Prawda

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017 - 09:28

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela


Khaled Abu Toameh 2016-09-24

Szejk Abdullah Tamimi mówi na seminarium o stosunkach między Żydami i Arabami w okręgu Gusz Ecjon 2 sierpnia 2016.
Szejk Abdullah Tamimi mówi na seminarium o stosunkach między Żydami i Arabami w okręgu Gusz Ecjon 2 sierpnia 2016.

Według wszystkich informacji szejk Abdullah Tamimi, który pochodzi z wpływowego klanu w Hebronie, jest nadzwyczaj odważnym i wyjątkowym Palestyńczykiem. Jego odwaga nie polega na uratowaniu dziecka z płonącego domu, a jego wyjątkowość nie polega na oddawanie swojej pensji sierocińcowi.


Odwaga i wyjątkowość Tamimiego objawiają się w innej sferze.

Niedawno wystąpił na seminariumzorganizowanym przez żydowskich mieszkańców osiedla Efrat, w Gusz Ecjon (na południe od Jerozolimy). Seminarium nosiło tytuł: "Stosunki między Żydami i Arabami w Gusz Ecjon". Uczestniczył w nim inny odważny Palestyńczyk, Chaled Abu Awwad, kierownik Forum Rodzin Izraelskich i Palestyńskich w Żałobie, organizacji oddolnej, która promuje pojednanie jako alternatywę dla nienawiści i zemsty.


Z powodu tego odważnego czynu Tamimiego "wyrzekł" się go teraz jego klan. Jest to jedna z najbardziej upokarzających form karania w systemie plemiennym: człowiek traci wsparcie i ochronę klanu i jest poddany społecznemu bojkotowi – śluby i pogrzeby stają się bardzo samotne. Ponadto Tamimi otrzymał etykietki „zdrajcy” i „kolaboranta” z Izraelem.


Tamimi istotnie uczestniczył w seminarium. Ale to nie wszystko. Wziął ze sobą kilku Palestyńczyków z miasta Jatta w pobliżu Hebronu i z obozu dla uchodźców Dżelazun w pobliżu Ramallah.


Spotkania między osadnikami żydowskimi a Palestyńczykami nie są czymś niesłychanym. Tysiące Palestyńczyków pracuje w większości osiedli i wielu utrzymuje bliskie stosunki z osadnikami i codziennie prowadzi z nimi transakcje. Ci Palestyńczycy nie mogli by być bardziej niechętni wobec ruchu bojkotu Izraela i grup  "anty-normalizacji" działających na Zachodnim Brzegu.


Dla nich potrzeba zarobienia na chleb dla rodziny dalece przeważa głosy wzywające do bojkotu i wycofania inwestycji. Ci zwyczajni Palestyńczycy chcą żyć własnym życiem bez strachu przed groźbami aktywistów bojkotu.


Tamimi i jego koledzy nie wierzą w bojkot i wycofywanie inwestycji. Są przekonani, że prawdziwy pokój można osiągnąć przez dialog między Palestyńczykami i wszystkimi Izraelczykami – nie tylko z tymi, którzy należą do lewego skrzydła. Izraelskie lewe skrzydło, utrzymują, nie ma monopolu na działania na rzecz pokoju.  


Dla Tamimiego prawdziwy pokój zaczyna się między ludźmi i przez współpracę gospodarczą oraz poprawę warunków życia Palestyńczyków. To, jak wyjaśnia, jest ważniejsze niż rozmowy o ustanowieniu państwa palestyńskiego, co jego zdaniem nie jest realistyczną opcją w obecnych warunkach.


W swoim wystąpieniu Tamimi podkreślił, że pokój i spokój nie zawsze są dziełem "peaceników" i lewicowców:

"W naszej pracy szukamy prawicowych Izraelczyków, twardogłowych w społeczeństwie izraelskim i osadników, żeby usiąść i rozmawiać z nimi. Jest wiele rzeczy, które muszą wiedzieć o islamie i Koranie. Ten dialog powinien być podstawą każdego przyszłego rozwiązania”.

Twierdząc uparcie, że konflikt izraelsko palestyński jest polityczny, nie zaś religijny, Tamimi powiedział swoim żydowskim słuchaczom, że wiele grup palestyńskich, które twierdzą, że reprezentują islam, nie są autentycznymi przedstawicielami islamu. „Używają islamu jako mostu do osiągnięcia swoich celów, ale w rzeczywistości nie reprezentują islamu” - podkreślił. Tamimi wyraźnie odnosił się do Hamasu i innych radykalnych, islamistycznych grup palestyńskich, chociaż nie wymienił ich z nazwy.


Tamimi ujawnił,
że obecnie jest w kontakcie z trzynastoma czołowymi duchownymi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, żeby zajmować się codziennymi potrzebami humanitarnymi populacji palestyńskiej i zwrócić na nią uwagę publiczną. Powiedział:

„Potrzeby humanitarne ludności są na szczycie naszej listy priorytetów. Nie chcemy rozlewu krwi. Mamy potrzeby, których zaspokojenia żądamy wszystkimi dostępnymi metodami”. Wierzy on, że zarówno Izraelczycy, jak Palestyńczycy powinni inwestować w dialog, szczególnie między przywódcami religijnymi z obu stron, by rozmawiać o wspólnych interesach. „Musimy usiąść razem i zrozumieć się wzajemnie. To pomoże przywódcom w podjęciu decyzji. Chcemy, by oba narody żyły godnym życiem”.

Tamimi nie jest samotnym głosem na pustyni. Reprezentuje rosnącą liczbę Palestyńczyków, którzy stracili zaufanie w zdolność ich przywódców do poprawienia ich warunków życia i osiągnięcia pokoju i stabilności w regionie. Ci Palestyńczycy popierają ideę „pokoju ekonomicznego” między dwoma narodami – koncepcje, która jest sprzeczna z ideami orędowników „anty-normalizacji” i innymi na Zachodzie, którzy w sposób oczywisty działają przeciwko interesom Palestyńczyków przez popieranie bojkotu, dywestycji i sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi.


Jak na ironię, podczas gdy ci, którzy mają nadzieję zniszczenia Izraela, prowadzą kampanie na rzecz bojkotu i szkód ekonomicznych, rosnąca armia Palestyńczyków maszeruje w odwrotnym kierunku.


Tamimi nie jest zwykłym Palestyńczykiem. Poza tym, że jest duchownym islamskim, należy także do jednego z największych klanów w Hebronie. W tych dniach nieustannego podżegania i indoktrynacji przez Hamas i Autonomię Palestyńską, jest orzeźwiające zobaczenie i usłyszenie islamskiego duchownego, który wstaje i wypowiada słowa prawdziwego pokoju. Jedyni duchowni islamscy, jakich widzieliśmy w ostatnich latach, to ci, którzy nauczają nienawiści przeciwko Izraelowi, Żydom i „niewiernym”.


Ale oczywiście, odważna postawa Tamimiego pociąga za sobą koszty. Wkrótce po nadaniu przez izraelski Kanał 10 TV informacji o seminarium i o wypowiedziach Tamimiego człowiek, który twierdzi, że jest przywódcą (muchtar) klanu Tamimi, wydał oświadczenie ostro potępiające „skorumpowanego” duchownego za spotkanie z żydowskimi osadnikami.


Ten człowiek, Hidżazi Tamimi, napisał na Facebooku, że jako przywódca klanu w Hebronie nie autoryzował spotkania żadnego z członków swojej rodziny z osadnikami:  

"Jak długo żyję, nie pozwolę żadnemu członkowi mojego klanu na spotkania z osadnikami, niezależnie od okoliczności. W imieniu własnym i klanu Tamimi ogłaszamy naszą decyzję wyrzeczenia się wyżej wymienionego [Abdullaha Tamimiego], potępienia tego, co wspomniano w doniesieniu telewizyjnym i kwestionowania jego wiarygodności. Każdy, kto chce dyskutować o sprawach politycznych, powinien pójść do wybranego prezydenta narodu palestyńskiego, Mahmouda Abbasa".

Przywódca klanu nie raczył zauważyć, że ten prezydent piastuje już jedenasty rok urząd, na który został wybrany na czteroletnią kadencję. Zapomniał także powiedzieć, że nie wszyscy Palestyńczycy zgadzają się z polityką Mahmouda Abbasa i jego Autonomii Palestyńskiej i uważają bojkot i wycofywanie inwestycji za szkodliwe dla interesów ich ludności. Wielokrotne odrzucenie przez Abbasa ofert powrotu do stołu negocjacyjnego lub do odbycia spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu bez żadnych warunków wstępnych, także pozostało niezauważone.


Inni członkowie klanu dołączyli do ataku na Abdullaha Tamimiego i wzywali do ukarania go za spotkanie z osadnikami. „Kim jest ten facet, który twierdzi, że jest szejkiem? – zapytał Kassem Tamimi. – To jest rabin Tamimi. Nie jest jednym z nas i nie ma żadnego powiązania z naszym klanem”.


Tamimi jest rzadkim głosem zdrowego rozsądku wśród duchownych islamskich, z których większość zajęta jest bluzganiem nienawiścią wobec Izraela i Żydów w meczetach i w mediach.


Jednak słowa Abdullaha Tamimiego odzwierciedlają narastające niezadowolenie ze sposobu, w jaki przywódcy palestyńscy prowadzą sprawy swojego narodu. W zeszłym tygodniu Palestyńczycy otrzymali jeszcze jedno przypomnienie o bezprawnym działaniu rządów Autonomii Palestyńskiej i Hamasu wraz z decyzją o zawieszeniu wyborów lokalnych wyznaczonych na 8 października. Ta decyzja, podjęta przez palestyński Sąd Najwyższy, nie była niespodzianką dla wielu Palestyńczyków. Przyszła po tygodniach wzajemnych oskarżeń i napięć między dwiema rywalizującymi partiami, z każdą ze stron aresztującą kandydatów tej drugiej, nękającą ich lub dyskwalifikującą ich listy.


W artykule
opublikowanym tutaj w lipcu kwestionowałem możliwość przeprowadzenia wolnych wyborów, szczególnie w świetle trwających napięć między frakcją Fatahu Abbasa a Hamasem oraz wewnętrznych tarć w Fatahu. Zanotowałem także w artykule, że Abbas wdaje się w niezmiernie ryzykowne przedsięwzięcie autoryzując wybory lokalne.


Autonomia Palestyńska i Hamas raz jeszcze zawiodły ludzi; nie są nawet zdolni do przeprowadzenia wolnych i sprawiedliwych wyborów. Skorumpowane przywództwo było zawsze największą tragedią Palestyńczyków. Stworzyło jednak próżnię, która dostarcza okazji Palestyńczykom takim jak Tamimi do szukania alternatyw. Jest to, oczywiście, złą wiadomością dla tych, którzy nienawidzą Izraela i mają nadzieję na zniszczenie go bojkotem, nożownictwem, taranowaniem samochodami i tym podobnym. Obecnie pytaniem jest, kto zwycięży: Palestyńczycy i ich żydowscy sąsiedzi, którzy pragną żyć w pokoju, czy anty-palestyńscy, anty-izraelscy, „anty-normalizacja” aktywiści, którzy za wszelką cenę chcą wykoleić prawdziwy pokój?


Palestinians: Bad News for Israel-Haters

Gatestone Institute, 12 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. RADOŚĆ Anna Zamarska 2016-09-24


Dysydenci

Znalezionych 136 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14
Arabowie muszą otworzyć nowy rozdział w kontaktach z Izraelem   Maroun   2016-08-12
Arabscy dziennikarze o kryzysie islamu i kultury arabskiej     2016-07-29
Historyczne błędy Arabów w relacjach z Izraelem   Maroun   2016-07-20
Terroryzm i muzułmańska hipokryzja – list otwarty muzułmanki     2016-07-18
Kiedy rasiści oskarżają o rasizm...     2016-07-02
"Sprzedanie domu Żydowi jest zdradą Allaha”   Toameh   2016-06-30
Czego spodziewać się od niepodległego państwa palestyńskiego   Maroun   2016-06-28
Pogrzebane nadzieje na europejski islam     2016-06-21
Jako Arab oniemiałem widząc reakcję Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando     2016-06-19
Dostarczając usługi religijne państwo tworzy ekstremizm i marnuje fundusze publiczne   Ghuraibeh   2016-05-25
Historyczna zdrada Palestyńczyków   Tawil   2016-04-16
List od Araba do Żyda, który popiera BDS   Maroun   2016-04-10
Kampusy palestyńskie "bardziej hamasowskie niż Hamas"   Toameh   2016-04-05
Najlepszą nadzieją Arabów na przyszłość jest państwo Izrael   Maroun   2016-04-01
Musimy przyznać, że terroryzm jest dziś głównie dziełem muzułmanów   Charbel   2016-03-31
Przywódcy palestyńscy: kogo oszukują?   Toameh   2016-02-27
Muzułmanie, których nie znamy   Koraszewski   2016-02-26
Izrael prześcignął nas we wszystkim     2016-02-22
Palestyńczycy chcą godności przed tożsamością   Eid   2016-02-20
Egipcjanin broni Izraela i spotyka się z odrzuceniem   Pine   2016-02-11
Szkoły państwowe powinny znieść naukę religii     2016-02-06
Kto zdradza Palestyńczyków?   Tawil   2016-01-27
Odbudujemy wasze spalone kościoły   Koraszewski   2016-01-12
Uratujcie nas przed poczciwymi ludźmi Zachodu!     2016-01-12
Tylko Palestyńczycy są “męczennikami”     2016-01-03
Noże Fatahu i noże ISISPalestyńskie składanie ofiar z dzieci   Tawil   2015-12-20
ISIS wyłoniło się z ksiąg naszego dziedzictwa; jeśli nie zreformujemy naszego nauczania,  wymrzemy     2015-12-03
Terroryści finansowani przez Zachód   Tawil   2015-12-02
Czego Francja i Europa mogłyby się nauczyć   Tawil   2015-11-27
Wyznania politycznego uchodźcy z Egiptu   Koraszewski   2015-11-26
Rozpaczliwy krzyk liberałów arabskiego świata     2015-11-18
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą kamer na Wzgórzu Świątynnym   Toameh   2015-11-17
Lekcja historii   Bellerose   2015-11-14
Palestyński dżihad: kłamstwa, kłamstwa i więcej kłamstw To nie jest "Intifada"   Tawil   2015-11-10
Popieram Palestyńczyków więc popieram Izrael   Maroun   2015-11-05
Zbirokracja w Turcji i zbliżające się wybory   Bekdil   2015-10-29
Czego chcą palestyńscy terroryści?   Tawil   2015-10-26
Może Żydzi izraelscy są nazbyt przyzwoici   Maroun   2015-10-25
Izrael ma prawo do obrony przeciwko palestyńskiemu terroryzmowi   Al-Hadlak   2015-10-21
Kryzys migracji: "Islam podbije Europę bez jednego wystrzału"   Tawil   2015-10-18
Dwugłos muzułmańskiego zażenowania   Kasim Hafeez   2015-10-11
Ajatollah-dysydent pisze z irańskiego więzienia   Boroudżerdi   2015-09-02
Pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie     2015-09-01
Jestem syjonistą, ponieważ jestem Arabem   Maroun   2015-08-17
Arabska dziennikarka do kobiet arabskiego Wschodu   Al-Budair   2015-08-11
Czy Izrael uratuje świat po raz trzeci?   Zahran   2015-07-30
Światło w samym środku piekła   Maroun   2015-07-25
Kto jest odpowiedzialny za potworności w świecie muzułmańskim?   Bulut   2015-07-24
Jeśli zniknie Izrael, inni znikną także   Zahran   2015-07-12
Problem z nieba rodem. Dlaczego USA powinny poprzeć islamską reformację.   Hirsi Ali   2015-06-27
Reżimy arabskie nie zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko Palestyńczykom   Maroun   2015-06-20
Wezwanie do obudzenia się sumienia: Palestyńczycy są realnymi ludźmi   Fred Maroun   2015-06-13
Egipski historyk chce normalizacji z Izraelem     2015-06-06
Anioł pokoju i dysydenci   Koraszewski   2015-05-18
Przestępstwa zdrady stanu w Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2015-05-16
Postępowi, osamotnieni muzułmanie   Fatah   2015-05-14
Izraelski Arab o arabskiej nadziei   Deek   2015-05-09
Ludobójstwo Ormian: przywódcy kurdyjscy dają przykład moralny Turcji przez przyznanie się do swoich zbrodni   Bulut   2015-05-05
Tracąc moją religię?   Fellah   2015-04-30
Reżim irański i ISIS są dwiema stronami tej samej średniowiecznej monety     2015-04-29
Co Żydzi robią źle   Bellerose   2015-04-27
Hołd muzułmanina dla syjonistycznego tworu     2015-04-24
Francuski imam czeka na twoją pomoc     2015-04-19
Polityka Obamy przynosi plon przemocy   Ghaddar   2015-04-01
Dlaczego islam potrzebuje reformacji   Hirsi Ali   2015-03-30
O bluźnierstwie, wartościach i wielokulturowości   Nawaz   2015-03-04
Muzułmanie, których nie znamy   Koraszewski   2015-02-25
Lekcja historii   Bellerose   2015-02-24
My, Palestyńczycy, trzymamy klucz do lepszej przyszłości   Eid   2015-02-15
Dysydenci muzułmańskiego świata     2015-02-14
Ameryka zdradza umiarkowanych Arabów i kolaboruje z terrorystami   Toameh   2015-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Drugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraci