Prawda

Sobota, 7 grudnia 2019 - 11:10

« Poprzedni Następny »


Lekcja historii


Ryan Bellerose 2015-11-14


Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”.

Na ogół mówię, co myślę, a to, co myślę, opieram na starannym badaniu faktów. Czasami jednak po prostu wiem, a ponieważ wiem, nie muszę tego właściwie badać.


Na przykład, pewne rzeczy, które wiem, wydają się oczywiste i staram się zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie są tak cholernie ograniczeni i uprawiają wszelkiego rodzaju akrobacje umysłowe, by podtrzymać swoją wiarę w rzeczy, które nie mają sensu. Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”. Następnie dała mi link do strony Facebooka o nazwie „Zionion”, która udaje, że jest antysyjonistyczna, ale właściwie pełna jest memów pokazujących stereotypowych Żydów dokonujących potworności, głównie po to, by demonizować i delegitymizować Żydów. Dlaczego jest to takie ważne?


Widzicie, jestem Indianinem i coś takiego wywołuje nieprzyjemne echo z przeszłości mojego ludu. Jeśli zastanawialiście się, dlaczego niepokoi mnie oglądanie podżegania do nienawiści i tego, jak powoduje ono, że ludzie zawieszają sumienie i zwykłą przyzwoitość, spójrzmy na jedno wydarzenie z historii Ameryki: Masakrę w Sand Creek. Tutaj mamy cytat wypowiedzi amerykańskiego pułkownika, Johna Miltona Chivingtona. Sprawdźcie, czy rozpoznajecie wyrażane tego rodzaju poglądy.


John Milton Chivington
John Milton Chivington“Niech diabli wezmą każdego człowieka, który sympatyzuje z Indianami!... Przybyłem, żeby zabijać Indian i uważam za słuszne i honorowe użycie wszelkich środków na świecie bożym, żeby zabijać Indian… Zabijać i skalpować, dużych i małych; z gnid wyrastają wszy”.
Innymi słowy, zabijanie dzieci jest w porządku, bo dzieci dorastają.


Trzeba pamiętać, że Chivington był abolicjonistą, kaznodzieją metodystów, który otwarcie wypowiadał się przeciwko niewolnictwu zanim jeszcze była to myśl głównego nurtu. Niemniej podżegał do nienawiści wobec Indian i nie widział w tym żadnej sprzeczności. Nie jest to jednak wszystko, co robił.


Chivington i jego ludzie dokonali Masakry Sand Creek, gdzie zaatakowali i zniszczyli wieś pokojowych Czejenów i Arapahów, zabijając około 150, z czego dwie trzecie to były kobiety i dzieci. Kilku jego podwładnych odmówiło wykonania jego rozkazów, ale znacznie więcej wykonywało i relacje świadków są wstrząsające.

“Było tam jedno małe dziecko, może trzyletnie, akurat na tyle duże, że mogło iść po piasku. Indianie szli przodem, a to dziecko szło z tyłu za nimi. Ten maluch był całkowicie nagi, szedł po piasku. Zobaczyłem, jak jeden z mężczyzn zsiadł z konia w odległości około siedemdziesięciu metrów, podniósł karabin i wystrzelił. Nie trafił w dziecko. Inny podjechał i powiedział: ‘daj mnie spróbować tego s… syna. Trafię w niego’. Zsiadł z konia, przyklęknął i wystrzelił do dziecka, ale nie trafił. Podszedł trzeci, powiedział coś podobnego i wystrzelił i mały upadł. Major Anthony, ‘New York Tribune’”.


„Widziałem ciała leżących tam pocięte na kawałki, najgorzej okaleczone ze wszystkich, jakie kiedykolwiek widziałem przedtem; kobiety całe pocięte na kawałki… Nożami; oskalpowane; ich mózgi rozbite; dzieci dwu- lub trzymiesięczne; [ludzie] w każdym wieku leżeli tam, od niemowląt przy piersi do wojowników… Kto ich tak okaleczył? Żołnierze Stanów Zjednoczonych…”


„widziałem jedną squaw leżącą na brzegu ze złamaną nogą. Żołnierz podszedł do niej z wyciągniętą szablą. Podniosła rękę, żeby się zasłonić; uderzył ją, łamiąc jej rękę. Przetoczyła się i podniosła drugą rękę; uderzył i złamał ją, a potem odszedł nie zabijając jej. Widziałem jedną squaw rozciętą z nienarodzonym dzieckiem leżącym u jej boku”.

Na szczęście, nie dla wszystkich Amerykanów to zło było OK, a był wśród nich słynny człowiek gór i “pogromca Indian”, Kit Carson, który przemówił.

“Tylko pomyśleć o tym psie, Chivingtonie, i jego nikczemnych kundlach tam przy  Sand Creek. Jego ludzie zastrzelili kobiety i strzelali w głowy małych, niewinnych dzieci. Nazywacie takich żołnierzy chrześcijanami, tak? A Indian dzikusami? Co waszym zdaniem nasz Ojciec Niebieski, który stworzył i ich, i nas, myśli o tych rzeczach? Powiem wam, nie lubię wrogich czerwonoskórych bardziej niż wy. I kiedy są wrodzy, walczyłem z nimi równie ostro, jak każdy inny. Ale nigdy nie zerwałem ani koralika z squaw lub dziecka indiańskiego i gardzę tymi, którzy by to zrobili”.  

Niecałkiem opowieść z westernu Johna Wayne’a, prawda? Niemniej to jest rzeczywista historia i w zasadzie większość tak zwanych wojen indiańskich składała się z ataków na wsie przez armię USA, która używała artylerii. Przyznano 426 “Medali Honoru”, najwyższą nagrodę za waleczność przyznawaną przez Stany Zjednoczone, za walkę przeciwko Indianom.


A teraz przeczytajcie kilka z rekomendacji, które doprowadziły do przyznania tych Medali Honoru.

Sierżant Albert McMillain, kawaleria, podczas walk z Indianami ukrytymi w wąwozie wspierał ludzi na linii potyczki, kierował ich ogniem, zachęcał ich przykładem i dokonał wszystkich wysiłków, by wyprzeć wroga z Wounded Knee.


Szeregowy Thomas Sullivan, kawaleria, wyjątkowa odwaga w akcji przeciwko Indianom ukrytym w wąwozie w Wounded Knee.


Kapral Paul Weinert, artyleria, zająwszy miejsce swojego oficera dowodzącego, który padł ciężko ranny, mężnie obsługiwał swoje działo, przesuwając je po każdym oddaniu ognia na lepszą pozycję.

Zdajecie sobie sprawę z tego, co te rekomendacje opisują, prawda? Chowający się w wąwozie Indianie, w większości kobiety i dzieci, do których strzela artyleria. Jak może to być godne medalu za rzekomą waleczność?


Czy rzeczywiście muszę to dalej wyjaśniać? Sądzę, że jest dość oczywiste, co dzieje się, kiedy pozwalamy na podżeganie i demonizowanie. A historia Stanów Zjednoczonych robi to jeszcze bardziej oczywistym.


Użyłem przykładu mojego ludu, bo mówienie o Holocauście nie wydaje się czynić absolutnie żadnej różnicy; jak gdyby istniała blokada umysłowa w sprawie tego straszliwego wydarzenia. Może więc pokazanie innego, również straszliwego przykładu spowoduje, że ludzie zobaczą, co się dzieje i przebudzą się – bo to naprawdę jest rok 1939 i to jest rok 1890, tylko tym razem ani Żydzi, ani Indianie nie są skłonni stać spokojnie, kiedy ludzie próbują rozpocząć kolejne ludobójstwo. Niektórzy z nas będą mówić i sprzeciwiać się, bo odmawiamy pozwolenia na to, by był to znowu rok 1939 lub 1890. To jest rok 2015 i wszyscy do cholery powinniśmy wiedzieć lepiej.


A history lesson

Israellycool, 1 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose

Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. kolonializm i mity mieczysławski 2015-11-14


Dysydenci

Znalezionych 210 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk