Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 01:38

« Poprzedni Następny »


Priorytety palestyńskich przywódców


Khaled Abo Toameh 2019-06-14

Na zdjęciu: Palestyńczycy siedzą w ruinach obozu uchodźców Jarmouk w Syrii dostały się (Źródło: UNRWA)
Na zdjęciu: Palestyńczycy siedzą w ruinach obozu uchodźców Jarmouk w Syrii dostały się (Źródło: UNRWA)

Osiemnastu palestyńskich dziennikarzy, politycznych i społecznych działaczy i akademików zostało zabitych w Syrii w ostatnich latach, a dziesiątki innych aresztowano. Te dane ujawniła niedawno Action Group For Palestinians of Syria, mieszcząca się w Londynie organizacja praw człowieka, która monitoruje sytuację Palestyńczyków w rozdartej wojną Syrii.


Tych informacji jednak nie zauważyła społeczność międzynarodowa ani „propalestyńskie” grupy w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii ani innych zachodnich krajach. Najbardziej prawdopodobny powód: Izrael nie miał nic wspólnego ze śmiercią palestyńskich dziennikarzy, działaczy politycznych i akademików. Zginęli w arabskim kraju (Syrii). Zostali zabici przez swoich arabskich braci, nie zaś przez Izraelczyków.


Gdyby ci Palestyńczycy zginęli, zostali ranni lub aresztowani przez Izrael, ich los byłby natychmiast krytykowany przez międzynarodową społeczność, zagranicznych dziennikarzy i media. Po co jednak duże organizacje medialne miałyby informować o tych Arabach, skoro są ofiarami arabskiej brutalności i represji?  


Ta grupa praw człowieka powiedziała, powiedziała, że tych 18 Palestyńczyków zabito w kilku częściach Syrii, kiedy próbowali relacjonować przebieg wojny domowej, która wybuchła tam w 2011 roku. Dziewięciu zginęło w bombardowaniach, pięciu zmarło od tortur w syryjskich więzieniach, a czterech zastrzelili snajperzy – jak informuje ta grupa.  


Podaje nazwiska ofiar: Fadi Abu Ajjaj (fotograf), Jamal Khalifeh (fotograf), Ahmed al-Sahli (działacz medialny), Bassam Hamidi (działacz medialny i fotograf), Ahmed Taha (fotograf), Bilal Saeed (działacz medialny i fotograf), Jihad Shehabi (fotograf), Yamen Thaher (działacz medialny), Tareq Ziad Khader (dziennikarz), Niraz Saeed (fotoreporter), Khaled Bakrawi (fotograf), Hassan Hassan (artysta), Ala'al-Naji (działacz polityczny), Bilal Ahmed (dziennikarz), Eyas Farhat (dziennikarz), Ghassan Shehabi (działacz medialny i akademik), Ahmed Kusa (działacz medialny) i Muneer al-Khatib (działacz medialny).


Nieznany jest los dziesiątków palestyńskich dziennikarzy, pisarzy i osobistości medialnych, których władze syryjskie aresztowały na przestrzeni ostatnich kilku latach. Wśród zaginionych Palestyńczyków – jak się sądzi, już nieżyjących - są następujący dziennikarze i pisarze: Muhanad Omar, Ali al-Shehabi, Rami Hejjo, Ali Musleh i Ahmed Jaleel.


"Warto zanotować, że zabicie palestyńskich dziennikarzy, nie wywołało oficjalnej palestyńskiej reakcji” – wskazuje grupa praw człowieka. Zauważa także, że palestyńscy przywódcy nie wezwali do „doprowadzenia sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości pod zarzutem mordowania i torturowania cywilów, którzy mieli kamery i telefony komórkowe jako narzędzia swojej pracy”.


Zastanawiając się, dlaczego palestyńscy przywódcy nie zwracali uwagi na los swoich ludzi w Syrii, ta grupa praw człowieka albo jest naiwna, albo jeszcze nie rozumie, że ci przywódcy mają inne priorytety niż troszczenie się o własną ludność.


Spójrzmy na te „inne priorytety”. Przywódcy Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, na przykład, są bardziej zatroskani o własne płace niż o cierpienia ludzi. W zeszłym tygodniu palestyńskie źródła ujawniły, że ministrowie rządu Autonomii Palestyńskiej dali sobie 2000 dolarów jako podwyżkę ich miesięcznej pensji. Ta decyzja wywołała falę protestów wśród Palestyńczyków, którzy mówią, że przyszła w czasie, kiedy palestyńskie kierownictwo twierdzi, że przeżywa kryzys finansowy.


Przywódcy Hamasu w Strefie Gazy nie mają czasu myśleć o Palestyńczykach w Syrii. Ci przywódcy są zbyt zajęci martwieniem się o to, jak uciszyć i zastraszyć krytyków Hamasu.  


Niedawno Hamas postanowił zakazać dystrybucji na terenie Strefy Gazy palestyńskiej gazety ”Al-Hayat Al-Jadida” pod zarzutem ”podżegania i wywoływania konfliktów” między Palestyńczykami. Gazeta, która należy do rywali Hamasu w Autonomii Palestyńskiej, od dawna była krytyczna wobec władców Strefy Gazy.


Źródła Hamasu powiedziały, że zakaz pojawił się po tym, jak gazeta podobno „podżegała” Palestyńczyków podczas rozprzestrzenionych protestów w marcu z powodu ekonomicznych trudności w Strefie Gazy. Hamas, dodali, rozważa także zakazanie działania telewizji Autonomii Palestyńskiej, Palestine TV, na terenie Strefy Gazy. Hamas jest podobno wściekły, ponieważ Palestine TV poinformowała, że funkcjonariusze Hamasu ukradli tony mięsa podarowane Palestyńczykom w Strefie Gazy przez Arabię Saudyjską.  


Według Action Group For Palestinians of Syria, 3987 Palestyńczyków zginęło w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku. 18 palestyńskich dziennikarzy, politycznych i społecznych działaczy i akademików było wśród ofiar. Prawdopodobnie można założyć, że całkowita liczba zabitych wkrótce sięgnie 4000.


Niemal nie ma dnia bez informacji o kolejnym zabitym w Syrii Palestyńczyku.  


Najnowsza ofiara zmarła z powodu tortur w syryjskim więzieniu w zeszłym tygodniu. Rodzina ofiary poprosiła o niepublikowanie jego nazwiska ze strachu o swoje życie. Ich syn, jak mówią, był w więzieniu przez pięć lat zanim zmarł podczas tortur. Władze syryjskie dały rodzinie świadectwo zgonu, ale ciała jeszcze nie wydano. Jego śmierć podnosi do 606 liczbę Palestyńczyków, którzy zmarli od tortur w Syrii w ciągu minionych ośmiu lat.  


Można wątpić, czy palestyńscy przywódcy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w ogóle są świadomi tych przerażających liczb. Kiedy ostatni raz wysoki rangą przedstawiciel palestyński mówił o torturach i aresztowaniach Palestyńczyków w kraju arabskim? Doprawdy, nie mają na to czasu: są zbyt zajęci potępianiem Izraela i administracji USA, by zauważyć fakt, że tysiące ich ludzi jest zabijanych, wysiedlanych i torturowanych w krajach arabskich.


Palestyńscy ministrowie biorą sobie jeszcze więcej pieniędzy z kieszeni własnej ludności. Przywódcy Hamasu mają obsesje na punkcie kneblowania każdego, kto ośmiela się mówić o ich pełnym przemocy i despotycznym zachowaniu – także, kiedy chodzi o mięso, które ukradli z talerzy własnych ludzi. To jest kierownictwo palestyńskie w działaniu. Kiedy, można zapytać, zobaczymy jakąś reakcję ze strony międzynarodowej społeczności i mediów?  


The Priorities of Palestinian Leaders

Gatestone Institute, 7 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujDysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk