|
Nie kłacz, gdy kaszlesz
Paulina Łopatniuk
| 2018-07-14
|
Włosy w żołądku już były, włosy w drogach oddechowych to na patologach nowość
Kiedy siedemnastoletnia fryzjerka trafiła do szpitala z trwającym już drugi dzień krwiopluciem, nikt nie spodziewał się przyczyny za jej problemami stojącej. Dziewczyna wykaszlała z siebie w tym krótkim okresie mniej więcej pół szklanki krwi – to wystarczające w końcu zmartwienie, by nie szukać dalszych niespodzianek. Ale w medycynie zawsze warto się spodziewać hiszpańskiej inkwizycji.
Możecie sobie wyobrazić zaskoczenie personelu, gdy okazało się, że dziewczynie poza utraconą ostatnio krwią od pół roku już zdarzało się odkrztuszać też włosy i białawe kruche masy przypominające rozmokłą kredę. I nie, nikomu nie skarżyła się na te nietypowe objawy – założyła, że tego właśnie w branży fryzjerskiej można się spodziewać. Wiecie, praca z włosami w końcu. Poza tym nic nic więcej jej nie dolegało, zatem czym tu się kłopotać? Ot, kłaczek tu, kłaczek tam, trochę jak kotek. Khy, khy, khy, kłaczek, przepraszam. Nasza fatalistka zakładająca, że skoro już kłaczy podczas kaszlu, to widać tak właśnie musi być, taka karma i los fryzjerski, nie jest jedyną w literaturze medycznej osobą demonstrującą ten szczególny objaw (z łaciny zwany trichoptysis). Annals of Thoracic Surgery w 2011 roku opisywało dwudziestodwuletnią kobietę kaszlącą i odkasłującą również włosy od lat czterech zanim zgłosiła się po pomoc. Tu także odkrztuszane włosy nie wydawały się wpływać na stan ogólny pacjentki, stąd nie zostały uznane za problem na tyle istotny, by szukać pomocy lekarskiej – nie było gorączki, nie było duszności, nie było nawet krwioplucia, które sprowadziło do szpitala wspomnianą wcześniej siedemnastolatkę.
Problem nie dotyczy jedynie pierwszych dekad życia naturalnie, choć rzeczywiście wtedy obserwowany jest najczęściej. Pośród odnotowanych zgłaszających się z dolegliwościami tego typu pacjentów i pacjentek były dwudziesto- i trzydziestolatki, były “kłaczkujące” kilkuletnie dzieci, ale taki na przykład Journal of Thoracic Oncology opisuje też historię odkrztuszającej długie jedwabiste brązowawe włosy sześćdziesięciolatki. Przy czym tę akurat kobietę nietypowa domieszka w plwocinie zaniepokoiła wystarczająco, by zasięgnąć porady medycznej już po tygodniu. Wszystkie te historie poza objawami łączy rozpoznanie. Jest szansa, że część spośród was już na nie zresztą wpadła. Macie w końcu wystarczające do rozwikłania zagadki podstawy – sprawca za niezwykły symptom odpowiedzialny gościł już niejednokrotnie zarówno tu na blogu, jak i na fanpejdżu. Pomyślcie – włosy w dziwnych miejscach. Coś kołacze? I nie, nie chodzi o bezoar. Te włosy nie pochodziły z przewodu pokarmowego. No dalej – na pewno wiecie.
Włosy, łój i zęby to nader częste znaleziska w torbielowatych potworniakach jajnika
Fakt, najczęściej widuje się tego delikwenta w jajniku, ewentualnie w jądrze. Bo też i gonady stanowią najbardziej typową lokalizację potworniaków. Owszem. Jeśli komuś przez myśl przemknęły potworniaki, to bingo! To ten właśnie nowotwór odpowiadał za odkrztuszane przez wymienione osoby kłaczki. Przypomnę tylko – potworniak, z łaciny teratoma, rozwija się z pierwotnych komóreczek będących rozwojowo prekursorkami komórek rozrodczych, a że wędrują one w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego w kierunku gonad i tam zazwyczaj trafiają, nowotwory zlokalizowane gdzie indziej to jedynie pewien margines, który gdzieś tam w trakcie wędrówki utknął czy pobłądził. I mogą te zbłąkane guzki pojawić się w najdziwniejszych miejscach, od różnych zakątków jamy brzusznej i klatki piersiowej począwszy, po głowę i szyję, ale też po tak ekscentryczne miejscówki jak pośladek czy stopa. A i skład potworniaka potrafi być ekscentryczny. Powstaje w końcu z komórek docelowo potencjalnie dających początek całemu nowemu organizmowi, zatem i on próbuje mniej lub bardziej udatnie ten potencjał realizować. Stąd właśnie w potworniakach skóra, włosy i zęby, stąd też kości i chrzęści, ale także utkanie tarczycy (to akurat kwestia szczególnej wagi w podlinkowanej chwilę temu noteczce), trzustki, mózgu czy nawet całe pętle jelitowe. I to wszystko w jajniku, jądrze, lub też w dowolnym nieomalże innym miejscu.
Ostatecznie poza narządami płciowymi lokalizuje się zaledwie około 3% potworniaków(mówiłam – margines), przy czym większość z nich u dorosłych rozwinie się w obrębie klatki piersiowej, w śródpiersiu (u dzieci najczęstsze są potworniaki okolicy krzyżowo-guzicznej). W płucach – bo tam właśnie znajdowała się znakomita część “kłaczkujących” guzów – po raz pierwszy potworniaka opisano w 1839 roku i zdecydowanie nie są takie zmiany częstą przypadłością. Literatura opisuje kilkadziesiąt może przypadków. Oczywiście sama obecność potworniaka w płucach wcale tak fascynujących objawów nie gwarantuje – możesz mieć w płucu guz i może to nawet być teratoma, wcale jednak nie musi to oznaczać, że będziesz odcharkiwać kłaczki niczym kotek. Nie każde z nas może być kotkiem. Trichoptysis obserwuje się u parunastu zaledwie procent osób mogących się taką patologią pochwalić. To zresztą logiczne – żeby dało się odkrztuszać włosy czy inne twory w potworniaku obecne, wpierw musi on mieć jakieś połączenie z drzewem oskrzelowym.
Czasami połączenie jest drobne i nieurazowe, niejednokrotnie jednak wchodzi w grę pękniecie wcześniej bez- lub małoobjawowego guzka czy lokalny odczyn zapalny. Te same czynniki mogą przyczynić się też do innego (częstszego zresztą) objawu – tego, który przywiódł do szpitala otwierającą artykuł siedemnastolatkę, czyli krwioplucia (haemoptysis – na pewno już się domyślacie, że ptysis to plucie po prostu, które przywędrowało do tego terminu z greki). Włosy w plwocinie być może rzeczywiście nie każdego i nie każdą zaniepokoją, że zdrowy człowiek nie powinien kaszleć krwią, zdają sobie chyba jednak sprawę wszyscy. Ale czasami nawet tego nie będzie – ot, kaszel, jeśli guz podrażnia drogi oddechowe, duszności, jeśli jest duży i powoduje ucisk, jak guz z fotografii kawałek wyżej, który, co prawda, nie znajdował się w płucu, ale tkwił tuż obok, wywoływał jednak na płuco ucisk tak duży, że doprowadził do zapadnięcia się narządu (spokojnie, problem udało się naprawić zabiegowo). A niekiedy będzie teratoma w płucu czy śródpiersiu zupełnie przypadkowym znaleziskiem przy okazji badań obrazowych wykonywanych z zupełnie niezależnych odeń powodów. Na przykład podczas badań okresowych.
Wracając zatem do naszej siedemnastoletniej fryzjerki (czy może po wieku sądząc – praktykantki fryzjerskiej) – zdjęcie Rtg ukazało (potwierdzoną potem w tomografii komputerowej) torbielowatą masę w obrębie wnęki lewego płuca. Bronchoskopia pomogła zlokalizować świeże krwawienie w oskrzelu, a dalsze procedury – orzec, że zmiana w dużej mierze tkwi wewnątrz górnego płata lewego płuca. Wraz z tymże płatem siedmiocentymetrowe źródło kłaczków zostało dziesięć dni później usunięte, ukazując dorodnego dojrzałego (bez potencjalnie groźnych niedojrzałych płodowych tkanek i bez śladów złośliwienia) potworniaka wypełnionego włosami, masami łojowymi i tkanką tłuszczową.
Mam nadzieję, że pacjentce przy okazji wytłumaczono, że choć fryzjerstwo może nieść ze sobąnieco zwiększone ryzyko pewnych symptomów ze strony układu oddechowego (i nie tylko oddechowego), to ani odkrztuszanie włosów i łoju, ani potworniaki nie znajdują się pośród nich. I jeszcze tylko mała ciekawostka gwoli zaostrzenia apetytu na przyszłość. Wspominałam o źródłosłowie naszego odkrztuszania kłaczków, prawda? W samym tekście prócz plucia kłaczkami pojawiało się też krwioplucie. Trichoptysis, haemoptysis… Na pewno się zastanawiacie czy to jedyne dostępne warianty. A skoro o tym wspominam, na pewno domyślacie się już, że nie. Co powiecie na choleptysis? Z czymś się może kojarzy? Może zdarzyło się wam zetknąć z cholecystitis na przykład? Zapaleniem pęcherzyka żółciowego? Tak, łacińskie chole, z greckiego kholḗ wzięte, oznacza żółć. A teraz pokontemplujcie sobie tylko przyczyny mogące doprowadzić do odkrztuszania żółci.
A to potworniak z poprzedniej fotografii pod mikroskopem na różnych przekrojach – widać struktury skórne (naskórek i gruczoły łojowe na fotce A), chrząstkę (to granatowe na B), utkanie trzustki (C) i śluzówki żołądka (D); https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1626485/
(Przypominam też, że patologów możecie śledzić też na fejsbuku – warto tam zaglądać, bo strona jest codziennie aktualizowana) Literatura: Trichoptysis: a hairy presentation of a rare tumour. TP Makarawo, S Finnikin, S Woolley, E Bishay; Interactive CardioVascular and Thoracic Surgery 2009;9(4):733-5 Mediastinal Teratoma and Trichoptysis. N. Guibert, D Attias, S Pontier, J Berjaud, V Lavialle-Guillautreau, A Didier; Annals of Thoracic Surgery 2011;92(1):351–353 Intrapulmonary Teratoma Presenting with Trichoptysis. HS Kang, HY Lee, HH Kang, CK Park, SH Lee, HS Moon; Journal of Thoracic Oncology 2013;8(1):126-7 A case of intrapulmonary teratoma presenting with hair expectoration. MO Ustün, A Demircan, N Paksoy, C Ozkaynak, S Tüzüner; Thoracic and Cardiovascular Surgeon 1996;44(5):271-3 Trichoptysis due to an intrapulmonary teratoma. R Agarwal, R Srinivas, AK Saxena; Respiratory Care 2007;52(12):1779-81 Teratoma presenting with trichoptysis. A Marchioni, G Rossi; Canadian Respiratory Journal : Journal of the Canadian Thoracic Society 2014;21(6):333 Imaging of trichoptysis – how a radiologist can help? A Upadhyay, A Verma, J Sharma, RC Shukla, A Srivastava; International Journal of Trichology 2014;6(4):177-179 Trichoptysis caused by intrapulmonary teratoma: computed tomography and magnetic resonance imaging findings. F Alper, H Kaynar, M Kantarci, O Onbas, P Polat, F Erdogan, M Akgun, A Okur; Australasian Radiology 2005;49:53-56 Giant Intrapulmonary Teratoma: A Rare Case. RA Dar, M Mushtaque, SH Wani, RA Malik; Case Reports in Pulmonology 2011;2011:298653 Benign mediastinal teratoma with intrapulmonary and bronchial rupture presenting with recurrent hemoptysis. F Badar, S Yasmeen, N Afroz, N Khan, SF Azfar; Iranian Journal of Radiology 2013;10(2):86-89 A 31-year-old woman with hemoptysis and an intrathoracic mass. M Macht, JD Mitchell, C Cool, DA Lynch, A Babu, MI Schwarz; Chest 2010;138(1):213-219 Intrapulmonary mature Teratoma. ML Saini, S Krishnamurthy, RV Kumar; Diagnostic Pathology2006;1:38 Giant pulmonary teratoma with huge splenic lymphangiomatosis: a very rare case. HM Alsubaie, KM Alsubaie, M Mahfouz; Journal of Surgical Case Reports 2017;2017(9):rjx117 Anterior Mediastinal Teratoma- A Case Report with Review of Literature. GH Yalagachin; The Indian Journal of Surgery 2013;75(Suppl 1):182-184 A large ruptured mediastinal cystic teratoma. JS Machuca, D Tejwani, M Niazi, G Diaz-Fuentes; Journal of Bronchology and Interventional Pulmonology 2010;17(3):269-72 Traumatic Rupture of A Posterior Mediastinal Teratoma following Motor-Vehicle Accident. C Bell, F Domingo, AD Miller, JS Smith, JR Headrick; Case Reports in Surgery 2016;2016:7172062
Paulina ŁopatniukLekarka ze specjalizacją z patomorfologii, pasjonatka popularyzacji nauki, współtwórczyni strony poświęconej nowinkom naukowym Nauka głupcze, ateistka, feministka. Prowadzi blog naukowy Patolodzy na klatce.
Znalezionych 1510 artykuły.
|
|
|
|
|
|
Rządy prawa: Między literą a duchem prawa |
|
Walter |
|
2025-04-27 |
Chytra manipulacja płci |
|
Tonhasca Júnior |
|
2025-04-20 |
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci |
|
Coyne |
|
2025-04-11 |
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy |
|
Walter |
|
2025-03-23 |
Król i jego muchy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2025-03-16 |
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej |
|
Coyne |
|
2025-03-01 |
Barbarzyńcy u bram |
|
Tonhasca Júnior |
|
2025-02-02 |
Przeleciało z wiatrem |
|
Tonhasca Júnior |
|
2025-01-12 |
Biologia nie jest bigoterią |
|
Coyne |
|
2025-01-05 |
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii |
|
Coyne |
|
2024-12-22 |
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat” |
|
Coyne |
|
2024-12-15 |
Najbardziej bzdurny artykuł roku |
|
Coyne |
|
2024-12-08 |
Errare humanum est |
|
Koraszewski |
|
2024-12-03 |
Trzepoczące dusze |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-11-10 |
Katastrofy mieszkaniowe |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-10-30 |
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki |
|
Coyne |
|
2024-10-22 |
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety |
|
|
|
2024-09-25 |
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu |
|
Garrard |
|
2024-08-19 |
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października |
|
Garrard |
|
2024-08-18 |
Dumania o “Ewolucja jest faktem” |
|
Coyne |
|
2024-08-15 |
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem |
|
Landes |
|
2024-08-11 |
Zombi antysyjonizm |
|
Tabarovsky |
|
2024-08-08 |
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono |
|
Coyne |
|
2024-08-06 |
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało |
|
Coyne |
|
2024-07-25 |
Nowe odkrycia o denisowianach |
|
Coyne |
|
2024-07-18 |
Gdzie jest dziś Ameryka? |
|
Koraszewski |
|
2024-07-17 |
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean |
|
Coyne |
|
2024-07-11 |
Podejrzenia i dowody |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-07-06 |
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana |
|
Coyne |
|
2024-07-03 |
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to) |
|
Coyne |
|
2024-06-27 |
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce |
|
Coyne |
|
2024-06-18 |
Czerwone skarby |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-05-16 |
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów |
|
Coyne |
|
2024-05-10 |
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku. |
|
Tupy |
|
2024-05-08 |
Rdzenna matematyka: zasłona dymna |
|
Coyne |
|
2024-05-02 |
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie |
|
Coyne |
|
2024-04-25 |
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM |
|
Coyne |
|
2024-04-19 |
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną? |
|
Coyne |
|
2024-04-11 |
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna |
|
Coyne |
|
2024-04-06 |
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-04-03 |
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów |
|
Coyne |
|
2024-03-29 |
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony |
|
Coyne |
|
2024-03-26 |
Ale najpierw kawa |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-03-21 |
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny |
|
Coyne |
|
2024-03-19 |
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie |
|
Coyne |
|
2024-03-14 |
Wejdź – skoro nalegasz |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-03-09 |
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki? |
|
Coyne |
|
2024-03-06 |
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie |
|
|
|
2024-02-29 |
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji |
|
Coyne |
|
2024-02-22 |
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-02-15 |
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-02-08 |
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-01-15 |
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie? |
|
Coyne |
|
2024-01-08 |
Jak upadają wielcy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2024-01-04 |
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty |
|
Coyne |
|
2023-12-30 |
Życzliwi przestępcy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-12-28 |
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach |
|
Coyne |
|
2023-12-26 |
Zdumiewający manipulatorzy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-12-25 |
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-10-19 |
Rewolucja komunikacyjna |
|
Hannam |
|
2023-10-18 |
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią |
|
i Kathleen Hefferon |
|
2023-10-13 |
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk |
|
Coyne |
|
2023-10-07 |
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy |
|
Elliot |
|
2023-10-03 |
Myślenie intuicyjne i analityczne |
|
Novella |
|
2023-09-29 |
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja |
|
Williams |
|
2023-09-25 |
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA |
|
Lewis |
|
2023-09-23 |
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci? |
|
Lewis |
|
2023-09-15 |
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy? |
|
Novella |
|
2023-09-14 |
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji |
|
Ombogo |
|
2023-09-08 |
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada |
|
Coyne |
|
2023-08-24 |
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze |
|
Coyne |
|
2023-08-16 |
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów |
|
Abutu |
|
2023-08-14 |
Mało znana strona ryjkowców |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-08-11 |
Dlaczego nie można być osobą transrasową? |
|
Coyne |
|
2023-08-10 |
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej |
|
Novella |
|
2023-08-08 |
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce |
|
Oria |
|
2023-08-02 |
Nieznośni mali pomocnicy |
|
Tonhasca Junior |
|
2023-07-29 |
Macedońskie skarby |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-07-26 |
GMO i motyle |
|
Novella |
|
2023-07-25 |
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer” |
|
Coyne |
|
2023-07-24 |
Smak miesiąca |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-07-20 |
Kłopoty na wylocie |
|
Szczęsny |
|
2023-07-18 |
Ideologiczne podważanie biologii |
|
i Luana S. Maroja |
|
2023-07-17 |
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze |
|
Coyne |
|
2023-07-15 |
David Hillis o specjacji |
|
Coyne |
|
2023-07-13 |
Niechętni dawcy i pracowici biorcy |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-07-08 |
Grube problemy z jelitem |
|
Szczęsny |
|
2023-07-07 |
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna |
|
Coyne |
|
2023-06-30 |
Przez dziurkę od klucza |
|
Szczęsny |
|
2023-06-24 |
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy |
|
Coyne |
|
2023-06-22 |
Błędne wyobrażenia o ewolucji |
|
Coyne |
|
2023-06-16 |
Influencerzy z podziemia |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-06-13 |
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze? |
|
Coyne |
|
2023-06-12 |
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci |
|
Coyne |
|
2023-06-09 |
Kolczasty problem |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-06-06 |
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce. |
|
King |
|
2023-06-03 |
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie |
|
Coyne |
|
2023-06-02 |
Zdatny do lotu |
|
Tonhasca Júnior |
|
2023-06-01 |
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki |
|
i Jerry Coyne |
|
2023-05-29 |
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany |
|
Coyne |
|
2023-05-26 |
|
« Poprzednia strona Następna strona » |
| | |