Prawda

Środa, 17 sierpnia 2022 - 03:30

« Poprzedni Następny »


Kłopotliwa podróż w przyszłość


Matt Ridley 2014-04-19

James Lovelock odwołuje alarm

James Lovelock odwołuje alarmTa książka (A Rough Ride to the Future) pokazuje, że James Lovelock, w wieku 94 lat, nie stracił swojej błyskotliwej inteligencji, klarownej prozy ani radosnego człowieczeństwa. Oby Gaja dała nam wszystkim takie talenty w dziesiątej dekadzie życia, bo ten wynalazca gadżetów i eko-wizjoner  żyje wystarczająco długo, by odwołać niektóre ze swoich mniej sensownych poglądów, które głosił niemal dziesięciolecie wcześniej.

Osiem lat temu, u szczytu paniki w sprawie globalnego ocieplenia, Lovelock napisał wyjątkowo jak dla niego pesymistyczną książkę The Revenge of Gaia. Zachwycili się zieloni ponieważ uważał, że mimo wszystkich naszych wysiłków „możemy nie być w stanie zapobiec globalnemu upadkowi w chaotyczny świat rządzony przez brutalnych watażków na zdewastowanej Ziemi”. Miliardy zginą, pisał, a kilka rozmnażających się par ludzi, którzy przeżyją, będą gdzieś na Arktyce.Teraz w swojej nowej książce pisze: “przesadziłem z zagrożeniem globalnym ociepleniem”,  „możemy mimo wszystko dać sobie radę w tym dziwnym, ale nadal nadającym się do życia, nowym świecie” oraz że możemy „zachować spokój, kiedy Ziemia łagodnie ogrzewa się, a nawet cieszyć się tym, kiedy tylko możemy”. Przyznaje, że „przeciętna temperatura globalna nie podniosła się tak, jak tego oczekiwano” i „w ogóle nie wzrosła w nowym millenium”. Pisze, że „zwiodły” go rdzenie lodowe, które zdawały się sugerować, że zmiany w poziomie dwutlenku węgla były dominującym powodem zmian temperatury. Uważa, że błędem jest traktowanie „prognoz (Międzyrządowego Panelu do Zmiany Klimatu) jakby były wyryte w kamieniu”; zamiast tego „musimy pozostać sceptyczni co do prognoz modeli klimatycznych”.


Dla tych z nas, którzy już od pewnego czasu to mówią i którym mówiono wielokrotnie (tak jak mnie mówił między innymi szef Science Muzeum,), że skoro Lovelock jest bardzo zaniepokojony, to ja też powinienem się niepokoić, ta książka jest rozkoszną lekturą. Witaj w Towarzystwie Umiarkowanego Ocieplenia, Jim.


James Lovelock żałuje, że olbrzymie sumy zostały “zmarnowane na odnawialne źródła energii”, z których wiele jest „brzydkich i beznadziejnie niepraktycznych”, a także zagraża brytyjskiemu krajobrazowi „zieloną, szatańską zmianą”. Tak jest. Uważa, że Greenpeace jest „wielkim i potężnym negatywnym sprzężeniem zwrotnym wobec wszystkiego, co reprezentuje oświecony postęp technologiczny”. 


Lovelock  nadal oczywiście uważa, że globalne ocieplenie ma miejsce, podobnie jak to uważam ja i wielu innych ludzi, ale spodziewa się, że przystosujemy się do niego, szczególnie w projektowaniu naszych miast. Pisze, że Singapur jest znakomicie nadającym się do mieszkania miastem w klimacie dużo gorętszym niż oczekiwany dla większości świata pod koniec stulecia. Spodziewa się, że przez połączenie naszych biologicznych i elektronicznych mózgów „damy Gai mądrość, by postąpić o kolejny krok, jakikolwiek on będzie, z nami lub bez nas jako gatunkiem wiodącym”.


Ach, Gaja. Lovelock pożyczył to imię z teologii greckiej, żeby dać etykietkę swojej idei, że życie zmienia fizykę i chemię planety w sposób, który jest samoregulujący. Jeśli, na przykład, planeta robi się cieplejsza, wszystko, co żyje, robi się bielsze, co ją ochładza. Zawsze miałem kłopot z Gają, bo nigdy nie jestem pewien, jak poważnie powinniśmy, zdaniem Lovelocka, ją traktować. Jeśli przez określenie Gaja rozumie on, że Ziemia ma tendencję do samoregulacji, co trzymało ją w umiarkowanej temperaturze przez miliardy lat poprzez zmiany w atmosferze, nieświadomie wzmacniane przez ewolucję form żywych, to zgadzam się. Nigdy jednak nie miałem wrażenia, że w wystarczający sposób odcina się od idei, że w jakimś sensie ta tendencja stała się świadoma lub mistyczna. Ta książka nie rozprasza moich wątpliwości, ale są w niej fascynujące myśli, którymi można się zachwycać.


Jedną z nich jest to, że zdaniem Lovelocka maszyna parowa Thomasa Newcomena, wynaleziona w 1712 r. oznacza punkt zwrotny w historii planety – kiedy to zaczęliśmy czerpać niemal nieograniczoną energię z paliw kopalnych, wykorzystując to tanie i obfite źródło. Tym samym zaczęliśmy przekształcać nie tylko naszą populację i zamożność, ale ekologię samej planety. Zgadzam się i poszedłbym dalej, sądzę bowiem, że Lovelock pomija fakt, iż był to pierwszy raz, kiedy połączyliśmy ciepło z pracą.


Do czasu Newcomena mieliśmy energię cieplną, z drewna i tak dalej, oraz energię pracującą (głównie ruch) z wiatru, wołów i tak dalej, ale nigdy się te dwie nie łączyły – poza bronią palną. Dzisiaj niemal cała praca wykonywana na świecie zaczyna się jako ciepło. To umożliwiło zawrotne tempo ewolucji kulturowej.


Lovelock jest samotnym naukowcem, gatunkiem, o którym sam mówi, że jest „tak rzadki jak ektoplazma”, i ceni swoją niezależność myśli, która przychodzi wraz ze statusem samotnika. Przedstawia mnóstwo myśli, które moim zdaniem są bzdurne, ale nie ma to znaczenia: jest w tej książce także mnóstwo wspaniałych myśli. Jak to ilustrują autobiograficzne wstawki w tej wspaniałej książce, jest on w równej mierze wynalazcą, co naukowcem, dając swoim życiem zawodowym przykład, że technika napędza naukę w przynajmniej takim stopniu, jak dzieje się to odwrotnie.


Niechaj przyjdzie jedenasta dekada Lovelocka: staje się on coraz lepszy.


Tekst pierwszy raz ukazał się na łamach The Times.

A rough ride to the future

Rational Optimist, 8 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk