith Kloor pisze:

Teraz jest więc niemal dziesięciolecie później i GMO nadal są otoczone chmurą strachu, nad promocją którego ciężko pracowali aktywiści – ku konsternacji i przerażeniu społeczności naukowej zajmującej się roślinami. Gdzie stoi Nye w tej bitwie między naukowcami, a tymi, którzy tak często kwestionują (i zaciemniają) naukę o biotechnologii rolnej?


Nye jest „zaginiony w akcji”.


Nie zobaczysz go, wstępującego do boju, by przekazać znane fakty o genetycznie modyfikowanych uprawach, a tym mniej doradzającego ludziom, by się uspokoili w kwestii GMO, jak to zrobił Neil deGrasse Tyson na początku roku. Wynika to z niechętnego stosunku Nye do technologii GMO, co wyraził w swojej nowej książce. Podczas jego wczorajszego występu w reddit miała miejsce wiele mówiąca wymiana zdań między Nye, a jednym z uczestników:


Cześć! Od dawna jestem twoim fanem i chciałbym o coś zapytać. Zajmuję się nauką o roślinach i mamy tę kontrowersję, która jest dokładnie tak samo nienaukowa, szkodząca i irracjonalna, jak kontrowersje wokół ewolucji, szczepionek i zmiany klimatu, zachwyciłem się więc, że na „Eyes of Nye” jest odcinek o GMO… aż do momentu, kiedy go obejrzałem i zobaczyłem, jak mówisz o wymyślonych katastrofach ekologicznych, zalecasz obowiązkowe, wywołujące strach etykietki i wylewasz z siebie tendencyjne komunały z fałszywymi implikacjami. Było to dość zniechęcające, możesz zobaczyć moją pełną odpowiedź tutaj, jeśli cię to interesuje, a mam nadzieję, że jesteś zainteresowany.


Kiedy patrzę, jak przedstawiane jest GMO w wiadomościach, nie widzę informacji o innowacjach ani fascynującym rozwoju nauki. Widzę nienawiść i strach, i ignorancję, i dosyć mam oglądania tego, jak z powodu tej sfabrykowanej kontrowersji powstrzymuje się postęp w agrotechnologii, czasami kosztem środowiska i zdrowia ludzkiego. Naukowców nazywa się pionkami w rękach korporacji, oskarża o trucie ludzi, badania są wandalizowane lub zakazane, a wszystko z powodu kompletnego nonsensu. To jest po prostu negacja nauki. Ten odcinek „Eyes of Nye” nadano 9 lat temu i wiele może zmienić się w ciągu niemal dekady, więc chciałbym zapytać, w świetle bogactwa dowodów pokazujących bezpieczeństwo i użyteczność inżynierii genetycznej w rolnictwie, czy mógłbyś wyjaśnić swoje obecne stanowisko w tej sprawie i czy zmieniłeś poglądy, które wyraziłeś wtedy? Bo jeśli tak, to pracując nad edukacją publiczną, proszę, nie zapominaj o nas. Przydałaby się nam pomoc.


Odpowiedź Nye jest dziwnie wymijająca:


Najwyraźniej nie zgadzamy się.


Nadal popieram twierdzenie, że chociaż możemy wiedzieć, co dzieje się z każdym indywidualnymi zmodyfikowanym gatunkiem, nie można być pewnym, co stanie się z ekosystemem. 


A także mamy tę dziwną sytuację, że mamy niedożywionych otyłych ludzi. Nie potrzebujemy więcej żywności. Musimy lepiej zarządzać naszymi systemami żywności.


Kiedy więc korporacje starają się o fundusze rządowe na genetyczne modyfikacje źródeł żywności, przecieram czoło.

No cóż, nic nie zdarzyło się jak dotąd w ekosystemach, czy więc Nye mówi, że nigdy nie powinniśmy używać GMO, bo zawsze istnieje ryzyko większe od zera, że zdarzy się jakaś katastrofa? Jest to doskonały przepis na nie robienie niczego.


GMO, oczywiście nie są tylko po to, żeby wyprodukować „więcej żywności”. Są także po to, by dać nam lepszą i zdrowszą żywność. Jednym z przykładów jest przypadek “złotego ryżu” szczepu genetycznie zmodyfikowanego ryżu, by tworzył składnik beta karoten, który w organizmie ludzkim metabolizuje się w witaminę A. Niedobór witaminy A jest poważną przyczyną ślepoty i śmierci u dzieci; Golden Rice Project ocenia, że 1,5 miliona dzieci umiera co roku w powodu niedoboru witaminy A, a dalsze 500 tysięcy ślepnie. Choć jedzenie złotego ryżu nie uratowałoby ani nie wyleczyło tych wszystkich dzieci, jednak ocaliłoby bardzo wiele. Produkt jest bezpieczny, tani i licencja na jego uprawę dawana jest za darmo drobnym rolnikom, których dochody nie przekraczają 10 tysięcy dolarów rocznie, nie ma tu więc problemu „wielkiego agrobiznesu”.  Farmerzy mogą także ponownie wysiewać ziarna, więc (inaczej niż z hybrydową kukurydzą) nie muszą rokrocznie kupować ich od firm.


Niemniej, ponieważ „złoty ryż” to jest „GMO”, sprzeciwiały mu się organizacje takie jak Greenpeace, wandalizowano pola badaczy, a ziarno nadal nie jest przyjęte na szeroką skalę. Tymczasem dzieciaki nadal ślepną i umierają. Częściowo za te śmierci i choroby odpowiedzialni są ludzie organizujący sprzeciw wobec GMO.


Strach przed GMO jest jak kreacjonizm: nieuzasadnione przekonanie nie oparte na żadnych faktach, ale na głębokim przekonaniu, że żywność niemodyfikowana genetycznie jest lepsza. Tak, uprawy GMO różnią się wydajnością i zyskami, jakie przynoszą agrobiznesowi, ale nie ulega wątpliwości, że życie tysięcy ludzi można uratować przez przyjęcie takich GMO, jak złoty ryż. A w końcu, hodowcy dokonywali niezliczonych rodzajów inżynierii genetycznej od stuleci, krzyżując rośliny lub zwierzęta, by włączyć pożądane geny.


Informacja dla Billa Nye: kreacjonizm nie zabija dzieci, odrzucanie GMO, jak pan to zrobił, może zabijać. Jeśli naprawdę zależy panu, by używać nauki dla polepszenia ludzkiego dobrostanu na tej planecie, to na miłość boską, proszę obejrzeć dane o GMO i użyć swojego wpływu w pozytywny sposób. Przecieranie czoła nie pomaga!

 


Zdjęcie z kampanii przeciwko niszczeniu pól Złotego Ryżu na Filipinach.

Zdjęcie z kampanii przeciwko niszczeniu pól Złotego Ryżu na Filipinach.The science guy goes after GMOs

Why Evolution Is True, 8 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk