Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 14:33

« Poprzedni Następny »


Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego


Khaled Abu Toameh 2020-02-04

Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy. Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Na zdjęciu: „Najwyższy przywódca”, ajatollah Ali Chamenei spotyka się z przywódcami Hamasu, Chaledem Maszaalem (pośrodku) i Mussą Abu Marzukiem (po lewej) w Teheranie 1 lutego 2009 r. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)
Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy. Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Na zdjęciu: „Najwyższy przywódca”, ajatollah Ali Chamenei spotyka się z przywódcami Hamasu, Chaledem Maszaalem (pośrodku) i Mussą Abu Marzukiem (po lewej) w Teheranie 1 lutego 2009 r. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)

Dlaczego palestyńskie marionetki Iranu, Hamas i Islamski Dżihad, są tak poruszone śmiercią Kasema Solejmaniego, dowódcy Siły Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który zginął w efekcie uderzenia pociskiem rakietowym USA 3 stycznia 2020 roku?


Te dwie wspierane przez Iran grupy w Strefie Gazy szybko rozpoczęły żałobę po „męczenniku” Solejmanim i potępiły jego zabicie jako „amerykańsko-izraelski spisek”. Przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu opisali śmierć Solejmaniego jako „wielką stratę dla Palestyny i palestyńskiego oporu”.  


Hamas i Islamski Dżihad ustawili żałobny namiot dla Solejmaniego w Strefie Gazy, gdzie ich przedstawiciele zapraszali Palestyńczyków do składania kondolencji z powodu śmierci irańskiego dowódcy. Szefowie tych dwóch grup, Ismail Hanijja (Hamas) i Ziad Al-Nachalah (Islamski Dżihad) pojechali także do Iranu, by wziąć udział w pogrzebie Solejmaniego i złożyć kondolencje przywódcom Iranu z powodu jego śmierci.  


Reakcja Hamasu i Islamskiego Dzihadu na śmierć Solejmaniego jest dowodem, że te dwie grupy od dawna służą jako najemnicy Iranu w Strefie Gazy, domu dwóch milionów Palestyńczyków.  Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy.


Solejmani używał Siły Kuds do wspierania marionetek Iranu nie tylko w Strefie Gazy, ale także w Iraku, Jemenie, Syrii i Libanie. Podczas gdy używał proirańskich bojówek w krajach arabskich do zabijania wielu Arabów, Solejmani i jego Siła Kuds popierali Hamas i Islamski Dżihad w ich dżihadzie (świętej wojnie) przeciwko Izraelowi. Solejmani popierał także Hamas i Islamski Dżihad w ich konflikcie z Autonomią Palestyńską (AP) i robiąc to, przykładał się do pogłębiania różnic między Palestyńczykami.   


Misją Solejmaniego było nie tylko zapewnienie, że Hamas i Islamski Dżihad utrzymają panowanie nad Strefą Gazy, ale także, że będą mieli wystarczająco dużo broni, by prowadzić walkę przeciwko Izraelowi.


Dla uzasadnienia publicznej żałoby po Solejmanim Hamas i Islamski Dżihad w ostatnich dniach ujawnili, że zabity irański dowódca odgrywał główną rolę w pomaganiu im w rozwoju ich militarnego potencjału, szczególnie w sprawie dziesiątków tysięcy rakiet, które wystrzelili na Izrael ze Strefy Gazy przez ostatnie dziesięciolecie.


Ahmed Abdel Hadi, który był „ambasadorem” Hamasu w Libanie, ujawnił w wywiadzie z 9 stycznia, że Solejmani odegrał znaczącą rolę w pomocy Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi w produkcji i rozbudowie arsenału rakiet w Strefie Gazy. „Męczennik Solejmani przyczynił się do rozwoju militarnego potencjału palestyńskich grup oporu, ponieważ był całkowicie przekonany, że istnieje potrzeba przeciwstawienia się tworowi syjonistycznemu i jego okupacji Palestyny - powiedział Abdel Hadi dla witryny internetowej Al-Ahd. – On wierzył w potrzebę wyzwolenia Palestyny”.


Funkcjonariusz Hamasu powiedział, że dzięki wsparciu Solejmaniego rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy były w stanie wysyłać miliony Izraelczyków do schronów. Według Abdela Hadiego, Hamas powstrzymywał się przed mówieniem o roli Solejmaniego w unowocześnieniu rakiet, „ponieważ okoliczności nie były po temu właściwe przed jego śmiercią”.


Wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Mahmoud Zahar, także mówił o roli Solejmaniego we wspieraniu palestyńskiego dżihadu przeciwko Izraelowi. Solejmani, powiedział Zahar, "dał palestyńskim grupom zbrojnym wszystko, czego potrzebowały do rozwinięcia militarnego potencjału. Dał Palestynie więcej, niż można sobie wyobrazić”.


Zahar ujawnił, że Solejmani i jego Siła Kuds dostarczali Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi pieniędzy i broni od początku lat 1990. Zahar wspomniał, że Solejmani dał kiedyś Hamasowi 22 miliony dolarów, by mógł wypłacić pensje swoim pracownikom.


"Męczeństwo Solejmaniego jest wielką stratą dla [palestyńskiego] oporu - dodał Zahar. - Ten człowiek dawał nadzieję muzułmanom w sprawie wyzwolenia Palestyny”.  


Al-Nachalah przywódca Islamskiego Dżihadu, podczas składania wizyty kondolencyjnej rodzinie Solejmaniego w Iranie, powiedział, że zabity generał zaopatrywał Palestyńczyków w różne środki pomocowe, szczególnie w pieniądze i broń.


Abu Hamzeh, rzecznik wojskowego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, powiedział, że przez dwadzieścia lat Solejmani „nadzorował bezpośrednie wsparcie dla Palestyny i transfer ekspertyzy militarnej i [w dziedzinie] bezpieczeństwa” dla różnych palestyńskich grup zbrojnych w Strefie Gazy. Wychwalając zabitego dowódcę jako „przywódcę muzułmańskich wojowników” Abu Hamzeh powiedział, że Islamski Dżihad był dumny z Solejmaniego, ponieważ „zastraszał on Amerykę i twór syjonistyczny”.


Przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu starają się teraz zapewnić, że Iran będzie nadal zaopatrywał ich w broń i pieniądze w erze po Sulejmanim. To właśnie może być powodem, dla którego obie grupy były chętne do publicznego pokazywania żałoby z powodu śmierci irańskiego generała i przyjaciela, który pomagał ich w spełnieniu ich celu zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamskim.   


Przez otwarte sprzymierzenie się z Teheranem Hamas i Islamski Dżihad plują w twarz sunnickim muzułmanom, którzy widzą w Iranie i jego szyickich marionetkach prawdziwą groźbę dla stabilności Bliskiego Wschodu. Wielu Arabów wyraziło oburzenie z powodu publicznego opłakiwania śmierci Solejmaniego przez te dwie grupy palestyńskie.


Ci Arabowie twierdzą, że nie mogą zrozumieć, dlaczego Hamas i Islamski Dżihad opłakują irańskiego generała odpowiedzialnego za zabicie i wygnanie tysięcy ludzi w Iraku, Syrii i Jemenie. Niektórzy Arabowie szydzili z tych dwóch palestyńskich grup za nazywanie Solejmaniego „męczennikiem Jerozolimy” w czasie, „kiedy większość   jego rakiet i kul została użyta do zabijania Arabów i muzułmanów, by zrealizować plan Iranu rozszerzenia panowania na kraje arabskie i islamskie”.


Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Dla tych grup cel uświęca środki. Ostatecznym celem Hamasu i Islamskiego Dżihadu pozostaje eliminacja Izraela i są gotowe połączyć siły z diabłem, aby dążyć do tego celu.


Czas pokaże jak Autonomia Palestyńska i państwa arabskie, włącznie z Egiptem, zareagują na odnowiony sojusz grup z Gazy z Iranem.


Czy prezydent AP, Mahmoud Abbas, ponownie zastanowi się nad decyzją zaproszenia Hamasu do wzięcia udziału w nowych palestyńskich wyborach prezydenckich i parlamentarnych? Czy Egipcjanie zawieszą kontakty z Hamasem i Islamskim Dżihadem wobec otwartego sprzymierzenia się tych grup z Irańczykami?  


Jeśli Abbas i Egipcjanie nie pociągną Hamasu i Islamskiego Dżihadu do odpowiedzialności za ich działanie, konkretnie, za ich współpracę z Teheranem, pozwolą Iranowi i jego Sile Kuds na dalszą konsolidację jego obecności w Strefie Gazy. Abbas i Egipcjanie powinni przynajmniej ostrzec Hamas i Islamski Dżihad przed zamianą Strefy Gazy w kolejną bazę Siły Kuds Solejmaniego w regionie.


Trwająca kooperacja między Iranem a mieszczącymi się w Gazie grupami stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale także dla AP, Egiptu i innych Arabów, którzy przeciwstawiają się ekspansjonistycznym planom Iranu w regionie.  


Why Some Palestinians Love Soleimani

Gatestone Institute, 15 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Od redakcji "Listów z naszego sadu"

Następca Mogherini, antysemita hiszpański z partii socjalistycznej dba zawzięcie (już w imieniu Unii Europejskiej), o interesy sponsora terroryzmu, Iranu, gdzie właśnie pojechał złożyć unijne hołdy wierności. Tymczasem przywódca Hamasu, Ismail Hanijja, został zmuszony do wybrania wolności, ponieważ Egipt po tej podróży na pogrzeb Sulejmaniego, odmówił wpuszczenia go do Gazy.  Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk