Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Mumia z Atakama nie jest kosmitą


Steven Novella 2018-04-20


W 2016 r. Steven Greer upublicznił swój film dokumentalny, Sirius, w którym próbuje pokazać głęboki spisek, by ukryć prawdę o kosmitach i darmowej energii. Część tego filmu dotyczyła możliwych dowodów na istnienie kosmitów, włącznie z mumią z pustyni Atakama, piętnastocentymetrową mumią czegoś, co wydawało się być zdeformowanym płodem.

Greer i inni entuzjaści UFO sądzili, że mumia wygląda jak kosmita ze stożkowatą głową i dziwną budową. Z pewnością jest w tej mumii wiele anomalii, ale tylko wskazywanie na anomalie nie daje naukowych wniosków. Autorzy filmu zadali sobie wiele trudu, by podkreślić, że mumia nie jest mistyfikacją, ale pozostałościami żywego stworzenia. To prawda, ale pomija prawdziwy problem z hipotezą kosmitów. Są to szczątki żywego człowieka.  


Niedawno analiza DNA wykazała, że istotnie był to człowiek. Obecnie dalsza analiza pokazuje, że była to dziewczynka o mieszanym pochodzeniu z wieloma nowo znalezionymi mutacjami w genach kodujących białka kości. Sama mumia liczy prawdopodobnie tylko dziesiątki lat, bo DNA był dobrze zachowany.  


Te wyniki nie są zaskakujące, a możemy dowiedzieć się czegoś o genetycznych chorobach kości z badania tych nowo odkrytych mutacji. 


Z punktu widzenia sceptyka jednak ważniejsze niż przewidywalne wyniki w tym indywidualnym wypadku, jest rozpoznanie wzoru, jaki reprezentuje. Dostarczyciele rozmaitych rodzajów pseudonauki, tacy jak entuzjaści UFO, udają, że uprawiają naukę, ale nigdy w pełni nie zamykają pętli dowodzenia. Budują swoją argumentację na wieloznacznych, niskiej jakości lub wątpliwych dowodach i w oparciu o wstępne wyniki, które nie są w pełni przeanalizowane. Nigdy natomiast nie robią starannej analizy, która pokazuje, że ich ulubiona teoria jest obecnie najlepszym wyjaśnieniem domniemanego zjawiska. Zawsze jest luka między ich twierdzeniami a dowodami, którą wypełniają ad hoc teoriami spiskowymi.  


Mumia z Atakama jest dobrym przykładem tego, jak używają wstępnych dowodów – czegoś, co jeszcze nie zostało porządnie zbadane. Badanie naukowe często ma kilka etapów. Pierwszym etapem może być zidentyfikowanie anomalii, takiej jak dziwna, 15-centymetrowa mumia. Szkielet jest wielkości płodu, ale zdeformowanego i z kośćmi, które wyglądają na bardziej rozwinięte, trochę jak małego dziecka, nie zaś płodu.


Pseudonaukowcy uwielbiają etap anomalii, ponieważ mogą prowadzić dzikie spekulacje i odwoływać się do misterium tego, co nieznane. Mogą następnie robić sensację wokół tego przez nagłaśnianie faktu, że anomalia jest badana. Ach, więc jest to wystarczająco ciekawe, by naukowcy traktowali to serio. Zastanawiam się, co odkryją?


Narracja prawdziwego wierzącego wygląda następująco: patrzcie na tę zdumiewająca anomalię, tutaj są pewne podobieństwa do tego, co uważamy za pochodzące od kosmitów, naukowcy badają to, czyż nie jest to zdumiewające?


Naukowo/sceptyczna narracja jest zupełnie inna. Spójrz na tę ciekawą anomalię, tutaj jest sensowna lista możliwych wyjaśnień z pierwszeństwem danym tym, które wprowadzają najmniej nowych założeń (brzytwa Ockhama). Tutaj są rodzaje testów, obserwacji lub eksperymentów, jakie możemy zrobić, by rozstrzygnąć między różnymi hipotezami. Poczekamy z ostatecznym sądem aż będziemy mieć dane. Och, popatrz. To jest schorowany człowiek (hipoteza na rzecz której przemawiała brzytwa Ockhama). Teraz zbadajmy dalej, żeby dowiedzieć się o tych chorobach.  


Co robią prawdziwi wierzący, kiedy przychodzą dane? Mają kilka opcji, z których wszystkie doskonale pasują do ich narracji. Mogą przyznać to, co pokazują dowody i przejść do następnej anomalii. Zawsze istnieje lista rzeczy, która jeszcze nie została wyjaśniona lub która jest wieloznaczna i na zawsze pozostanie bez definitywnego wyjaśnienia. Mieli swoje 5 do 15 lat tej tajemnicy, następna już czeka. To pozostawia ich w stanie wiecznego „tańca wokół tajemnic”.


Lub mogą reinterpretować dowody, by były zgodne z ich hipotezą. Na przykład, Lloyd Pye przedstawił inne szczątki ludzkie z anomaliami, “Starchild”, jako możliwą hybrydę człowieka i kosmity. Brzytwa Ockhama przemawia na rzecz zdeformowanego dziecka. Analiza DNA pokazuje, że materiał pobrany z czaszki był w pełni ludzki. Mitochondrialny DNA (który pochodzi od matki) był ludzkiego haplotypu indiańskiej kobiety. Był tam także ludzki chromosom Y, który musiał pochodzić od ojca. A więc dziecko miało ludzką matkę i ludzkiego ojca. Ale Pye nadal wskazywał na to, czego nie było wiadomo z DNA i wypełniał luki rzekomym ojcem kosmitą.  


Inna opcją jest przywołanie spisku. To jest zawsze dobre wyjście dla prawdziwie wierzących, bo jest to najlepsza ucieczka. Każdy niewygodny dowód jest częścią spisku. Sprawa rozwiązana.  


Było już wiele przypadków rozwiązanych przez analizę DNA teraz, kiedy jest ona stosunkowo tania i łatwa. Jak dotąd, wszystkie próbki DNA zidentyfikowano jako pochodzące od gatunków ziemskich. Rzekomi kosmici mają ludzki DNA. DNA Bigfoot to niedźwiedź, wilk, jak lub inne zwierzę. 


Powinienem także dodać, że sama obecność DNA jest całkiem dobrym znakiem ziemskiego pochodzenia. Jest nieprawdopodobne, by życie na innej planecie wyewoluowało DNA o dokładnie tej samej strukturze i kodzie, jak DNA na ziemi. Ale oczywiście, jeśli jesteś pseudonaukowcem, zawsze możesz rozwiązać takie logiczne problemy przez wymyślenie nonsensownych wyjaśnień (gwałcąc jeszcze bardziej regułę brzytwy Ockhama). Żaden problem, w jakiś sposób jesteśmy spokrewnieni z kosmitami. Oni zasiali życie tutaj albo wszyscy pochodzimy od jeszcze bardziej starożytnej i potężnej rasy kosmitów, lub coś takiego.  


Pseudonaukowcy mylą swoją zdolność do wymyślania fantazyjnych wyjasnień z prawdopodobieństwem tego wyjaśnienia. Ludzie są sprytni i pomysłowi i nie mają problemu ze zmyślaniem.


Tak więc kolejne zjawisko rzekomego kosmity rozpadło się w pył. Wyrzucimy go na stertę obok zdarzenia w Roswell, autopsji kosmitów, czaszki Starchild, mistyfikacji kręgów w zbożu i całej reszty.


Czytanie literatury UFO sprzed 30-40 lat jest ciekawym doświadczeniem. Twierdzenia i logika są takie same, ale większość przypadków jest zupełnie inna. Przypadki ciągle zmieniają się, z nowymi zajmującymi miejsce już obalonych. Ale po dziesięcioleciach entuzjastycznych poszukiwań nikt nie znalazł przypadku, który ostał się analizie naukowej lub wymagał hipotezy kosmitów, by go wyjaśnić.

 

Atacama Mummy Not Alien

26 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 892 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk