Prawda

Środa, 24 lutego 2021 - 18:26

« Poprzedni Następny »


Gdzie są umiarkowani muzułmanie?


Khaled Hroub 2014-03-02


30 września 2013 r. gazeta Autonomii Palestyńskiej “Al-Ayyam” opublikowała artykuł dra Khaleda Hrouba, badacza i wykładowcy w Cambridge University, stwierdzający, że dżihadyzm plami islam swoimi aktami terroryzm oraz, oczernia wizerunek Arabów i muzułmanów w oczach świata. Pisze on, że słaba obrona samych siebie oraz swojej religii przez muzułmanów przed tą plamą nie odnosi efektów i mówi: "Większość muzułmańska… musi odpowiedzieć na terror islamski w konkretny sposób, nie tylko słowami” i musi “trudzić się dniem i nocą, by wymyślić sposoby przedstawienia światu i ofiarom aktów terroru dokonanym przez grupy radykalne innego islamu – umiarkowanego islamu”.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1]:


"Gdzie są... umiarkowani muzułmanie w świetle działań przestępczej mniejszości, która stowarzysza się z nimi?”  


Gdzie jest umiarkowany islam i gdzie są umiarkowani muzułmanie, w świetle działań przestępczej mniejszości, która stowarzysza się z nimi i przeprowadza haniebne akty terroru w imię ich religii? Straciliśmy rachubę aktów terrorystycznych przeprowadzonych przez grupy, które przekształciły się w globalny ruch. Akty terrorystyczne przeprowadzane są w imię religii i dżihadu i tymi akcjami sprawcy plamią nas wszystkich, którzy mają związki z Arabami lub szerzej muzułmanami w ogóle.


Dzięki “bohaterskim mudżahedinom” ogólny wizerunek Arabów i muzułmanów w świecie jest czarny i paskudny, jest to obraz terrorystów … i wszystko, co jak dotąd zrobiliśmy przeciwko temu, to nieśmiałe mówienie, że nie reprezentują oni ani nas, ani naszej prawdziwej religii. Chętnie natomiast krzyczymy, że media zachodnie „wypaczają nasz wizerunek i oskarżają nas o terroryzm” – ale zachodnie lub inne media nie mają żadnej potrzeby spiskowania przeciwko nam lub wypaczania naszego wizerunku… wszystko, czego potrzebują, to informacja i filmowanie działań grup, które stowarzyszają się z nami, bez dalszych wyjaśnień. 


Słowna obrona i próba przedstawiania teorii o tolerancji naszej religii i jej potencjale koegzystencji z innymi oraz jej przeszłości – która jest dziedzictwem dla pokoleń - ani nie przekona, ani nie zadośćuczyni straty żadnej matce, która widziała swoje dzieci zamordowane na jej oczach przez kule mudżahedinów. Słowa nie przekonają ani nie zadośćuczynią żadnemu osieroconemu dziecku ani nikomu spośród dziesiątków rannych, ani żadnej z rodzin zabitych lub torturowanych, ani żadnej z kobiet zgwałconych w ”gorączce bitwy”.


Zapewnienia, że naprawdę jesteśmy dobrzy nie mogą zaprzeczyć działaniom i nie możemy ugasić pożarów spowodowanych terroryzmem tych grup, które niszczą wszędzie wizerunek muzułmanów. Takie oświadczenia są bezsensowne w obliczu krwi pomordowanych niewinnych ludzi. Takie oświadczenia są naiwną, wręcz bezczelną próbą złagodzenia bólu.


Większość muzułmańska z Arabami na czele, jako przywódcami i założycielami tak zwanego „terroru islamskiego”, musi zareagować na terror islamski w konkretny sposób, nie tylko słowami. Ta większość, intelektualiści i kształtujący opinię publiczną muszą trudzić się dniem i nocą, by wymyśleć sposoby przedstawienia innego islamu – umiarkowanego islamu – światu, ludziom i ofiarom aktów terroru dokonanym przez grupy radykalne.


Jest naszym obowiązkiem założenie Islamskiego Funduszu Publicznego Odszkodowań dla Ofiar Terroru. Jego głównym zadaniem byłoby dotarcie do wszystkich skrzywdzonych zbrodniczymi działaniami przypisywanymi dżihadowi i islamowi, by dostarczyć im moralnego i humanitarnego wsparcia, pokazania solidarności z nimi i zrekompensowania im finansowo za utratę życia i własności.  


Nie można zrekompensować człowiekowi utraty syna, brata, ojca lub matki z rąk mordercy lub bezwzględnego terrorysty – ale solidarność i odszkodowanie materialne mogą złagodzić cios i mogą także przekazać ważne i pilne przesłanie, że ci mordercy nie reprezentują ani muzułmanów, ani ich religii, i że ich zbrodnie nie mają żadnej religii ani wartości.


Haniebna masakra terrorystyczna przez islamski ruch w Somalii Al-Szabab [w centrum handlowym w Nairobi we wrześniu 2013 r.] musi być uznana za ślepy terroryzm przeciwko bezbronnym cywilom spokojnie robiącym zakupy z żonami i dziećmi w centrum handlowym.


Gdzie jest heroizm i odwaga lub choćby męskość epoki dżahilijja, kiedy porywa się kobiety i dzieci, terroryzuje je, rozdziela i pyta o ich religię – i kiedy muzułmanie zostają uwolnieni a chrześcijanie zamordowani?


Jakie nakazy religijne czytali ci zbrodniarze, żeby usprawiedliwić gwałcenie porwanych dzieci? Potem ich przywódcy przeprosili, bezczelnie twierdząc, że „to zachowanie i te błędy były czynami jednostek”. Czym jest wspaniałe osiągnięcie mudżahedinów zamordowania dziesiątków niewinnych i zranienia i okaleczenia setek? Jedyne, co robią, to budzą niechęć i nienawiść przeciwko wszystkim ludziom związanym z islamem i muzułmanami, w Kenii i wszędzie, gdzie ludzie byli świadkami takiej masakry i widzieli ją w telewizji i w mediach.


Pakistan i Indie także mają terrorystów i zbrodniarzy w każdym sensie tego słowa, którzy prowadzą niepotrzebną wojnę przeciwko kościołom i meczetom szyitów, wykrzykując slogany religijne w swoim szaleństwie i bankructwie moralnym, jak gdyby osiągnęli jakieś wspaniałe zwycięstwo. Ale wszystko, co naprawdę zrobili, to rozlali krew muzułmańskich wiernych tutaj i tam.


Bliżej domu, w Syrii, mudżahedini Islamskiego Państwa Iraku i Syrii [ISIS] kontynuują swoje heroiczne czyny, przez rozbijanie symboli kościelnych i krzyży, terroryzowanie wszystkich, którzy nie są posłuszni ich debilnym dowódcom.


Tomy można napisać o potworności mudżahedinów w Iraku, którzy są zanurzeni w krwi niewinnych. Od 11 Września wizerunek Arabów i muzułmanów i ich religii pogorszył się dramatycznie. W epoce błyskawicznie przekazujących informacje mediów, które lekceważą wszechstronny obraz kultur i społeczeństw, wizerunek ten kojarzy się z przemocą, terroryzmem i ekstremizmem. Uczynki nic nie wartych grup terrorystycznych, dokonywane dziś na całym świecie w imię religii – przynoszą zniszczenie wszystkim muzułmanom i powodują, że wszyscy inni jednoczą się przeciwko nim. Złożone problemy umysłowe i emocjonalne nie pozwalają nam na uczciwość wobec samych siebie i przyznanie, że większość terroryzmu skierowanego przeciwko bezbronnym cywilom ma islamski sponsoring.


Często skarżymy się na zbrodnie Zachodu, jego imperializm i jego wojny, w których giną cywile. Historycznie jest to prawdziwe – ale zasadniczo jest wybiegiem skierowanym na pozwolenie nam na uniknięcie odpowiedzialności. Istotnie były popełniane zbrodnie zachodnie, i są także dzisiaj – ale czy dowód na to powstrzyma pogarszanie się wizerunku islamu i muzułmanów wśród zwykłych ludzi na przykład w Kenii?...


Muzułmańska większość musi obudzić się i bronić się. Musi uderzyć w te umysłowo ograniczone grupy, które torpedują nasz statek – bo jeśli tego nie zrobimy, statek zatonie, zatapiając wszystkich pasażerów i wymazując ich z historii.

 
[1]“Al-Ayyam” (AP), 30 września 2013.

MEMRI, Specjalny komunikat, 24 lutego 2014r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Khaled Hroub

 

Jest Palestyńczykiem. wykładowca na University of  Cambridge, kierując  Centre of Islamic Studies jest jednym  koordynatorów Cambridge Arab Media Project, wykłada również na Northwestern University w Katarze.

Publikacje książkowe:

Hamas: Political Thought and Practice (Institute for Palestine Studies, 2000),
Hamas: a Beginner's Guide (Pluto Press, 2006),

Political Islam: Context versus Ideology (Saqi Books, 2010),

Religious Broadcasting in the Middle East (2012),

Fragility of Ideology and Might of Politics (2010) – dostępne tylko po arabsku,

In Praise of Revolution (2012) –  dostępne tylko po arabsku .


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 258 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk