Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 16:41

« Poprzedni Następny »


Pierwsze spojrzenie na mikroby współczesnych łowców zbieraczy


Ed Yong 2014-04-23


Jest całkowicie oczywiste, że mikroby, które żyją w naszych ciałach, są ważną częścią naszego życia i zdrowia. Badanie tych mikrobów i ich genów – tak zwanego mikrobiomu – nigdy nie było bardziej popularne niż obecnie. Jest także bardzo WEIRD [weird znaczy po angielsku dziwaczne, cudaczne. MK]

Nie chodzi o to, że jest dziwne lub niezwykłe. WEIRD jest akronimem od Western, Educated, Industrialized, Rich, and Democratic [zachodnie, wykształcone, bogate i demokratyczne. MK]. Znaczy to, że naukowcy na ogół analizowali mikroby wolontariuszy z najbogatszych części świata. Tylko niewiele badań patrzyło na to, co dzieje się poza Zachodem, w miejscach takich jak Burkina Faso, Wenezuela, Bangladesz i Malawi.


Ma to znaczenie, ponieważ otrzymujemy bardzo wypaczony obraz ludzkiego mikrobiomu – oparty na niereprezentatywnym odłamie ludzkości. Ma to także znaczenie, ponieważ naukowcy szybko zdają sobie sprawę z tego, że wiele aspektów nowoczesnego życia – od antybiotyków do cięcia cesarskiego i tłustej żywności – może zmienić nasze mikroby i stworzyć ich społeczności, które wiązano z otyłością, alergiami, cukrzycą i innymi. Badacze szukają możliwości zmieniania flory bakteryjnej na zdrowszą.  


Jak jednak możemy to zrobić, skoro nie wiemy właściwie, jak wyglądają mikroby ludzi, którzy nigdy nie mieli kontaktu z zachodnim stylem życia? Te społeczności niekoniecznie są zdrowsze od naszych, ale mówią nam o ogromnej różnorodności bakterii, które wpływają na nasze życie. Jak pisałem w NOVA w zeszłym roku, “jesteśmy jak ci obrońcy przyrody, którzy próbują odtworzyć las, a jedyne, co kiedykolwiek widzieli, to pustynię”.


Sytuacja jednak zmienia się. Stephanie Schnorr z Instytutu Maxa Plancka Antropologii Ewolucyjnej i jej zespół międzynarodowych naukowców opublikował po raz pierwszy mikrobiomy współczesnych łowców-zbieraczy – 27 ludzi z plemienia Hadza z Tanzanii.  


Hadza
nie uprawiają ziemi i nie hodują zwierząt. Cała ich żywność pochodzi ze zbieractwa i łowiectwa, a ich pokarm składa się z bulw, owoców, listowia, miodu i mięsa zarówno dużych, jak małych zwierząt. Dostarczają nam największego zbliżenia (choć nie dokładnej repliki) do życia naszych przodków jakieś 10 tysięcy lat temu. Dlatego też ich mikrobiomy są interesujące.


Zespół odkrył, że społeczności bakteryjne w jelitach Hadza były znacznie bardziej zróżnicowane niż u 16 Włochów, których zbadano w tym samym czasie. Nie jest to zaskakujące – ten sam wzór widać u dosłownie każdej populacji wiejskiej, którą ktokolwiek badał jak dotąd.


Schnorr pokazała jednak, że mężczyźni i kobiety Hadza mają nieco inny zestaw mikrobów jelitowych i to jest nowość. Te różnice mogą odzwierciedlać ich różne style życia. Mężczyźni spędzają dni na podróżowaniu w poszukiwaniu zwierzyny i miodu, podczas gdy kobiety pozostają w głównym obozie i zbierają rośliny i bulwy. Wszyscy dzielą się, ale każdy pogryza również w ciągu dnia to, co ma pod ręką. Tak więc kobiety Hadza mają wyższą proporcję grup mikrobów takich jak Treponema, które potrafią rozkładać twarde włókna znajdujące się w roślinach.


Co dziwne, Hadza nie mają bifidobakterii – grupy bakterii, które stanowią do 10 procent populacji bakteryjnej jelit na Zachodzie, na ogół uważanej za “zdrową”. Jest to główna grupa mikrobów u niemowląt i wydają się odżywiać specjalnymi cukrami w mleku matki. W miarę dorastania przestają być dominujące, ale nadal istnieją, być może dlatego, że nadal spożywamy produkty mleczne. Daje się zrozumieć, dlaczego Hadza, którzy nie jedzą produktów mlecznych i nie hodują zwierząt domowych, nie mają tych wszechobecnych w innych społecznościach mikrobów.


Mają jednak wysokie poziomy innych gatunków mikrobów, które normalnie uważamy za oportunistyczne – bakterie, które na ogół są nieszkodliwe, ale przy osłabionym układzie odpornościowym mogą powodować poważne choroby. Na przykład grupa Treponema zawiera także gatunki, które powodują syfilis i frambezję, ale u Hadza nie znaleziono ani śladu tych chorób. “Kiedy widzimy te bakterie w populacjach zachodnich, mogą one być sygnałem ostrzegawczym – mówi Amanda Henry, która prowadzi nowe badanie. - Hadza jednak mają ich mnóstwo i doskonale dają sobie radę”.


Kilka tych tak zwanych oportunistów jest także specjalistami w rozkładaniu włókien, jest więc możliwe, że polegają na nich, żeby wydobyć więcej wartości odżywczych z pokarmu. Niemniej ich społeczności różnią się nieco od społeczności wiejskich Afrykanów z Burkina Faso, którzy także jedzą w większości rośliny, może więc być coś specjalnego w diecie Hadza, co powoduje inną kadrę rozkładających włókna mikrobów.


Dla Henry te wyniki pokazują, jak trzeba być ostrożnym i nie romantyzować stylu życia Hadza jako stylu przodków, a więc zdrowszego. Często podaje się ich jako inspirację dla diety „paleo”. Henry mówi jednak: „Żyją oni na dużym obszarze, gdzie są pastoraliści i rolnicy. Odwiedzają ich turyści i antropolodzy. Nadal zajmują się zbieractwem, ale są współczesnymi ludźmi i nie reprezentują stanu naszych przodków”. Jedzą miejscowe rośliny i zwierzęta, piją miejscową wodę i mają kontakt z miejscową glebą. Ich mikrobiomy po prostu przystosowały się do ich zakątka świata.


Z tym badaniem jest jeden problem: zespół przechowywał próbki kału Hadza w alkoholu, co mogło poważnie wpłynąć na proporcje różnych gatunków znajdujących się w tych próbkach. To może wyjaśnić, dlaczego próbki zarówno Hadza, jak Włochów były zdominowane przez grupę firmicutes – związaną z otyłością we wcześniej robionych badaniach. Maria Gloria Dominguez-Bello z New York University już wcześniej natknęła się na ten problem i musiała powtórzyć wiele pracy, żeby to poprawić. Badała mikrobiomy łowców-zbieraczy w Wenezueli (badanie jeszcze nieopublikowane) oraz wiejskie dzieci w Meksyku i żadna z tych grup nie miała dominacji firmicutes.


“Wnioski o stosunkowych proporcjach bakterii prawdopodobnie nie są zasadne – mówi Rob Knight, naukowiec badający mikrobiomy z ekspertyzą w sprawach technicznych. – Niestety, nie ma jeszcze opublikowanego odnośnika do tego; pracujemy nad nim”. Nie jest jasne, czy ten problem dotyczy innych wniosków z tego badania, jak na przykład braku bifidobakterii.


Cecil Lewis Jr
z University of Oklahoma mówi: “Z fascynacją czekam na porównanie ich danych z przyszłymi badaniami mikrobiomu wśród innych łowców-zbieraczy”. Nie będzie musiał czekać długo. On sam oraz Dominguez-Bello badają mikrobiomy Amerindian, odpowiednio z Peru i Wenezueli.


Tymczasem Knight i Dominguez-Bello pracują nad innym projektem sekwencjonowania mikrobiomów u Hadza, kierowanym przez Jeffa Leacha z Human Food Project. Jak dotąd zebrali 500 próbek z ciał Hadza, ale także z ich żywności i środowiska. Zbierali także próbki przez cały rok, co ma znaczenie, ponieważ dieta Hadza zmienia się radykalnie w mokrym i w suchym sezonie. Podczas deszczowych miesięcy jedzą więcej roślin, a podczas suchych więcej mięsa.


“Oczekujemy interesujących odkryć, jak wolno żyjący ludzie nabywają mikroby z olbrzymiej metaspołeczności mikrobowej – roślin, zwierząt, wody itd. – to jest, Afryki wschodniej” – mówi Leach. “Hadza dosłownie polują na tę samą zwierzynę (bez megafauny), zbierają te same rośliny i są pokryci tą samą glebą, krwią i odchodami, które prawdopodobnie charakteryzowały dużą część ewolucji homininów.  Stanowią wyjątkową możliwość przetestowania pewnych ciekawych hipotez”.  


Odnośnik:
Schnorr, Candela, Rampelli, Centanni, Consolandi, Basaglia, Turroni, Biagi, Peano, Severgnini, Fiori, Gotti, De Bellis, Luiselli, Brigidi, Mabulla, Marlowe, Henry & Crittenden. 2014. Gut microbiome of the Hadza hunter-gatherers. Nature Communications http://dx.doi.org/10.1038/ncomms4654


First look at the microbes of modern hunter gatherers

Not Exactly Rocket Science, 15 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk