Prawda

Czwartek, 25 kwietnia 2024 - 16:28

« Poprzedni Następny »


Tysiąc współpracujących, samorganizujących się robotów


Ed Yong 2014-08-30


W laboratorium w Wyss Institute na Harvardzie, największy na świecie rój samorganizujących się robotów buduje gwiazdę… z samych siebie. Jest ich 1024. Mają 2,5 centymetra szerokości, nazywa się je “Kiloboty” i potrafią ułożyć się w rozmaite kształty, od litery do klucza płaskiego. Są powolne i mają komicznie nerwowe ruchy, ale są autonomiczne. Kiedy poda im się kształt, potrafią go odtworzyć bez dalszych instrukcji, po prostu przez współpracę z sąsiadami i organizowanie się.

Kiloboty są dziełem Mike’a Rubensteina, Alejandro Cornejo i Radhiki Nagpal, których zainspirowały naturalne roje, gdzie proste i ograniczone jednostki potrafią współpracować i wykonywać wielkie rzeczy. Tysiące mrówek Solenopsis potrafi zjednoczyć się w żywe mosty, tratwy i budowle. Miliardy niemyślących neuronów potrafią stworzyć ludzki mózg. Tryliony komórek potrafią uformować drzewo albo tyranozaura. Naukowcy próbowali stworzyć sztuczne roje o podobnych właściwościach, ale budowanie i programowanie ich jest kosztowne i trudne. Większość z tych stad robotów składa się z kilkudziesięciu jednostek, a nieliczne zaledwie zawierają więcej niż sto. Kiloboty biją tu wszystkie rekordy.


Nadal jeszcze daleko im do robotów z komiksów mojego dzieciństwa; porządkują się w kształty dwuwymiarowe, zamiast składać się w stylu Voltrona w rzeczywiste obiekty. Są jednak imponującym osiągnięciem. “Jest to nie tylko największy rój robotów na świecie, ale także znakomity materiał do testowania, który pozwala nam na potwierdzenie w praktyce algorytmów stada” – mówi Roderich Gross z uniwersytetu w Sheffield, który kupił 900 takich robotów do użycia we własnych eksperymentach.


“To osłupiająca praca” - dodaje Iain Couzin, który bada zbiorowe zachowania zwierząt w Princeton University. “Pokazuje wizję przyszłości, gdzie grupy robotów tworzą struktury na żądanie, jak na przykład w niebezpiecznych środowiskach w akcji poszukiwawczo ratowniczej, lub nawet tworzą miniaturowe roje wewnątrz organizmu do wykrycia i leczenia choroby”.


“I stworzę… klucz płaski!” Zdjęcie: Michael Rubenstein, Harvard University.

“I stworzę… klucz płaski!” Zdjęcie: Michael Rubenstein, Harvard University.



By stworzyć swój legion, grupa musiała przemyśleć na nowo wszystkie aspekty typowego robota. „Jeśli masz wyłącznik, zabiera cztery sekundy naciśnięcie go, a więc zabrałoby ponad godzinę uruchomienie wszystkich robotów – mówi Rubenstein. – Naładowanie ich, włączenie, wysłanie im nowych instrukcji… wszystko, co robisz z tysiącem robotów, musi być robione z całym tysiącem równocześnie”.


Muszą też być tanie. Wymyślne części mogą dodać mocy każdemu botowi, ale koszty roju rozwalą budżet. Nawet koła zostały wykluczone.  Zamiast tego zespół użył prostych silników wibracyjnych. Jeśli położysz telefon na stole i wibruje on, również nieco się przesunie; w ten sposób poruszają się Kiloboty. Mają dwa silniki: jeśli jeden wibruje samodzielnie, robot obraca się; jeśli oba wibrują, posuwa się prosto.


No cóż, w miarę prosto. Tyrania obniżania kosztów oznaczała, że zespół musiał porzucić wszystkie czujniki, które mogłyby powiedzieć robotowi, w jakiej jest pozycji. Nie mogą one powiedzieć, gdzie są, ani czy posuwają się prosto. Każdy jednak może wypuścić promień podczerwieni na powierzchnię pod sobą i wyczuwać promienie odbijające się od sąsiadów. Mierząc jasność promieni, może wyliczyć odległość od innych Kilobotów.


Ta kombinacja ruchu bez kół i przytępionych zmysłów znaczy, że każdy robot kosztuje tylko 20 dolarów. Znaczy także, że „roboty są nawet bardziej ograniczone niż oczekiwaliśmy – mówi Rubenstein. – Można im powiedzieć, żeby się poruszyły, a one się nie poruszają i nie mają pojęcia, że się nie poruszają”.


Na szczęście mają siebie wzajemnie. Zablokowany Kilobot samodzielnie nie może powiedzieć, czy jest zablokowany, ale może komunikować się z sąsiadami. Jeśli myśli, że porusza się, ale odległość od jego sąsiadów zmienia się, potrafi wywnioskować, że coś się nie zgadza. A jeśli sąsiedzi oceniają dystans między sobą i używają przeciętnej, mogą wyrównać indywidualne błędy.


Na podstawie tych zasad zespół stworzył prosty program, który pozwala robotom na samodzielne układanie się w różne kształty, używając tylko trzech zachowań. Pierwsze, posuwają się tylko przemieszczając się wzdłuż obrzeży grupy. Drugie, tworzą gradienty jako przybliżony sposób notowania swojej pozycji w roju. (Robot nominowany jako źródło otrzymuje wartość 0 gradientu. Każdy sąsiadujący z nim robot widzi to i ustala swoją wartość gradientu na 1. Każdy robot, który widzi 1, ale nie widzi 0 ustawia swój gradient na 2, itd.) Wreszcie, chociaż nie mają GPS, mogą dokonywać pomiarów triangulacyjnych i ustalać swoją pozycję przez rozmawianie z sąsiadami. Jak długo zespół nominuje niektóre roboty jako rozstawionych zawodników, w praktyce zamieniając ich w punkty zerowe na niewidzialnym wykresie, reszta roju może wyliczyć, gdzie się znajduje.


Każdy Kilobot działa na tym samym programie. Zespół musi tylko podać im kształt i nominować cztery z nich jako rozstawionych zawodników. Kiedy to jest zrobione, reszta powoli wypełnia właściwy wzór we wzruszająco podobny do życia sposób. Zabiera im to około 12 godzin, ale robią to bez żadnej ludzkiej interwencji. I chociaż końcowe kształty zawsze są trochę wypaczone, także one przypominają życie. Mrówki Solenopsis  nie mają platońskiego ideału, jak powinien wyglądać most lub tratwa; po prostu pracują razem z sąsiadami, żeby wykonać zadanie.


Zdjęcia z filmu pokazującego Kiloboty ustawiające się w K i w gwiazdę. Zdjęcia: Michael Rubenstein, Harvard University.
Zdjęcia z filmu pokazującego Kiloboty ustawiające się w K i w gwiazdę. Zdjęcia: Michael Rubenstein, Harvard University.

Naukowcy od dawna potrafili symulować olbrzymie roje podobnych do żywych cząstek wirtualnych przy pomocy bardzo prostych reguł. Rzeczywisty świat jednak pełen jest uprzykrzonej fizyki, niewygodnego szumu i kapryśnych zespołów obwodów elektrycznych. Nie wszystko działa zgodnie z planem. Budując jednak rzeczywisty rój, zespół może zająć się tymi problemami i stworzyć solidniejsze programy. Już mieli do czynienia z popsutymi silnikami, zamierającymi robotami, kolizjami i korkami w ruchu. „Im więcej razy je uruchomiamy, tym większe prawdopodobieństwo pokazania się czegoś losowego, czego nie spodziewamy się – mówi Rubenstein. – To jest problem z tysiącem robotów: nawet rzadkie wypadki mogą zdarzać się bardzo często”.


Następnym krokiem będzie zbudowanie robotów, które samoorganizują się przez przyczepianie się jeden do drugiego, mówi Marco Dorigo z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli. „Robiliśmy to z dziesiątkami robotów. Nie będzie to łatwe z tysiącem”. Rubenstein zgadza się: “Fizyczne połączenia są zawsze trudne. Kiedy masz połączenie, projektujesz resztę robota wokół połączenia. To ma olbrzymi wpływ”.


Z czasem chce także dotrzeć do sytuacji, w której robot może wyczuwać swoje środowisko i odpowiednio reagować, zamiast tylko wślizgiwać się na z góry ustalone miejsce. Jak mrówki, kiedy docierają do wody, nie potrzebują obrazu mostu; po prostu układają się w most. „To jest zupełnie inny poziom inteligencji i nie całkiem rozumiemy, jak to zrobić w robotyce – mówi Rubenstein. – Ale przyroda robi to dobrze”.


Źródło:
Rubenstein, Cornejo & Nagpal. 2014. Programmable self-assembly in a thousand-robot swarm. http://dx.doi.org/10.1126/science.1254295

A Swarm of a Thousand Cooperative Self-Organising Robots

Not Exactly Rocket Science, 14 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1475 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk