Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 18:43

« Poprzedni Następny »


Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków


Khaled Abu Toameh 2017-06-24

AP, najpierw za Jasera Arafata, a potem za Mahmouda Abbasa, okazała się nie różnić od większości arabskich dyktatur, gdzie nie istnieje demokracja ani wolność słowa i wolne media. (Zdjęcie: Abid Katib/Getty Images)
AP, najpierw za Jasera Arafata, a potem za Mahmouda Abbasa, okazała się nie różnić od większości arabskich dyktatur, gdzie nie istnieje demokracja ani wolność słowa i wolne media. (Zdjęcie: Abid Katib/Getty Images)

Autonomia Palestyńska (AP) na Zachodnim Brzegu i Hamas w Strefie Gazy mogą być ze sobą w stanie wojny, ale te dwie rywalizujące strony zgadzają się w jednej sprawie: uciszaniu i zastraszaniu swoich krytyków. Oczywiście, nie jest to nic nowego dla tych, którzy znają niedemokratyczną naturę AP i Hamasu.


Pod rządami AP i Hamasu Palestyńczycy mogą swobodnie krytykować Izrael i podżegać przeciwko niemu. Kiedy jednak chodzi o krytykowanie przywódców AP i Hamasu, reguły gry są inne. Taka krytyka uważana jest za „przestępstwo” i odpowiedzialni za nią często znajdują się za kratkami lub poddani są innym karom.


Oczywiście nie tego oczekiwali Palestyńczycy od swoich przywódców. Po podpisaniu Porozumień z Oslo i ustanowieniu AP ponad 20 lat temu Palestyńczycy mieli nadzieję na demokrację i wolność słowa. Jednak AP, najpierw za Jasera Arafata, a potem za Mahmouda Abbasa, okazała się nie różnić od większości arabskich dyktatur, gdzie nie istnieje demokracja ani wolność słowa i wolne media.


W przeszłości Palestyńczycy mieli do czynienia z jednym tylko reżimem (AP), który nie honoruje wolności słowa, ale w ostatnich 10 latach stali się również ofiarami innego represyjnego rządu (Hamasu), który rządzi żelazną pięścią w Strefie Gazy i dławi wszystkie formy wolności słowa, obierając za cel każdego, kto odważa się mówić głośno.


Palestyńczycy na terytoriach kontrolowanych przez AP i Hamas mogą tylko patrzeć na swoich sąsiadów w Izraelu i zazdrościć im demokracji, wolnych mediów i rządów prawa. Niemal nie ma dnia, żeby WP i Hamas nie przypomniały Palestyńczykom, że nadal są daleko od osiągnięcia marzenia o demokracji i wolności słowa. Wolne media są czymś, o czym Palestyńczycy mogą tylko nadal marzyć.


Palestyńskie media na Zachodnim Brzegu służą jako tuby propagandowe dla AP i jej przywódców. Także prywatne stacje telewizyjne i radiowe na Zachodnim Brzegu już dawno nauczyły się, że muszą podporządkować się linii władz, bo inaczej spotkają je karne posunięcia i poczują ciężką rękę sił bezpieczeństwa AP. Dlatego też media i dziennikarze na Zachodnim Brzegu powstrzymują się przed informowaniem o czymkolwiek, co może brzmieć negatywnie dla Abbasa lub któregokolwiek z jego kumpli. W świecie mediów nazywa się to autocenzura.


W Strefie Gazy sytuacja nie jest lepsza. W rzeczywistości, trudno mówić o istnieniu jakichś mediów pod rządami Hamasu. Hamas i jego siły bezpieczeństwa utrzymują twardy uścisk na lokalnych mediach, a dziennikarze poddani są ścisłym restrykcjom. Krytyka Hamasu jest właściwie nie do pomyślenia i może zaprowadzić odpowiedzialnego za nią do więzienia.


W braku wolnych i niezależnych mediów na Zachodnim Brzegu i w Gazie niektórzy pisarze, dziennikarze i działacze polityczni uciekają się do mediów społecznościowych, by dać wyraz swoim poglądom i dzielić się swoimi krytycznymi spostrzeżeniami z innymi Palestyńczykami i z światem zewnętrznym. AP i Hamas jednak odkryli moc Facebooka i Twittera i podjęli walkę z krytykami na tych dwóch platformach.


Zamieszczanie krytycznych lub kontrowersyjnych wpisów na mediach społecznościowych uważane jest za poważne przestępstwo zarówno przez AP, jak przez Hamas. Przywódcy AP i Hamasu oskarżają tych, którzy ośmielają się krytykować ich na Facebooku o „pokazywanie języka” i „obrażanie” przedstawicieli Palestyńczyków.


W ciągu ostatnich kilku lat dziesiątki palestyńskich dziennikarzy, blogerów, nauczycieli akademickich i działaczy politycznych zostało uwięzionych lub wezwanych na przesłuchania przez AP i Hamas z powodu ich wpisów na Facebooku. Międzynarodowe organizacje praw człowieka i orędownicy wolności słowa oraz media na całym świecie wolą patrzeć w inną stronę niż dojrzeć łamanie praw człowieka przez AP i Hamas. Ponadto „pro-palestyńskie” grupy i osoby na Zachodzie wydają się nie dbać o ponurą sytuację pod rządami AP i Hamasu. „Naganne postępowanie” i „zło” widzą tylko po stronie izraelskiej. Przez ignorowanie losu uciskanych Palestyńczyków ci „pro-palestyńscy” aktywiści i grupy w rzeczywistości wspierają AP i Hamas w ich wysiłkach wyciszenia głosów sprzeciwu i krytyki.


Brak krytyki międzynarodowej pozwala AP i Hamasowi na kontynuowanie ich polityki uciszania i zastraszania Palestyńczyków, którzy ośmielają się protestować przeciwko brakowi wolności słowa i demokracji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.


Na przykład, niedawno Hamas aresztował dwóch Palestyńczyków w Strefie Gazy, którzy zamieścili krytyczne uwagi na Facebooku: Abdallaha Abu Szarecha i Szukriego Abu Ouna.


Abu Szarech, znany pisarz, został aresztowany wkrótce po zamieszczeniu komentarza na Facebooku, krytykującego wysokiego funkcjonariusza Hamasu, Salaha Bardaweela. "Rządzicie Strefą Gazy żelazną pięścią i ogniem - napisał Abu Scharech. – Ucisk (w Strefie Gazy) jest nie do zniesienia. Zabraliście Strefę Gazy z powrotem w Średniowiecze”.


Krytyka Abu Szarecha była reakcją na kryzys energetyczny w Strefie Gazy. Tysiące rodzin w Strefie Gazy żyje przez większość czasu bez elektryczności w wyniku walki o władzę między Hamasem a Autonomią Palestyńską. W zeszłym miesiącu AP oznajmiła, że przestanie płacić Izraelowi za paliwo dostarczane do elektrowni w Strefie Gazy. Posunięcie AP ma na celu ukaranie Hamasu. Ale Abu Szarech i inni Palestyńczycy w Strefie Gazy uważają, że odpowiedzialny za kryzys jest Hamas. Twierdzą, że korupcja Hamasu, a konkretnie sprzeniewierzenie funduszy z Kataru przeznaczonych na zakup paliwa do elektrowni, jest główną przyczyną kryzysu. Abu Szarech w komentarzu na Facebooku podkreślił, że przywódcy Hamasu zainstalowali prywatne generatory, które zaopatrują ich domy w elektryczność podczas przerw w dostawach.


W bezprecedensowym i odważnym kroku klan Abu Szarecha wydał oświadczenie potępiające Hamas za aresztowanie jego syna za wyrażenie opinii:

"Obarczamy Hamas pełną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i zdrowie naszego syna i wzywamy do zakończenia prześladowania jego i innych takich jak on… Odrzucamy i potępiamy każdy czyn, który stanowi napad na prawo naszych synów do wyrażania ich opinii politycznych, niezależnie od pretekstów”.

Abu Oun został aresztowany za zamieszczenie podobnej krytyki Hamasu na Facebooku. Wcześniej Hamas aresztował także dziennikarzy Nasra Abu Foula, Ahmeda Kdeiha i Hazema Madiego pod zarzutem publikowania "fake news" i "szerzenia pogłosek". Ich rzeczywiste przestępstwo: opublikowanie krytycznych uwag o Hamanie na mediach społecznościowych. Później Hamas aresztował także działaczy politycznych, Mohammeda al-Tuliego i Amera Balouszeha z tego samego powodu.


Innym dziennikarzem palestyńskim ze Strefy Gazy, który padł ofiarą rozprawy Hamasu z wolnością słowa, jest Fuad Dżaradeh, korespondent Palestine TV. Siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały Dżaradeha po nalocie na jego dom w Tel al-Hawa, przedmieściu miasta Gaza, i po skonfiskowały jego laptop i telefon komórkowy. Jego rodzina mówi, że został aresztowany tylko z powodu swoich krytycznych wobec Hamasu postów na Facebooku.


Jest zarazem smutne i śmieszne, że Autonomia Palestyńska, która krytykuje rozprawę Hamasu z wolnością słowa w Strefie Gazy, od dawne ucieka się do podobnych kroków przeciwko swoim krytykom na Zachodnim Brzegu.


Najnowszą ofiarą dławienia wolności publicznej przez AP jest Nassar Dżaradat, 23-letni działacz polityczny, aresztowany na początku tygodnia za krytykowanie funkcjonariusza palestyńskiego, Dżibrila Radżouba. Siły bezpieczeństwa AP aresztowały Dżaradata po zamieszczeniu przez niego komentarza na Facebooku, w którym krytykował Radżouba za przyznanie prawa Żydów do Ściany Zachodniej w Jerozolimie. Sąd AP orzekł przetrzymywanie Dżaradata, studenta inżynierii, przez 15 dni pod zarzutem „obrażenia” wysokiego oficjela palestyńskiego.


W zeszłym roku AP pokazała, że nie waha się aresztować także jednego z własnych ludzi, jeśli ośmiela się on krytykować przywódców palestyńskich. Osama Mansour, wysoki pracownik bezpieczeństwa AP, został aresztowany, a potem zwolniony z pracy, ponieważ skrytykował Mahmouda Abbasa za uczestnictwo w pogrzebie byłego prezydenta izraelskiego, Szimona Peresa.  


Takie aresztowania stały się powszechne pod rządami AP na Zachodnim Brzegu. Niemal co tydzień Palestyńczycy słyszą o kolejnym dziennikarzu, blogerze lub działaczu, który został aresztowany lub wezwany na przesłuchanie wyłącznie za zamieszczenie krytycznych wobec rządu uwag na mediach społecznościowych.


Palestyńczycy mieli nadzieję na własne niepodległe państwo. W efekcie jednak otrzymali dwa odrębne państwa – pierwsze na Zachodnim Brzegu i drugie w Strefie Gazy – jako wynik walki o władzę między Autonomią Palestyńską a Hamasem. Prawdziwą tragedią Palestyńczyków jest to, że ani AP, ani Hamas nie cenią praw człowieka lub wolności publicznych. Rzeczywistą tragedią Palestyńczyków przez ostatnie dziesięciolecia było złe przywództwo – czy świeckie OWP, czy islamistyczny Hamas.


W obecnej sytuacji trudno mieć nadzieję, by Palestyńczycy kiedykolwiek uczynili postęp w kierunku ustanowienia państwa z prawem i porządkiem oraz respektem dla wolności i demokracji.


Palestinians’ Real Tragedy: Failed Leadership

Gatestone Institute, 15 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk