Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 18:43

« Poprzedni Następny »


Gdzie są umiarkowani muzułmanie?


Khaled Hroub 2014-03-02


30 września 2013 r. gazeta Autonomii Palestyńskiej “Al-Ayyam” opublikowała artykuł dra Khaleda Hrouba, badacza i wykładowcy w Cambridge University, stwierdzający, że dżihadyzm plami islam swoimi aktami terroryzm oraz, oczernia wizerunek Arabów i muzułmanów w oczach świata. Pisze on, że słaba obrona samych siebie oraz swojej religii przez muzułmanów przed tą plamą nie odnosi efektów i mówi: "Większość muzułmańska… musi odpowiedzieć na terror islamski w konkretny sposób, nie tylko słowami” i musi “trudzić się dniem i nocą, by wymyślić sposoby przedstawienia światu i ofiarom aktów terroru dokonanym przez grupy radykalne innego islamu – umiarkowanego islamu”.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1]:


"Gdzie są... umiarkowani muzułmanie w świetle działań przestępczej mniejszości, która stowarzysza się z nimi?”  


Gdzie jest umiarkowany islam i gdzie są umiarkowani muzułmanie, w świetle działań przestępczej mniejszości, która stowarzysza się z nimi i przeprowadza haniebne akty terroru w imię ich religii? Straciliśmy rachubę aktów terrorystycznych przeprowadzonych przez grupy, które przekształciły się w globalny ruch. Akty terrorystyczne przeprowadzane są w imię religii i dżihadu i tymi akcjami sprawcy plamią nas wszystkich, którzy mają związki z Arabami lub szerzej muzułmanami w ogóle.


Dzięki “bohaterskim mudżahedinom” ogólny wizerunek Arabów i muzułmanów w świecie jest czarny i paskudny, jest to obraz terrorystów … i wszystko, co jak dotąd zrobiliśmy przeciwko temu, to nieśmiałe mówienie, że nie reprezentują oni ani nas, ani naszej prawdziwej religii. Chętnie natomiast krzyczymy, że media zachodnie „wypaczają nasz wizerunek i oskarżają nas o terroryzm” – ale zachodnie lub inne media nie mają żadnej potrzeby spiskowania przeciwko nam lub wypaczania naszego wizerunku… wszystko, czego potrzebują, to informacja i filmowanie działań grup, które stowarzyszają się z nami, bez dalszych wyjaśnień. 


Słowna obrona i próba przedstawiania teorii o tolerancji naszej religii i jej potencjale koegzystencji z innymi oraz jej przeszłości – która jest dziedzictwem dla pokoleń - ani nie przekona, ani nie zadośćuczyni straty żadnej matce, która widziała swoje dzieci zamordowane na jej oczach przez kule mudżahedinów. Słowa nie przekonają ani nie zadośćuczynią żadnemu osieroconemu dziecku ani nikomu spośród dziesiątków rannych, ani żadnej z rodzin zabitych lub torturowanych, ani żadnej z kobiet zgwałconych w ”gorączce bitwy”.


Zapewnienia, że naprawdę jesteśmy dobrzy nie mogą zaprzeczyć działaniom i nie możemy ugasić pożarów spowodowanych terroryzmem tych grup, które niszczą wszędzie wizerunek muzułmanów. Takie oświadczenia są bezsensowne w obliczu krwi pomordowanych niewinnych ludzi. Takie oświadczenia są naiwną, wręcz bezczelną próbą złagodzenia bólu.


Większość muzułmańska z Arabami na czele, jako przywódcami i założycielami tak zwanego „terroru islamskiego”, musi zareagować na terror islamski w konkretny sposób, nie tylko słowami. Ta większość, intelektualiści i kształtujący opinię publiczną muszą trudzić się dniem i nocą, by wymyśleć sposoby przedstawienia innego islamu – umiarkowanego islamu – światu, ludziom i ofiarom aktów terroru dokonanym przez grupy radykalne.


Jest naszym obowiązkiem założenie Islamskiego Funduszu Publicznego Odszkodowań dla Ofiar Terroru. Jego głównym zadaniem byłoby dotarcie do wszystkich skrzywdzonych zbrodniczymi działaniami przypisywanymi dżihadowi i islamowi, by dostarczyć im moralnego i humanitarnego wsparcia, pokazania solidarności z nimi i zrekompensowania im finansowo za utratę życia i własności.  


Nie można zrekompensować człowiekowi utraty syna, brata, ojca lub matki z rąk mordercy lub bezwzględnego terrorysty – ale solidarność i odszkodowanie materialne mogą złagodzić cios i mogą także przekazać ważne i pilne przesłanie, że ci mordercy nie reprezentują ani muzułmanów, ani ich religii, i że ich zbrodnie nie mają żadnej religii ani wartości.


Haniebna masakra terrorystyczna przez islamski ruch w Somalii Al-Szabab [w centrum handlowym w Nairobi we wrześniu 2013 r.] musi być uznana za ślepy terroryzm przeciwko bezbronnym cywilom spokojnie robiącym zakupy z żonami i dziećmi w centrum handlowym.


Gdzie jest heroizm i odwaga lub choćby męskość epoki dżahilijja, kiedy porywa się kobiety i dzieci, terroryzuje je, rozdziela i pyta o ich religię – i kiedy muzułmanie zostają uwolnieni a chrześcijanie zamordowani?


Jakie nakazy religijne czytali ci zbrodniarze, żeby usprawiedliwić gwałcenie porwanych dzieci? Potem ich przywódcy przeprosili, bezczelnie twierdząc, że „to zachowanie i te błędy były czynami jednostek”. Czym jest wspaniałe osiągnięcie mudżahedinów zamordowania dziesiątków niewinnych i zranienia i okaleczenia setek? Jedyne, co robią, to budzą niechęć i nienawiść przeciwko wszystkim ludziom związanym z islamem i muzułmanami, w Kenii i wszędzie, gdzie ludzie byli świadkami takiej masakry i widzieli ją w telewizji i w mediach.


Pakistan i Indie także mają terrorystów i zbrodniarzy w każdym sensie tego słowa, którzy prowadzą niepotrzebną wojnę przeciwko kościołom i meczetom szyitów, wykrzykując slogany religijne w swoim szaleństwie i bankructwie moralnym, jak gdyby osiągnęli jakieś wspaniałe zwycięstwo. Ale wszystko, co naprawdę zrobili, to rozlali krew muzułmańskich wiernych tutaj i tam.


Bliżej domu, w Syrii, mudżahedini Islamskiego Państwa Iraku i Syrii [ISIS] kontynuują swoje heroiczne czyny, przez rozbijanie symboli kościelnych i krzyży, terroryzowanie wszystkich, którzy nie są posłuszni ich debilnym dowódcom.


Tomy można napisać o potworności mudżahedinów w Iraku, którzy są zanurzeni w krwi niewinnych. Od 11 Września wizerunek Arabów i muzułmanów i ich religii pogorszył się dramatycznie. W epoce błyskawicznie przekazujących informacje mediów, które lekceważą wszechstronny obraz kultur i społeczeństw, wizerunek ten kojarzy się z przemocą, terroryzmem i ekstremizmem. Uczynki nic nie wartych grup terrorystycznych, dokonywane dziś na całym świecie w imię religii – przynoszą zniszczenie wszystkim muzułmanom i powodują, że wszyscy inni jednoczą się przeciwko nim. Złożone problemy umysłowe i emocjonalne nie pozwalają nam na uczciwość wobec samych siebie i przyznanie, że większość terroryzmu skierowanego przeciwko bezbronnym cywilom ma islamski sponsoring.


Często skarżymy się na zbrodnie Zachodu, jego imperializm i jego wojny, w których giną cywile. Historycznie jest to prawdziwe – ale zasadniczo jest wybiegiem skierowanym na pozwolenie nam na uniknięcie odpowiedzialności. Istotnie były popełniane zbrodnie zachodnie, i są także dzisiaj – ale czy dowód na to powstrzyma pogarszanie się wizerunku islamu i muzułmanów wśród zwykłych ludzi na przykład w Kenii?...


Muzułmańska większość musi obudzić się i bronić się. Musi uderzyć w te umysłowo ograniczone grupy, które torpedują nasz statek – bo jeśli tego nie zrobimy, statek zatonie, zatapiając wszystkich pasażerów i wymazując ich z historii.

 
[1]“Al-Ayyam” (AP), 30 września 2013.

MEMRI, Specjalny komunikat, 24 lutego 2014r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Khaled Hroub

 

Jest Palestyńczykiem. wykładowca na University of  Cambridge, kierując  Centre of Islamic Studies jest jednym  koordynatorów Cambridge Arab Media Project, wykłada również na Northwestern University w Katarze.

Publikacje książkowe:

Hamas: Political Thought and Practice (Institute for Palestine Studies, 2000),
Hamas: a Beginner's Guide (Pluto Press, 2006),

Political Islam: Context versus Ideology (Saqi Books, 2010),

Religious Broadcasting in the Middle East (2012),

Fragility of Ideology and Might of Politics (2010) – dostępne tylko po arabsku,

In Praise of Revolution (2012) –  dostępne tylko po arabsku .


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk