Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 01:36

« Poprzedni Następny »


Najwcześniejsze znane zwierzę?


Jerry A. Coyne 2018-09-27

Fauna ediakarańska, grupa wymarłych gatunków, które żyły między 571 a 541 milionów lat temu, jest ewolucyjną anomalią. Jej zapis kopalny zawiera wielokomórkowe organizmy, ale są zwyczajnie dziwaczne, niepodobne do dzisiejszych zwierząt wielokomórkowych.


Na przykład, dwa gatunki “Dickinsonia” pokazane poniżej nie mają jamy gębowej ani przewodu pokarmowego (może miały zewnętrzne trawienie), są bilateralnie asymetryczne i mają wzór „pikowania” na ciele, jakiego nie widzimy u dzisiejszych zwierząt ani wczesnych wielokomórkowców, takich jak robaki.


Tutaj jest Dickinsonia, badana w pracy, którą omawiam dzisiaj. Ma około 7,5 cm długości, a więc jest dość duża):Tutaj jest Dickinsonia rodzaju Andivatakże badana w omawianej pracy:Czym są te rzeczy? Kontrowersja skupia się na tym, czy było to całe królestwa życia różnego od czegokolwiek, co znamy dzisiaj (grupa, która całkowicie wymarła), czy też może są przodkami nowoczesnych zwierząt – lub przynajmniej krewnymi nowoczesnych zwierząt. Naukowcy zgadywali, że mogą być albo porostami albo gigantycznymi pierwotniakami. (Tak, pierwotniaki mogą być takie duże; niektóre mają niemal dwadzieścia pięć centymetrów długości!) Rozstrzygnięcie tego jest ważne, ponieważ „eksplozja kambryjska”, która dała początek wielu nowoczesnym grupom zwierząt, zaczęła się około 541 milionów lat temu i chcemy wiedzieć, czy przedtem byli jacyś prekursorzy zwierzęcy, jak również, czym byli. Chcemy także wiedzieć, czy fauna ediakariańska rzeczywiście reprezentuje całą grupę stworzeń, które zniknęły bezpotomnie.  


Nowy artykuł w ”Science”
 autorstwa Ilji Bobrowskiego i in. (odnośnik pod spodem, pdf tutaj) ustala z dość dużą pewnością, że Dickinsonia i spokrewnione nietypowe gatunki istotnie wydają się być zwierzętami wielokomórkowymi raczej niż odrębną dużą grupą, która całkowicie wymarła. Przekonujące dane pochodzą z biochemicznej analizy cienkich warstw organicznych, które pokrywają skamieniałości i były prawdopodobnie wydzielone przez nie. Te skamieniałości liczą 558 milionów lat, co – jeśli były zwierzętami – czyni je najstarszymi znanymi zwierzętami wielokomórkowymi.


W skrócie: Bobrowskij i jego koledzy zebrali okazy Dickinsonia z piaskowców w regionie Morza Białego w Rosji i zdjęli małą (grubości trzech mikronów) matę organiczną, pokrywającą skamieniałości. Dokonali wielkich starań, by uniknąć zanieczyszczenia, a także analizowali piaskowiec koło, powyżej i poniżej skamieniałości, żeby zobaczyć, czy osobliwy, organiczny profil, jaki znaleźli, jest związany z samą skamieniałością. Był i sugerował, że skamieniałości były zwierzętami, nie zaś porostami lub olbrzymimi pierwotniakami.


Substancjami chemicznymi było 27 steroidów – cholesterolów – które były obecne jako 93% substancji chemicznych w warstewce pokrywającej skamieniałości, ale tylko 11-12% w otaczającym piaskowcu (prawdopodobnie pochodząc z alg lub innych roślin). Ponadto skamieniałości niemal zupełnie nie miały substancji chemicznych z klasy ergosteroli, które charakteryzują porosty. Podpis chemiczny tych skamieniałości niezbyt również przypomina nowoczesne olbrzymie pierwotniaki.  


Jedna rzecz była zaskakująca w tych odkryciach: ”izomery” (chemicznie identyczne cząsteczki różniące się sposobami lub kolejnością wiązań atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni) cholesteroli w tych skamieniałościach były „jednoręczne” (forma “5β”), podczas gdy nowsze i autentyczne skamieniałości zwierzęce mają mieszankę „prawo- i leworęczności”. To jest zagadkowe i autorzy nie mają na to wyjaśnienia. Może to sugerować, że nawet jeśli te skamieniałości są spokrewnione z nowoczesnymi zwierzętami, jest to odległe pokrewieństwo, bo posiadały unikatowy metabolizm. Mogły więc odgałęzić się od współczesnych zwierząt, a Dickinsonia i inna fauna ediakariańska wymarły bezpotomnie. Ponadto, analiza Andiva nie pokazuje tego samego podniesionego poziomu cholesteroli, chociaż pokazuje przewagę form 5β.


Nie jest to więc tak przekonujący pokaz, jak chciałbym, ale nadal pokazuje, że te rzeczy były prawdopodobnie wielokomórkowcami, nie zaś stworzeniami spokrewnionymi z nowoczesnymi porostami i pierwotniakami. Autorzy kończą w ten sposób:

Molekularne skamieniałości zdecydowanie umieszczają Dickinsonia w królestwie zwierzęcym, ustanawiając Dickinsonia jako najstarsze potwierdzone makroskopowe zwierzęta w zapisie kopalnym (558 milionów lat temu), obok marginalnie młodszego Kimberella z Zimne Gory (555 milionów lat temu). Jakkolwiek obco wyglądały, obecność dużych zwierząt Dickinsonia, osiągających 1,4 m wielkości, ujawnia, że biota ediacariańska w zapisie kopalnym nie jest niezależnym eksperymentem z dużymi rozmiarami ciała, ale istotnie preludium do eksplozji kambryjskiej życia zwierzęcego.  

“Preludium” jest trochę wieloznaczne, ale przyznaję, że to są zwierzęta. Zapytałem moją przyjaciółkę, Latha Menon, która ma doktorat z Oksfordu w dziedzinie wczesnych etapów życia, czy ten artykuł jest istotny i podaję jej odpowiedź (za jej pozwoleniem):  

Uważam, że to jest ważna praca. Niedawno widziałam w kolekcji piękny okaz Dickinsonia . Rzeczywiście można zobaczyć, że jest podobny do bardzo cienkiego płazińca (a może gigantycznego Trichoplax?) rozciągniętego na nierównym podłożu.   Wiele napisano o jego morfologii, ale znalezienie okazu ze związaną z nim materią organiczną i pokazanie, że jest to zwierzę na podstawie biomarkerów, jest bardzo solidnym dowodem. Mamy wskazówki prostych, wcześniejszych zwierząt w śladach, znalezionych przez Alexa Liu i przeze mnie oraz niezwykły, spłaszczony okaz Haootia, który odkrył Martin Brasier, a który wydaje się pokazywać pasma mięśni. Ten okaz jest młodszy i jest częścią bardziej skomplikowanego zestawu, ale dobrze jest mieć solidne dowody zwierząt na długo przed kambryjską granicą i jakieś 40 milionów lat przed eksplozją kambryjską. Zwierzęta nie wybuchły wtedy na scenie; był, jak większość z nas podejrzewała, bardzo długi lont.


Oczywiście to nie znaczy, że wszystkie duże formy ediakariańskie były zwierzętami; prawdopodobnie było kilka rodzajów. Ale pokazuje to, że „pikowana” forma była zwierzęciem, a to sugeruje, że były nimi także inne, enigmatyczne postaci w tej biocie.

Tutaj jest zdjęcie z Australian National University, pokazujące Bobrowskiego zbierającego skamieniałości w Rosji. To nie jest łatwe!  ________

Bobrovskiy, I., J. M. Hope, A. Ivantsov, B. J. Nettersheim, C. Hallmann, and J. J. Brocks. 2018. Ancient steroids establish the Ediacaran fossil Dickinsonia as one of the earliest animals. Science 361:1246-1249.


A Science News and Views piece on the paper:  Summons, R. E. and D. H. Erwin. 2018. Chemical clues to the earliest animal fossils. Science 361:1198-1199.


The earliest known animal?

Why Evolution Is True, 21 września 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk