Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 06:18

« Poprzedni Następny »


John van Wyhe obala mity o Darwinie


Jerry Coyne 2016-11-09

John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore 
John van Wyhe, zdjęcie zrobione dziś rano, na “Śniadaniu z orangutanem” w Zoo w Singapore

 Zeszłego wieczoru, po wykładzie, miałem przyjemność spotkania i rozmowy z Johnem van Wyhe, badaczem Darwina/Wallace’a na Narodowym Uniwersytecie w Singapore, gdzie miałem wykład. Kontynuowaliśmy rozmowę dziś rano, kiedy dołączył do Melissy Chen i do mnie na „Śniadanie z orangutanem” w Zoo singapurskim. Oto urywek jego biografii z Wikipedii:

John van Wyhe jest historykiem nauki ze specjalizacją w historii Charlesa Darwina i Alfreda Russela Wallace’a, i pracuje na Uniwersytecie Narodowym w Singapore. Zajmuje kilka stanowisk akademickich i naukowych, od założyciela i dyrektora The Complete Works of Charles Darwin Online, Scientific Associate, The Natural History Museum (London), Członka Linnean Society i Członka British Society for the History of Science. Wygłosił ponad 50 publicznych wykładów o Darwinie w ponad dziesięciu krajach. Wykłada i nadaje audycje o Darwinie, ewolucji, nauce i religii oraz historii nauki na całym świecie. Napisał także książkę The Darwin Experience, biografię  Charlesa  Darwina.

Ja (a głównie Greg Mayer) pisaliśmy o pracy van Wyhe’a wcześniej (patrz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj).


Mniej więcej dziesięć lat temu zadałem znanej badaczce Darwina, Janet Browne, pytanie, o którym opowiedziałem w tym poście:

Byłem kiedyś na obiedzie z Janet Browne, autorką najlepszej moim zdaniem biografii Darwina (to są dwa tomy; koniecznie przeczytajcie!), i skorzystałem z okazji, by zadać jej pytanie: „Gdyby Darwin był teraz przy tym stole i mogłabyś zadać mu jedno pytanie, o co byś zapytała?” Janet nie zawahała się odpowiadając: “Chciałabym dowiedzieć się o brakującym liście od Wallace’a”.


Mówiła o znanym incydencie dotyczącym tego słynnego listu. Kiedy Darwin powoli przygotowywał O powstawaniu gatunków do publikacji, otrzymał, podobno 18 czerwca 1858 r., list of Alfreda Russela Wallace’a.  List zawierał esej (napisany w lutym owego roku) i przedstawiał zarys teorii ewolucji drogą doboru naturalnego Wallace’a, co oczywiście było tym, nad czym Darwin rozmyślał od lat. Tekst Wallace’a, O tendencji różnic do nieskończonego odchodzenia od pierwotnego typu,  znany jest jako esej “Ternate” od nazwy wyspy indonezyjskiej, na jakiej go podobno napisał. Można go znaleźć tutaj.


. . . Historycy, rozważając ten epizod, znaleźli dwa problemy. Po pierwsze, listu Wallace’a do Darwina nie ma w korespondencji Darwina. Darwin skrupulatnie przechowywał całą swoją korespondencję, dlaczego więc tak kluczowy dokument nie znajduje się w jego kolekcji?  


Po drugie, niektórzy historycy kwestionowali, czy Darwin rzeczywiście otrzymał list 18 czerwca. Wallace nadał kilka listów z Ternate 9 marca 1858 r. i dotarły one do Londynu 3 czerwca. Jeśli list Wallace’a do Darwina był w tej samej przesyłce, to dlaczego trwało to aż do 18 czerwca, by dotarł do Darwina? [JAC: Niektórzy przypuszczali, że Darwin przetrzymywał list, żeby albo przywłaszczyć sobie idee Wallace’a – absurdalna koncepcja, biorąc pod uwagę dużo wcześniejsze, niepublikowane teksty Darwina o doborze naturalnym – albo wahał się, co zrobić z człowiekiem, który wpadł na teorię Darwina doboru naturalnego.]

John odpowiedział na oba pytania. Po pierwsze, list Wallace’a dostał się w ręce geologa  Charlesa Lyella, który go po prostu zgubił lub wyrzucił. (Lyell był znany z niedbałości w kwestii zachowywania korespondencji.) Rękopis zaś eseju Wallace’a, załączony do listu, został wysłany do drukarza, który po prostu wyrzucił dokument po złożeniu tekstu w czcionkach drukarskich.  


Co ważniejsze, artykuł van Wyhe’a i Keesa Rookmakera (patrz tutaj) pokazał, że list dotarł do Londynu na dzień zanim otrzymał go Darwin. Nie było żadnego krętactwa, żadnego dowodu, że Darwin przetrzymywał list zanim pokazał go swoim przyjaciołom, Hookerowi i Lyellowi.


Zadałem Johnowi to samo pytanie co Janet: “O co zapytałbyś Darwina, gdyby był tutaj i mógł zadać tylko jedno pytanie?”  John odpowiedział mniej więcej w ten sposób: “Zapytałbym go, jak to jest być jedynym człowiekiem na planecie, który wie jak i dlaczego wyewoluowało życie i trzyma to w tajemnicy przez dwadzieścia lat”.  


Chociaż Darwin dzielił się swoimi myślami z niektórymi kolegami (ponad dziesiątką z nich), do ukazania się O powstawaniu gatunków w 1859 r. żaden nie zaakceptował w pełni jego tezy o ewolucji i doborze naturalnym. Niemniej Darwin zaakceptował prawdę tej koncepcji już w 1838 r. Przez dwadzieścia lat utrzymywał fantastyczny sekret, nieznany wszystkim innym ludziom.  


Dlaczego Darwin czekał tak długo? John powiedział, że po prostu dokumentowanie wszystkich dowodów na jego teorię zabrało wiele czasu i to była prawdziwa przyczyna, nie zaś, jak mówią niektórzy, obawy Darwina przed reakcją społeczną na jego idee lub dezaprobata jego religijnej żony.


John jest znany z twierdzenia, że wkład A. R. Wallace’a do tego, co znamy dzisiaj jako teorie ewolucji, byłby zrobiony i bez niego i że decydująca była książka Darwina. Wspólny artykuł Darwina i Wallace’a z 1858 r. nie zaznaczył się w nauce i nie spowodował akceptacji ewolucji. Dopiero książka Darwina, opublikowana w rok później, zawróciła falę – tak bardzo, że w ciągu dziesięciu lat niemal wszyscy Anglicy zaakceptowali większość jej idei jako prawdę. (Hegemonia doboru naturalnego zabrała nieco dłużej, aż do lat 1900.) Choć van Wyhe zagadza się, że Wallace niezależnie odkrył dobór naturalny i dał wkład do teorii ewolucji, wkład Darwina był najważniejszy i nawet praca Wallace’a o biogeografii nie została włączona do dwóch rozdziałów na ten temat w O powstawianiu gatunków.


Czy Darwin ukradł jakieś pomysły Wallace’a? Tutaj van Wyhe daje stanowcze „nie” i zgadzam się z nim, że na to właśnie wskazują dowody ( patrz tutaj). Według Johna, od lat 1960. narastał pogląd, że choć Darwin nie ukradł pomysłów Wallace’a, Wallace’owi po prostu nie przypisywano należnych mu zasług za jego pracę, bo pochodził z niższej klasy (ten mit powtarza Tom Wolfe w swojej nowej książce The Kingdom of Speech, bo widzi Wallace’a jako zaniedbywanego, proletariackiego outsidera, którego wkład jest ignorowany z powodu jego przynależności klasowej.) Van Wyhe mówi, że to jest nonsens i twierdzi, że Wallace’owi nie przyznaje się zasługi po prostu dlatego, że nie wykonał pracy – nigdy nie stworzył niczego choćby w przybliżeniu równie wyczerpującego i mistrzowskiego jak O powstawaniu gatunków.


Zadałem Johnowi jeszcze dwa pytania. Pierwsze, gdyby Wallace’a w ogóle nie było, czy nasza teoria ewolucji byłaby inna lub czy droga naukowej historii odkrycia ewolucji byłaby inna? John odpowiedział: „Niezbyt”.


A gdyby Darwina nigdy nie było? John twierdzi, że w końcu mielibyśmy nowoczesną teorię ewolucji, przybyłaby jednak nie tylko wolniej, ale także po kawałku jako wynik pracy kilku lub wielu przyrodników, bo nikt inny prawdopodobnie na napisałby Wielkiej Książki Darwina, która zmieniła świat.


Jestem pewien, że niektórzy czytelnicy nie zgodzą się z tym, ale van Wyhe, który widzi siebie jako rewizjonistę, ale który trzyma się faktów, ma znaczące dowody na poparcie swoich twierdzeń o „Wallace versus Darwin” (poza odpowiedziami na pytanie „co by było gdyby”, które są oczywiście zgadywaniem). On sam i jego myśli zrobiły na mnie duże wrażenie i chciałem o nich tutaj opowiedzieć.


John poszedł z nami do Zoo, bo nigdy nie widział orangutanów z bliska. Powiedział także, że Wallace zastrzelił ich 17 na okazy i uratował małe, którego matkę zabił. Próbował je utrzymać przy życiu, ale nie miał odpowiedniego pokarmu i wkrótce zmarło.


Tutaj jest kilka orangutanów, które widzieliśmy:John van Whye debunks Darwin myths

Why Evolution Is True, 2 listopada 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk