Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 05:28

« Poprzedni Następny »


Priorytety palestyńskich przywódców


Khaled Abo Toameh 2019-06-14

Na zdjęciu: Palestyńczycy siedzą w ruinach obozu uchodźców Jarmouk w Syrii dostały się (Źródło: UNRWA)
Na zdjęciu: Palestyńczycy siedzą w ruinach obozu uchodźców Jarmouk w Syrii dostały się (Źródło: UNRWA)

Osiemnastu palestyńskich dziennikarzy, politycznych i społecznych działaczy i akademików zostało zabitych w Syrii w ostatnich latach, a dziesiątki innych aresztowano. Te dane ujawniła niedawno Action Group For Palestinians of Syria, mieszcząca się w Londynie organizacja praw człowieka, która monitoruje sytuację Palestyńczyków w rozdartej wojną Syrii.


Tych informacji jednak nie zauważyła społeczność międzynarodowa ani „propalestyńskie” grupy w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii ani innych zachodnich krajach. Najbardziej prawdopodobny powód: Izrael nie miał nic wspólnego ze śmiercią palestyńskich dziennikarzy, działaczy politycznych i akademików. Zginęli w arabskim kraju (Syrii). Zostali zabici przez swoich arabskich braci, nie zaś przez Izraelczyków.


Gdyby ci Palestyńczycy zginęli, zostali ranni lub aresztowani przez Izrael, ich los byłby natychmiast krytykowany przez międzynarodową społeczność, zagranicznych dziennikarzy i media. Po co jednak duże organizacje medialne miałyby informować o tych Arabach, skoro są ofiarami arabskiej brutalności i represji?  


Ta grupa praw człowieka powiedziała, powiedziała, że tych 18 Palestyńczyków zabito w kilku częściach Syrii, kiedy próbowali relacjonować przebieg wojny domowej, która wybuchła tam w 2011 roku. Dziewięciu zginęło w bombardowaniach, pięciu zmarło od tortur w syryjskich więzieniach, a czterech zastrzelili snajperzy – jak informuje ta grupa.  


Podaje nazwiska ofiar: Fadi Abu Ajjaj (fotograf), Jamal Khalifeh (fotograf), Ahmed al-Sahli (działacz medialny), Bassam Hamidi (działacz medialny i fotograf), Ahmed Taha (fotograf), Bilal Saeed (działacz medialny i fotograf), Jihad Shehabi (fotograf), Yamen Thaher (działacz medialny), Tareq Ziad Khader (dziennikarz), Niraz Saeed (fotoreporter), Khaled Bakrawi (fotograf), Hassan Hassan (artysta), Ala'al-Naji (działacz polityczny), Bilal Ahmed (dziennikarz), Eyas Farhat (dziennikarz), Ghassan Shehabi (działacz medialny i akademik), Ahmed Kusa (działacz medialny) i Muneer al-Khatib (działacz medialny).


Nieznany jest los dziesiątków palestyńskich dziennikarzy, pisarzy i osobistości medialnych, których władze syryjskie aresztowały na przestrzeni ostatnich kilku latach. Wśród zaginionych Palestyńczyków – jak się sądzi, już nieżyjących - są następujący dziennikarze i pisarze: Muhanad Omar, Ali al-Shehabi, Rami Hejjo, Ali Musleh i Ahmed Jaleel.


"Warto zanotować, że zabicie palestyńskich dziennikarzy, nie wywołało oficjalnej palestyńskiej reakcji” – wskazuje grupa praw człowieka. Zauważa także, że palestyńscy przywódcy nie wezwali do „doprowadzenia sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości pod zarzutem mordowania i torturowania cywilów, którzy mieli kamery i telefony komórkowe jako narzędzia swojej pracy”.


Zastanawiając się, dlaczego palestyńscy przywódcy nie zwracali uwagi na los swoich ludzi w Syrii, ta grupa praw człowieka albo jest naiwna, albo jeszcze nie rozumie, że ci przywódcy mają inne priorytety niż troszczenie się o własną ludność.


Spójrzmy na te „inne priorytety”. Przywódcy Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, na przykład, są bardziej zatroskani o własne płace niż o cierpienia ludzi. W zeszłym tygodniu palestyńskie źródła ujawniły, że ministrowie rządu Autonomii Palestyńskiej dali sobie 2000 dolarów jako podwyżkę ich miesięcznej pensji. Ta decyzja wywołała falę protestów wśród Palestyńczyków, którzy mówią, że przyszła w czasie, kiedy palestyńskie kierownictwo twierdzi, że przeżywa kryzys finansowy.


Przywódcy Hamasu w Strefie Gazy nie mają czasu myśleć o Palestyńczykach w Syrii. Ci przywódcy są zbyt zajęci martwieniem się o to, jak uciszyć i zastraszyć krytyków Hamasu.  


Niedawno Hamas postanowił zakazać dystrybucji na terenie Strefy Gazy palestyńskiej gazety ”Al-Hayat Al-Jadida” pod zarzutem ”podżegania i wywoływania konfliktów” między Palestyńczykami. Gazeta, która należy do rywali Hamasu w Autonomii Palestyńskiej, od dawna była krytyczna wobec władców Strefy Gazy.


Źródła Hamasu powiedziały, że zakaz pojawił się po tym, jak gazeta podobno „podżegała” Palestyńczyków podczas rozprzestrzenionych protestów w marcu z powodu ekonomicznych trudności w Strefie Gazy. Hamas, dodali, rozważa także zakazanie działania telewizji Autonomii Palestyńskiej, Palestine TV, na terenie Strefy Gazy. Hamas jest podobno wściekły, ponieważ Palestine TV poinformowała, że funkcjonariusze Hamasu ukradli tony mięsa podarowane Palestyńczykom w Strefie Gazy przez Arabię Saudyjską.  


Według Action Group For Palestinians of Syria, 3987 Palestyńczyków zginęło w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku. 18 palestyńskich dziennikarzy, politycznych i społecznych działaczy i akademików było wśród ofiar. Prawdopodobnie można założyć, że całkowita liczba zabitych wkrótce sięgnie 4000.


Niemal nie ma dnia bez informacji o kolejnym zabitym w Syrii Palestyńczyku.  


Najnowsza ofiara zmarła z powodu tortur w syryjskim więzieniu w zeszłym tygodniu. Rodzina ofiary poprosiła o niepublikowanie jego nazwiska ze strachu o swoje życie. Ich syn, jak mówią, był w więzieniu przez pięć lat zanim zmarł podczas tortur. Władze syryjskie dały rodzinie świadectwo zgonu, ale ciała jeszcze nie wydano. Jego śmierć podnosi do 606 liczbę Palestyńczyków, którzy zmarli od tortur w Syrii w ciągu minionych ośmiu lat.  


Można wątpić, czy palestyńscy przywódcy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w ogóle są świadomi tych przerażających liczb. Kiedy ostatni raz wysoki rangą przedstawiciel palestyński mówił o torturach i aresztowaniach Palestyńczyków w kraju arabskim? Doprawdy, nie mają na to czasu: są zbyt zajęci potępianiem Izraela i administracji USA, by zauważyć fakt, że tysiące ich ludzi jest zabijanych, wysiedlanych i torturowanych w krajach arabskich.


Palestyńscy ministrowie biorą sobie jeszcze więcej pieniędzy z kieszeni własnej ludności. Przywódcy Hamasu mają obsesje na punkcie kneblowania każdego, kto ośmiela się mówić o ich pełnym przemocy i despotycznym zachowaniu – także, kiedy chodzi o mięso, które ukradli z talerzy własnych ludzi. To jest kierownictwo palestyńskie w działaniu. Kiedy, można zapytać, zobaczymy jakąś reakcję ze strony międzynarodowej społeczności i mediów?  


The Priorities of Palestinian Leaders

Gatestone Institute, 7 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Świat stoi na głowie baszarteg 2019-06-14


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk