Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 10:58

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie


A. Z. Mohamed 2018-06-14

Uniwersytet Al Azhar w Kairze w Egipcie. (Zdjęcie: Sailko/Wikimedia Commons)
Uniwersytet Al Azhar w Kairze w Egipcie. (Zdjęcie: Sailko/Wikimedia Commons)

Niedawno Al-Azhar potępił list otwarty napisany przez współzałożyciela francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, Philippe Vala i podpisany przez 250 francuskich polityków i postaci publicznych, takich jak były prezydent, Nicolas Sarkozy, trzech byłych premierów, intelektualistów i artystów, wzywający do ponownego rozważenia przestarzałych wersetów Koranu, które prowokują nienawiść i zabijanie Żydów oraz propagują antysemityzm.

Czy nam się to podoba, czy nie, obraz Żydów przedstawiony i szeroko propagowany przez Koran pokazuje, że są oni z natury źli i są wrogami islamu, wrogami „religii prawdy” i wszystkich muzułmanów. Kiedy ktoś, taki jak umiarkowany muzułmanin lub nie-muzułmanin, zwraca uwagę na ten przerażający fakt i na jego bezpośredni związek z indoktrynowaniem nienawiści do „wszystkich” Żydów, oraz kiedy ktoś wzywa do rewizji lub reformy tych poglądów, natychmiast staje przed oskarżeniem o "islamofobię". Przytłaczają go dziesiątki fałszywych racjonalizacji w sposób, który wskazuje na głęboko zakorzeniony u muzułmańskich uczonych i instytucji – a także zwykłych muzułmanów - mechanizm unikania prawdy, że wersety koraniczne są pełne nienawiści do Żydów. Wszystkich Żydów, bez wyjątku:   

Al-Buchari (3593) i Muslim (2921) opowiedzieli w hadisach o Ibn 'Umar (niechaj Allah będzie z niego zadowolony), że powiedział: Słyszałem Posłańca Allaha (błogosławieństwo i pokój Allaha nad nim) mówiącego: "Żydzi będą walczyć z wami a wy zwyciężycie nad nimi, potem kamień powie: ‘O muzułmaninie, tutaj za mną jest Żyd; zabij go’”.


Saheeh Muslim (2922)
, jest narracja z hadisu o Abu Hurajrah, że Posłaniec Allaha (błogosławieństwo i pokój Allaha nad nim) powiedział: „Godzina nie zacznie są aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i muzułmanie zabiją ich, aż Żyd schowa się za kamieniem lub drzewem i kamień lub drzewo powiedzą:  O muzułmaninie, o niewolniku Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go. Poza drzewem kolcowoju, bo to jest jedno z drzew Żydów”.

Chrześcijanie (i wszyscy inni "niewierni") nie pozostają daleko w tyle:

"Nie uwierzyli ci, którzy powiedzieli: ‘Zaprawdę, Allah - to trzeci z trzech!’
A nie ma przecież żadnego boga, jak tylko jeden Bóg! A jeśli oni nie zaniechają tego, co mówią, to tych, którzy nie uwierzyli, dotknie kara bolesna”. (Koran 5:72)


"O wy, którzy wierzycie! Zwalczajcie tych spośród niewiernych, którzy są blisko was. Niech się spotkają z waszą surowością. I wiedzcie, że Allah jest z bogobojnymi". (Koran 9:123)


"O wy, którzy wierzycie! Nie bierzcie sobie za przyjaciół żydów i chrześcijan; oni są przyjaciółmi jedni dla drugich. A kto z was bierze ich sobie za przyjaciół, to sam jest spośród nich. Zaprawdę, Allah nie prowadzi drogą prostą ludu niesprawiedliwych! (Koran 5:52)

Nic dziwnego więc, że egipsku uniwersytet Al-Azhar, najbardziej wpływowa szkoła w sunnickim islamie, był oburzony wezwaniem wielu intelektualistów we Francji, by zmodyfikować wersety Koranu, które szerzą antysemityzm i nienawiść do nie-muzułmanów.


Niedawno Al-Azhar potępił list otwarty napisany przez współzałożyciela francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, Philippe Vala i podpisany przez 250 francuskich polityków i postaci publicznych, takich jak były prezydent, Nicolas Sarkozy, trzech byłych premierów, intelektualistów i artystów, wzywający do ponownego rozważenia przestarzałych wersetów Koranu, które prowokują nienawiść i zabijanie Żydów oraz propagują antysemityzm.


7 stycznia 2015 r. dwunastu członków redakcji „Charlie Hebdo”, włącznie z redaktorem naczelnym, Stéphane Charbonnier, zostało zamordowanych a 11 innych zranionych przez trzech ekstremistów muzułmańskich krzyczących "Allahu Akbar" ["Allah jest większy"]. Ten nowy manifest, „Przeciwko nowemu antysemityzmowi”, który podkreśla potrzebę pilnego działania przeciwko wzrostowi antysemityzmu i antysemickich ataków we Francji, został opublikowany w piśmie „Le Parisien” 21 kwietnia. "W naszej niedawnej historii 11 Żydów zostało zamordowanych – a niektórzy torturowani – przez radykalnych islamistów, ponieważ byli Żydami” – mówi manifest.


List, podpisany przez polityków z prawicy i z lewicy, jak również przez przywódców żydowskich, muzułmańskich i katolickich, apeluje, by "wersety Koranu wzywające do zabijania i karania Żydów, chrześcijan i niewiernych zostały [potępione jako] przestarzałe przez teologiczne władze [islamskie], tak jak niespójności w Biblii i katolicki antysemityzm zostały zniesione przez II Sobór Watykański, żeby żaden wierny nie mógł powoływać się na święty tekst, by popełnić zbrodnię”.


W odpowiedzi na ten manifest zastępca Wielkiego Imama Al-Azhar, Abbas Shoman, potępił wezwania do oczyszczenia lub uznania za przestarzałe i nieobowiązujące jakichkolwiek wersetów Koranu i określił takie wezwania jako „absolutną ignorancję”, poinformowała egipska gazeta „al-Masry al-Youm”. I, w sposób oczywisty stosując takijję (obłudę), Shoman zaprzeczył, by Koran zawierał „jakiekolwiek wersety, które nakazują zabijanie kogokolwiek, kto nie popełnił przestępstwa, które by tego wymagało, jak na przykład umyślne morderstwo” i fałszywie opisał wszystkie „wersety wojenne i o zabijaniu" jako wzywające do uzasadnionej samoobrony i jako wersety o pokoju. Zwrócił się również do sygnatariuszy manifestu, by zrozumieli, że Koran jest słuszną drogą i „jeśli upierają się przy swoim błędnym rozumieniu [Koranu], powinni iść do diabła ze swoim złym rozumieniem”. Szejk Shoman pominął to, że francuski manifest nie tylko mówi o morderstwach i prześladowaniu Żydów; mówi także o kulturze antysemityzmu promowanej przez dziesiątki koranicznych wersetów. Można się zastanawiać jak, po nauczaniu przez całe życie islamskiej supremacji, imamowie mogliby próbować choćby zrozumieć taki manifest. Wypowiedzi szejka Shomana mogą po prostu wskazywać na jego własny antysemityzm.  


Islam nie jest jedyną religią, której teksty święte zawierają przemoc i anachroniczne fragmenty – ten fakt podkreśla kilku imamów, takich jak Tareq Oubrou, imam Wielkiego Meczetu południowego miasta francuskiego, Bordeaux. Niemniej, jak zauważono gdzie indziej, islam jest jedyną pozostającą religią, w której „ludzie nadal żyją według” pism, w których przemoc ma bożą aprobatę.


Szejk Shoman poprawnie mówi, że Allah nie kocha agresora:

„Zwalczajcie na drodze Allaha tych, którzy was zwalczają, lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę; Allah nie miłuje najeźdźców!" (Koran 2:190)

Niemniej często łatwo jest wskazać na innych jako na agresorów – prawdziwych lub wyimaginowanych – by usprawiedliwić „obronną” reakcję i zagwarantować, że obrona islamu była „sprawiedliwa”. Problemem oczywiście jest to, że pojęcie, co stanowi agresję, jest całkowicie subiektywne. Choć każdy ma prawo do samoobrony, jeśli zostaje zaatakowany, uzasadnienia tego, co stanowi atak rozciągało się od dzieci nazywających pluszowego misia Muhammad (nauczycielka, która była Brytyjką, otrzymała groźby śmierci i odsiedziała karę więzienia) w Sudanie, lub innego nauczyciela, w Hiszpanii, zaskarżonego do sądu za mówienie na lekcji o szynce, że jest jednym z ważnych towarów eksportowych Hiszpanii.


Kościół katolicki wydał deklarację (18 listopada 1964), która jednoznacznie uniewinniła Żydów wszystkich czasów – czy to w epoce Jezusa, czy później – ze starodawnego oskarżenia o bogobójstwo, co znaczyło zniesienie niespójności w Biblii i tradycyjnego katolickiego antysemityzmu. Muzułmanie mocno wierzą, że Koran, który zabrania przyjaźnienia się z „niewiernymi”, który jest niezmiennym słowem Allaha, jedynego Boga, nie został i nigdy nie zostanie zmieniony lub zmodyfikowany i nie należy go porównywać z innymi tekstami religijnymi, które zostały zmienione i wypaczone.   

„Niech wierzący nie biorą sobie za przyjaciół
niewiernych, z pominięciem wiernych!”-- Koran 3:28.

W duchu egocentryzmu i oszustwa "Obserwatorium islamofobii", które jest stowarzyszone z egipskim Dar al-Iftaa (instytucja kierowana przez uczonych z Al-Azhar i odpowiedzialna za wydawanie fatw) potępiła manifest jako nienawistny i islamofobiczny, i twierdziła, że spowoduje ataki na muzułmanów i niechęć wobec nich. Ta wypowiedź umyślnie ignoruje, że, według manifestu:

„Istnieje dwudziestopięciokrotnie większe prawdopodobieństwo ataków na francuskich Żydów niż na francuskich muzułmanów. 10% żydowskich obywateli Ile-de-France – to jest około 50 tysięcy ludzi – zostało zmuszonych do przeprowadzenia się, ponieważ nie byli już dłużej bezpieczni w pewnych miastach i ponieważ ich dzieci nie mogły chodzić do publicznych szkół”.  

Nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć islamistycznej przemocy w Europie, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie, jeśli polityczni i religijni przywódcy – włącznie z Al-Azhar i papieżem Franciszkiem – będą obstawać przy mówieniu, że islamistyczna przemoc nie ma nic wspólnego z islamem. Powiedzenie: „Islamistyczna przemoc nie ma nic wspólnego z islamem”, nie czyni z tego prawdy. Czy nam się to podoba, czy nie, ma dużo wspólnego.  


Jak powiedział arcybiskup Canterbury, Justin Welby, w listopadzie 2016 r. na wykładzie w Instytucie Katolickim w Paryżu: "Jeśli traktujemy religijnie motywowaną przemoc wyłącznie jako kwestię bezpieczeństwa lub kwestię polityczną, to będzie niesłychanie trudno – a raczej będzie niemożliwe – przezwyciężenie jej”. Zdaniem arcybiskupa „Dopóki religijni przywódcy nie wstaną i nie przyjmą odpowiedzialności za działania tych, którzy dokonują rzeczy w imię ich religii, nie zobaczymy rozwiązania”.


Egypt’s Al-Azhar Insists on Anti-Semnitism

Gatestone Institute, 5 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

A.Z. Mohamed

Muzułmański publicysta piszący z Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Rokowania z pozycji słabości MEF 2018-06-14


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk