Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 05:47

« Poprzedni Następny »


Pierwsze spojrzenie na mikroby współczesnych łowców zbieraczy


Ed Yong 2014-04-23


Jest całkowicie oczywiste, że mikroby, które żyją w naszych ciałach, są ważną częścią naszego życia i zdrowia. Badanie tych mikrobów i ich genów – tak zwanego mikrobiomu – nigdy nie było bardziej popularne niż obecnie. Jest także bardzo WEIRD [weird znaczy po angielsku dziwaczne, cudaczne. MK]

Nie chodzi o to, że jest dziwne lub niezwykłe. WEIRD jest akronimem od Western, Educated, Industrialized, Rich, and Democratic [zachodnie, wykształcone, bogate i demokratyczne. MK]. Znaczy to, że naukowcy na ogół analizowali mikroby wolontariuszy z najbogatszych części świata. Tylko niewiele badań patrzyło na to, co dzieje się poza Zachodem, w miejscach takich jak Burkina Faso, Wenezuela, Bangladesz i Malawi.


Ma to znaczenie, ponieważ otrzymujemy bardzo wypaczony obraz ludzkiego mikrobiomu – oparty na niereprezentatywnym odłamie ludzkości. Ma to także znaczenie, ponieważ naukowcy szybko zdają sobie sprawę z tego, że wiele aspektów nowoczesnego życia – od antybiotyków do cięcia cesarskiego i tłustej żywności – może zmienić nasze mikroby i stworzyć ich społeczności, które wiązano z otyłością, alergiami, cukrzycą i innymi. Badacze szukają możliwości zmieniania flory bakteryjnej na zdrowszą.  


Jak jednak możemy to zrobić, skoro nie wiemy właściwie, jak wyglądają mikroby ludzi, którzy nigdy nie mieli kontaktu z zachodnim stylem życia? Te społeczności niekoniecznie są zdrowsze od naszych, ale mówią nam o ogromnej różnorodności bakterii, które wpływają na nasze życie. Jak pisałem w NOVA w zeszłym roku, “jesteśmy jak ci obrońcy przyrody, którzy próbują odtworzyć las, a jedyne, co kiedykolwiek widzieli, to pustynię”.


Sytuacja jednak zmienia się. Stephanie Schnorr z Instytutu Maxa Plancka Antropologii Ewolucyjnej i jej zespół międzynarodowych naukowców opublikował po raz pierwszy mikrobiomy współczesnych łowców-zbieraczy – 27 ludzi z plemienia Hadza z Tanzanii.  


Hadza
nie uprawiają ziemi i nie hodują zwierząt. Cała ich żywność pochodzi ze zbieractwa i łowiectwa, a ich pokarm składa się z bulw, owoców, listowia, miodu i mięsa zarówno dużych, jak małych zwierząt. Dostarczają nam największego zbliżenia (choć nie dokładnej repliki) do życia naszych przodków jakieś 10 tysięcy lat temu. Dlatego też ich mikrobiomy są interesujące.


Zespół odkrył, że społeczności bakteryjne w jelitach Hadza były znacznie bardziej zróżnicowane niż u 16 Włochów, których zbadano w tym samym czasie. Nie jest to zaskakujące – ten sam wzór widać u dosłownie każdej populacji wiejskiej, którą ktokolwiek badał jak dotąd.


Schnorr pokazała jednak, że mężczyźni i kobiety Hadza mają nieco inny zestaw mikrobów jelitowych i to jest nowość. Te różnice mogą odzwierciedlać ich różne style życia. Mężczyźni spędzają dni na podróżowaniu w poszukiwaniu zwierzyny i miodu, podczas gdy kobiety pozostają w głównym obozie i zbierają rośliny i bulwy. Wszyscy dzielą się, ale każdy pogryza również w ciągu dnia to, co ma pod ręką. Tak więc kobiety Hadza mają wyższą proporcję grup mikrobów takich jak Treponema, które potrafią rozkładać twarde włókna znajdujące się w roślinach.


Co dziwne, Hadza nie mają bifidobakterii – grupy bakterii, które stanowią do 10 procent populacji bakteryjnej jelit na Zachodzie, na ogół uważanej za “zdrową”. Jest to główna grupa mikrobów u niemowląt i wydają się odżywiać specjalnymi cukrami w mleku matki. W miarę dorastania przestają być dominujące, ale nadal istnieją, być może dlatego, że nadal spożywamy produkty mleczne. Daje się zrozumieć, dlaczego Hadza, którzy nie jedzą produktów mlecznych i nie hodują zwierząt domowych, nie mają tych wszechobecnych w innych społecznościach mikrobów.


Mają jednak wysokie poziomy innych gatunków mikrobów, które normalnie uważamy za oportunistyczne – bakterie, które na ogół są nieszkodliwe, ale przy osłabionym układzie odpornościowym mogą powodować poważne choroby. Na przykład grupa Treponema zawiera także gatunki, które powodują syfilis i frambezję, ale u Hadza nie znaleziono ani śladu tych chorób. “Kiedy widzimy te bakterie w populacjach zachodnich, mogą one być sygnałem ostrzegawczym – mówi Amanda Henry, która prowadzi nowe badanie. - Hadza jednak mają ich mnóstwo i doskonale dają sobie radę”.


Kilka tych tak zwanych oportunistów jest także specjalistami w rozkładaniu włókien, jest więc możliwe, że polegają na nich, żeby wydobyć więcej wartości odżywczych z pokarmu. Niemniej ich społeczności różnią się nieco od społeczności wiejskich Afrykanów z Burkina Faso, którzy także jedzą w większości rośliny, może więc być coś specjalnego w diecie Hadza, co powoduje inną kadrę rozkładających włókna mikrobów.


Dla Henry te wyniki pokazują, jak trzeba być ostrożnym i nie romantyzować stylu życia Hadza jako stylu przodków, a więc zdrowszego. Często podaje się ich jako inspirację dla diety „paleo”. Henry mówi jednak: „Żyją oni na dużym obszarze, gdzie są pastoraliści i rolnicy. Odwiedzają ich turyści i antropolodzy. Nadal zajmują się zbieractwem, ale są współczesnymi ludźmi i nie reprezentują stanu naszych przodków”. Jedzą miejscowe rośliny i zwierzęta, piją miejscową wodę i mają kontakt z miejscową glebą. Ich mikrobiomy po prostu przystosowały się do ich zakątka świata.


Z tym badaniem jest jeden problem: zespół przechowywał próbki kału Hadza w alkoholu, co mogło poważnie wpłynąć na proporcje różnych gatunków znajdujących się w tych próbkach. To może wyjaśnić, dlaczego próbki zarówno Hadza, jak Włochów były zdominowane przez grupę firmicutes – związaną z otyłością we wcześniej robionych badaniach. Maria Gloria Dominguez-Bello z New York University już wcześniej natknęła się na ten problem i musiała powtórzyć wiele pracy, żeby to poprawić. Badała mikrobiomy łowców-zbieraczy w Wenezueli (badanie jeszcze nieopublikowane) oraz wiejskie dzieci w Meksyku i żadna z tych grup nie miała dominacji firmicutes.


“Wnioski o stosunkowych proporcjach bakterii prawdopodobnie nie są zasadne – mówi Rob Knight, naukowiec badający mikrobiomy z ekspertyzą w sprawach technicznych. – Niestety, nie ma jeszcze opublikowanego odnośnika do tego; pracujemy nad nim”. Nie jest jasne, czy ten problem dotyczy innych wniosków z tego badania, jak na przykład braku bifidobakterii.


Cecil Lewis Jr
z University of Oklahoma mówi: “Z fascynacją czekam na porównanie ich danych z przyszłymi badaniami mikrobiomu wśród innych łowców-zbieraczy”. Nie będzie musiał czekać długo. On sam oraz Dominguez-Bello badają mikrobiomy Amerindian, odpowiednio z Peru i Wenezueli.


Tymczasem Knight i Dominguez-Bello pracują nad innym projektem sekwencjonowania mikrobiomów u Hadza, kierowanym przez Jeffa Leacha z Human Food Project. Jak dotąd zebrali 500 próbek z ciał Hadza, ale także z ich żywności i środowiska. Zbierali także próbki przez cały rok, co ma znaczenie, ponieważ dieta Hadza zmienia się radykalnie w mokrym i w suchym sezonie. Podczas deszczowych miesięcy jedzą więcej roślin, a podczas suchych więcej mięsa.


“Oczekujemy interesujących odkryć, jak wolno żyjący ludzie nabywają mikroby z olbrzymiej metaspołeczności mikrobowej – roślin, zwierząt, wody itd. – to jest, Afryki wschodniej” – mówi Leach. “Hadza dosłownie polują na tę samą zwierzynę (bez megafauny), zbierają te same rośliny i są pokryci tą samą glebą, krwią i odchodami, które prawdopodobnie charakteryzowały dużą część ewolucji homininów.  Stanowią wyjątkową możliwość przetestowania pewnych ciekawych hipotez”.  


Odnośnik:
Schnorr, Candela, Rampelli, Centanni, Consolandi, Basaglia, Turroni, Biagi, Peano, Severgnini, Fiori, Gotti, De Bellis, Luiselli, Brigidi, Mabulla, Marlowe, Henry & Crittenden. 2014. Gut microbiome of the Hadza hunter-gatherers. Nature Communications http://dx.doi.org/10.1038/ncomms4654


First look at the microbes of modern hunter gatherers

Not Exactly Rocket Science, 15 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1124 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk