Prawda

Poniedziałek, 15 października 2018 - 12:32

« Poprzedni Następny »


Mumia z Atakama nie jest kosmitą


Steven Novella 2018-04-20


W 2016 r. Steven Greer upublicznił swój film dokumentalny, Sirius, w którym próbuje pokazać głęboki spisek, by ukryć prawdę o kosmitach i darmowej energii. Część tego filmu dotyczyła możliwych dowodów na istnienie kosmitów, włącznie z mumią z pustyni Atakama, piętnastocentymetrową mumią czegoś, co wydawało się być zdeformowanym płodem.

Greer i inni entuzjaści UFO sądzili, że mumia wygląda jak kosmita ze stożkowatą głową i dziwną budową. Z pewnością jest w tej mumii wiele anomalii, ale tylko wskazywanie na anomalie nie daje naukowych wniosków. Autorzy filmu zadali sobie wiele trudu, by podkreślić, że mumia nie jest mistyfikacją, ale pozostałościami żywego stworzenia. To prawda, ale pomija prawdziwy problem z hipotezą kosmitów. Są to szczątki żywego człowieka.  


Niedawno analiza DNA wykazała, że istotnie był to człowiek. Obecnie dalsza analiza pokazuje, że była to dziewczynka o mieszanym pochodzeniu z wieloma nowo znalezionymi mutacjami w genach kodujących białka kości. Sama mumia liczy prawdopodobnie tylko dziesiątki lat, bo DNA był dobrze zachowany.  


Te wyniki nie są zaskakujące, a możemy dowiedzieć się czegoś o genetycznych chorobach kości z badania tych nowo odkrytych mutacji. 


Z punktu widzenia sceptyka jednak ważniejsze niż przewidywalne wyniki w tym indywidualnym wypadku, jest rozpoznanie wzoru, jaki reprezentuje. Dostarczyciele rozmaitych rodzajów pseudonauki, tacy jak entuzjaści UFO, udają, że uprawiają naukę, ale nigdy w pełni nie zamykają pętli dowodzenia. Budują swoją argumentację na wieloznacznych, niskiej jakości lub wątpliwych dowodach i w oparciu o wstępne wyniki, które nie są w pełni przeanalizowane. Nigdy natomiast nie robią starannej analizy, która pokazuje, że ich ulubiona teoria jest obecnie najlepszym wyjaśnieniem domniemanego zjawiska. Zawsze jest luka między ich twierdzeniami a dowodami, którą wypełniają ad hoc teoriami spiskowymi.  


Mumia z Atakama jest dobrym przykładem tego, jak używają wstępnych dowodów – czegoś, co jeszcze nie zostało porządnie zbadane. Badanie naukowe często ma kilka etapów. Pierwszym etapem może być zidentyfikowanie anomalii, takiej jak dziwna, 15-centymetrowa mumia. Szkielet jest wielkości płodu, ale zdeformowanego i z kośćmi, które wyglądają na bardziej rozwinięte, trochę jak małego dziecka, nie zaś płodu.


Pseudonaukowcy uwielbiają etap anomalii, ponieważ mogą prowadzić dzikie spekulacje i odwoływać się do misterium tego, co nieznane. Mogą następnie robić sensację wokół tego przez nagłaśnianie faktu, że anomalia jest badana. Ach, więc jest to wystarczająco ciekawe, by naukowcy traktowali to serio. Zastanawiam się, co odkryją?


Narracja prawdziwego wierzącego wygląda następująco: patrzcie na tę zdumiewająca anomalię, tutaj są pewne podobieństwa do tego, co uważamy za pochodzące od kosmitów, naukowcy badają to, czyż nie jest to zdumiewające?


Naukowo/sceptyczna narracja jest zupełnie inna. Spójrz na tę ciekawą anomalię, tutaj jest sensowna lista możliwych wyjaśnień z pierwszeństwem danym tym, które wprowadzają najmniej nowych założeń (brzytwa Ockhama). Tutaj są rodzaje testów, obserwacji lub eksperymentów, jakie możemy zrobić, by rozstrzygnąć między różnymi hipotezami. Poczekamy z ostatecznym sądem aż będziemy mieć dane. Och, popatrz. To jest schorowany człowiek (hipoteza na rzecz której przemawiała brzytwa Ockhama). Teraz zbadajmy dalej, żeby dowiedzieć się o tych chorobach.  


Co robią prawdziwi wierzący, kiedy przychodzą dane? Mają kilka opcji, z których wszystkie doskonale pasują do ich narracji. Mogą przyznać to, co pokazują dowody i przejść do następnej anomalii. Zawsze istnieje lista rzeczy, która jeszcze nie została wyjaśniona lub która jest wieloznaczna i na zawsze pozostanie bez definitywnego wyjaśnienia. Mieli swoje 5 do 15 lat tej tajemnicy, następna już czeka. To pozostawia ich w stanie wiecznego „tańca wokół tajemnic”.


Lub mogą reinterpretować dowody, by były zgodne z ich hipotezą. Na przykład, Lloyd Pye przedstawił inne szczątki ludzkie z anomaliami, “Starchild”, jako możliwą hybrydę człowieka i kosmity. Brzytwa Ockhama przemawia na rzecz zdeformowanego dziecka. Analiza DNA pokazuje, że materiał pobrany z czaszki był w pełni ludzki. Mitochondrialny DNA (który pochodzi od matki) był ludzkiego haplotypu indiańskiej kobiety. Był tam także ludzki chromosom Y, który musiał pochodzić od ojca. A więc dziecko miało ludzką matkę i ludzkiego ojca. Ale Pye nadal wskazywał na to, czego nie było wiadomo z DNA i wypełniał luki rzekomym ojcem kosmitą.  


Inna opcją jest przywołanie spisku. To jest zawsze dobre wyjście dla prawdziwie wierzących, bo jest to najlepsza ucieczka. Każdy niewygodny dowód jest częścią spisku. Sprawa rozwiązana.  


Było już wiele przypadków rozwiązanych przez analizę DNA teraz, kiedy jest ona stosunkowo tania i łatwa. Jak dotąd, wszystkie próbki DNA zidentyfikowano jako pochodzące od gatunków ziemskich. Rzekomi kosmici mają ludzki DNA. DNA Bigfoot to niedźwiedź, wilk, jak lub inne zwierzę. 


Powinienem także dodać, że sama obecność DNA jest całkiem dobrym znakiem ziemskiego pochodzenia. Jest nieprawdopodobne, by życie na innej planecie wyewoluowało DNA o dokładnie tej samej strukturze i kodzie, jak DNA na ziemi. Ale oczywiście, jeśli jesteś pseudonaukowcem, zawsze możesz rozwiązać takie logiczne problemy przez wymyślenie nonsensownych wyjaśnień (gwałcąc jeszcze bardziej regułę brzytwy Ockhama). Żaden problem, w jakiś sposób jesteśmy spokrewnieni z kosmitami. Oni zasiali życie tutaj albo wszyscy pochodzimy od jeszcze bardziej starożytnej i potężnej rasy kosmitów, lub coś takiego.  


Pseudonaukowcy mylą swoją zdolność do wymyślania fantazyjnych wyjasnień z prawdopodobieństwem tego wyjaśnienia. Ludzie są sprytni i pomysłowi i nie mają problemu ze zmyślaniem.


Tak więc kolejne zjawisko rzekomego kosmity rozpadło się w pył. Wyrzucimy go na stertę obok zdarzenia w Roswell, autopsji kosmitów, czaszki Starchild, mistyfikacji kręgów w zbożu i całej reszty.


Czytanie literatury UFO sprzed 30-40 lat jest ciekawym doświadczeniem. Twierdzenia i logika są takie same, ale większość przypadków jest zupełnie inna. Przypadki ciągle zmieniają się, z nowymi zajmującymi miejsce już obalonych. Ale po dziesięcioleciach entuzjastycznych poszukiwań nikt nie znalazł przypadku, który ostał się analizie naukowej lub wymagał hipotezy kosmitów, by go wyjaśnić.

 

Atacama Mummy Not Alien

26 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 848 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk