Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 12:06

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia


Bassam Eid 2017-05-18

Drugi pałac prezydencki w budowie. Blisko 30 procent budżetu PA to płace i wyposażenie ok. 70 tysięcy pracowników różnych służb bezpieczeństwa. Około 13 procent Palestyńczyków żyje w skrajnej nędzy. Drugi pałac prezydencki budowany jest ze środków Ministerstwa Finansów. Jak powiedział Haitham Daraghmeh, dyrektor generalny planowania AP: „My, Palestyńczycy,  dążymy do ustanowienia własnego państwa, a to oznacza również oficjalne instytucje podobne jak w innych krajach. Fakt, że jesteśmy pod okupacją, nie usprawiedliwia zaniedbywania filarów państwowości i ich wymagań i przyjmowania gości w odpowiedni sposób.”
Drugi pałac prezydencki w budowie. Blisko 30 procent budżetu PA to płace i wyposażenie ok. 70 tysięcy pracowników różnych służb bezpieczeństwa. Około 13 procent Palestyńczyków żyje w skrajnej nędzy. Drugi pałac prezydencki budowany jest ze środków Ministerstwa Finansów. Jak powiedział Haitham Daraghmeh, dyrektor generalny planowania AP: „My, Palestyńczycy,  dążymy do ustanowienia własnego państwa, a to oznacza również oficjalne instytucje podobne jak w innych krajach. Fakt, że jesteśmy pod okupacją, nie usprawiedliwia zaniedbywania filarów państwowości i ich wymagań i przyjmowania gości w odpowiedni sposób.”

Z rozmów z moimi rodakami, Palestyńczykami, wiem, że przeciętny Palestyńczyk najbardziej troszczy się o jedzenie na stole i edukację dla swoich dzieci. Przeciętny Palestyńczyk bardziej chce godności niż tożsamości. Palestyńczycy chcą zatrudnienia dla siebie i swoich dzieci. Palestyńczycy chcą gospodarki, która dostarcza sensownych miejsc pracy.

Nie robi się niczego, by zbudować infrastrukturę ekonomiczną na terytoriach palestyńskich, ponieważ nie ma chętnych do inwestowania na Zachodnim Brzegu, nie wspominając już o Gazie. Praktycznie rzecz biorąc, nie ma kontrolowanego przez Palestyńczyków przemysłu na Zachodnim Brzegu ani w Gazie.


My, Palestyńczycy, cierpimy na brak przywództwa. Nasi przywódcy – zarówno ci z Hamasu, jak i ci z Fatahu – są skorumpowani. Mahmoud Abbas został wybrany w 2005 r. na czteroletnią kadencję i nadal jest u władzy mimo faktu, że od 2005 r. nie było wyborów. Odmawia przeprowadzenia wyborów. My, Palestyńczycy nie mamy legalnego przywództwa. Mimo, że świat nadal udaje, że Abbas jest prawowitym prezydentem, nikt, włącznie z Izraelem, nie wierzy, że reprezentuje on kogokolwiek. Nie ma on żadnej legitymacji do rozmawiania z Izraelem o pokoju lub trwałym rozwiązaniu.


Palestyńscy przywódcy do tego stopnia źle prowadzili negocjacje, że sama idea dwupaństwowego rozwiązania jest już w strzępach. Chociaż większość Izraelczyków nadal chce takiego rozwiązania, w społeczeństwie izraelskim praktycznie nie ma zaufania, że można to osiągnąć w obecnej sytuacji.


Hamas, który nieustannie żąda zniszczenia Izraela, wyraźnie nie jest zainteresowany dwupaństwowym rozwiązaniem. Niewiele wskazuje również na to, by chciał tego Abbas, ponieważ systematycznie odmawia choćby dyskusji z Izraelem o takiej możliwości. Co ważniejsze, Abbas nie ma żadnej wiarygodności, że dostarczy takie rozwiązanie.


Kiedy premier Izraela, Benjamin Netnajahu, powiedział: “Uważam, że każdy, kto dzisiaj działa na rzecz ustanowienia państwa palestyńskiego i ewakuowania terytoriów, daje radykalnemu islamowi obszar, z którego Izrael zostanie zaatakowany”, miał rację. Władza Abbasa jest słaba. Jeśli Izrael wycofa się z Zachodniego Brzegu, zostanie szybko zastąpiony przez Hamas.


Zarówno dla Fatahu, jak Hamasu, konflikt stał się biznesem i środkiem utrzymania władzy. Odnoszą z tego konfliktu zyski finansowe i polityczne, więc zrobią wszystko, by zapewnić jego trwanie.


Mimo całkowitego wycofania się Izraela z Gazy w 2005 r., z powodu agresywnej natury rządów Hamasu w Gazie i ich nieustannych ataków na Izrael my, Palestyńczycy w żadnym razie nie jesteśmy wolni i niepodlegli.


Palestyńczycy w Gazie zależą od czterech sił, na które nie mają żadnego wpływu: Izraela, Egiptu, Autonomii Palestyńskiej i Hamasu. Hamas jest, oczywiście, faktyczną władzą w Gazie. Izrael i Egipt kontrolują ruch do i z Gazy w celu ograniczenia militarnego potencjału Hamasu i jego zdolności prowadzenia wojen. AP ma oficjalny nadzór nad Gazą, ale praktycznie nie może niczego zrobić bez Hamasu.


Te cztery siły trzymają Palestyńczyków w Gazie jako zakładników, a odpowiedzialny za tę sytuację jest Hamas. Hamas używa i poświęca Palestyńczyków dla własnych celów politycznych. Każdego dnia staje się bardziej oczywiste, że rządy Hamasu w Gazie są dyktaturą. Choć prawdą jest, że Hamas wygrał wybory parlamentarne w 2006 r., nie było kolejnych wyborów po 2006 r. Legitymacja więc, jaką Hamas miał poprzednio, straciła ważność. Nie wykazują żadnych oznak, że przeprowadzą wybory, ponieważ wiedzą, że populacja jest nimi coraz bardziej rozczarowana i chce zmiany.


Zachodni Brzeg składa się z trzech obszarów:

  • Na obszarze A Autonomia Palestyńska jest wyłączną władzą, nie ma tam osiedli izraelskich i Izraelczycy mają zakaz wjazdu z powodów bezpieczeństwa.
  • Na obszarze B jest wspólna kontrola AP i Izraela i nie ma żadnych osiedli izraelskich.
  • Osiedla izraelskie istnieją tylko na obszarze C, które jest pod pełną kontrolą cywilną i militarną Izraela. Olbrzymia większość Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu żyje na obszarach A i B, a więc jest pod pełnym lub częściowym panowaniem AP.

Palestyńczycy jednak nie uważają, że są dobrze reprezentowani przez AP, a Abbas powiedział, że nie pozwoli na wybory na Zachodnim Brzegu, jeśli równocześnie nie odbędą sie wybory w Gazie. Ponieważ Hamas rządzi Gazą żelazną pięścią i nie pozwoli na wybory, postawa Abbasa oznacza w praktyce, że pozwala, by demokracja palestyńska była zakładnikiem Hamasu.


Poza Izraelem i terytoriami palestyńskimi większość świata widzi nas przez okulary ruchu Bojkot, Dywestycje, Sankcje (“BDS”) – którego Palestyńczycy na ogół nie popierają. Ponieważ gospodarka pod kontrolą palestyńską jest słaba, wielu Palestyńczyków pracuje dla firm izraelskich – jedynego źródła dobrej pracy dla Palestyńczyków. Ruch BDS jednak nie chce słuchać błagań Palestyńczyków, ponieważ wolą widzieć Palestyńczyków żyjących w nędzy niż złagodzić nagonkę na Izrael.


Ruch BDS i inne organizacje antyizraelskie używają osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, by demonizować Izrael, ale wydają się nie rozumieć, że budowanie osiedli przynosi korzyści Palestyńczykom. Osiedla są wielkim źródłem dobrze płatnych prac dla pracowników palestyńskich i można nawet powiedzieć, że zasadniczo Palestyńczycy budują te osiedla. Żydzi mieszkający na Zachodnim Brzegu nie są problemem. Dlaczego mieliby być? Muzułmanie żyją na całym świecie, więc dlaczego miałyby być tereny, na które Żydzi mają zakaz wstępu? To byłby apartheid.


Wszyscy wiemy, jak zaczął się konflikt z Izraelem. Przywódcy arabscy widzieli wojnę przeciwko Żydom jako sposób stworzenia dogodnego “wroga”, którego mogli użyć, by trzymać swoją ludność w ucisku, podczas gdy przywódcy arabscy, ich rodziny i kumple żyli dobrym życiem. Świat arabski jest niemal tysiąc razy większy niż Izrael, więc istnienie Izraela nigdy nie było zagrożeniem dla świata arabskiego, ale wielką okazją, by pozwolić skorumpowanym przywódcom arabskim na odwrócenie uwagi swoich poddanych. To jest tragedia narodów arabskich i muszą same się z tym uporać – a my, Palestyńczycy, jesteśmy zmęczeni płaceniem za to.


Mimo tego, że Arabowie zdradzili Palestyńczyków, dzisiaj sytuacja jest w naszych rękach. Nie możemy oczekiwać, że nasza sytuacja poprawi się, podczas gdy trwa terroryzm i podczas gdy uczy się młodzież palestyńską, że zabijanie Żydów – także dzieci żydowskich – jest honorowe. Nie jest honorowe i taka nienawiść nigdy nie przyniesie korzyści Palestyńczykom.


Ruch BDS, który twierdzi, że jest naszym przyjacielem, jest zdecydowany obwiniać Izrael za wszystkie nasze problemy i odmawia uznania prawdziwej sytuacji. Zamiast tego, głoszą służącą ich interesom narrację, która ma pokazać ich jako bohaterów, którzy rzekomo pomagają Palestyńczykom. Gdyby naprawdę byli naszymi przyjaciółmi, otwarliby oczy i pomogli rozwiązać prawdziwe problemy.


Jeśli tak zwani pro-palestyńscy aktywiści naprawdę chcą pomóc Palestyńczykom, to powinni domagać się wolności, praw człowieka, demokracji i sprawiedliwości dla Palestyńczyków. Powinni żądać położenia kresu podżeganiu Palestyńczyków. Powinni wspierać Izrael w tworzeniu miejsc pracy dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Powinni wspierać Palestyńczyków w rozwijaniu ich gospodarki, zapewniając, że pieniądze nie są używane do wzbogacenia rządów terrorystów lub powiększenia arsenału terrorystów. Powinni zachęcać Palestyńczyków do życia w pokoju z Żydami. Tymczasem jest stratą czasu nawet mówienie o tym.


Palestinians need real support, not self serving BDS

Times of Israel, 12 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid


Inicjator i przewodniczący Palestinian Human Rights Monitoring Group, pozarządowej organizacji zajmującej się monitorowaniem naruszeń praw człowieka i działaniem na rzecz demokratycznej i pluralistycznej Palestyny.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk