Prawda

Środa, 17 października 2018 - 12:15

« Poprzedni Następny »


Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze


Steven Novella 2018-09-24


nowym badaniu dokonano przeglądu setek prac i kilku systemów rolniczych i hodowlanych (farma mleczna, mięsna, pszenica i ryż), żeby porównać różne podejścia do rolnictwa i ich wpływ netto na środowisko. Wniosek: intensywne systemy rolnicze są „najmniejszym złem” przy zaopatrywaniu nas w żywność, jakiej potrzebujemy. Jest to zgodne z poprzednimi badaniami, które pokazywały, że rolnictwo organiczne używa znacznie więcej ziemi niż rolnictwo konwencjonalne.

Rolnictwo ma olbrzymi, negatywny wpływ na środowisko. Nie ma ucieczki od tego faktu – uprawy wypychają naturalne ekosystemy i mają poważne efekty zewnętrzne, takie jak zużywanie wody, uwalnianie CO2 z gleby i substancje chemiczne spływające do środowiska.  Obecnie używamy 11% całej masy lądowej Ziemi na rolnictwo, co stanowi większość ziemi nadającej się dla rolnictwa. Dla zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji możemy być zmuszeni do rozszerzenia upraw na coraz mniej wydajne tereny, co znacząco podniosłoby negatywny wpływ rolnictwa na środowisko.


Kilka wcześniejszych badań porównywało różne systemy rolne przez mierzenie wpływu, jaki mają na ziemię. Ale ten typ analizy wprowadza w błąd – autorzy obecnego badania spojrzeli zamiast tego na wpływ na środowisko różnych rodzajów produkcji żywności. To liczy się rzeczywiście. Spojrzeli także na badania, które mierzyły efekty zewnętrzne. Odkryli:  

Wyniki z czterech głównych sektorów rolnictwa sugerują, że wbrew poglądom wielu ludzi, bardziej intensywne rolnictwo, które używa mniej ziemi, może także dawać mniej zanieczyszczeń, powodować mniejsze straty gleby i zużywać mniej wody.   

Na przykład, stwierdzili, że organiczne farmy mleczne używają dwukrotnie więcej ziemi niż konwencjonalne.


To badanie jest ciosem dla propagandy organicznego lobby, które opiera swoje metody o apelowanie do naturalistycznego błędu zamiast opierać się na najlepszych dowodach naukowych. Ich odpowiedź na to badanie jest typowym non sequitur:

Organicznym grupom nie zaimponowały jednak wnioski z tego badania. Twierdzą one, że świat już produkuje wystarczające ilości żywności i że problemy z wyżywieniem populacji są ekonomiczne i polityczne, nie zaś rolnicze.  

Po pierwsze, nie prawda, nie produkujemy wystarczających ilości. Nie produkujemy dość żywności, by dać każdej osobie na Ziemi minimalne wyżywienie, rekomendowane przez USDA. Te rekomendacje, nawiasem mówiąc, nie są rekomendowaniem zbyt bogatej, zachodniej diety. Gdyby kraje zachodnie przyjęły rekomendacje USDA, ich użycie ziemi skurczyłoby się. Reszta świata jednak radykalnie i w sposób niezrównoważony zwiększyłaby użycie ziemi.


Apologeci organicznego rolnictwa często argumentują, że produkujemy więcej kalorii niż potrzeba do wykarmienia świata. To jest jedno z „prawdziwych, ale wprowadzających w błąd” twierdzeń. Większość wyprodukowanych i skonsumowanych kalorii pochodzi z podstawowych upraw, głównie zbóż, jak ryż, pszenica i kukurydza. Są to wspaniałe źródła kalorii, ale nie zrównoważonego odżywiania. Nakarmienie wszystkich wymaga czegoś więcej niż kalorii – wymaga różnorodności pokarmu z warzywami i białkiem.   


Ponadto, założenie, że produkujemy wystarczającą ilość żywności jest oparte na zerowym marnowaniu żywności, co jest absurdalnie nierealne. Jasne, możemy zredukować marnowanie się żywności i powinniśmy dążyć do możliwie najbardziej efektywnego systemu. Ale żywność psuje się i jest narażona na szkodniki. Nie ta się całkowicie wyeliminować marnowania się żywności.

Tak więc – nawet jeśli zredukujemy marnowanie się żywności i zoptymalizujemy ekonomiczną i polityczną dystrybucję żywności – nie wyprodukujemy jej dosyć, by odpowiednio wyżywić świat.  

Co więcej, nawet gdyby była to prawda, to jest to nieistotne. Pomija to fakt, że już używamy olbrzymich połaci ziemi na rolnictwo, z olbrzymim negatywnym wpływem na środowisko. Powinniśmy dążyć do minimalizowanie naszego rolnego odcisku stopy, a to znaczy zdobywać maksymalną ilość żywności z każdego uprawianego hektara.


I wreszcie: populacja ludzka rośnie. W 2050 r. prawdopodobnie osiągniemy liczbę 9 miliardów ludzi. Nie jest jasne, czy to już będzie szczyt, ale będzie to większe niż obecna populacja. Nie mamy więcej odpowiedniej ziemi na rozszerzenie rolnictwa i nie chcemy tego robić. Chcemy zmniejszać uprawiany areał, nie zaś zwiększać.


Kiedykolwiek o tym mówię, ktoś utyskuje nieskładnie, że nie mam racji mówiąc o produkowaniu większej ilości żywności, zamiast o zmniejszaniu ludzkiej populacji. Oczywiście, oręduję za zajęciem się biedą i prawami kobiet, co koreluje ze zmniejszeniem wzrostu populacji. To jest sytuacja, w której wszyscy wygrywają: podnosi się jakość życia i stabilizuje populację. Nic jednak z tego, co możemy zrobić, nie zapobiegnie wzrostowi populacji przez kolejne 50 lat, chyba, że zamiarem jest świadome spowodowanie masowej klęski głodowej jako sposobu ograniczenia naszego wpływu na środowisko.   


Powtarzam raz jeszcze – przy każdym poziomie populacji powinniśmy dążyć do minimalizowania środowiskowego wpływu rolnictwa. To oznacza obiektywne patrzenie na dowody (nie przez ideologiczne filtry). Musimy produkować największą ilość żywności na ziemi, której używamy, minimalizować efekty zewnętrzne, minimalizować marnowanie się żywności i optymalizować jej dystrybucję. Nie ma fałszywego wyboru między tymi opcjami – powinniśmy robić to wszystko.  


Powinniśmy także używać każdej technologii w naszej dyspozycji, by osiągnąć te cele. To obejmuje biotechnologie, taką jak różne rodzaje genetycznie modyfikowanych organizmów. Ruch anty-GMO oparty jest wyłącznie na propagandzie i pseudonauce i jest szkodliwy dla środowiska.


Musimy również wykonywać więcej badań, jak przyznają autorzy. Dowody jednak, jakie mamy, są jasne – organiczne i inne ideologicznie podbudowane praktyki rolnicze są szkodliwe dla środowiska. Powinniśmy używać technik, o których dowody mówią, że są najlepsze, nie zaś sztucznie ograniczać nasz wybór w niezrównoważony sposób.


Intense Farming Better Than Organic

17 września 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Not even wrong Efef 2018-10-04
1. Zmniejszanie populacji Marek Eyal-Fajtlowicz 2018-09-26


Nauka

Znalezionych 849 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk