Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2017 - 18:04

« Poprzedni Następny »


Niesłuszny atak na młodą badaczkę


Steven Novella 2017-09-27


W Ameryce Północnej wróble zwyczajne są zmorą. Są one gatunkiem inwazyjnym wprowadzonym w XIX wieku i rozrosły się w dużą populację. Niestety robią to kosztem wielu miejscowych gatunków, takich jak błękitniki. Gniazdują w zagłębieniach i szparach i zajmują najlepsze miejsca do gniazdowania zanim migrujące ptaki rodzime mają jakąkolwiek szansę. Ich obecność redukuje populacje wielu rodzimych gatunków. 


Miłośnicy ptaków szczególnie nie lubią wróbli i szpaków (kolejny inwazyjny gatunek). Oba są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Nie chroni ich także Migratory Bird Treaty Act, co znaczy, że można legalnie usuwać ich gniazda, a nawet chwytać je i zabijać (można następnie dawać je schroniskom dla ptaków drapieżnych na pokarm). Wielu entuzjastów ptaków zaleca czynne posunięcia w celu kontrolowania wróbli zwyczajnych i zminimalizowania ich wpływu na rodzime gatunki.


Częściowo z tych powodów wróble są idealne do badań naukowych. Można je legalnie chwytać i badanie przynosi wtedy dodatkową korzyść w postaci redukcji populacji wróbli.


Wszystko to jest tym bardziej ironiczne, że PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) wybrała za cel nękania młodą badaczkę (po doktoracie) z powodu jej badań nad wróblami. Doprawdy, PETA, wybraliście zły obiekt, by go bronić, tego szkodnika naszego ptasiego świata.

 

Ironia nie kończy się na tym. Christine Lattin, młoda badaczka, o którą tu chodzi, sama kocha zwierzęta. Bada stres u schwytanych ptaków, żeby lepiej zrozumieć, jak różne gatunki ptaków reagują na stres. Ma nadzieję, że te badania doprowadzą do lepszego obchodzenia się z ratowanymi ptakami. Lattin rozpacza:

“Próbuję zredukować liczbę zwierząt używanych w badaniach, chronić zagrożone gatunki i ogólnie pomagać zwierzętom. Myślę, że moglibyśmy znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia”.

Tak więc PETA wybrała na czarny character dnia młodą badaczkę, która próbuje chronić zwierzęta, a na symbol walki o prawa zwierząt dupka ptasiego świata.


Jest gorzej. PETA używa obecnie wszystkich najgorszych taktyk trolli mediów społecznościowych, zrównując się w zachowaniu z najgorszymi elementami w naszym społeczeństwie. Jak informuje „Science”:

Wtedy zaczęły się protesty, W połowie czerwca około 20 aktywistów – głównie pracowników  PETA – demonstrowało przed budynkiem konferencyjnym w Long Beach w Kalifornii, gdzie Lattin przedstawiała swoją pracę. Napisy na plakatach brzmią: “Christine Lattin: przestań torturować ptaki!” Miesiąc później w całym Yale pojawiły się plakaty wzywające uniwersytet do zamknięcia projektu Lattin i ponad dziesięciu zwolenników PETA stało z plakatami na ruchliwych ulicach New Haven w Connecticut. W sierpniu PETA zamieściła film na swojej stronie Facebooka ze złowieszczą muzyką i zdjęciami Lattin jako tłem napisów, że zwabia ptaki, by je torturować. Film obejrzało niemal milion osób i protestujący znowu demonstrowali, tym razem przed budynkiem, w którym pracuje Lattin. PETA organizuje kolejny protest – przed domem Lattin – na 13 września. Podała swoim zwolennikom jej adres domowy i miejsce na mapie Google.

Protestują w jej miejscu pracy i przed jej domem. Codziennie dostaje groźby śmierci i nękającą pocztę. Żyje w strachu o swoją rodzinę, włącznie z małym dzieckiem.


Jako dowód, że ta kampania prawdopodobnie nie będzie miała efektu, na jaki ma nadzieję PETA, przeczytajcie komentarze do artykułu na stronie Facebooka “Science”. Głównie są one krytyczne wobec PETA (tak, wiem, samo dobierająca się grupa) i uderzają we wszystkie właściwe punkty. Wskazują, że jest to hipokryzja, wybieranie złego celu i stosowanie radykalnych metod, które tylko wypychają ich na margines.


Uważam, że komentarze dokładnie wskazują, dlaczego ta kampania osiągnie cel odwrotny od zamierzonego. Wysiłki PETA służą podważeniu sprawy, o którą twierdzą, że walczą.


Faktem jest, że większość intelektualistów i badaczy, tak samo jak Lattin, popiera prawa zwierząt i etyczne traktowanie zwierząt. To jest opinia głównego nurtu w tej sprawie i została zinstytucjonalizowana. Wszyscy, którzy prowadzą badania nad zwierzętami, muszą być wyszkoleni we właściwym traktowaniu zwierząt i w opiece nad nimi. PETA chce pójść dalej w kierunku ochrony zwierząt. Rozumiem to i nie winię ich za to, że propagują swoje stanowisko (mimo że się z nim nie zgadzam).


Zdecydowanie nie zgadzam się jednak z taktyką PETA. Jest w najwyższym stopniu zadufana. Są przekonani nie tylko o tym, że tylko oni mają rację, ale że stoją na wyżynach moralnych i że ci, którzy się z nimi nie zgadzają, są nikczemni. Niektóre z e-maili do Lattin mówią to wyraźnie:

 “Powinnaś się zabić, ty chora suko!” I komunikaty na Facebooku i Twitterze: “To, co robisz, jest chore i podłe”. “Mam nadzieję, że ktoś cię wrzuci w ogień …”

Rozumiem, że czasami dla dokonania sensownej zmiany społecznej musi się zdobyć uwagę i podjąć skrajne działanie. Zawsze jednak powinno to być po starannym osądzie, nie zaś jako instynktowna reakcja. Nie wszystko zasługuje na pełną wojnę społeczną. Można próbować zmienić opinię przez debaty i dyskusje. Jeśli uważasz, że masz rację, twoje idee powinny mówić same za siebie. Idee mogą być bardziej przekonujące niż protest, jeśli istotnie masz rację.


PETA jednak nie działa jak organizacja z przemyślanym stanowiskiem etycznym, działająca na rzecz zmieniania społeczeństwa na lepsze. Działają jak grupa niemających rozeznania fanatyków najbardziej zajętych karmieniem własnego przekonania o nieomylności. Obecne fiasko nie jest tylko błędną oceną z ich strony – jest odzwierciedleniem ich podstawowego problemu.


Nie wszystkie zwierzęta zasługują na takie same prawa. Ich częsty argument – nie robimy tego ludziom, to dlaczego mielibyśmy robić to zwierzętom – po prostu nie przekonuje wielu ludzi. Jest tak, ponieważ zwierzęta nie są ludźmi.


Powinniśmy przyznać zwierzętom pewne prawa i powinniśmy traktować je po ludzku. Te prawa powinny być proporcjonalne do ich świadomości, co moim zdaniem jest etycznie rozsądnym stanowiskiem. Zabijamy miliony bakterii za każdym razem, kiedy przyjmujemy antybiotyki, by zwalczyć infekcję i nikt nie przejmuje się (lub nie powinien przejmować się) zabijaniem tak wielu organizmów.


Nikt nie przejmuje się eksterminacją termitów.


Im bardziej jednak wyrafinowane neurologicznie są organizmy, im bardziej potrafią doświadczać swego istnienia i cierpieć, tym więcej ochrony potrzebują. Pewna skala praw i ochrony jest więc rozsądną pozycją etyczną i myślę, że to znajduje poparcie większości ludzi.


Nie uważam też, że zawsze zabijanie zwierząt jest nieetyczne, pod warunkiem, że nie cierpią przy tym. Powinniśmy skupiać się na minimalizowaniu stresu i cierpienia zamiast martwić się, że są w ostatecznym rachunku poświęcane. Śmierć jest częścią doświadczenia każdego zwierzęcia i w rzeczywistości większość zwierząt w naturze będzie cierpiała przy umieraniu. Większość zwierząt kończy jako posiłek lub umiera od ran i chorób.


W odpowiedzi na ten argument niektórzy ludzie mówią mi, że przynajmniej nie jest to z rąk ludzi. Jesteśmy odpowiedzialni za śmierć, jaką powodujemy, nie za śmierć w przyrodzie. Ten argument jednak mnie nie przekonuje. Jest w tym może jakieś małe ziarenko słuszności, ale nie zajmuje się główną sprawą – czy dbasz o dobro zwierząt, czy o własne winy? Czy chodzi ci o własne dobre samopoczucie, czy o ochronę zwierząt? 


Ponadto musimy w sensowny sposób zająć się pytaniem, co to znaczy „ochraniać zwierzęta”? Naprawdę nie myślę, że większość zwierząt potrzebuje sensownego, spełnionego życia, ponieważ nie są one do tego zdolne. W najlepszym wypadku mogą żyć zadowolone i wolne od cierpienia. Jeśli egzystencja krowy składa się z wypasu i kopulacji, a w pewnym momencie ta egzystencja kończy się bez bólu i stresu, nie widzę w tym problemu etycznego.


Niektóre zwierzęta stresują się niewolą i to trzeba brać pod uwagę. Jak na ironię, tego właśnie dotyczą badania Lattin – chce ona lepiej zrozumieć, jak niewola stresuje różne ptaki w nadziei na zminimalizowanie tego stresu.


Co doprowadza nas ponownie do tego, że wysiłki PETA są do tego stopnia oparte na błędnym rozumowaniu, że są nieetyczne na wielu poziomach i sprzeczne ze sprawą ochrony zwierząt. A jeśli nie zgadzasz się z tym stanowiskiem, miej odwagę i broń swoich idei zamiast uciekać się do nękania ludzi, którzy się z tobą nie zgadzają.

 

PETA’s Counterproductive Attack on Young Researcher

11 września 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 700 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk