Prawda

Niedziela, 23 wrzesnia 2018 - 22:50

« Poprzedni Następny »


Niesłuszny atak na młodą badaczkę


Steven Novella 2017-09-27


W Ameryce Północnej wróble zwyczajne są zmorą. Są one gatunkiem inwazyjnym wprowadzonym w XIX wieku i rozrosły się w dużą populację. Niestety robią to kosztem wielu miejscowych gatunków, takich jak błękitniki. Gniazdują w zagłębieniach i szparach i zajmują najlepsze miejsca do gniazdowania zanim migrujące ptaki rodzime mają jakąkolwiek szansę. Ich obecność redukuje populacje wielu rodzimych gatunków. 


Miłośnicy ptaków szczególnie nie lubią wróbli i szpaków (kolejny inwazyjny gatunek). Oba są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Nie chroni ich także Migratory Bird Treaty Act, co znaczy, że można legalnie usuwać ich gniazda, a nawet chwytać je i zabijać (można następnie dawać je schroniskom dla ptaków drapieżnych na pokarm). Wielu entuzjastów ptaków zaleca czynne posunięcia w celu kontrolowania wróbli zwyczajnych i zminimalizowania ich wpływu na rodzime gatunki.


Częściowo z tych powodów wróble są idealne do badań naukowych. Można je legalnie chwytać i badanie przynosi wtedy dodatkową korzyść w postaci redukcji populacji wróbli.


Wszystko to jest tym bardziej ironiczne, że PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) wybrała za cel nękania młodą badaczkę (po doktoracie) z powodu jej badań nad wróblami. Doprawdy, PETA, wybraliście zły obiekt, by go bronić, tego szkodnika naszego ptasiego świata.

 

Ironia nie kończy się na tym. Christine Lattin, młoda badaczka, o którą tu chodzi, sama kocha zwierzęta. Bada stres u schwytanych ptaków, żeby lepiej zrozumieć, jak różne gatunki ptaków reagują na stres. Ma nadzieję, że te badania doprowadzą do lepszego obchodzenia się z ratowanymi ptakami. Lattin rozpacza:

“Próbuję zredukować liczbę zwierząt używanych w badaniach, chronić zagrożone gatunki i ogólnie pomagać zwierzętom. Myślę, że moglibyśmy znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia”.

Tak więc PETA wybrała na czarny character dnia młodą badaczkę, która próbuje chronić zwierzęta, a na symbol walki o prawa zwierząt dupka ptasiego świata.


Jest gorzej. PETA używa obecnie wszystkich najgorszych taktyk trolli mediów społecznościowych, zrównując się w zachowaniu z najgorszymi elementami w naszym społeczeństwie. Jak informuje „Science”:

Wtedy zaczęły się protesty, W połowie czerwca około 20 aktywistów – głównie pracowników  PETA – demonstrowało przed budynkiem konferencyjnym w Long Beach w Kalifornii, gdzie Lattin przedstawiała swoją pracę. Napisy na plakatach brzmią: “Christine Lattin: przestań torturować ptaki!” Miesiąc później w całym Yale pojawiły się plakaty wzywające uniwersytet do zamknięcia projektu Lattin i ponad dziesięciu zwolenników PETA stało z plakatami na ruchliwych ulicach New Haven w Connecticut. W sierpniu PETA zamieściła film na swojej stronie Facebooka ze złowieszczą muzyką i zdjęciami Lattin jako tłem napisów, że zwabia ptaki, by je torturować. Film obejrzało niemal milion osób i protestujący znowu demonstrowali, tym razem przed budynkiem, w którym pracuje Lattin. PETA organizuje kolejny protest – przed domem Lattin – na 13 września. Podała swoim zwolennikom jej adres domowy i miejsce na mapie Google.

Protestują w jej miejscu pracy i przed jej domem. Codziennie dostaje groźby śmierci i nękającą pocztę. Żyje w strachu o swoją rodzinę, włącznie z małym dzieckiem.


Jako dowód, że ta kampania prawdopodobnie nie będzie miała efektu, na jaki ma nadzieję PETA, przeczytajcie komentarze do artykułu na stronie Facebooka “Science”. Głównie są one krytyczne wobec PETA (tak, wiem, samo dobierająca się grupa) i uderzają we wszystkie właściwe punkty. Wskazują, że jest to hipokryzja, wybieranie złego celu i stosowanie radykalnych metod, które tylko wypychają ich na margines.


Uważam, że komentarze dokładnie wskazują, dlaczego ta kampania osiągnie cel odwrotny od zamierzonego. Wysiłki PETA służą podważeniu sprawy, o którą twierdzą, że walczą.


Faktem jest, że większość intelektualistów i badaczy, tak samo jak Lattin, popiera prawa zwierząt i etyczne traktowanie zwierząt. To jest opinia głównego nurtu w tej sprawie i została zinstytucjonalizowana. Wszyscy, którzy prowadzą badania nad zwierzętami, muszą być wyszkoleni we właściwym traktowaniu zwierząt i w opiece nad nimi. PETA chce pójść dalej w kierunku ochrony zwierząt. Rozumiem to i nie winię ich za to, że propagują swoje stanowisko (mimo że się z nim nie zgadzam).


Zdecydowanie nie zgadzam się jednak z taktyką PETA. Jest w najwyższym stopniu zadufana. Są przekonani nie tylko o tym, że tylko oni mają rację, ale że stoją na wyżynach moralnych i że ci, którzy się z nimi nie zgadzają, są nikczemni. Niektóre z e-maili do Lattin mówią to wyraźnie:

 “Powinnaś się zabić, ty chora suko!” I komunikaty na Facebooku i Twitterze: “To, co robisz, jest chore i podłe”. “Mam nadzieję, że ktoś cię wrzuci w ogień …”

Rozumiem, że czasami dla dokonania sensownej zmiany społecznej musi się zdobyć uwagę i podjąć skrajne działanie. Zawsze jednak powinno to być po starannym osądzie, nie zaś jako instynktowna reakcja. Nie wszystko zasługuje na pełną wojnę społeczną. Można próbować zmienić opinię przez debaty i dyskusje. Jeśli uważasz, że masz rację, twoje idee powinny mówić same za siebie. Idee mogą być bardziej przekonujące niż protest, jeśli istotnie masz rację.


PETA jednak nie działa jak organizacja z przemyślanym stanowiskiem etycznym, działająca na rzecz zmieniania społeczeństwa na lepsze. Działają jak grupa niemających rozeznania fanatyków najbardziej zajętych karmieniem własnego przekonania o nieomylności. Obecne fiasko nie jest tylko błędną oceną z ich strony – jest odzwierciedleniem ich podstawowego problemu.


Nie wszystkie zwierzęta zasługują na takie same prawa. Ich częsty argument – nie robimy tego ludziom, to dlaczego mielibyśmy robić to zwierzętom – po prostu nie przekonuje wielu ludzi. Jest tak, ponieważ zwierzęta nie są ludźmi.


Powinniśmy przyznać zwierzętom pewne prawa i powinniśmy traktować je po ludzku. Te prawa powinny być proporcjonalne do ich świadomości, co moim zdaniem jest etycznie rozsądnym stanowiskiem. Zabijamy miliony bakterii za każdym razem, kiedy przyjmujemy antybiotyki, by zwalczyć infekcję i nikt nie przejmuje się (lub nie powinien przejmować się) zabijaniem tak wielu organizmów.


Nikt nie przejmuje się eksterminacją termitów.


Im bardziej jednak wyrafinowane neurologicznie są organizmy, im bardziej potrafią doświadczać swego istnienia i cierpieć, tym więcej ochrony potrzebują. Pewna skala praw i ochrony jest więc rozsądną pozycją etyczną i myślę, że to znajduje poparcie większości ludzi.


Nie uważam też, że zawsze zabijanie zwierząt jest nieetyczne, pod warunkiem, że nie cierpią przy tym. Powinniśmy skupiać się na minimalizowaniu stresu i cierpienia zamiast martwić się, że są w ostatecznym rachunku poświęcane. Śmierć jest częścią doświadczenia każdego zwierzęcia i w rzeczywistości większość zwierząt w naturze będzie cierpiała przy umieraniu. Większość zwierząt kończy jako posiłek lub umiera od ran i chorób.


W odpowiedzi na ten argument niektórzy ludzie mówią mi, że przynajmniej nie jest to z rąk ludzi. Jesteśmy odpowiedzialni za śmierć, jaką powodujemy, nie za śmierć w przyrodzie. Ten argument jednak mnie nie przekonuje. Jest w tym może jakieś małe ziarenko słuszności, ale nie zajmuje się główną sprawą – czy dbasz o dobro zwierząt, czy o własne winy? Czy chodzi ci o własne dobre samopoczucie, czy o ochronę zwierząt? 


Ponadto musimy w sensowny sposób zająć się pytaniem, co to znaczy „ochraniać zwierzęta”? Naprawdę nie myślę, że większość zwierząt potrzebuje sensownego, spełnionego życia, ponieważ nie są one do tego zdolne. W najlepszym wypadku mogą żyć zadowolone i wolne od cierpienia. Jeśli egzystencja krowy składa się z wypasu i kopulacji, a w pewnym momencie ta egzystencja kończy się bez bólu i stresu, nie widzę w tym problemu etycznego.


Niektóre zwierzęta stresują się niewolą i to trzeba brać pod uwagę. Jak na ironię, tego właśnie dotyczą badania Lattin – chce ona lepiej zrozumieć, jak niewola stresuje różne ptaki w nadziei na zminimalizowanie tego stresu.


Co doprowadza nas ponownie do tego, że wysiłki PETA są do tego stopnia oparte na błędnym rozumowaniu, że są nieetyczne na wielu poziomach i sprzeczne ze sprawą ochrony zwierząt. A jeśli nie zgadzasz się z tym stanowiskiem, miej odwagę i broń swoich idei zamiast uciekać się do nękania ludzi, którzy się z tobą nie zgadzają.

 

PETA’s Counterproductive Attack on Young Researcher

11 września 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 841 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk