Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 18:48

« Poprzedni Następny »


Zamienianie słowa w ciało


Andrzej Koraszewski 2016-01-26

Na zdjęciu Magdalena Kijowska, Mateusz Kijowski, za nimi stoi Martin Stan Mycielski.
Na zdjęciu Magdalena Kijowska, Mateusz Kijowski, za nimi stoi Martin Stan Mycielski.

Magdalena Kijowska opublikowała w Studio Opinii artykuł pod znamiennym tytułem ”Mam marzenie”. Jest to ciąg dalszy dyskusji nad pytaniem co dalej. Ktoś zaproponował referendum, ktoś zasadnie odpowiedział, że mandat wyborców nie wygasa na mocy referendum. Przyspieszone wybory mogłyby się odbyć, gdyby część posłów PIS-u doszła do wniosku, że nie ma ochoty na dalsze uczestnictwo w tej zabawie i gdyby rząd można było obalić w wyniku skutecznego wotum nieufności.

Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bliskie zera, aczkolwiek nie jest tak całkiem niemożliwe. Na demonstracjach KOD-u widywano już byłego wicepremiera w rządzie koalicyjnym z PIS, Romana Giertycha, Ludwika Dorna nie zauważyłem, ale jego obecność wcale by mnie nie zdziwiła, boję się, że któregoś dnia mogę tam zobaczyć Czarzastego. Czy istnieje możliwość, że za rok lub dwa na demonstracji KOD-u pojawi się pan Gowin? Nie można tego wykluczyć, ale nie należy takich nadziei traktować poważnie. Jest to równie mało prawdopodobne jak to, że prezydent Duda dojdzie nagle do wniosku, że warto być przyzwoitym.      


Autorka artykułu zwraca uwagę na fakt, że parlamentarna opozycja nie daje nam dziś żadnej sensownej alternatywy. Pojawiła się w jej artykule sugestia niesłychanie istotna, że presja Komitetu Obrony Demokracji powinna być presją skierowaną zarówno na władzę, jak i na opozycję. Do tego punktu zgadzam się z każdym słowem. Dalej jednak pojawia się pytanie jak organizacja taka jak KOD może wywierać presję na ciała takie jak SLD, PSL, Nowoczesną czy PO? Presja na władzę wydaje się łatwiejsza.


Władza podejmuje decyzje, które są delikatnie mówiąc na bakier z konstytucją, procedurami, parlamentarnymi, demokratycznymi obyczajami. Komitet Obrony Demokracji jest ruchem społecznym, pokazującym, że społeczeństwo widzi co się dzieje i nie zamierza tego akceptować. Fakt, że rządzący poświęcają działaniom KOD-u wielokrotnie więcej uwagi niż wszystkim partiom opozycyjnym razem wziętym, mówi sam za siebie. Ich strach, ich pełne nienawiści reakcje są informacją, że odczuwają wywieraną presję.


To niesamowite. Artykuł Krzysztofa Łozińskiego ”Trzeba założyć KOD” ukazał się 18 listopada, był swego rodzaju wystrzałem z Aurory. W ciągu kilku godzin tysiące ludzi zareagowało na ten tekst, następnego dnia były to już dziesiątki tysięcy. Mateusz Kijowski podchwycił wyzwanie i zaczął organizować tę erupcję społecznego entuzjazmu. Jego wkład trudno przecenić.


Cel był oczywisty – obrona konstytucji, obrona parlamentarnego porządku.


Po dwóch miesiącach istnienia Komitetu Obrony Demokracji istnieją struktury, powstały mniejsze grupy celowe, zaczęła się zbiórka niezbędnych pieniędzy. Imponujące demonstracje odbywają się praktycznie każdego tygodnia. Nie ma jeszcze własnych wydawnictw, Latającego Uniwersytetu Demokracji, telewizji. Ironia? Wcale nie. Ludzie zaangażowani w działanie KOD-u nie będą ograniczać się do wymyślania mocnych, czy tylko zabawnych transparentów. Ogromna liczba zaangażowanych ludzi z natury rzeczy prowadzić musi do zróżnicowania form działania. Natarczywie powracające pytanie „co dalej” świadczy o niecierpliwości, warto jednak uświadomić sobie fakt, że nic nie rozstrzygnie się w ciągu tygodni czy miesięcy, że ta obrona demokracji to będą lata pracy.


Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej bolszewicką partią jaka powstała w Polsce po 1989 roku. Jest to partia działająca pod hasłem; „chociaż jesteśmy mniejszością,  jesteśmy jednak większością”. Jest to partia uzurpująca sobie przemawianie w imieniu narodu i całkowicie ignorująca różnorodność naszych postaw i poglądów. SLD przy PIS jest nowoczesną, parlamentarną partią polityczną, respektującą zasady parlamentaryzmu. Przywódca PIS jest laboratoryjnym wzorem tego, co ksiądz Tischner nazywał „Homo sovieticus”.


Czy uzasadnione są obawy, że strategia rządzącego obecnie ugrupowania podporządkowana jest hasłu „raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy”? Wiele na to wskazuje, a przygotowania do zmiany ordynacji wyborczej są w najwyższym stopniu niepokojące. Z tego punktu widzenia być może głównym celem Komitetu Obrony Demokracji jest przygotowanie się do kolejnych wyborów w (prawdopodobnie) mocno zmienionych warunkach. Paraliż Trybunału Konstytucyjnego, podporządkowanie rządowi mediów publicznych, coraz bardziej wyraźny zamach na wymiar sprawiedliwości, postępująca i bezczelna falandyzacja prawa. Wielu uczciwych ludzi, którzy w dobrej wierze oddali swoje głosy na tę partię, nadal jeszcze nie chce wierzyć, że ich oszukano. Jestem przekonany, że szeregi KOD-u będą rosły, ale również że nastąpi w pewnym momencie zmęczenie, że i tu będziemy świadkami podziałów i konfliktów.


Czy i jak KOD może wpływać na opozycję? Interesujące i ważne pytanie. W pewnym sensie już wpływa – jednoczy opozycję wokół zasady ustrojowej, skłania do deklaracji, że musimy się różnić parlamentarnie, że odmienne wizje i programy muszą się mieścić w konstytucyjnych ramach, a zwycięska władza musi respektować instytucje nadzoru i wolne media. Czy są to deklaracje uczciwe, czy tylko element walki z silniejszym dziś przeciwnikiem?


Żadna partia polityczna nie jest bez grzechu, a polityka nie stanie się nagle szlachetną sportową walką. Kiedy piszę, że SLD jest przy PIS nowoczesną parlamentarną partią polityczną, to mam zaledwie na myśli, że przy wszystkich swoich grzechach, żadnemu z jej polityków nie marzył się powrót do systemu jednopartyjnego. Po 1989 roku PIS jako pierwszy próbuje wrócić do systemu, w którym jedna partia całkowicie dominuje arenę polityczną.


Wywierając presję na opozycję uczestnicy ponadpartyjnego ruchu społecznego nie mogą oczekiwać, że ta presja pozwoli na wypracowanie partyjnej alternatywy dla obecnej władzy. To akurat nie jest możliwe. KOD wywiera presję na akceptację parlamentarnej różnorodności.


Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała polska scena polityczna przed następnymi wyborami, czy będzie bardziej dojrzała, czy w konfrontacji z dominującą dziś demagogią partie opozycyjne nauczą się innych form prezentowania swojej programowej oferty, czy nauczą się poważnie dyskutować ze swoimi przeciwnikami w ramach opozycji?


Po dwóch miesiącach istnienia KOD-u pytamy natarczywie: co dalej. To dobrze, może to bowiem znaczyć, że zaczynamy dyskutować o państwie jak dorośli.  Może będziemy pamiętać, że tylko Kaczyński ma 100 procent racji, my nie mamy takich ambicji i chcielibyśmy, żeby politycy różnych partii, które będziemy rozważali przy kolejnych wyborach, też nie udawali, że mają 100 procent racji.    

*Artykuł opublikowany był pierwotnie w Studio Opinii.                  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Chyba obrona Republiki? MEF 2016-01-26


Znasz li ten kraj

Znalezionych 299 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk