Prawda

Czwartek, 18 lipca 2019 - 00:34

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy nie chcą kamer na Wzgórzu Świątynnym


Khaled Abu Toameh 2015-11-17

Setki muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym, wrzeszczących i rzucających przedmiotami, otacza trzech Żydów i ich dzieci, a około dziesięciu policjantów próbuje powstrzymać wściekły tłum i ewakuować Żydów.
Setki muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym, wrzeszczących i rzucających przedmiotami, otacza trzech Żydów i ich dzieci, a około dziesięciu policjantów próbuje powstrzymać wściekły tłum i ewakuować Żydów.

Dlaczego Autonomia Palestyńska (AP) sprzeciwia się propozycji jordańskiej, by zainstalować kamery na jerozolimskim Haram al-Szarif (Wzgórzu Świątynnym), świętym dla chrześcijan, muzułmanów i Żydów?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu ludzi w Jordanii, po niedawnym porozumieniu między Izraelem a Jordanią osiągniętym pod auspicjami sekretarza stanu USA, Johna Kerry’ego. Był to pomysł króla Jordanii Abdullaha, który miał złagodzić napięcia w tym świętym miejscu na Starym Mieście Jerozolimy.


Wkrótce po zaakceptowaniu pomysłu przez Izrael Autonomia Palestyńska pospiesznie go potępiłajako „nową pułapkę”. Minister spraw zagranicznych AP, Riad al-Malki i inni dygnitarze z Ramallah wyrazili zaniepokojenie, że Izrael mógłby użyć tych kamer do “aresztowań Palestyńczyków pod pretekstem podżegania”.


Przez ostatnie dwa lata Autonomia Palestyńska i inne strony, włącznie z Hamasem i Ruchem Islamskim (Oddział Północny) w Izraelu prowadzili kampanię podżegania przeciwko wizytom Żydów na Haram al-Szarif. Twierdzili w tej kampanii, że Żydzi planują zniszczenie meczetu Al-Aksa.


W próbie niedopuszczenia, by Żydzi wchodzili na teren Wzgórza Świątynnego mający łączną powierzchnię około 150 tysięcy metrów kwadratowych, Autonomia Palestyńska i Ruch Islamski w Izraelu wynajmowali dziesiątki muzułmanów i muzułmanek, by nękali żydowskich odwiedzających oraz eskortujących ich policjantów. Mężczyzn nazywa się Murabitoun, a kobiety Murabitat (obrońcy lub strażnicy wiary).


Tych mężczyzn i kobiety filmowano, kiedy krzyczeli i próbowali atakować Żydów i policjantów na Haram al-Szarif. Autonomia Palestyńska próbuje uniknąć tego rodzaju dowodów filmowych. AP wraz z Ruchem Islamskim chce, by ci mężczyźni i kobiety nadal napastowali Żydów pod pretekstem “obrony” Al-Aksa przed “zniszczeniem” i “zbrukaniem”.


Zainstalowanie kamer monitorujących w tym miejscu ujawniłoby agresywne zachowanie Murabitoun i Murabitat, i pokazałoby światu, kto naprawdę “bezcześci” islamskie miejsca święte i zamienia je w bazę wypadową do napadów i maltretowania żydowskich gości i policjantów.  


Kamery obalą także twierdzenie, że Żydzi “przemocą najeżdżają” meczet Al-Aksa i modlą się na Wzgórzu Świątynnym. Autonomia Palestyńska, Hamas i Ruch Islamski od dawna opisują wizyty żydowskie jako „prowokacyjne i pełne przemocy wtargnięcia” do meczetu Al-Aksa. Teraz jednak kamery pokażą, że Żydzi nie wchodzą do meczetu Al-Aksa, wbrew twierdzeniom Palestyńczyków.


Innym powodem, dla którego Palestyńczycy są przeciwni pomysłowi króla Abdullaha, jest ich obawa, że kamery ujawnią, iż Palestyńczycy szmuglują kamienie, bomby zapalające i bomby rurowe do meczetu Al-Aksa (co robią od dwóch lat). AP, Hamas i Ruch Islamski nie chcą, by świat to zobaczył ; sceny te pokazują bowiem, kto naprawdę „bezcześci” Haram al-Szarif. Nie trzeba dodawać, że jak dotąd nie złapano żadnego Żyda wchodzącego na teren Wzgórza Świątynnego na szmuglu  broni.   


Młodzi Arabowie palestyńscy w maskach wewnątrz meczetu Al-Aksa (niektórzy w butach) gromadzą kamienie do rzucania na Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne, 27 września 2015 r.
Młodzi Arabowie palestyńscy w maskach wewnątrz meczetu Al-Aksa (niektórzy w butach) gromadzą kamienie do rzucania na Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne, 27 września 2015 r.

Przez odrzucenie pomysłu założenia 24-godzinnych kamer monitorujących na Haram al-Szarif Autonomia Palestyńska znalazła się na kursie kolizyjnym z Jordanią. Jordańscy politycy i publicyści wyrażali oburzenie na stanowisko AP i określili je jako szkodliwe dla interesów palestyńskich i islamskich.


Gazeta jordańska “Al-Ghad”, która jest bliska rządowi, cytowała polityków jordańskich, którzy potępiali sprzeciw Autonomii Palestyńskiej wobec instalowania kamer jako “niestosowny, nietaktowny, niesmaczny i niesprawiedliwy”.


Źródła w Ramallah wyjaśniły w tym tygodniu, że sprzeciw AP wobec kamer powinno się także widzieć w kontekście walki o władzę między Palestyńczykami a Jordanią o kontrolę nad islamskimi miejscami świętymi w Jerozolimie. Jordańczycy starają się zachować pozycję „strażników” meczetu Al-Aksa i innych islamskich miejsc świętych w Jerozolimie. Jest to sytuacja, którą przez ostatnich dwadzieścia lat niektórzy Palestyńczycy i Ruch Islamski w Izraelu próbowali zmienić, szczególnie po podpisaniu umów w Oslo między OWP a Izraelem w 1993 r.


Sprzeciw Autonomii Palestyńskiej wobec zamontowania kamer uważa się za próbę podważenia pozycji Jordanii w islamskich miejscach świętych. Wielu Palestyńczyków argumentuje, że to oni, nie zaś Jordańczycy powinni zawiadować Haram al-Szarif. Członkowie AP są przeciwni kamerom, ponieważ jest to propozycja Jordanii i wzmacnia rolę Jordanii w nadzorze nad tym miejscem świętym.


W takim razie stanowisko Autonomii Palestyńskiej można uważać za próbę zmiany status quo Wzgórza Świątynnego przez próbę wypchnięcia Jordańczyków z tego terenu. Król Abdullah jest najwyraźniej świadomy palestyńskich prób niedopuszczenia go do odgrywania jakiejkolwiek roli w tej sprawie; dlatego pospiesznie zawarł układ z Izraelem o zainstalowaniu kamer. AP tymczasem będzie nadal działać przeciwko ich instalacji w nadziei, że nie dopuszczą, by świat zobaczył, co naprawdę dzieje się w tym miejscu, oraz w celu podważenia jordańskiej roli „strażnika” islamskich miejsc świętych w Jerozolimie.


Ciekawe, jak sekretarz Kerry, który pośredniczył w umowie o kamerach między Jordanią i Izraelem, zareaguje na tę najnowszą próbę Autonomii Palestyńskiej doprowadzenia do eskalacji napięć w miejscu świętym. Jeśli Kerry’emu nie uda się nacisk na AP, by zaprzestała podżegania i powtarzanych prób uniemożliwienia Jordanii odgrywania jakiejkolwiek pozytywnej roli na Haram al-Szarif, obecna fala ataków nożowych na Żydów będzie trwała.


Temple Mount cameras

Gatestone Institute, 3 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

 

Od Redakcji

Kamery zostały zamontowane na Wzgórzu Świątynnym w piątek 13 listopada, natychmiast wywołało to zapowiedzi ich zniszczenia (m.in. ze strony znanego duchownego w rozmowie z gazetą zbliżoną do Hamasu). Niektórzy przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej mówili, że akceptują to porozumienie, podczas gdy inni twierdzili, że nigdy nie zaaprobują tej izraelskiej interwencji na terenie meczetu Al-Aksa. Tymczasem przedstawiciel Jordanii powiedział, że nadal pewne szczegóły tej umowy muszą być omówione między Izraelem a Jordanią.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Ruch Islamski został zdelegalizowany Marek C (Negev) 2015-11-17


Dysydenci

Znalezionych 205 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14
Arabowie muszą otworzyć nowy rozdział w kontaktach z Izraelem   Maroun   2016-08-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk