Prawda

Wtorek, 17 wrzesnia 2019 - 10:39

« Poprzedni Następny »


John van Wyhe obala mity o Darwinie


Jerry Coyne 2016-11-09

John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore 
John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore

 Zeszłego wieczoru, po wykładzie, miałem przyjemność spotkania i rozmowy z Johnem van Wyhe, badaczem Darwina/Wallace’a na Narodowym Uniwersytecie w Singapore, gdzie miałem wykład. Kontynuowaliśmy rozmowę dziś rano, kiedy dołączył do Melissy Chen i do mnie na „Śniadanie z orangutanem” w Zoo singapurskim. Oto urywek jego biografii z Wikipedii:

John van Wyhe jest historykiem nauki ze specjalizacją w historii Charlesa Darwina i Alfreda Russela Wallace’a, i pracuje na Uniwersytecie Narodowym w Singapore. Zajmuje kilka stanowisk akademickich i naukowych, od założyciela i dyrektora The Complete Works of Charles Darwin Online, Scientific Associate, The Natural History Museum (London), Członka Linnean Society i Członka British Society for the History of Science. Wygłosił ponad 50 publicznych wykładów o Darwinie w ponad dziesięciu krajach. Wykłada i nadaje audycje o Darwinie, ewolucji, nauce i religii oraz historii nauki na całym świecie. Napisał także książkę The Darwin Experience, biografię  Charlesa  Darwina.

Ja (a głównie Greg Mayer) pisaliśmy o pracy van Wyhe’a wcześniej (patrz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj).


Mniej więcej dziesięć lat temu zadałem znanej badaczce Darwina, Janet Browne, pytanie, o którym opowiedziałem w tym poście:

Byłem kiedyś na obiedzie z Janet Browne, autorką najlepszej moim zdaniem biografii Darwina (to są dwa tomy; koniecznie przeczytajcie!), i skorzystałem z okazji, by zadać jej pytanie: „Gdyby Darwin był teraz przy tym stole i mogłabyś zadać mu jedno pytanie, o co byś zapytała?” Janet nie zawahała się odpowiadając: “Chciałabym dowiedzieć się o brakującym liście od Wallace’a”.


Mówiła o znanym incydencie dotyczącym tego słynnego listu. Kiedy Darwin powoli przygotowywał O powstawaniu gatunków do publikacji, otrzymał, podobno 18 czerwca 1858 r., list of Alfreda Russela Wallace’a.  List zawierał esej (napisany w lutym owego roku) i przedstawiał zarys teorii ewolucji drogą doboru naturalnego Wallace’a, co oczywiście było tym, nad czym Darwin rozmyślał od lat. Tekst Wallace’a, O tendencji różnic do nieskończonego odchodzenia od pierwotnego typu,  znany jest jako esej “Ternate” od nazwy wyspy indonezyjskiej, na jakiej go podobno napisał. Można go znaleźć tutaj.


. . . Historycy, rozważając ten epizod, znaleźli dwa problemy. Po pierwsze, listu Wallace’a do Darwina nie ma w korespondencji Darwina. Darwin skrupulatnie przechowywał całą swoją korespondencję, dlaczego więc tak kluczowy dokument nie znajduje się w jego kolekcji?  


Po drugie, niektórzy historycy kwestionowali, czy Darwin rzeczywiście otrzymał list 18 czerwca. Wallace nadał kilka listów z Ternate 9 marca 1858 r. i dotarły one do Londynu 3 czerwca. Jeśli list Wallace’a do Darwina był w tej samej przesyłce, to dlaczego trwało to aż do 18 czerwca, by dotarł do Darwina? [JAC: Niektórzy przypuszczali, że Darwin przetrzymywał list, żeby albo przywłaszczyć sobie idee Wallace’a – absurdalna koncepcja, biorąc pod uwagę dużo wcześniejsze, niepublikowane teksty Darwina o doborze naturalnym – albo wahał się, co zrobić z człowiekiem, który wpadł na teorię Darwina doboru naturalnego.]

John odpowiedział na oba pytania. Po pierwsze, list Wallace’a dostał się w ręce geologa  Charlesa Lyella, który go po prostu zgubił lub wyrzucił. (Lyell był znany z niedbałości w kwestii zachowywania korespondencji.) Rękopis zaś eseju Wallace’a, załączony do listu, został wysłany do drukarza, który po prostu wyrzucił dokument po złożeniu tekstu w czcionkach drukarskich.  


Co ważniejsze, artykuł van Wyhe’a i Keesa Rookmakera (patrz tutaj) pokazał, że list dotarł do Londynu na dzień zanim otrzymał go Darwin. Nie było żadnego krętactwa, żadnego dowodu, że Darwin przetrzymywał list zanim pokazał go swoim przyjaciołom, Hookerowi i Lyellowi.


Zadałem Johnowi to samo pytanie co Janet: “O co zapytałbyś Darwina, gdyby był tutaj i mógł zadać tylko jedno pytanie?”  John odpowiedział mniej więcej w ten sposób: “Zapytałbym go, jak to jest być jedynym człowiekiem na planecie, który wie jak i dlaczego wyewoluowało życie i trzyma to w tajemnicy przez dwadzieścia lat”.  


Chociaż Darwin dzielił się swoimi myślami z niektórymi kolegami (ponad dziesiątką z nich), do ukazania się O powstawaniu gatunków w 1859 r. żaden nie zaakceptował w pełni jego tezy o ewolucji i doborze naturalnym. Niemniej Darwin zaakceptował prawdę tej koncepcji już w 1838 r. Przez dwadzieścia lat utrzymywał fantastyczny sekret, nieznany wszystkim innym ludziom.  


Dlaczego Darwin czekał tak długo? John powiedział, że po prostu dokumentowanie wszystkich dowodów na jego teorię zabrało wiele czasu i to była prawdziwa przyczyna, nie zaś, jak mówią niektórzy, obawy Darwina przed reakcją społeczną na jego idee lub dezaprobata jego religijnej żony.


John jest znany z twierdzenia, że wkład A. R. Wallace’a do tego, co znamy dzisiaj jako teorie ewolucji, byłby zrobiony i bez niego i że decydująca była książka Darwina. Wspólny artykuł Darwina i Wallace’a z 1858 r. nie zaznaczył się w nauce i nie spowodował akceptacji ewolucji. Dopiero książka Darwina, opublikowana w rok później, zawróciła falę – tak bardzo, że w ciągu dziesięciu lat niemal wszyscy Anglicy zaakceptowali większość jej idei jako prawdę. (Hegemonia doboru naturalnego zabrała nieco dłużej, aż do lat 1900.) Choć van Wyhe zagadza się, że Wallace niezależnie odkrył dobór naturalny i dał wkład do teorii ewolucji, wkład Darwina był najważniejszy i nawet praca Wallace’a o biogeografii nie została włączona do dwóch rozdziałów na ten temat w O powstawianiu gatunków.


Czy Darwin ukradł jakieś pomysły Wallace’a? Tutaj van Wyhe daje stanowcze „nie” i zgadzam się z nim, że na to właśnie wskazują dowody ( patrz tutaj). Według Johna, od lat 1960. narastał pogląd, że choć Darwin nie ukradł pomysłów Wallace’a, Wallace’owi po prostu nie przypisywano należnych mu zasług za jego pracę, bo pochodził z niższej klasy (ten mit powtarza Tom Wolfe w swojej nowej książce The Kingdom of Speech, bo widzi Wallace’a jako zaniedbywanego, proletariackiego outsidera, którego wkład jest ignorowany z powodu jego przynależności klasowej.) Van Wyhe mówi, że to jest nonsens i twierdzi, że Wallace’owi nie przyznaje się zasługi po prostu dlatego, że nie wykonał pracy – nigdy nie stworzył niczego choćby w przybliżeniu równie wyczerpującego i mistrzowskiego jak O powstawaniu gatunków.


Zadałem Johnowi jeszcze dwa pytania. Pierwsze, gdyby Wallace’a w ogóle nie było, czy nasza teoria ewolucji byłaby inna lub czy droga naukowej historii odkrycia ewolucji byłaby inna? John odpowiedział: „Niezbyt”.


A gdyby Darwina nigdy nie było? John twierdzi, że w końcu mielibyśmy nowoczesną teorię ewolucji, przybyłaby jednak nie tylko wolniej, ale także po kawałku jako wynik pracy kilku lub wielu przyrodników, bo nikt inny prawdopodobnie na napisałby Wielkiej Książki Darwina, która zmieniła świat.


Jestem pewien, że niektórzy czytelnicy nie zgodzą się z tym, ale van Wyhe, który widzi siebie jako rewizjonistę, ale który trzyma się faktów, ma znaczące dowody na poparcie swoich twierdzeń o „Wallace versus Darwin” (poza odpowiedziami na pytanie „co by było gdyby”, które są oczywiście zgadywaniem). On sam i jego myśli zrobiły na mnie duże wrażenie i chciałem o nich tutaj opowiedzieć.


John poszedł z nami do Zoo, bo nigdy nie widział orangutanów z bliska. Powiedział także, że Wallace zastrzelił ich 17 na okazy i uratował małe, którego matkę zabił. Próbował je utrzymać przy życiu, ale nie miał odpowiedniego pokarmu i wkrótce zmarło.


Tutaj jest kilka orangutanów, które widzieliśmy:John van Whye debunks Darwin myths

Why Evolution Is True, 2 listopada 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 999 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk