Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:52

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy torturowani; media milczą


Bassam Tawil 2018-04-21

Na zdjęciu: Dr Ammar Dwaik (pośrodku), dyrektor generalny Niezależnej Komisji Praw Człowieka (Zdjęcie: ICHR)
Na zdjęciu: Dr Ammar Dwaik (pośrodku), dyrektor generalny Niezależnej Komisji Praw Człowieka (Zdjęcie: ICHR)

Co dzieje się, kiedy Palestyńczycy mówią, że byli torturowani i naruszono ich wolności obywatelskie? Jeśli wskazują na Izrael jako sprawcę, media międzynarodowe prześcigają się w staraniach o dostarczenie tej informacji do najszerszej możliwie publiczności. Na tym sprawa się nie kończy. Organizacje praw człowieka i agendy ONZ potępiają Izrael za „łamanie” praw człowieka Palestyńczyków, a Rada Bezpieczeństwa zwołuje sesję nadzwyczajną, by potępić Izrael.


Kiedy jednak Palestyńczycy padają ofiarą praktyk własnego rządu – Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu lub Hamasu w Strefie Gazy – reakcja jest zupełnie inna. Cisza zalega w międzynarodowych mediach i społeczność międzynarodowa ukrywa się za niebieskim murem milczenia.  


Jak można wytłumaczyć te dziurę w komunikacji? Proste: kiedy nie chodzi o rzekome potworności popełnione przez Izrael, z punktu widzenia zachodnich mediów jest to sprawa niewarta omówienia.


Większość zachodnich reporterów widzi jako naganne tylko postępowanie, które mogli popełnić Izraelczycy. Dla nich izraelski żołnierz, który krzyknie na palestyńskie dziecko na punkcie kontrolnym, jest historią bardziej wartą opowiedzenia niż palestyńscy więźniowie, których torturowała Autonomia Palestyńska albo Hamas.


Ci, którzy mają wiedzę o izraelsko-palestyńskim konflikcie i sposobie działania międzynarodowych mediów na Bliskim Wschodzie nie są zaskoczeni tym jednostronnym, nieprofesjonalnym i stronniczym informowaniem.


Korespondenci bliskowschodni systematycznie zamykają oczy na łamanie praw człowieka popełnianie przez Autonomię Palestyńską i Hamas.


Niektórzy dziennikarze mogą bać się, że jeśli poinformują o zdarzeniu, które stawia Palestyńczyków w negatywnym świetle, zostaną oskarżeni o to, że są “opłacani przez żydowskie lobby” lub, co gorsza, że są „syjonistycznymi agentami służącymi izraelskiej machinie propagandowej”.


Lub może obawiają się, że nie będą mieli dłużej dostępu do palestyńskiej machiny propagandowej.


Jest także ważne, by przypomnieć, że większość zagranicznych korespondentów polega na palestyńskich asystentach, którzy często dyktują im ton, jaki muszą mieć relacje o Palestyńczykach.  


Lokalni palestyńscy asystenci nie chcą, by zagraniczni korespondenci informowali o nieustannym łamaniu praw człowieka po stronie palestyńskiej. Ci asystenci widzą siebie jako lojalnych żołnierzy służących swojemu ludowi i jego sprawie. Uważają się za rzeczników palestyńskich przywódców i instytucji i przeraża ich myśl o otwartym mówieniu o brudach.


Dlaczego jest to istotne teraz? Ponieważ zawsze istnieje potrzeba przypominania czytelnikom, jak zagraniczne media pomijają wiele ważnych spraw związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim. Obecnie prawdziwym wydarzeniem nie jest dłużej to, o czym donoszą zagraniczni korespondenci. Jest takim wydarzeniem to, o czym nie donoszą.


Weźmy, na przykład, najnowszy raport Palestyńskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka (ICHR), której obowiązkami i odpowiedzialnością jest “kontrola i zapewnienie, że różne palestyńskie prawa, przepisy i regulacje oraz praca rozmaitych departamentów, agend i instytucji palestyńskich odpowiada wymogom zabezpieczającym prawa człowieka”.  


W tym raporcie – który jak dotąd nie wywołał cienia zainteresowania ze strony tak zagranicznych mediów, jak międzynarodowych grup praw człowieka - ICHR pisze, że otrzymała skargi o torturach i maltretowaniu od 46 Palestyńczyków zatrzymanych przez Autonomię Palestyńską i Hamas tylko w lutym 2018 r.


Ponad połowa skarg, 27, pochodzi od Palestyńczyków aresztowanych przez Autonomię Palestyńską, podczas gdy 19 pochodzi od Palestyńczyków żyjących pod rządami Hamasu w Strefie Gazy.


Gdyby taki raport o torturach opublikowała lewicowa grupa izraelska, B'Tselem, zdobyłoby to uwagę społeczności międzynarodowej. Dlaczego? Ponieważ ta grupa wydaje się zafiksowana tylko na wykroczeniach Izraela, starannie ignorując to, co dzieje się w palestyńskich miejscach internowania na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.  


ICHR podaje w raporcie, że otrzymała także skargi od 31 Palestyńczyków o arbitralnych i bezprawnych aresztowaniach zarówno przez Autonomię Palestyńską, jak przez Hamas.  


Większość aresztowań miała miejsce na terenach kontrolowanych przez finansowane i szkolone przez Zachód siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Niektórych aresztowano na podstawie nakazu podpisanego przez wysokiego palestyńskiego funkcjonariusza, zazwyczaj gubernatora miasta.


W raporcie jest także informacja o dalszym nękaniu przez Autonomię Palestyńską i przez Hamas dziennikarzy i działaczy politycznych z powodu ich poglądów i ich postów w mediach społecznościowych.


Jeden z dziennikarzy, niezidentyfikowany z nazwiska, został aresztowany w Strefie Gazy za zamieszczenie uwag krytycznych wobec Hamasu. Inny dziennikarz został aresztowany przez Hamas za informowanie o łamaniu praw człowieka przez tę grupę terrorystyczną.


W lutym, według tego raportu, na Zachodnim Brzegu siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej aresztowały dwóch palestyńskich studentów z Hebronu za ich działalność na kampusie.


W tym samym miesiącu ICHR otrzymała także skargi od Palestyńczyków, że służby bezpieczeństwa dokonały nalotów na ich domy i nielegalnie zarekwirowały komputery, telefony komórkowe, gotówkę i inne przedmioty osobiste.


W raporcie opisano także inne rodzaje łamania praw człowieka przez Autonomię Palestyńską i Hamas, takie jak zakaz podróży i odmowę realizacji nakazów sądowych.


Na przykład, przy kilku okazjach siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej zignorowały wyrok sądowy nakazujący zwolnienie zatrzymanych. Takie drwiny z systemu sądowniczego są powszechne w Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy.


Raport ICHR nie jest tajny. Wręcz przeciwnie, został opublikowany i jest dostępny na witrynie internetowej tej organizacji. Każdy ma do niego dostęp.


Można by zakładać, że korespondenci z Bliskiego Wschodu mogą być zainteresowani takim raportem – ale nie, są od tego jak najdalsi.


W oczach zagranicznych korespondentów ten raport ICHR jest “problematyczny”, ponieważ zajmuje się tematami, które nie zgadzają się z ich agendą, a jest nią uważanie Izraela za jedynego odpowiedzialnego za wszelkie łamania praw człowieka w konflikcie arabsko-izraelskim.


Niektórzy zagraniczni korespondenci mogą twierdzić w swojej obronie, że nie mogą informować o takich sprawach, bo w tym celu musieliby pojechać na Zachodni Brzeg lub do Strefy Gazy, a to zagrażałoby ich życiu. Innymi słowy, korespondenci przyznają, że Palestyńczycy grożą im, by unikali takich spraw.


Można się tylko zastanawiać nad profesjonalizmem dziennikarzy, którzy świadomie i konsekwentnie nie informują o łamaniu praw człowieka przez Palestyńczyków.


Można się także zastanawiać, jak mogą sądzić, że czynią przysługę Palestyńczykom przez zamykanie oczu na łamanie praw człowieka przez Autonomię Palestyńską i Hamas. Czy ci dziennikarze znają zwrot „dać wolną rękę”?


Palestyńczycy są przede wszystkim ofiarami własnych dyktatorskich i pełnych przemocy przywódców.


Niestety, nie pomagają im stronnicze i nieprofesjonalne media, które działają jak rodzaj kolektywnego “potakiwacza” na powszechne łamanie praw człowieka pod rządami Autonomii Palestyńskiej i Hamasu.


Obie palestyńskie dyktatury – Autonomia Palestyńska i Hamas – nie mają więc powodów do niepokoju; mogą spokojnie torturować i nielegalnie aresztować swoją ludność. Nikt nie patrzy.


Palestinians tortured; Media Silent

Gatestone Institute, 23 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk