Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Lekcja historii


Ryan Bellerose 2015-11-14


Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”.

Na ogół mówię, co myślę, a to, co myślę, opieram na starannym badaniu faktów. Czasami jednak po prostu wiem, a ponieważ wiem, nie muszę tego właściwie badać.


Na przykład, pewne rzeczy, które wiem, wydają się oczywiste i staram się zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie są tak cholernie ograniczeni i uprawiają wszelkiego rodzaju akrobacje umysłowe, by podtrzymać swoją wiarę w rzeczy, które nie mają sensu. Widziałem kobietę, która próbowała usprawiedliwić kogoś dźgającego nożem niewinnych ludzi włącznie z dzieckiem w wózku. Kiedy zapytałem ją: „Jak możesz wierzyć, że uderzenie nożem malucha w wózku kiedykolwiek jest OK? Jest to czyn człowieka bez sumienia i, szczerze mówiąc, zaczynam wątpić w twoją moralność”. Odpowiedziała: „To był syjonistyczny bachor, który wyrośnie na syjonistę”. Następnie dała mi link do strony Facebooka o nazwie „Zionion”, która udaje, że jest antysyjonistyczna, ale właściwie pełna jest memów pokazujących stereotypowych Żydów dokonujących potworności, głównie po to, by demonizować i delegitymizować Żydów. Dlaczego jest to takie ważne?


Widzicie, jestem Indianinem i coś takiego wywołuje nieprzyjemne echo z przeszłości mojego ludu. Jeśli zastanawialiście się, dlaczego niepokoi mnie oglądanie podżegania do nienawiści i tego, jak powoduje ono, że ludzie zawieszają sumienie i zwykłą przyzwoitość, spójrzmy na jedno wydarzenie z historii Ameryki: Masakrę w Sand Creek. Tutaj mamy cytat wypowiedzi amerykańskiego pułkownika, Johna Miltona Chivingtona. Sprawdźcie, czy rozpoznajecie wyrażane tego rodzaju poglądy.


John Milton Chivington
John Milton Chivington“Niech diabli wezmą każdego człowieka, który sympatyzuje z Indianami!... Przybyłem, żeby zabijać Indian i uważam za słuszne i honorowe użycie wszelkich środków na świecie bożym, żeby zabijać Indian… Zabijać i skalpować, dużych i małych; z gnid wyrastają wszy”.
Innymi słowy, zabijanie dzieci jest w porządku, bo dzieci dorastają.


Trzeba pamiętać, że Chivington był abolicjonistą, kaznodzieją metodystów, który otwarcie wypowiadał się przeciwko niewolnictwu zanim jeszcze była to myśl głównego nurtu. Niemniej podżegał do nienawiści wobec Indian i nie widział w tym żadnej sprzeczności. Nie jest to jednak wszystko, co robił.


Chivington i jego ludzie dokonali Masakry Sand Creek, gdzie zaatakowali i zniszczyli wieś pokojowych Czejenów i Arapahów, zabijając około 150, z czego dwie trzecie to były kobiety i dzieci. Kilku jego podwładnych odmówiło wykonania jego rozkazów, ale znacznie więcej wykonywało i relacje świadków są wstrząsające.

“Było tam jedno małe dziecko, może trzyletnie, akurat na tyle duże, że mogło iść po piasku. Indianie szli przodem, a to dziecko szło z tyłu za nimi. Ten maluch był całkowicie nagi, szedł po piasku. Zobaczyłem, jak jeden z mężczyzn zsiadł z konia w odległości około siedemdziesięciu metrów, podniósł karabin i wystrzelił. Nie trafił w dziecko. Inny podjechał i powiedział: ‘daj mnie spróbować tego s… syna. Trafię w niego’. Zsiadł z konia, przyklęknął i wystrzelił do dziecka, ale nie trafił. Podszedł trzeci, powiedział coś podobnego i wystrzelił i mały upadł. Major Anthony, ‘New York Tribune’”.


„Widziałem ciała leżących tam pocięte na kawałki, najgorzej okaleczone ze wszystkich, jakie kiedykolwiek widziałem przedtem; kobiety całe pocięte na kawałki… Nożami; oskalpowane; ich mózgi rozbite; dzieci dwu- lub trzymiesięczne; [ludzie] w każdym wieku leżeli tam, od niemowląt przy piersi do wojowników… Kto ich tak okaleczył? Żołnierze Stanów Zjednoczonych…”


„widziałem jedną squaw leżącą na brzegu ze złamaną nogą. Żołnierz podszedł do niej z wyciągniętą szablą. Podniosła rękę, żeby się zasłonić; uderzył ją, łamiąc jej rękę. Przetoczyła się i podniosła drugą rękę; uderzył i złamał ją, a potem odszedł nie zabijając jej. Widziałem jedną squaw rozciętą z nienarodzonym dzieckiem leżącym u jej boku”.

Na szczęście, nie dla wszystkich Amerykanów to zło było OK, a był wśród nich słynny człowiek gór i “pogromca Indian”, Kit Carson, który przemówił.

“Tylko pomyśleć o tym psie, Chivingtonie, i jego nikczemnych kundlach tam przy  Sand Creek. Jego ludzie zastrzelili kobiety i strzelali w głowy małych, niewinnych dzieci. Nazywacie takich żołnierzy chrześcijanami, tak? A Indian dzikusami? Co waszym zdaniem nasz Ojciec Niebieski, który stworzył i ich, i nas, myśli o tych rzeczach? Powiem wam, nie lubię wrogich czerwonoskórych bardziej niż wy. I kiedy są wrodzy, walczyłem z nimi równie ostro, jak każdy inny. Ale nigdy nie zerwałem ani koralika z squaw lub dziecka indiańskiego i gardzę tymi, którzy by to zrobili”.  

Niecałkiem opowieść z westernu Johna Wayne’a, prawda? Niemniej to jest rzeczywista historia i w zasadzie większość tak zwanych wojen indiańskich składała się z ataków na wsie przez armię USA, która używała artylerii. Przyznano 426 “Medali Honoru”, najwyższą nagrodę za waleczność przyznawaną przez Stany Zjednoczone, za walkę przeciwko Indianom.


A teraz przeczytajcie kilka z rekomendacji, które doprowadziły do przyznania tych Medali Honoru.

Sierżant Albert McMillain, kawaleria, podczas walk z Indianami ukrytymi w wąwozie wspierał ludzi na linii potyczki, kierował ich ogniem, zachęcał ich przykładem i dokonał wszystkich wysiłków, by wyprzeć wroga z Wounded Knee.


Szeregowy Thomas Sullivan, kawaleria, wyjątkowa odwaga w akcji przeciwko Indianom ukrytym w wąwozie w Wounded Knee.


Kapral Paul Weinert, artyleria, zająwszy miejsce swojego oficera dowodzącego, który padł ciężko ranny, mężnie obsługiwał swoje działo, przesuwając je po każdym oddaniu ognia na lepszą pozycję.

Zdajecie sobie sprawę z tego, co te rekomendacje opisują, prawda? Chowający się w wąwozie Indianie, w większości kobiety i dzieci, do których strzela artyleria. Jak może to być godne medalu za rzekomą waleczność?


Czy rzeczywiście muszę to dalej wyjaśniać? Sądzę, że jest dość oczywiste, co dzieje się, kiedy pozwalamy na podżeganie i demonizowanie. A historia Stanów Zjednoczonych robi to jeszcze bardziej oczywistym.


Użyłem przykładu mojego ludu, bo mówienie o Holocauście nie wydaje się czynić absolutnie żadnej różnicy; jak gdyby istniała blokada umysłowa w sprawie tego straszliwego wydarzenia. Może więc pokazanie innego, również straszliwego przykładu spowoduje, że ludzie zobaczą, co się dzieje i przebudzą się – bo to naprawdę jest rok 1939 i to jest rok 1890, tylko tym razem ani Żydzi, ani Indianie nie są skłonni stać spokojnie, kiedy ludzie próbują rozpocząć kolejne ludobójstwo. Niektórzy z nas będą mówić i sprzeciwiać się, bo odmawiamy pozwolenia na to, by był to znowu rok 1939 lub 1890. To jest rok 2015 i wszyscy do cholery powinniśmy wiedzieć lepiej.


A history lesson

Israellycool, 1 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose

Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. kolonializm i mity mieczysławski 2015-11-14


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk