Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 18:14

« Poprzedni Następny »


Budzenie zmarłych


Steven Novella 2018-05-21


W nieustannym strumieniu okropnego relacjonowania o nauce, wyróżnia się ten artykuł z MSN: ‘Miracle’ Boy Wakes After Parents Sign Organ Donation Papers and Days of Being Brain-Dead(Cud. Chłopiec budzi się po tym jak rodzice podpisali zgodę na donację organów i po całych dniach śmierci mózgowej). Historia opiera się na doniesieniu z lokalnych wiadomości Fox. Wszyscy, którzy mieli udział w podaniu tych informacji, powinni zostać umieszczeni na dziennikarskiej ławce karnej.

To jest standardowa, przecukrzona narracja, która pojawia się regularnie – człowiek budzi się nieoczekiwanie z śpiączki, albo jeszcze lepiej, po tym, jak lekarze orzekli śmierć mózgu. Te opowieści charakteryzuje wspólny wzór – nigdy nie dostajesz wystarczającej ilości informacji, by wiedzieć, co się właściwie zdarzyło, ale te informacje, które dostajesz, zupełnie nie pasują do siebie.


Oto podstawowe fakty w tej sprawi: 13-letni Trenton McKinley z Mobile Alabama został ranny w wypadku. Doznał poważnych obrażeń głowy. Prognoza była tak niedobra, że w pewnym momencie lekarze rozmawiali z jego rodzicami o donacji narządów i rodzice powiedzieli, że jeśli serce przestanie pracować, zgodzą się na procedurę dawstwa narządów. Innymi słowy, pozwolą na pobranie narządów chłopca.


Zanim się to jednak zdarzyło, Trenton zaczął wykazywać oznaki poprawy. Zaczął poruszać się, a potem odzyskał przytomność. Obecnie przechodzi rehabilitację, może mówić i chodzi z pomocą.


Bardzo cieszę się ze względu na Trentona i jego rodzinę, ale to wcale nie jest niezwykła historia. Nie zdarzyło się nic, co nie byłoby normalne i zwyczajne. Na ile mogę powiedzieć (w oparciu o niepełne informacje), jedyną rzeczą, która spowodowała, że była to sprawa warta publikacji, była błędna interpretacja wydarzeń przez matkę Trentona, przefiltrowana przez jej emocje i wiarę religijną.   


Oczywiście w żaden sposób nie winię matki. Była w niewiarygodnie trudnej sytuacji i nie ma powodów oczekiwać, że rozumiała niuanse poważnego uszkodzenia mózgu. Właśnie dlatego jednak reporterzy nie powinni polegać na jej interpretacji wydarzeń. Wydaje się, że zrobili to, ponieważ była to interesująca narracja z życia, której mogli użyć. Proszę zauważyć, że w artykule nie cytuje się żadnego lekarza ani też, jak się zdaje, żaden lekarz nie był konsultowany. 


Wiele razy byłem w tej sytuacji i wiem, że w niektórych wypadkach może być trudno dać prognozę po poważnym uszkodzeniu mózgu. Dotyczy to szczególnie sytuacji traumy u młodych pacjentów. Powodem jest to, że trauma może spowodować uszkodzenia różnych części mózgu, dając w wyniku to, co nazywamy ogniskowymi deficytami – specyficznymi neurologicznymi uszkodzeniami, jak niezdolnością do poruszania się. Inne części mózgu mogą jednak być stosunkowo nienaruszone.


Jest to różne od rozprzestrzenionego uszkodzenia, kiedy szkody dotyczą całego mózgu, na przykład, z powodu braku tlenu. Nadal może być trudno powiedzieć z pewnością, jaka jest prognoza, szczególnie na początku, ale jest to łatwiejsze niż przy traumie. Trenton doznał bezpośredniej traumy głowy, ale potem jego serce stanęło i był reanimowany przez 15 minut, więc jego mózg pozbawiony był tlenu.


Używamy różnych metod dla oceny funkcji mózgu. Jedną jest badanie neurologiczne i, być może, jest najlepszą ogólną wskazówką. Możemy także spojrzeć na elektryczną aktywność mózgu przy pomocy EEG. Badania obrazowe pokazują anatomię mózgu i mogą bezpośrednio wizualizować uszkodzenie. I możemy spojrzeć na przepływ krwi do mózgu, żeby zobaczyć, które części są zdolne do życia.


Jedną z komplikacji jest to, że po uszkodzeniu mózg puchnie. Opuchlizna jest wystarczająco poważna, by ograniczyć funkcjonowanie mózgu, a nawet spowodować nowe uszkodzenia. Opuchlizna sięga szczytu po około trzech dniach, a potem powoli cofa się. Nie możemy więc właściwie ocenić potencjału mózgu zanim nie ustąpi opuchnięcie. Jeśli jednak opuchnięcie mózgu jest wystarczająco poważne, samo może stać się przyczyną śmierci.


Ogólnie mówiąc, szczególnie u młodych pacjentów, stosujemy agresywną terapię aż okres opuchnięcia mija, żeby powstrzymać długoterminowe szkody i zwiększyć potencjał wyzdrowienia. Jeśli pacjenci (szczególnie młodzi pacjenci) przeżywają tę krytyczną fazę, czasami mogą wyzdrowieć w imponujący sposób. Mogą jednak także doznać trwałych uszkodzeń. Nie zawsze możemy przewidzieć to i często musimy po prostu czekać, żeby zobaczyć, co będzie.


W relacjach z tego przypadku w sposób dość lekkomyślny autorzy używają określenia „śmierć mózgowa” w oparciu o to, co mówiła matka. Określenie „śmierć mózgowa” ma specyficzne, operacyjne znaczenie w medycynie. Oznacza, że została przeprowadzona specjalna procedura, dokumentując całkowitą nieobecność jakiejkolwiek aktywności w mózgu. Kiedy jest udokumentowane, że człowiek doznał śmierci mózgowej (z pewnymi detalami ustalanymi przez stany), wówczas tego człowieka można prawnie uznać za martwego. 


Ta część opowieści nie ma żadnego sensu według tego, jak ją relacjonowano. Matka twierdzi, że jej syn był w stanie „śmierci mózgowej” przez trzy dni, ale mieli poczekać aż ustanie praca serca zanim pobiorą narządy. Jeśli jednak rzeczywiście był w stanie śmierci mózgowej, to nie musieliby czekać. To jest część powodów, dla których istnieje prawna definicja śmierci mózgowej, żeby można było uznać pacjenta za martwego i mógł zostać kandydatem na dawcę narządów, nawet jeśli jego serce nadal bije.  


Ponadto dyskusja o pobraniu narządów  nie jest niczym niezwykłym w takich sytuacjach, jeszcze przed nastąpieniem śmierci. Tak jest lepiej, bo wtedy rodzina jest przygotowana. Tym co się prawdopodobnie zdarzyło, było, że szpital (obecnie są zespoły specjalistów, które się tym zajmują) rozmawiał z rodziną o dawstwie narządów na wypadek, gdyby Trenton umarł. To miałoby wpływ na postępowanie na końcowym etapie, by utrzymać narządy w stanie nadającym się do przeszczepu. Trenton jednak nie umarł, zamiast tego zaczął wracać do zdrowia.


Jest to całkowicie normalny ciąg zdarzeń. Nie ma powodu przywoływać „cuda” ani uważać, że Trenton jest „jeden na milion”.


Proszę także pamiętać, że lekarze muszą przygotować rodziny na cały szereg możliwych sytuacji. Często mówimy: „Nie mam kuli kryształowej” lub coś podobnego. Nie możemy przewidzieć dokładnie, co się zdarzy, możemy tylko pokazać wachlarz możliwych wyników i przygotować rodziny na różne scenariusze. To może obejmować najgorszy scenariusz, podczas gdy mamy nadzieję na najlepszy.


Ważne jest także zrozumienie, że pacjenci i ich rodziny często mają trudności z przetworzeniem wielu skomplikowanych informacji w czasie, kiedy są w stanie skrajnych emocji i prawdopodobnie przytłoczeni wydarzeniami. Często jestem zdumiony różnicą między tym, co starannie tłumaczyłem pacjentom, a tym, co usłyszeli.


Zasadniczo nie można ufać relacji o skomplikowanej sytuacji medycznej, która przychodzi z drugiej ręki i od nie-specjalisty, tak jak to zrobili dziennikarze informujący o tym przypadku.


Ale za to mogli się pochwalić sensacyjnymi nagłówkami.

The Waking Dead

7 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Tłumaczenie Kacper 2018-05-22


Nauka

Znalezionych 892 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk