Prawda

Wtorek, 27 lutego 2024 - 23:36

« Poprzedni Następny »


Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego


Khaled Abu Toameh 2020-02-04

Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy. Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Na zdjęciu: „Najwyższy przywódca”, ajatollah Ali Chamenei spotyka się z przywódcami Hamasu, Chaledem Maszaalem (pośrodku) i Mussą Abu Marzukiem (po lewej) w Teheranie 1 lutego 2009 r. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)
Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy. Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Na zdjęciu: „Najwyższy przywódca”, ajatollah Ali Chamenei spotyka się z przywódcami Hamasu, Chaledem Maszaalem (pośrodku) i Mussą Abu Marzukiem (po lewej) w Teheranie 1 lutego 2009 r. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)

Dlaczego palestyńskie marionetki Iranu, Hamas i Islamski Dżihad, są tak poruszone śmiercią Kasema Solejmaniego, dowódcy Siły Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który zginął w efekcie uderzenia pociskiem rakietowym USA 3 stycznia 2020 roku?


Te dwie wspierane przez Iran grupy w Strefie Gazy szybko rozpoczęły żałobę po „męczenniku” Solejmanim i potępiły jego zabicie jako „amerykańsko-izraelski spisek”. Przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu opisali śmierć Solejmaniego jako „wielką stratę dla Palestyny i palestyńskiego oporu”.  


Hamas i Islamski Dżihad ustawili żałobny namiot dla Solejmaniego w Strefie Gazy, gdzie ich przedstawiciele zapraszali Palestyńczyków do składania kondolencji z powodu śmierci irańskiego dowódcy. Szefowie tych dwóch grup, Ismail Hanijja (Hamas) i Ziad Al-Nachalah (Islamski Dżihad) pojechali także do Iranu, by wziąć udział w pogrzebie Solejmaniego i złożyć kondolencje przywódcom Iranu z powodu jego śmierci.  


Reakcja Hamasu i Islamskiego Dzihadu na śmierć Solejmaniego jest dowodem, że te dwie grupy od dawna służą jako najemnicy Iranu w Strefie Gazy, domu dwóch milionów Palestyńczyków.  Bez finansowego, militarnego i politycznego wsparcia Iranu Hamas i Islamski Dżihad nie byłyby w stanie utrzymać panowania nad Strefą Gazy.


Solejmani używał Siły Kuds do wspierania marionetek Iranu nie tylko w Strefie Gazy, ale także w Iraku, Jemenie, Syrii i Libanie. Podczas gdy używał proirańskich bojówek w krajach arabskich do zabijania wielu Arabów, Solejmani i jego Siła Kuds popierali Hamas i Islamski Dżihad w ich dżihadzie (świętej wojnie) przeciwko Izraelowi. Solejmani popierał także Hamas i Islamski Dżihad w ich konflikcie z Autonomią Palestyńską (AP) i robiąc to, przykładał się do pogłębiania różnic między Palestyńczykami.   


Misją Solejmaniego było nie tylko zapewnienie, że Hamas i Islamski Dżihad utrzymają panowanie nad Strefą Gazy, ale także, że będą mieli wystarczająco dużo broni, by prowadzić walkę przeciwko Izraelowi.


Dla uzasadnienia publicznej żałoby po Solejmanim Hamas i Islamski Dżihad w ostatnich dniach ujawnili, że zabity irański dowódca odgrywał główną rolę w pomaganiu im w rozwoju ich militarnego potencjału, szczególnie w sprawie dziesiątków tysięcy rakiet, które wystrzelili na Izrael ze Strefy Gazy przez ostatnie dziesięciolecie.


Ahmed Abdel Hadi, który był „ambasadorem” Hamasu w Libanie, ujawnił w wywiadzie z 9 stycznia, że Solejmani odegrał znaczącą rolę w pomocy Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi w produkcji i rozbudowie arsenału rakiet w Strefie Gazy. „Męczennik Solejmani przyczynił się do rozwoju militarnego potencjału palestyńskich grup oporu, ponieważ był całkowicie przekonany, że istnieje potrzeba przeciwstawienia się tworowi syjonistycznemu i jego okupacji Palestyny - powiedział Abdel Hadi dla witryny internetowej Al-Ahd. – On wierzył w potrzebę wyzwolenia Palestyny”.


Funkcjonariusz Hamasu powiedział, że dzięki wsparciu Solejmaniego rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy były w stanie wysyłać miliony Izraelczyków do schronów. Według Abdela Hadiego, Hamas powstrzymywał się przed mówieniem o roli Solejmaniego w unowocześnieniu rakiet, „ponieważ okoliczności nie były po temu właściwe przed jego śmiercią”.


Wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Mahmoud Zahar, także mówił o roli Solejmaniego we wspieraniu palestyńskiego dżihadu przeciwko Izraelowi. Solejmani, powiedział Zahar, "dał palestyńskim grupom zbrojnym wszystko, czego potrzebowały do rozwinięcia militarnego potencjału. Dał Palestynie więcej, niż można sobie wyobrazić”.


Zahar ujawnił, że Solejmani i jego Siła Kuds dostarczali Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi pieniędzy i broni od początku lat 1990. Zahar wspomniał, że Solejmani dał kiedyś Hamasowi 22 miliony dolarów, by mógł wypłacić pensje swoim pracownikom.


"Męczeństwo Solejmaniego jest wielką stratą dla [palestyńskiego] oporu - dodał Zahar. - Ten człowiek dawał nadzieję muzułmanom w sprawie wyzwolenia Palestyny”.  


Al-Nachalah przywódca Islamskiego Dżihadu, podczas składania wizyty kondolencyjnej rodzinie Solejmaniego w Iranie, powiedział, że zabity generał zaopatrywał Palestyńczyków w różne środki pomocowe, szczególnie w pieniądze i broń.


Abu Hamzeh, rzecznik wojskowego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, powiedział, że przez dwadzieścia lat Solejmani „nadzorował bezpośrednie wsparcie dla Palestyny i transfer ekspertyzy militarnej i [w dziedzinie] bezpieczeństwa” dla różnych palestyńskich grup zbrojnych w Strefie Gazy. Wychwalając zabitego dowódcę jako „przywódcę muzułmańskich wojowników” Abu Hamzeh powiedział, że Islamski Dżihad był dumny z Solejmaniego, ponieważ „zastraszał on Amerykę i twór syjonistyczny”.


Przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu starają się teraz zapewnić, że Iran będzie nadal zaopatrywał ich w broń i pieniądze w erze po Sulejmanim. To właśnie może być powodem, dla którego obie grupy były chętne do publicznego pokazywania żałoby z powodu śmierci irańskiego generała i przyjaciela, który pomagał ich w spełnieniu ich celu zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamskim.   


Przez otwarte sprzymierzenie się z Teheranem Hamas i Islamski Dżihad plują w twarz sunnickim muzułmanom, którzy widzą w Iranie i jego szyickich marionetkach prawdziwą groźbę dla stabilności Bliskiego Wschodu. Wielu Arabów wyraziło oburzenie z powodu publicznego opłakiwania śmierci Solejmaniego przez te dwie grupy palestyńskie.


Ci Arabowie twierdzą, że nie mogą zrozumieć, dlaczego Hamas i Islamski Dżihad opłakują irańskiego generała odpowiedzialnego za zabicie i wygnanie tysięcy ludzi w Iraku, Syrii i Jemenie. Niektórzy Arabowie szydzili z tych dwóch palestyńskich grup za nazywanie Solejmaniego „męczennikiem Jerozolimy” w czasie, „kiedy większość   jego rakiet i kul została użyta do zabijania Arabów i muzułmanów, by zrealizować plan Iranu rozszerzenia panowania na kraje arabskie i islamskie”.


Hamas i Islamski Dżihad pokazały, że zupełnie nie obchodzą ich tysiące Arabów i muzułmanów zabitych przez Siłę Kuds Kasema Solejmaniego. Dla tych grup cel uświęca środki. Ostatecznym celem Hamasu i Islamskiego Dżihadu pozostaje eliminacja Izraela i są gotowe połączyć siły z diabłem, aby dążyć do tego celu.


Czas pokaże jak Autonomia Palestyńska i państwa arabskie, włącznie z Egiptem, zareagują na odnowiony sojusz grup z Gazy z Iranem.


Czy prezydent AP, Mahmoud Abbas, ponownie zastanowi się nad decyzją zaproszenia Hamasu do wzięcia udziału w nowych palestyńskich wyborach prezydenckich i parlamentarnych? Czy Egipcjanie zawieszą kontakty z Hamasem i Islamskim Dżihadem wobec otwartego sprzymierzenia się tych grup z Irańczykami?  


Jeśli Abbas i Egipcjanie nie pociągną Hamasu i Islamskiego Dżihadu do odpowiedzialności za ich działanie, konkretnie, za ich współpracę z Teheranem, pozwolą Iranowi i jego Sile Kuds na dalszą konsolidację jego obecności w Strefie Gazy. Abbas i Egipcjanie powinni przynajmniej ostrzec Hamas i Islamski Dżihad przed zamianą Strefy Gazy w kolejną bazę Siły Kuds Solejmaniego w regionie.


Trwająca kooperacja między Iranem a mieszczącymi się w Gazie grupami stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale także dla AP, Egiptu i innych Arabów, którzy przeciwstawiają się ekspansjonistycznym planom Iranu w regionie.  


Why Some Palestinians Love Soleimani

Gatestone Institute, 15 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Od redakcji "Listów z naszego sadu"

Następca Mogherini, antysemita hiszpański z partii socjalistycznej dba zawzięcie (już w imieniu Unii Europejskiej), o interesy sponsora terroryzmu, Iranu, gdzie właśnie pojechał złożyć unijne hołdy wierności. Tymczasem przywódca Hamasu, Ismail Hanijja, został zmuszony do wybrania wolności, ponieważ Egipt po tej podróży na pogrzeb Sulejmaniego, odmówił wpuszczenia go do Gazy.  Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk