Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 14:18

« Poprzedni Następny »


Lekcja historii


Ryan Bellerose 2015-11-14


Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”.

Na ogół mówię, co myślę, a to, co myślę, opieram na starannym badaniu faktów. Czasami jednak po prostu wiem, a ponieważ wiem, nie muszę tego właściwie badać.


Na przykład, pewne rzeczy, które wiem, wydają się oczywiste i staram się zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie są tak cholernie ograniczeni i uprawiają wszelkiego rodzaju akrobacje umysłowe, by podtrzymać swoją wiarę w rzeczy, które nie mają sensu. Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”. Następnie dała mi link do strony Facebooka o nazwie „Zionion”, która udaje, że jest antysyjonistyczna, ale właściwie pełna jest memów pokazujących stereotypowych Żydów dokonujących potworności, głównie po to, by demonizować i delegitymizować Żydów. Dlaczego jest to takie ważne?


Widzicie, jestem Indianinem i coś takiego wywołuje nieprzyjemne echo z przeszłości mojego ludu. Jeśli zastanawialiście się, dlaczego niepokoi mnie oglądanie podżegania do nienawiści i tego, jak powoduje ono, że ludzie zawieszają sumienie i zwykłą przyzwoitość, spójrzmy na jedno wydarzenie z historii Ameryki: Masakrę w Sand Creek. Tutaj mamy cytat wypowiedzi amerykańskiego pułkownika, Johna Miltona Chivingtona. Sprawdźcie, czy rozpoznajecie wyrażane tego rodzaju poglądy.


John Milton Chivington
John Milton Chivington“Niech diabli wezmą każdego człowieka, który sympatyzuje z Indianami!... Przybyłem, żeby zabijać Indian i uważam za słuszne i honorowe użycie wszelkich środków na świecie bożym, żeby zabijać Indian… Zabijać i skalpować, dużych i małych; z gnid wyrastają wszy”.
Innymi słowy, zabijanie dzieci jest w porządku, bo dzieci dorastają.


Trzeba pamiętać, że Chivington był abolicjonistą, kaznodzieją metodystów, który otwarcie wypowiadał się przeciwko niewolnictwu zanim jeszcze była to myśl głównego nurtu. Niemniej podżegał do nienawiści wobec Indian i nie widział w tym żadnej sprzeczności. Nie jest to jednak wszystko, co robił.


Chivington i jego ludzie dokonali Masakry Sand Creek, gdzie zaatakowali i zniszczyli wieś pokojowych Czejenów i Arapahów, zabijając około 150, z czego dwie trzecie to były kobiety i dzieci. Kilku jego podwładnych odmówiło wykonania jego rozkazów, ale znacznie więcej wykonywało i relacje świadków są wstrząsające.

“Było tam jedno małe dziecko, może trzyletnie, akurat na tyle duże, że mogło iść po piasku. Indianie szli przodem, a to dziecko szło z tyłu za nimi. Ten maluch był całkowicie nagi, szedł po piasku. Zobaczyłem, jak jeden z mężczyzn zsiadł z konia w odległości około siedemdziesięciu metrów, podniósł karabin i wystrzelił. Nie trafił w dziecko. Inny podjechał i powiedział: ‘daj mnie spróbować tego s… syna. Trafię w niego’. Zsiadł z konia, przyklęknął i wystrzelił do dziecka, ale nie trafił. Podszedł trzeci, powiedział coś podobnego i wystrzelił i mały upadł. Major Anthony, ‘New York Tribune’”.


„Widziałem ciała leżących tam pocięte na kawałki, najgorzej okaleczone ze wszystkich, jakie kiedykolwiek widziałem przedtem; kobiety całe pocięte na kawałki… Nożami; oskalpowane; ich mózgi rozbite; dzieci dwu- lub trzymiesięczne; [ludzie] w każdym wieku leżeli tam, od niemowląt przy piersi do wojowników… Kto ich tak okaleczył? Żołnierze Stanów Zjednoczonych…”


„widziałem jedną squaw leżącą na brzegu ze złamaną nogą. Żołnierz podszedł do niej z wyciągniętą szablą. Podniosła rękę, żeby się zasłonić; uderzył ją, łamiąc jej rękę. Przetoczyła się i podniosła drugą rękę; uderzył i złamał ją, a potem odszedł nie zabijając jej. Widziałem jedną squaw rozciętą z nienarodzonym dzieckiem leżącym u jej boku”.

Na szczęście, nie dla wszystkich Amerykanów to zło było OK, a był wśród nich słynny człowiek gór i “pogromca Indian”, Kit Carson, który przemówił.

“Tylko pomyśleć o tym psie, Chivingtonie, i jego nikczemnych kundlach tam przy  Sand Creek. Jego ludzie zastrzelili kobiety i strzelali w głowy małych, niewinnych dzieci. Nazywacie takich żołnierzy chrześcijanami, tak? A Indian dzikusami? Co waszym zdaniem nasz Ojciec Niebieski, który stworzył i ich, i nas, myśli o tych rzeczach? Powiem wam, nie lubię wrogich czerwonoskórych bardziej niż wy. I kiedy są wrodzy, walczyłem z nimi równie ostro, jak każdy inny. Ale nigdy nie zerwałem ani koralika z squaw lub dziecka indiańskiego i gardzę tymi, którzy by to zrobili”.  

Niecałkiem opowieść z westernu Johna Wayne’a, prawda? Niemniej to jest rzeczywista historia i w zasadzie większość tak zwanych wojen indiańskich składała się z ataków na wsie przez armię USA, która używała artylerii. Przyznano 426 “Medali Honoru”, najwyższą nagrodę za waleczność przyznawaną przez Stany Zjednoczone, za walkę przeciwko Indianom.


A teraz przeczytajcie kilka z rekomendacji, które doprowadziły do przyznania tych Medali Honoru.

Sierżant Albert McMillain, kawaleria, podczas walk z Indianami ukrytymi w wąwozie wspierał ludzi na linii potyczki, kierował ich ogniem, zachęcał ich przykładem i dokonał wszystkich wysiłków, by wyprzeć wroga z Wounded Knee.


Szeregowy Thomas Sullivan, kawaleria, wyjątkowa odwaga w akcji przeciwko Indianom ukrytym w wąwozie w Wounded Knee.


Kapral Paul Weinert, artyleria, zająwszy miejsce swojego oficera dowodzącego, który padł ciężko ranny, mężnie obsługiwał swoje działo, przesuwając je po każdym oddaniu ognia na lepszą pozycję.

Zdajecie sobie sprawę z tego, co te rekomendacje opisują, prawda? Chowający się w wąwozie Indianie, w większości kobiety i dzieci, do których strzela artyleria. Jak może to być godne medalu za rzekomą waleczność?


Czy rzeczywiście muszę to dalej wyjaśniać? Sądzę, że jest dość oczywiste, co dzieje się, kiedy pozwalamy na podżeganie i demonizowanie. A historia Stanów Zjednoczonych robi to jeszcze bardziej oczywistym.


Użyłem przykładu mojego ludu, bo mówienie o Holocauście nie wydaje się czynić absolutnie żadnej różnicy; jak gdyby istniała blokada umysłowa w sprawie tego straszliwego wydarzenia. Może więc pokazanie innego, również straszliwego przykładu spowoduje, że ludzie zobaczą, co się dzieje i przebudzą się – bo to naprawdę jest rok 1939 i to jest rok 1890, tylko tym razem ani Żydzi, ani Indianie nie są skłonni stać spokojnie, kiedy ludzie próbują rozpocząć kolejne ludobójstwo. Niektórzy z nas będą mówić i sprzeciwiać się, bo odmawiamy pozwolenia na to, by był to znowu rok 1939 lub 1890. To jest rok 2015 i wszyscy do cholery powinniśmy wiedzieć lepiej.


A history lesson

Israellycool, 1 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose

Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. kolonializm i mity mieczysławski 2015-11-14


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk