Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 10:43

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:
Ważna petycja

Uwaga niewypał


Marcin Kruk 2015-01-14


Podpisałem właśnie petycję do Pani Kopacz, iżby zainicjowała wykopywanie artykułu 196 z kodeksu karnego. Było tam takie okienko na uzasadnienie, ale im dłużej patrzyłem na prostokąt, w którym mogłem wpisać kilka słów, tym więcej słów kłębiło się w mojej głowie.

Mam takie zdjęcie dziadka, który zaraz po wojnie stał sobie koło tablicy „Uwaga niewypał”. Właściwie stał sobie po prostu z moją młodą i śliczną babcią, w błogiej nieświadomości, że zdjęcie będzie pamiątką nie tylko ich gorących uczuć, ale i ostrzeżenia, że mogą wylecieć w powietrze.

 

Teraz piszemy niewybuch, idea ta sama, mamy do czynienia z czymś, co może poczuć się sprowokowane i nagle wybuchnąć. Kiedy odwróciłem się od wiary w to, że dawno, dawno temu, jeden pan narodził się z dziewicy, diabły z opętanego wygnał i zagonił je w świnie, miał talent do uzdrawiania, temu wzrok przywrócił, tamtego wskrzesił, wino i chleb rozmnażał, po wodzie chodził, na koniec sam zmartwychwstał i wstąpił w niebiosa, ojciec wzruszył ramionami i powiedział, żebym był delikatny, bo babcia łatwo wybucha.

 

Babcia była świetna i ogromnie kochana, więc obchodziłem się z babcią jak z jajkiem, żeby przypadkiem nie wybuchła i mój ateizm trzymał się dyskretnie z dala od babci. Babcia nie pytała, ja nie mówiłem, lata mijały. Mój ateizm był dla mnie ważny, babcia była dla mnie ważna, ale babcia niewybuch, nie drażnić licha. 


Kabaret mieliśmy w szkole i kiedyś napisałem taki kawałek o wskrzeszaniu dzieweczki. Dzieweczka mi była pilnie potrzebna w charakterze rekwizytu do wskrzeszania. Dzieweczek było mnóstwo, ale żadna nie chciała być wskrzeszona. Cały tekst musiałem zmieniać z braku stosownej dzieweczki i credo mi wyszło o tym, w co od biedy mógłbym uwierzyć.

No bo jak z Ducha Świętego poczęty, to czy Duch Święty ma DNA? Jak nie ma, to męskość Jezusa staje pod znakiem zapytania. Poczęcie bez DNA ojca, klon maryjny. Koniec kropka. Problem. Skreślamy. Jezus był (jeśli był), ale „zawsze dziewiczość”, to taka metafora. Jak każe grzeczność, w tym momencie mówiłem po raz pierwszy stałą frazę tego skeczu – „mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem”. (Chciałem jeszcze dodać, że chyba nikogo nie zgorszyłem, bo dziewic na sali nie ma, ale kolega mi odradził.)

Kolejny cud, któremu musimy się przyjrzeć, to ten z diabłami. Wykonanie cudu na samym początku kariery Jezusa jako cudotwórcy. Mateusz opowiadał, że opętanych było dwóch, okropnie krzyczeli, jeden przez drugiego, a na dodatek demony też coś mówiły, a nawet prosiły, żeby ich nie wyrzucać tak w ogóle, tylko je w świnie wpędzić, co to akurat pod ręką były. Jezus uniósł rękę w geście policjanta kierującego ruchem drogowym i demony zniknęły w świniach.  Egzorcyzmy egzorcyzmami, ale tu jednak Mateusz przesadził, żeby świństwa takie opowiadać. Mam nadzieję, że nikogo nie obrażę, ale czy jest na sali ktoś, kto w te demony w świniach tak na poważnie wierzy?

Wesele w Kanie to trochę jak z tym pijakiem i złotą rybką. Ewangelistów przy tym nie było, ale naoczni świadkowie, którzy o tym opowiadali (jeśli zeznań było więcej niż jedno) musieli być w stanie wskazującym na spożycie. Nie wiem, co kto o tym sądzi, ale na mój gust to rozmnożenie chleba i wina to licentia poetica.

Chodzenie po wodzie? (Tu robiłem kilka kroków, kręciłem głową i mówiłem, „mam nadzieję że nikt się nie obrazi”.) Łazarz, wskrzeszenie Łazarza. Łazarz pojawia się i u Mateusza, i u Jana i w ogóle wygląda na to, że wszyscy o tym mówili. Rozmnażanie wina czy chodzenie po wodzie, to przy Łazarzu drobiazg. Łazarz, to było coś. Łazarz cztery dniu leżał w grobie, grób kamieniem wielkim przywalony. Przychodzi Jezus, gadka szmatka, że wiara góry przenosi, każe jednak ręcznie kamień odsuwać, zajrzał do grobu i woła: Łazarzu wyjdź. I wychodzi zmarły mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz zawiniętą chustą.

Z tymi opaskami to ja nie wszystko rozumiem, ale potem Jezus powiedział, żeby tego Łazarza rozwiązać i po wszystkim. Dosłownie nie rozumiem, metaforycznie też nie rozumiem. Kto chce niech wierzy, ja odmawiam. Mam nadzieję, że  nikogo nie obraziłem. Co innego dzieweczka, dzieweczka była świeża. Jezus sobie naucza, nagle przybiega ojciec dzieweczki, niejaki Jair, pobożny żyd, ale mocno zdesperowany, pada Jezusowi do nóg i prosi o uzdrowienie córki, bo jest bardzo chora. O.K.,  mówi Jezus, nie ma sprawy, a tu posłaniec przybiega, że córka Jaira umarła. A Jezus na to, że gdzie tam, wcale nie umarła, tylko śpi. Wszyscy mówią, że jestem taki niewierny Tomasz, a ja w to wierzę, mógł tak powiedzieć.

 

Na próbach, to nawet dobrze wychodziło, koledzy boki zrywali. Dopiero na premierze zrobiła się granda, bo nam pani wicedyrektor wybuchła. Uczucia religijne jej detonowały już przy DNA Ducha Świętego.  Pani wicedyrektor wyglądała jak dwóch opętanych o pojemności sześć demonów na głowę. Potężny ładunek i spór powstał, kto tę bombę zrobił i kto ją uzbroił w detonator? Patrząc wstecz, mam wrażenie, że każdy za mocno wierzący, to  niewybuch i zagrożenie. Oznakowany powinien być w widocznym miejscu, żeby na uczucia nie nadepnąć bo bomba uzbrojona w zapalnik wybuchnie i może coś urwać, albo nawet zabić. Artykuł 196 w kodeksie karnym to  nie jest ostrzeżenie. Nawet przeciwnie, to jak wyciągnięcie zawleczki z granatu z naiwną nadzieją, że sprężyna stara i nic nie wybuchnie, ale nie należy potrząsać.


Zwracam się zatem do Pani Kopacz, żeby ten artykuł wykopać, bo nie jest to właściwy sposób chronienia społeczeństwa przed niewybuchami. Owszem tablice ostrzegawcze są potrzebne, że niewybuchy są wśród nas i że saper potrzebny, żeby zapalnik wymontował. W przypadku bomb wyposażonych w wybuchowe uczucia religijne satyra jako ostrzeżenie nie jest zła, a artykuł 196 należy skorygować tak, by kara spadała raczej na wybuchającego, niż tego co niewybuch potrącił. No i koniecznie Pani Kopacz powinna zasugerować, żeby artykuł 196 uwzględniał karalność pirotechników, robienie bomb wyposażonych w wybuchowe uczucia religijne powinno być karalne.

Mnie osobiście wybuch uczuć religijnych naszej wicedyrektor wielkiej krzywdy nie zrobił, maturę o rok później robiłem, ale przecież tego roku nie zmarnowałem. Inne sprawy powinna mieć Pani Kopacz na myśli inicjując wykopanie lub rewolucyjną zmianę treści artykułu 196 kk, ten artykuł to część integralna detonatora, proszę pani premier, a niewybuchy są naprawdę groźne. I niech się pani nie lęka. Jan Paweł II miał rację mówiąc, że strach ma wielkie oczy, czy jakoś podobnie. Ja się babci w końcu przyznałem, że jestem ateistą. Zbierałem się z tym wyznaniem i zbierałem, ale jak mnie wybuch uczuć religijnych pani wicedyrektor uszkodził, to nie było rady, musiałem się przyznać. Babcia spojrzała na mnie ze zdumieniem i zapytała, dlaczego bałem się jej przyznać, przecież to nic złego, ważne, żeby ludzie sobie krzywdy nie robili.


W końcu nic nie wpisałem w tym prostokącie z napisem „Krótki komentarz”, chociaż może powinienem napisać „uwaga niewypał”, ale to mogłoby być źle zrozumiane. A potem przypomniałem sobie inne zdjęcie z napisem po rosyjsku „Min niet”. Może taki napis postawić w tym miejscu kodeksu karnego po usunięciu artykułu 196?         

P.S. Ewentualnie można w miejsce usuniętego artykułum196 dać bardziej współczesną ilustrację: 

 Ale to mogło by być zbyt odważne nawet dla naszej Pani Premier.

Marcin Kruk

 

Pseudonim związanego z redakcją „Listów” felietonisty i autora dostępnej on-line książki Człowiek_zajęty_niesłychanie

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. fabryka min mieczysławski 2015-01-14


Znasz li ten kraj

Znalezionych 304 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk