Prawda

Czwartek, 24 maja 2018 - 16:05

« Poprzedni Następny »


Mumia z Atakama nie jest kosmitą


Steven Novella 2018-04-20


W 2016 r. Steven Greer upublicznił swój film dokumentalny, Sirius, w którym próbuje pokazać głęboki spisek, by ukryć prawdę o kosmitach i darmowej energii. Część tego filmu dotyczyła możliwych dowodów na istnienie kosmitów, włącznie z mumią z pustyni Atakama, piętnastocentymetrową mumią czegoś, co wydawało się być zdeformowanym płodem.

Greer i inni entuzjaści UFO sądzili, że mumia wygląda jak kosmita ze stożkowatą głową i dziwną budową. Z pewnością jest w tej mumii wiele anomalii, ale tylko wskazywanie na anomalie nie daje naukowych wniosków. Autorzy filmu zadali sobie wiele trudu, by podkreślić, że mumia nie jest mistyfikacją, ale pozostałościami żywego stworzenia. To prawda, ale pomija prawdziwy problem z hipotezą kosmitów. Są to szczątki żywego człowieka.  


Niedawno analiza DNA wykazała, że istotnie był to człowiek. Obecnie dalsza analiza pokazuje, że była to dziewczynka o mieszanym pochodzeniu z wieloma nowo znalezionymi mutacjami w genach kodujących białka kości. Sama mumia liczy prawdopodobnie tylko dziesiątki lat, bo DNA był dobrze zachowany.  


Te wyniki nie są zaskakujące, a możemy dowiedzieć się czegoś o genetycznych chorobach kości z badania tych nowo odkrytych mutacji. 


Z punktu widzenia sceptyka jednak ważniejsze niż przewidywalne wyniki w tym indywidualnym wypadku, jest rozpoznanie wzoru, jaki reprezentuje. Dostarczyciele rozmaitych rodzajów pseudonauki, tacy jak entuzjaści UFO, udają, że uprawiają naukę, ale nigdy w pełni nie zamykają pętli dowodzenia. Budują swoją argumentację na wieloznacznych, niskiej jakości lub wątpliwych dowodach i w oparciu o wstępne wyniki, które nie są w pełni przeanalizowane. Nigdy natomiast nie robią starannej analizy, która pokazuje, że ich ulubiona teoria jest obecnie najlepszym wyjaśnieniem domniemanego zjawiska. Zawsze jest luka między ich twierdzeniami a dowodami, którą wypełniają ad hoc teoriami spiskowymi.  


Mumia z Atakama jest dobrym przykładem tego, jak używają wstępnych dowodów – czegoś, co jeszcze nie zostało porządnie zbadane. Badanie naukowe często ma kilka etapów. Pierwszym etapem może być zidentyfikowanie anomalii, takiej jak dziwna, 15-centymetrowa mumia. Szkielet jest wielkości płodu, ale zdeformowanego i z kośćmi, które wyglądają na bardziej rozwinięte, trochę jak małego dziecka, nie zaś płodu.


Pseudonaukowcy uwielbiają etap anomalii, ponieważ mogą prowadzić dzikie spekulacje i odwoływać się do misterium tego, co nieznane. Mogą następnie robić sensację wokół tego przez nagłaśnianie faktu, że anomalia jest badana. Ach, więc jest to wystarczająco ciekawe, by naukowcy traktowali to serio. Zastanawiam się, co odkryją?


Narracja prawdziwego wierzącego wygląda następująco: patrzcie na tę zdumiewająca anomalię, tutaj są pewne podobieństwa do tego, co uważamy za pochodzące od kosmitów, naukowcy badają to, czyż nie jest to zdumiewające?


Naukowo/sceptyczna narracja jest zupełnie inna. Spójrz na tę ciekawą anomalię, tutaj jest sensowna lista możliwych wyjaśnień z pierwszeństwem danym tym, które wprowadzają najmniej nowych założeń (brzytwa Ockhama). Tutaj są rodzaje testów, obserwacji lub eksperymentów, jakie możemy zrobić, by rozstrzygnąć między różnymi hipotezami. Poczekamy z ostatecznym sądem aż będziemy mieć dane. Och, popatrz. To jest schorowany człowiek (hipoteza na rzecz której przemawiała brzytwa Ockhama). Teraz zbadajmy dalej, żeby dowiedzieć się o tych chorobach.  


Co robią prawdziwi wierzący, kiedy przychodzą dane? Mają kilka opcji, z których wszystkie doskonale pasują do ich narracji. Mogą przyznać to, co pokazują dowody i przejść do następnej anomalii. Zawsze istnieje lista rzeczy, która jeszcze nie została wyjaśniona lub która jest wieloznaczna i na zawsze pozostanie bez definitywnego wyjaśnienia. Mieli swoje 5 do 15 lat tej tajemnicy, następna już czeka. To pozostawia ich w stanie wiecznego „tańca wokół tajemnic”.


Lub mogą reinterpretować dowody, by były zgodne z ich hipotezą. Na przykład, Lloyd Pye przedstawił inne szczątki ludzkie z anomaliami, “Starchild”, jako możliwą hybrydę człowieka i kosmity. Brzytwa Ockhama przemawia na rzecz zdeformowanego dziecka. Analiza DNA pokazuje, że materiał pobrany z czaszki był w pełni ludzki. Mitochondrialny DNA (który pochodzi od matki) był ludzkiego haplotypu indiańskiej kobiety. Był tam także ludzki chromosom Y, który musiał pochodzić od ojca. A więc dziecko miało ludzką matkę i ludzkiego ojca. Ale Pye nadal wskazywał na to, czego nie było wiadomo z DNA i wypełniał luki rzekomym ojcem kosmitą.  


Inna opcją jest przywołanie spisku. To jest zawsze dobre wyjście dla prawdziwie wierzących, bo jest to najlepsza ucieczka. Każdy niewygodny dowód jest częścią spisku. Sprawa rozwiązana.  


Było już wiele przypadków rozwiązanych przez analizę DNA teraz, kiedy jest ona stosunkowo tania i łatwa. Jak dotąd, wszystkie próbki DNA zidentyfikowano jako pochodzące od gatunków ziemskich. Rzekomi kosmici mają ludzki DNA. DNA Bigfoot to niedźwiedź, wilk, jak lub inne zwierzę. 


Powinienem także dodać, że sama obecność DNA jest całkiem dobrym znakiem ziemskiego pochodzenia. Jest nieprawdopodobne, by życie na innej planecie wyewoluowało DNA o dokładnie tej samej strukturze i kodzie, jak DNA na ziemi. Ale oczywiście, jeśli jesteś pseudonaukowcem, zawsze możesz rozwiązać takie logiczne problemy przez wymyślenie nonsensownych wyjaśnień (gwałcąc jeszcze bardziej regułę brzytwy Ockhama). Żaden problem, w jakiś sposób jesteśmy spokrewnieni z kosmitami. Oni zasiali życie tutaj albo wszyscy pochodzimy od jeszcze bardziej starożytnej i potężnej rasy kosmitów, lub coś takiego.  


Pseudonaukowcy mylą swoją zdolność do wymyślania fantazyjnych wyjasnień z prawdopodobieństwem tego wyjaśnienia. Ludzie są sprytni i pomysłowi i nie mają problemu ze zmyślaniem.


Tak więc kolejne zjawisko rzekomego kosmity rozpadło się w pył. Wyrzucimy go na stertę obok zdarzenia w Roswell, autopsji kosmitów, czaszki Starchild, mistyfikacji kręgów w zbożu i całej reszty.


Czytanie literatury UFO sprzed 30-40 lat jest ciekawym doświadczeniem. Twierdzenia i logika są takie same, ale większość przypadków jest zupełnie inna. Przypadki ciągle zmieniają się, z nowymi zajmującymi miejsce już obalonych. Ale po dziesięcioleciach entuzjastycznych poszukiwań nikt nie znalazł przypadku, który ostał się analizie naukowej lub wymagał hipotezy kosmitów, by go wyjaśnić.

 

Atacama Mummy Not Alien

26 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk