Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2019 - 03:35

« Poprzedni Następny »


Najwcześniejsze znane zwierzę?


Jerry A. Coyne 2018-09-27

Fauna ediakarańska, grupa wymarłych gatunków, które żyły między 571 a 541 milionów lat temu, jest ewolucyjną anomalią. Jej zapis kopalny zawiera wielokomórkowe organizmy, ale są zwyczajnie dziwaczne, niepodobne do dzisiejszych zwierząt wielokomórkowych.


Na przykład, dwa gatunki “Dickinsonia” pokazane poniżej nie mają jamy gębowej ani przewodu pokarmowego (może miały zewnętrzne trawienie), są bilateralnie asymetryczne i mają wzór „pikowania” na ciele, jakiego nie widzimy u dzisiejszych zwierząt ani wczesnych wielokomórkowców, takich jak robaki.


Tutaj jest Dickinsonia, badana w pracy, którą omawiam dzisiaj. Ma około 7,5 cm długości, a więc jest dość duża):Tutaj jest Dickinsonia rodzaju Andivatakże badana w omawianej pracy:Czym są te rzeczy? Kontrowersja skupia się na tym, czy było to całe królestwa życia różnego od czegokolwiek, co znamy dzisiaj (grupa, która całkowicie wymarła), czy też może są przodkami nowoczesnych zwierząt – lub przynajmniej krewnymi nowoczesnych zwierząt. Naukowcy zgadywali, że mogą być albo porostami albo gigantycznymi pierwotniakami. (Tak, pierwotniaki mogą być takie duże; niektóre mają niemal dwadzieścia pięć centymetrów długości!) Rozstrzygnięcie tego jest ważne, ponieważ „eksplozja kambryjska”, która dała początek wielu nowoczesnym grupom zwierząt, zaczęła się około 541 milionów lat temu i chcemy wiedzieć, czy przedtem byli jacyś prekursorzy zwierzęcy, jak również, czym byli. Chcemy także wiedzieć, czy fauna ediakariańska rzeczywiście reprezentuje całą grupę stworzeń, które zniknęły bezpotomnie.  


Nowy artykuł w ”Science”
 autorstwa Ilji Bobrowskiego i in. (odnośnik pod spodem, pdf tutaj) ustala z dość dużą pewnością, że Dickinsonia i spokrewnione nietypowe gatunki istotnie wydają się być zwierzętami wielokomórkowymi raczej niż odrębną dużą grupą, która całkowicie wymarła. Przekonujące dane pochodzą z biochemicznej analizy cienkich warstw organicznych, które pokrywają skamieniałości i były prawdopodobnie wydzielone przez nie. Te skamieniałości liczą 558 milionów lat, co – jeśli były zwierzętami – czyni je najstarszymi znanymi zwierzętami wielokomórkowymi.


W skrócie: Bobrowskij i jego koledzy zebrali okazy Dickinsonia z piaskowców w regionie Morza Białego w Rosji i zdjęli małą (grubości trzech mikronów) matę organiczną, pokrywającą skamieniałości. Dokonali wielkich starań, by uniknąć zanieczyszczenia, a także analizowali piaskowiec koło, powyżej i poniżej skamieniałości, żeby zobaczyć, czy osobliwy, organiczny profil, jaki znaleźli, jest związany z samą skamieniałością. Był i sugerował, że skamieniałości były zwierzętami, nie zaś porostami lub olbrzymimi pierwotniakami.


Substancjami chemicznymi było 27 steroidów – cholesterolów – które były obecne jako 93% substancji chemicznych w warstewce pokrywającej skamieniałości, ale tylko 11-12% w otaczającym piaskowcu (prawdopodobnie pochodząc z alg lub innych roślin). Ponadto skamieniałości niemal zupełnie nie miały substancji chemicznych z klasy ergosteroli, które charakteryzują porosty. Podpis chemiczny tych skamieniałości niezbyt również przypomina nowoczesne olbrzymie pierwotniaki.  


Jedna rzecz była zaskakująca w tych odkryciach: ”izomery” (chemicznie identyczne cząsteczki różniące się sposobami lub kolejnością wiązań atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni) cholesteroli w tych skamieniałościach były „jednoręczne” (forma “5β”), podczas gdy nowsze i autentyczne skamieniałości zwierzęce mają mieszankę „prawo- i leworęczności”. To jest zagadkowe i autorzy nie mają na to wyjaśnienia. Może to sugerować, że nawet jeśli te skamieniałości są spokrewnione z nowoczesnymi zwierzętami, jest to odległe pokrewieństwo, bo posiadały unikatowy metabolizm. Mogły więc odgałęzić się od współczesnych zwierząt, a Dickinsonia i inna fauna ediakariańska wymarły bezpotomnie. Ponadto, analiza Andiva nie pokazuje tego samego podniesionego poziomu cholesteroli, chociaż pokazuje przewagę form 5β.


Nie jest to więc tak przekonujący pokaz, jak chciałbym, ale nadal pokazuje, że te rzeczy były prawdopodobnie wielokomórkowcami, nie zaś stworzeniami spokrewnionymi z nowoczesnymi porostami i pierwotniakami. Autorzy kończą w ten sposób:

Molekularne skamieniałości zdecydowanie umieszczają Dickinsonia w królestwie zwierzęcym, ustanawiając Dickinsonia jako najstarsze potwierdzone makroskopowe zwierzęta w zapisie kopalnym (558 milionów lat temu), obok marginalnie młodszego Kimberella z Zimne Gory (555 milionów lat temu). Jakkolwiek obco wyglądały, obecność dużych zwierząt Dickinsonia, osiągających 1,4 m wielkości, ujawnia, że biota ediacariańska w zapisie kopalnym nie jest niezależnym eksperymentem z dużymi rozmiarami ciała, ale istotnie preludium do eksplozji kambryjskiej życia zwierzęcego.  

“Preludium” jest trochę wieloznaczne, ale przyznaję, że to są zwierzęta. Zapytałem moją przyjaciółkę, Latha Menon, która ma doktorat z Oksfordu w dziedzinie wczesnych etapów życia, czy ten artykuł jest istotny i podaję jej odpowiedź (za jej pozwoleniem):  

Uważam, że to jest ważna praca. Niedawno widziałam w kolekcji piękny okaz Dickinsonia . Rzeczywiście można zobaczyć, że jest podobny do bardzo cienkiego płazińca (a może gigantycznego Trichoplax?) rozciągniętego na nierównym podłożu.   Wiele napisano o jego morfologii, ale znalezienie okazu ze związaną z nim materią organiczną i pokazanie, że jest to zwierzę na podstawie biomarkerów, jest bardzo solidnym dowodem. Mamy wskazówki prostych, wcześniejszych zwierząt w śladach, znalezionych przez Alexa Liu i przeze mnie oraz niezwykły, spłaszczony okaz Haootia, który odkrył Martin Brasier, a który wydaje się pokazywać pasma mięśni. Ten okaz jest młodszy i jest częścią bardziej skomplikowanego zestawu, ale dobrze jest mieć solidne dowody zwierząt na długo przed kambryjską granicą i jakieś 40 milionów lat przed eksplozją kambryjską. Zwierzęta nie wybuchły wtedy na scenie; był, jak większość z nas podejrzewała, bardzo długi lont.


Oczywiście to nie znaczy, że wszystkie duże formy ediakariańskie były zwierzętami; prawdopodobnie było kilka rodzajów. Ale pokazuje to, że „pikowana” forma była zwierzęciem, a to sugeruje, że były nimi także inne, enigmatyczne postaci w tej biocie.

Tutaj jest zdjęcie z Australian National University, pokazujące Bobrowskiego zbierającego skamieniałości w Rosji. To nie jest łatwe!  ________

Bobrovskiy, I., J. M. Hope, A. Ivantsov, B. J. Nettersheim, C. Hallmann, and J. J. Brocks. 2018. Ancient steroids establish the Ediacaran fossil Dickinsonia as one of the earliest animals. Science 361:1246-1249.


A Science News and Views piece on the paper:  Summons, R. E. and D. H. Erwin. 2018. Chemical clues to the earliest animal fossils. Science 361:1198-1199.


The earliest known animal?

Why Evolution Is True, 21 września 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 951 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk