Prawda

Niedziela, 25 sierpnia 2019 - 18:43

« Poprzedni Następny »


Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela


Khaled Abu Toameh 2016-09-24

Szejk Abdullah Tamimi mówi na seminarium o stosunkach między Żydami i Arabami w okręgu Gusz Ecjon 2 sierpnia 2016.
Szejk Abdullah Tamimi mówi na seminarium o stosunkach między Żydami i Arabami w okręgu Gusz Ecjon 2 sierpnia 2016.

Według wszystkich informacji szejk Abdullah Tamimi, który pochodzi z wpływowego klanu w Hebronie, jest nadzwyczaj odważnym i wyjątkowym Palestyńczykiem. Jego odwaga nie polega na uratowaniu dziecka z płonącego domu, a jego wyjątkowość nie polega na oddawanie swojej pensji sierocińcowi.


Odwaga i wyjątkowość Tamimiego objawiają się w innej sferze.

Niedawno wystąpił na seminariumzorganizowanym przez żydowskich mieszkańców osiedla Efrat, w Gusz Ecjon (na południe od Jerozolimy). Seminarium nosiło tytuł: "Stosunki między Żydami i Arabami w Gusz Ecjon". Uczestniczył w nim inny odważny Palestyńczyk, Chaled Abu Awwad, kierownik Forum Rodzin Izraelskich i Palestyńskich w Żałobie, organizacji oddolnej, która promuje pojednanie jako alternatywę dla nienawiści i zemsty.


Z powodu tego odważnego czynu Tamimiego "wyrzekł" się go teraz jego klan. Jest to jedna z najbardziej upokarzających form karania w systemie plemiennym: człowiek traci wsparcie i ochronę klanu i jest poddany społecznemu bojkotowi – śluby i pogrzeby stają się bardzo samotne. Ponadto Tamimi otrzymał etykietki „zdrajcy” i „kolaboranta” z Izraelem.


Tamimi istotnie uczestniczył w seminarium. Ale to nie wszystko. Wziął ze sobą kilku Palestyńczyków z miasta Jatta w pobliżu Hebronu i z obozu dla uchodźców Dżelazun w pobliżu Ramallah.


Spotkania między osadnikami żydowskimi a Palestyńczykami nie są czymś niesłychanym. Tysiące Palestyńczyków pracuje w większości osiedli i wielu utrzymuje bliskie stosunki z osadnikami i codziennie prowadzi z nimi transakcje. Ci Palestyńczycy nie mogli by być bardziej niechętni wobec ruchu bojkotu Izraela i grup  "anty-normalizacji" działających na Zachodnim Brzegu.


Dla nich potrzeba zarobienia na chleb dla rodziny dalece przeważa głosy wzywające do bojkotu i wycofania inwestycji. Ci zwyczajni Palestyńczycy chcą żyć własnym życiem bez strachu przed groźbami aktywistów bojkotu.


Tamimi i jego koledzy nie wierzą w bojkot i wycofywanie inwestycji. Są przekonani, że prawdziwy pokój można osiągnąć przez dialog między Palestyńczykami i wszystkimi Izraelczykami – nie tylko z tymi, którzy należą do lewego skrzydła. Izraelskie lewe skrzydło, utrzymują, nie ma monopolu na działania na rzecz pokoju.  


Dla Tamimiego prawdziwy pokój zaczyna się między ludźmi i przez współpracę gospodarczą oraz poprawę warunków życia Palestyńczyków. To, jak wyjaśnia, jest ważniejsze niż rozmowy o ustanowieniu państwa palestyńskiego, co jego zdaniem nie jest realistyczną opcją w obecnych warunkach.


W swoim wystąpieniu Tamimi podkreślił, że pokój i spokój nie zawsze są dziełem "peaceników" i lewicowców:

"W naszej pracy szukamy prawicowych Izraelczyków, twardogłowych w społeczeństwie izraelskim i osadników, żeby usiąść i rozmawiać z nimi. Jest wiele rzeczy, które muszą wiedzieć o islamie i Koranie. Ten dialog powinien być podstawą każdego przyszłego rozwiązania”.

Twierdząc uparcie, że konflikt izraelsko palestyński jest polityczny, nie zaś religijny, Tamimi powiedział swoim żydowskim słuchaczom, że wiele grup palestyńskich, które twierdzą, że reprezentują islam, nie są autentycznymi przedstawicielami islamu. „Używają islamu jako mostu do osiągnięcia swoich celów, ale w rzeczywistości nie reprezentują islamu” - podkreślił. Tamimi wyraźnie odnosił się do Hamasu i innych radykalnych, islamistycznych grup palestyńskich, chociaż nie wymienił ich z nazwy.


Tamimi ujawnił,
że obecnie jest w kontakcie z trzynastoma czołowymi duchownymi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, żeby zajmować się codziennymi potrzebami humanitarnymi populacji palestyńskiej i zwrócić na nią uwagę publiczną. Powiedział:

„Potrzeby humanitarne ludności są na szczycie naszej listy priorytetów. Nie chcemy rozlewu krwi. Mamy potrzeby, których zaspokojenia żądamy wszystkimi dostępnymi metodami”. Wierzy on, że zarówno Izraelczycy, jak Palestyńczycy powinni inwestować w dialog, szczególnie między przywódcami religijnymi z obu stron, by rozmawiać o wspólnych interesach. „Musimy usiąść razem i zrozumieć się wzajemnie. To pomoże przywódcom w podjęciu decyzji. Chcemy, by oba narody żyły godnym życiem”.

Tamimi nie jest samotnym głosem na pustyni. Reprezentuje rosnącą liczbę Palestyńczyków, którzy stracili zaufanie w zdolność ich przywódców do poprawienia ich warunków życia i osiągnięcia pokoju i stabilności w regionie. Ci Palestyńczycy popierają ideę „pokoju ekonomicznego” między dwoma narodami – koncepcje, która jest sprzeczna z ideami orędowników „anty-normalizacji” i innymi na Zachodzie, którzy w sposób oczywisty działają przeciwko interesom Palestyńczyków przez popieranie bojkotu, dywestycji i sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi.


Jak na ironię, podczas gdy ci, którzy mają nadzieję zniszczenia Izraela, prowadzą kampanie na rzecz bojkotu i szkód ekonomicznych, rosnąca armia Palestyńczyków maszeruje w odwrotnym kierunku.


Tamimi nie jest zwykłym Palestyńczykiem. Poza tym, że jest duchownym islamskim, należy także do jednego z największych klanów w Hebronie. W tych dniach nieustannego podżegania i indoktrynacji przez Hamas i Autonomię Palestyńską, jest orzeźwiające zobaczenie i usłyszenie islamskiego duchownego, który wstaje i wypowiada słowa prawdziwego pokoju. Jedyni duchowni islamscy, jakich widzieliśmy w ostatnich latach, to ci, którzy nauczają nienawiści przeciwko Izraelowi, Żydom i „niewiernym”.


Ale oczywiście, odważna postawa Tamimiego pociąga za sobą koszty. Wkrótce po nadaniu przez izraelski Kanał 10 TV informacji o seminarium i o wypowiedziach Tamimiego człowiek, który twierdzi, że jest przywódcą (muchtar) klanu Tamimi, wydał oświadczenie ostro potępiające „skorumpowanego” duchownego za spotkanie z żydowskimi osadnikami.


Ten człowiek, Hidżazi Tamimi, napisał na Facebooku, że jako przywódca klanu w Hebronie nie autoryzował spotkania żadnego z członków swojej rodziny z osadnikami:  

"Jak długo żyję, nie pozwolę żadnemu członkowi mojego klanu na spotkania z osadnikami, niezależnie od okoliczności. W imieniu własnym i klanu Tamimi ogłaszamy naszą decyzję wyrzeczenia się wyżej wymienionego [Abdullaha Tamimiego], potępienia tego, co wspomniano w doniesieniu telewizyjnym i kwestionowania jego wiarygodności. Każdy, kto chce dyskutować o sprawach politycznych, powinien pójść do wybranego prezydenta narodu palestyńskiego, Mahmouda Abbasa".

Przywódca klanu nie raczył zauważyć, że ten prezydent piastuje już jedenasty rok urząd, na który został wybrany na czteroletnią kadencję. Zapomniał także powiedzieć, że nie wszyscy Palestyńczycy zgadzają się z polityką Mahmouda Abbasa i jego Autonomii Palestyńskiej i uważają bojkot i wycofywanie inwestycji za szkodliwe dla interesów ich ludności. Wielokrotne odrzucenie przez Abbasa ofert powrotu do stołu negocjacyjnego lub do odbycia spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu bez żadnych warunków wstępnych, także pozostało niezauważone.


Inni członkowie klanu dołączyli do ataku na Abdullaha Tamimiego i wzywali do ukarania go za spotkanie z osadnikami. „Kim jest ten facet, który twierdzi, że jest szejkiem? – zapytał Kassem Tamimi. – To jest rabin Tamimi. Nie jest jednym z nas i nie ma żadnego powiązania z naszym klanem”.


Tamimi jest rzadkim głosem zdrowego rozsądku wśród duchownych islamskich, z których większość zajęta jest bluzganiem nienawiścią wobec Izraela i Żydów w meczetach i w mediach.


Jednak słowa Abdullaha Tamimiego odzwierciedlają narastające niezadowolenie ze sposobu, w jaki przywódcy palestyńscy prowadzą sprawy swojego narodu. W zeszłym tygodniu Palestyńczycy otrzymali jeszcze jedno przypomnienie o bezprawnym działaniu rządów Autonomii Palestyńskiej i Hamasu wraz z decyzją o zawieszeniu wyborów lokalnych wyznaczonych na 8 października. Ta decyzja, podjęta przez palestyński Sąd Najwyższy, nie była niespodzianką dla wielu Palestyńczyków. Przyszła po tygodniach wzajemnych oskarżeń i napięć między dwiema rywalizującymi partiami, z każdą ze stron aresztującą kandydatów tej drugiej, nękającą ich lub dyskwalifikującą ich listy.


W artykule
opublikowanym tutaj w lipcu kwestionowałem możliwość przeprowadzenia wolnych wyborów, szczególnie w świetle trwających napięć między frakcją Fatahu Abbasa a Hamasem oraz wewnętrznych tarć w Fatahu. Zanotowałem także w artykule, że Abbas wdaje się w niezmiernie ryzykowne przedsięwzięcie autoryzując wybory lokalne.


Autonomia Palestyńska i Hamas raz jeszcze zawiodły ludzi; nie są nawet zdolni do przeprowadzenia wolnych i sprawiedliwych wyborów. Skorumpowane przywództwo było zawsze największą tragedią Palestyńczyków. Stworzyło jednak próżnię, która dostarcza okazji Palestyńczykom takim jak Tamimi do szukania alternatyw. Jest to, oczywiście, złą wiadomością dla tych, którzy nienawidzą Izraela i mają nadzieję na zniszczenie go bojkotem, nożownictwem, taranowaniem samochodami i tym podobnym. Obecnie pytaniem jest, kto zwycięży: Palestyńczycy i ich żydowscy sąsiedzi, którzy pragną żyć w pokoju, czy anty-palestyńscy, anty-izraelscy, „anty-normalizacja” aktywiści, którzy za wszelką cenę chcą wykoleić prawdziwy pokój?


Palestinians: Bad News for Israel-Haters

Gatestone Institute, 12 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. RADOŚĆ Anna Zamarska 2016-09-24


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk