Prawda

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 - 04:16

« Poprzedni Następny »


John van Wyhe obala mity o Darwinie


Jerry Coyne 2016-11-09

John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore 
John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore

 Zeszłego wieczoru, po wykładzie, miałem przyjemność spotkania i rozmowy z Johnem van Wyhe, badaczem Darwina/Wallace’a na Narodowym Uniwersytecie w Singapore, gdzie miałem wykład. Kontynuowaliśmy rozmowę dziś rano, kiedy dołączył do Melissy Chen i do mnie na „Śniadanie z orangutanem” w Zoo singapurskim. Oto urywek jego biografii z Wikipedii:

John van Wyhe jest historykiem nauki ze specjalizacją w historii Charlesa Darwina i Alfreda Russela Wallace’a, i pracuje na Uniwersytecie Narodowym w Singapore. Zajmuje kilka stanowisk akademickich i naukowych, od założyciela i dyrektora The Complete Works of Charles Darwin Online, Scientific Associate, The Natural History Museum (London), Członka Linnean Society i Członka British Society for the History of Science. Wygłosił ponad 50 publicznych wykładów o Darwinie w ponad dziesięciu krajach. Wykłada i nadaje audycje o Darwinie, ewolucji, nauce i religii oraz historii nauki na całym świecie. Napisał także książkę The Darwin Experience, biografię  Charlesa  Darwina.

Ja (a głównie Greg Mayer) pisaliśmy o pracy van Wyhe’a wcześniej (patrz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj).


Mniej więcej dziesięć lat temu zadałem znanej badaczce Darwina, Janet Browne, pytanie, o którym opowiedziałem w tym poście:

Byłem kiedyś na obiedzie z Janet Browne, autorką najlepszej moim zdaniem biografii Darwina (to są dwa tomy; koniecznie przeczytajcie!), i skorzystałem z okazji, by zadać jej pytanie: „Gdyby Darwin był teraz przy tym stole i mogłabyś zadać mu jedno pytanie, o co byś zapytała?” Janet nie zawahała się odpowiadając: “Chciałabym dowiedzieć się o brakującym liście od Wallace’a”.


Mówiła o znanym incydencie dotyczącym tego słynnego listu. Kiedy Darwin powoli przygotowywał O powstawaniu gatunków do publikacji, otrzymał, podobno 18 czerwca 1858 r., list of Alfreda Russela Wallace’a.  List zawierał esej (napisany w lutym owego roku) i przedstawiał zarys teorii ewolucji drogą doboru naturalnego Wallace’a, co oczywiście było tym, nad czym Darwin rozmyślał od lat. Tekst Wallace’a, O tendencji różnic do nieskończonego odchodzenia od pierwotnego typu,  znany jest jako esej “Ternate” od nazwy wyspy indonezyjskiej, na jakiej go podobno napisał. Można go znaleźć tutaj.


. . . Historycy, rozważając ten epizod, znaleźli dwa problemy. Po pierwsze, listu Wallace’a do Darwina nie ma w korespondencji Darwina. Darwin skrupulatnie przechowywał całą swoją korespondencję, dlaczego więc tak kluczowy dokument nie znajduje się w jego kolekcji?  


Po drugie, niektórzy historycy kwestionowali, czy Darwin rzeczywiście otrzymał list 18 czerwca. Wallace nadał kilka listów z Ternate 9 marca 1858 r. i dotarły one do Londynu 3 czerwca. Jeśli list Wallace’a do Darwina był w tej samej przesyłce, to dlaczego trwało to aż do 18 czerwca, by dotarł do Darwina? [JAC: Niektórzy przypuszczali, że Darwin przetrzymywał list, żeby albo przywłaszczyć sobie idee Wallace’a – absurdalna koncepcja, biorąc pod uwagę dużo wcześniejsze, niepublikowane teksty Darwina o doborze naturalnym – albo wahał się, co zrobić z człowiekiem, który wpadł na teorię Darwina doboru naturalnego.]

John odpowiedział na oba pytania. Po pierwsze, list Wallace’a dostał się w ręce geologa  Charlesa Lyella, który go po prostu zgubił lub wyrzucił. (Lyell był znany z niedbałości w kwestii zachowywania korespondencji.) Rękopis zaś eseju Wallace’a, załączony do listu, został wysłany do drukarza, który po prostu wyrzucił dokument po złożeniu tekstu w czcionkach drukarskich.  


Co ważniejsze, artykuł van Wyhe’a i Keesa Rookmakera (patrz tutaj) pokazał, że list dotarł do Londynu na dzień zanim otrzymał go Darwin. Nie było żadnego krętactwa, żadnego dowodu, że Darwin przetrzymywał list zanim pokazał go swoim przyjaciołom, Hookerowi i Lyellowi.


Zadałem Johnowi to samo pytanie co Janet: “O co zapytałbyś Darwina, gdyby był tutaj i mógł zadać tylko jedno pytanie?”  John odpowiedział mniej więcej w ten sposób: “Zapytałbym go, jak to jest być jedynym człowiekiem na planecie, który wie jak i dlaczego wyewoluowało życie i trzyma to w tajemnicy przez dwadzieścia lat”.  


Chociaż Darwin dzielił się swoimi myślami z niektórymi kolegami (ponad dziesiątką z nich), do ukazania się O powstawaniu gatunków w 1859 r. żaden nie zaakceptował w pełni jego tezy o ewolucji i doborze naturalnym. Niemniej Darwin zaakceptował prawdę tej koncepcji już w 1838 r. Przez dwadzieścia lat utrzymywał fantastyczny sekret, nieznany wszystkim innym ludziom.  


Dlaczego Darwin czekał tak długo? John powiedział, że po prostu dokumentowanie wszystkich dowodów na jego teorię zabrało wiele czasu i to była prawdziwa przyczyna, nie zaś, jak mówią niektórzy, obawy Darwina przed reakcją społeczną na jego idee lub dezaprobata jego religijnej żony.


John jest znany z twierdzenia, że wkład A. R. Wallace’a do tego, co znamy dzisiaj jako teorie ewolucji, byłby zrobiony i bez niego i że decydująca była książka Darwina. Wspólny artykuł Darwina i Wallace’a z 1858 r. nie zaznaczył się w nauce i nie spowodował akceptacji ewolucji. Dopiero książka Darwina, opublikowana w rok później, zawróciła falę – tak bardzo, że w ciągu dziesięciu lat niemal wszyscy Anglicy zaakceptowali większość jej idei jako prawdę. (Hegemonia doboru naturalnego zabrała nieco dłużej, aż do lat 1900.) Choć van Wyhe zagadza się, że Wallace niezależnie odkrył dobór naturalny i dał wkład do teorii ewolucji, wkład Darwina był najważniejszy i nawet praca Wallace’a o biogeografii nie została włączona do dwóch rozdziałów na ten temat w O powstawianiu gatunków.


Czy Darwin ukradł jakieś pomysły Wallace’a? Tutaj van Wyhe daje stanowcze „nie” i zgadzam się z nim, że na to właśnie wskazują dowody ( patrz tutaj). Według Johna, od lat 1960. narastał pogląd, że choć Darwin nie ukradł pomysłów Wallace’a, Wallace’owi po prostu nie przypisywano należnych mu zasług za jego pracę, bo pochodził z niższej klasy (ten mit powtarza Tom Wolfe w swojej nowej książce The Kingdom of Speech, bo widzi Wallace’a jako zaniedbywanego, proletariackiego outsidera, którego wkład jest ignorowany z powodu jego przynależności klasowej.) Van Wyhe mówi, że to jest nonsens i twierdzi, że Wallace’owi nie przyznaje się zasługi po prostu dlatego, że nie wykonał pracy – nigdy nie stworzył niczego choćby w przybliżeniu równie wyczerpującego i mistrzowskiego jak O powstawaniu gatunków.


Zadałem Johnowi jeszcze dwa pytania. Pierwsze, gdyby Wallace’a w ogóle nie było, czy nasza teoria ewolucji byłaby inna lub czy droga naukowej historii odkrycia ewolucji byłaby inna? John odpowiedział: „Niezbyt”.


A gdyby Darwina nigdy nie było? John twierdzi, że w końcu mielibyśmy nowoczesną teorię ewolucji, przybyłaby jednak nie tylko wolniej, ale także po kawałku jako wynik pracy kilku lub wielu przyrodników, bo nikt inny prawdopodobnie na napisałby Wielkiej Książki Darwina, która zmieniła świat.


Jestem pewien, że niektórzy czytelnicy nie zgodzą się z tym, ale van Wyhe, który widzi siebie jako rewizjonistę, ale który trzyma się faktów, ma znaczące dowody na poparcie swoich twierdzeń o „Wallace versus Darwin” (poza odpowiedziami na pytanie „co by było gdyby”, które są oczywiście zgadywaniem). On sam i jego myśli zrobiły na mnie duże wrażenie i chciałem o nich tutaj opowiedzieć.


John poszedł z nami do Zoo, bo nigdy nie widział orangutanów z bliska. Powiedział także, że Wallace zastrzelił ich 17 na okazy i uratował małe, którego matkę zabił. Próbował je utrzymać przy życiu, ale nie miał odpowiedniego pokarmu i wkrótce zmarło.


Tutaj jest kilka orangutanów, które widzieliśmy:John van Whye debunks Darwin myths

Why Evolution Is True, 2 listopada 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1109 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk