Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:26

« Poprzedni Następny »


Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu


Giulio Meotti 2018-01-30

Ponieważ libański reżyser, Ziad Doueiri, sfilmował kilka scen w Izraelu, kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja aresztowała go na lotnisku, przesłuchiwała przez trzy godziny i oskarżyła o “kolaborację z Izraelem”. (Zdjęcie: Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)
Ponieważ libański reżyser, Ziad Doueiri, sfilmował kilka scen w Izraelu, kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja aresztowała go na lotnisku, przesłuchiwała przez trzy godziny i oskarżyła o “kolaborację z Izraelem”. (Zdjęcie: Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)

Minęło pięćdziesiąt lat od czasu, kiedy Izrael upokorzył wiele krajów arabskich w wojnie 1967 r., którą rozpoczęli Arabowie z jawnym celem zniszczenia państwa żydowskiego i wrzucenia Żydów do Morza Śródziemnego. Dzisiaj Izrael ma solidne stosunki dyplomatyczne z dwoma z tych krajów – Jordanią i Egiptem – podczas gdy saudyjscy oficjele rozmawiają ze swoimi izraelskimi odpowiednikami w dziedzinie bezpieczeństwa o irańskiej groźbie.

Chociaż Bliski Wschód zalany jest nową falą destabilizacji wewnętrznej, a Iran doświadczył ostatnio nowej fali protestów, podczas których ludzie skandowali "nie chcemy Islamskiej Republiki", wielkim tabu dla świata arabskiego i muzułmańskiego jest nadal wymiana kulturalna ze znienawidzonymi „syjonistami”.


Wybitny francuski producent filmowy, urodzony w Tunezji Saïd Ben Saïd, po tym jak został zmuszony do wycofania się z najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego w Afryce Północnej, wydał ostatnie jedno z najbardziej otwartych potępień antysemityzmu w świecie arabskim. Ujawnił w artykule dla francuskiej gazety “Le Monde”, że wycofano zaproszenie go do przewodniczenia jury na Festiwalu Filmowym w Kartaginie z powodu jego współpracy z izraelskim reżyserem, Nadavem Lapidem i z powodu jego udziału w panelu podczas Festiwalu Filmowego w Jerozolimie na początku roku. Prawdziwym winowajcą, twierdzi Ben Saïd, jest wszechobecność antysemityzmu podsycana przez ekstremistów na całym Bliskim Wschodzie:

"Nikt nie może zaprzeczyć nieszczęściu narodu palestyńskiego, ale trzeba przyznać, że świat arabski jest w swojej większości antysemicki… Ta nienawiść do Żydów ma podwojoną głębię i natężenie nie z powodu konfliktu arabsko-izraelskiego, ale w powodu wzrostu pewnej wizji islamu”.

Pisarze, noweliści, dziennikarze, politycy, blogerzy, filmowcu: wielu jest arabskich i muzułmańskich artystów, którzy zapłacili ciężką cenę za przedarcie się przez żelazną kurtynę umieszczoną wokół Izraela.


Amin Maalouf
, obywatel libański i francuski, udzielił wywiadu izraelskiemu kanałowi telewizyjnemu i24. Być może sądził, że jako laureat Nagrody Goncourtów (najwyższej nagrody literackiej Francji), posiadacz Legii Honorowej i członek “Nieśmiertelnych” w Akademii Francuskiej, jest chroniony. Oczywiście, nie był. Bezpośrednio po wywiadzie rozpoczęła się fala żądań, by pozbawić go libańskiego obywatelstwa i postawić go przed sądem.


Libański reżyser, Ziad Doueiri, zrobił coś jeszcze “gorszego”: filmował kilka scen na ziemi izraelskiej! Kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja czekała na niego na lotnisku. Został aresztowany, przesłuchiwano go przez trzy godziny i oskarżono o „kolaborację z Izraelem”.


Boualem Sansal
, znany algierski pisarz miał otrzymać Prix du Roman Arabe za książkę Rue Darwin. Jury jednak, które istotnie wybrało go, wycofało następnie nagrodę. Powód? Sansal pojechał do Jerozolimy, by wziąć udział w izraelskim festiwalu literackim.


Wspaniały egipski pisarz Ali Salem na zawsze zniszczył swoją karierę, ponieważ odwiedził Izrael. W 1994 r., kilka miesięcy po podpisaniu Porozumień z Oslo, ten słynny pisarz egipski pojechał do Izraela i napisał potem książkę, My Drive to Israel. Teatry go porzuciły i bojkotowały jego sztuki.


Laureat Nagrody Nobla w literaturze, Naguib Mahfouz, był prześladowany przez islamskich fundamentalistów nie tylko za “świeckiego ducha”, ale przede wszystkim za poparcie, jakiego w owym czasie udzielał prezydentowi Anwarowi Sadatowi za podpisanie traktatu “pokojowego” z Izraelem w Camp David. W 1979 r. kraje arabskie bojkotowały publikacje powieści Mahfouza. Nadal są oficjalnie niedostępne w niektórych krajach Bliskiego Wschodu.


Najlepiej znany blogier irański, Hossein Derakhshan, skończył w więzieniu; został oskarżony o “szpiegostwo na rzecz Izraela”. Jego “przestępstwo”? Wizyta w Izraelu dwa lata wcześniej, żeby pokazać “codzienne życie narodu żydowskiego” i zdemaskować antysemickie uprzedzenia.


Także najsłynniejszy poeta arabski, syryjski Adonis, został wyrzucony ze Związku Pisarzy Arabskich za spotkanie z izraelskimi intelektualistami w Granadzie podczas konferencji UNESCO.


Te arabskie i muzułmańskie reżimy są przerażone Izraelem, stosunkowo mikroskopijnym państwem na 20 tysiącach kilometrów kwadratowych w porównaniu do 33 milionów kilometrów kwadratowych świata arabskiego i muzułmańskiego. W olbrzymim półksiężycu, który rozciąga się od Casablanki do Mumbaju, Izrael jest jedynym wolnym państwem w regionie.


W Arabii Saudyjskiej bloger Raif Badawi został uwięziony i wychłostany. W Jordanii pisarz Nahid Hattar został zamordowany za “bluźnierstwo”. W Egipcie, pisarz Ahmed Nadżi został uwięziony za “obsceniczność”. A Iran podniósł wysokość nagrody za głowę Salmana Rushdiego.


Izrael jest jedynym państwem bliskowschodnim, gdzie dziennikarze mają całkowitą wolność wypowiedzi i mogą bezpiecznie kwestionować armię i rząd. Jest to żydowski kraj, w którym wydawnictwa tłumaczą arabskich autorów; odwrotność nie zdarza się na Bliskim Wschodzie. Jest to jedyny kraj, gdzie artyści i pisarze nie podlegają cenzurze ani państwo nie mówi im, co mają pisać, czego nie pisać lub jak się zachowywać. Tego właśnie boją się arabskie i muzułmańskie dyktatury: że ich artyści mogą zostać “zarażeni” przez tych “niesfornych” „syjonistów”.


Zachód, gdzie ludzie troszczą się o pluralizm i wolność kultury powinien silnie popierać tych arabskich i muzułmańskich pisarzy i artystów, którzy odważyli się odwiedzić Izrael i na dodatek stali się “niesforni”. Znaczy to stawianie na wolność i postęp zamiast na autokratów i sztuczny, nieudany „pokój”. Ci arabscy artyści są znacznie bardzie odważni i uczciwi niż wszyscy ci europejscy pseudo-intelektualiści, którzy popierają bojkot Izraela, jedynego wolnego i otwartego kraju na Bliskim Wschodzie.


Arab Regimes Terriried by Israel’s Freedoms

Gatestone Institute, 16 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 


Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk