Prawda

Środa, 20 listopada 2019 - 10:39

« Poprzedni Następny »


Pierwsze spojrzenie na mikroby współczesnych łowców zbieraczy


Ed Yong 2014-04-23


Jest całkowicie oczywiste, że mikroby, które żyją w naszych ciałach, są ważną częścią naszego życia i zdrowia. Badanie tych mikrobów i ich genów – tak zwanego mikrobiomu – nigdy nie było bardziej popularne niż obecnie. Jest także bardzo WEIRD [weird znaczy po angielsku dziwaczne, cudaczne. MK]

Nie chodzi o to, że jest dziwne lub niezwykłe. WEIRD jest akronimem od Western, Educated, Industrialized, Rich, and Democratic [zachodnie, wykształcone, bogate i demokratyczne. MK]. Znaczy to, że naukowcy na ogół analizowali mikroby wolontariuszy z najbogatszych części świata. Tylko niewiele badań patrzyło na to, co dzieje się poza Zachodem, w miejscach takich jak Burkina Faso, Wenezuela, Bangladesz i Malawi.


Ma to znaczenie, ponieważ otrzymujemy bardzo wypaczony obraz ludzkiego mikrobiomu – oparty na niereprezentatywnym odłamie ludzkości. Ma to także znaczenie, ponieważ naukowcy szybko zdają sobie sprawę z tego, że wiele aspektów nowoczesnego życia – od antybiotyków do cięcia cesarskiego i tłustej żywności – może zmienić nasze mikroby i stworzyć ich społeczności, które wiązano z otyłością, alergiami, cukrzycą i innymi. Badacze szukają możliwości zmieniania flory bakteryjnej na zdrowszą.  


Jak jednak możemy to zrobić, skoro nie wiemy właściwie, jak wyglądają mikroby ludzi, którzy nigdy nie mieli kontaktu z zachodnim stylem życia? Te społeczności niekoniecznie są zdrowsze od naszych, ale mówią nam o ogromnej różnorodności bakterii, które wpływają na nasze życie. Jak pisałem w NOVA w zeszłym roku, “jesteśmy jak ci obrońcy przyrody, którzy próbują odtworzyć las, a jedyne, co kiedykolwiek widzieli, to pustynię”.


Sytuacja jednak zmienia się. Stephanie Schnorr z Instytutu Maxa Plancka Antropologii Ewolucyjnej i jej zespół międzynarodowych naukowców opublikował po raz pierwszy mikrobiomy współczesnych łowców-zbieraczy – 27 ludzi z plemienia Hadza z Tanzanii.  


Hadza
nie uprawiają ziemi i nie hodują zwierząt. Cała ich żywność pochodzi ze zbieractwa i łowiectwa, a ich pokarm składa się z bulw, owoców, listowia, miodu i mięsa zarówno dużych, jak małych zwierząt. Dostarczają nam największego zbliżenia (choć nie dokładnej repliki) do życia naszych przodków jakieś 10 tysięcy lat temu. Dlatego też ich mikrobiomy są interesujące.


Zespół odkrył, że społeczności bakteryjne w jelitach Hadza były znacznie bardziej zróżnicowane niż u 16 Włochów, których zbadano w tym samym czasie. Nie jest to zaskakujące – ten sam wzór widać u dosłownie każdej populacji wiejskiej, którą ktokolwiek badał jak dotąd.


Schnorr pokazała jednak, że mężczyźni i kobiety Hadza mają nieco inny zestaw mikrobów jelitowych i to jest nowość. Te różnice mogą odzwierciedlać ich różne style życia. Mężczyźni spędzają dni na podróżowaniu w poszukiwaniu zwierzyny i miodu, podczas gdy kobiety pozostają w głównym obozie i zbierają rośliny i bulwy. Wszyscy dzielą się, ale każdy pogryza również w ciągu dnia to, co ma pod ręką. Tak więc kobiety Hadza mają wyższą proporcję grup mikrobów takich jak Treponema, które potrafią rozkładać twarde włókna znajdujące się w roślinach.


Co dziwne, Hadza nie mają bifidobakterii – grupy bakterii, które stanowią do 10 procent populacji bakteryjnej jelit na Zachodzie, na ogół uważanej za “zdrową”. Jest to główna grupa mikrobów u niemowląt i wydają się odżywiać specjalnymi cukrami w mleku matki. W miarę dorastania przestają być dominujące, ale nadal istnieją, być może dlatego, że nadal spożywamy produkty mleczne. Daje się zrozumieć, dlaczego Hadza, którzy nie jedzą produktów mlecznych i nie hodują zwierząt domowych, nie mają tych wszechobecnych w innych społecznościach mikrobów.


Mają jednak wysokie poziomy innych gatunków mikrobów, które normalnie uważamy za oportunistyczne – bakterie, które na ogół są nieszkodliwe, ale przy osłabionym układzie odpornościowym mogą powodować poważne choroby. Na przykład grupa Treponema zawiera także gatunki, które powodują syfilis i frambezję, ale u Hadza nie znaleziono ani śladu tych chorób. “Kiedy widzimy te bakterie w populacjach zachodnich, mogą one być sygnałem ostrzegawczym – mówi Amanda Henry, która prowadzi nowe badanie. - Hadza jednak mają ich mnóstwo i doskonale dają sobie radę”.


Kilka tych tak zwanych oportunistów jest także specjalistami w rozkładaniu włókien, jest więc możliwe, że polegają na nich, żeby wydobyć więcej wartości odżywczych z pokarmu. Niemniej ich społeczności różnią się nieco od społeczności wiejskich Afrykanów z Burkina Faso, którzy także jedzą w większości rośliny, może więc być coś specjalnego w diecie Hadza, co powoduje inną kadrę rozkładających włókna mikrobów.


Dla Henry te wyniki pokazują, jak trzeba być ostrożnym i nie romantyzować stylu życia Hadza jako stylu przodków, a więc zdrowszego. Często podaje się ich jako inspirację dla diety „paleo”. Henry mówi jednak: „Żyją oni na dużym obszarze, gdzie są pastoraliści i rolnicy. Odwiedzają ich turyści i antropolodzy. Nadal zajmują się zbieractwem, ale są współczesnymi ludźmi i nie reprezentują stanu naszych przodków”. Jedzą miejscowe rośliny i zwierzęta, piją miejscową wodę i mają kontakt z miejscową glebą. Ich mikrobiomy po prostu przystosowały się do ich zakątka świata.


Z tym badaniem jest jeden problem: zespół przechowywał próbki kału Hadza w alkoholu, co mogło poważnie wpłynąć na proporcje różnych gatunków znajdujących się w tych próbkach. To może wyjaśnić, dlaczego próbki zarówno Hadza, jak Włochów były zdominowane przez grupę firmicutes – związaną z otyłością we wcześniej robionych badaniach. Maria Gloria Dominguez-Bello z New York University już wcześniej natknęła się na ten problem i musiała powtórzyć wiele pracy, żeby to poprawić. Badała mikrobiomy łowców-zbieraczy w Wenezueli (badanie jeszcze nieopublikowane) oraz wiejskie dzieci w Meksyku i żadna z tych grup nie miała dominacji firmicutes.


“Wnioski o stosunkowych proporcjach bakterii prawdopodobnie nie są zasadne – mówi Rob Knight, naukowiec badający mikrobiomy z ekspertyzą w sprawach technicznych. – Niestety, nie ma jeszcze opublikowanego odnośnika do tego; pracujemy nad nim”. Nie jest jasne, czy ten problem dotyczy innych wniosków z tego badania, jak na przykład braku bifidobakterii.


Cecil Lewis Jr
z University of Oklahoma mówi: “Z fascynacją czekam na porównanie ich danych z przyszłymi badaniami mikrobiomu wśród innych łowców-zbieraczy”. Nie będzie musiał czekać długo. On sam oraz Dominguez-Bello badają mikrobiomy Amerindian, odpowiednio z Peru i Wenezueli.


Tymczasem Knight i Dominguez-Bello pracują nad innym projektem sekwencjonowania mikrobiomów u Hadza, kierowanym przez Jeffa Leacha z Human Food Project. Jak dotąd zebrali 500 próbek z ciał Hadza, ale także z ich żywności i środowiska. Zbierali także próbki przez cały rok, co ma znaczenie, ponieważ dieta Hadza zmienia się radykalnie w mokrym i w suchym sezonie. Podczas deszczowych miesięcy jedzą więcej roślin, a podczas suchych więcej mięsa.


“Oczekujemy interesujących odkryć, jak wolno żyjący ludzie nabywają mikroby z olbrzymiej metaspołeczności mikrobowej – roślin, zwierząt, wody itd. – to jest, Afryki wschodniej” – mówi Leach. “Hadza dosłownie polują na tę samą zwierzynę (bez megafauny), zbierają te same rośliny i są pokryci tą samą glebą, krwią i odchodami, które prawdopodobnie charakteryzowały dużą część ewolucji homininów.  Stanowią wyjątkową możliwość przetestowania pewnych ciekawych hipotez”.  


Odnośnik:
Schnorr, Candela, Rampelli, Centanni, Consolandi, Basaglia, Turroni, Biagi, Peano, Severgnini, Fiori, Gotti, De Bellis, Luiselli, Brigidi, Mabulla, Marlowe, Henry & Crittenden. 2014. Gut microbiome of the Hadza hunter-gatherers. Nature Communications http://dx.doi.org/10.1038/ncomms4654


First look at the microbes of modern hunter gatherers

Not Exactly Rocket Science, 15 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk