Prawda

Środa, 29 stycznia 2020 - 07:34

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Czy może istnieć sztuka bez artysty? 


Vinod Wadhawan 2013-12-30

Ludzie są zabawni. Mając dwie sytuacje o porównywalnej złożoności, nie mają żadnych trudności z zaakceptowaniem, że jedna powstała spontanicznie (bez udziału żadnego projektanta, kontrolera lub stwórcy), ale często upierają się przy projektancie lub stwórcy („Bogu”) dla wyjaśnienia tej drugiej. Rozważmy globalną ekonomię. Wszyscy zgadzamy się, że jest niesłychanie złożona, a także, że nie ma żadnej władzy centralnej, która zaprojektowała to, co widzimy dzisiaj. Złożoność wyewoluowała w czasie i jest samoregulująca się.

Istnieją suwerenne narody, każdy z własną gospodarką. Istnieje handel między narodami i w ramach każdego narodu. Istnieją niezależne giełdy, różne waluty i kursy walutowe, które zmieniają się codziennie bez żadnej władzy centralnej, która by je dowolnie kontrolowała. Sytuacja wygląda na tak dobrze wyregulowaną, że Adam Smith ukuł swoje słynne (ale będące przenośnią) słowa o „niewidzialnej ręce” ukrytej za całym porządkiem i złożonością współczesnej ekonomii.

Gdy jednak dochodzi do spontanicznej ewolucji złożoności biologicznej, ludzie nagle przestają być racjonalni i postulują Boga, który musiał stworzyć złożone formy życia. Ten teleologiczny argument wysuwał między innymi teolog brytyjski William Paley. Załóżmy, że jesteś na plaży i natykasz się na kamień. Nie widzisz w tym nic dziwnego (tj. nie myślisz o stwórcy kamienia) i idziesz dalej. Następnie widzisz zegarek. Jesteś całkiem pewien, że musiał go zrobić zegarmistrz: ponieważ jest zegarek, to musi być i zegarmistrz, jako że w zegarku są dowody projektowania. Paley twierdził, że w podobny sposób cała złożoność biologiczna, jaką widzimy wokół siebie, wskazuje na istnienie stwórcy i projektanta, czyli Boga.


Ludzie, którzy podpisują się pod tą linią rozumowania, przywłaszczyli sobie zwrot “nieredukowalna złożoność” (IC) żeby twierdzić, na przykład, iż złożoności cząsteczki DNA nie można wyjaśnić ani zredukować do przyczyn ewolucyjnych i ewolucji z prostszych cząsteczek. DNA kontroluje syntezę białek, a przecież białka musiały już istnieć do stworzenia cząsteczki DNA. Dlatego – jak twierdzą – musi się przywołać Boga dla wyjaśnienia takiej IC.

[Mówię, że “przywłaszczyli”, ponieważ naukowe znaczenie IC w rzeczywistości odnosi się do losowości logicznej (patrz Część 67): układ nieredukowalnie złożony to układ, w którym żadna kompresja informacji nie jest możliwa, co znaczy, że jego zawartość informacyjna nie jest większa niż zawartość informacyjna algorytmu lub wzoru matematycznego potrzebnego do jego wyrażenia lub wyjaśnienia; złożoność nie może być zredukowana przez odkrycie reguły lub prawa, które ją wygenerowało, ponieważ żadne takie prawo nie istnieje.]

Richard Dawkins w książce z 1986 r. Ślepy zegarmistrz rozbił w puch twierdzenie, że “jeśli jest zegarek, to musi być zegarmistrz” . Gdyby Bóg stworzył nieredukowalną złożoność form życia, musiałby być obdarzony jeszcze większą złożonością, informacją i inteligencją. Kto to stworzył? Jak można wyjaśnić zaobserwowaną złożoność przez powoływanie się na jeszcze większą złożoność jako na pierwszą przyczynę? Ma znacznie więcej sensu twierdzenie (które można udowodnić), że stopień złożoności wzrasta stopniowo, zaczynając od mniej skomplikowanych układów, wspomaganych przez darwinowski dobór naturalny i dostępność energii słonecznej z niską entropią lub „wysokiej jakości”, pamiętając cały czas, że mamy do czynienia z układami termodynamicznie otwartymi (patrz Część 6).

Darwinowski dobór naturalny nie jest procesem całkiem losowym. Działa poprzez zmienność genetyczną wytworzoną przez losowe mutacje i dryf genetyczny i pomagający wyłonić się tym organizmom, które mają bardziej adaptacyjne cechy, użyteczne do przetrwania i rozmnożenia się.

Prawdopodobieństwo spontanicznej ewolucji istniejących form życia istotnie jest bardzo małe. ALE OLBRZYMIA LICZBA ALTERNATYWNYCH FORM ŻYCIA MOGŁA TAKŻE WYEWOLUOWAĆ. Jest olbrzymia liczba ścieżek ewolucyjnych, którymi mogły pójść organizmy i mogły pójść każdą z nich. Ta olbrzymia liczba powinna zostać pomnożona przez bardzo małe prawdopodobieństwo ewolucji istniejących form życia; wtedy otrzymujemy znacznie wyższe ogólne prawdopodobieństwo.

Aby zrozumieć to lepiej, spójrzmy na analogię. Idziesz na targ i widzisz wielu ludzi. Skupmy się na jednym z nich. Nie ma niczego cudownego w tym, że zobaczyłeś tę osobę. Cofnijmy się teraz w czasie – jesteś w domu i przed wyjściem wyliczasz prawdopodobieństwo spotkania tej właśnie osoby, Jest ono doprawdy bardzo małe. A przecież spotkałeś tę osobę. Wygląda to na „cud” tylko wtedy, jeśli wyliczasz prawdopodobieństwo po wydarzeniu, tj. po wybraniu jednej, konkretnej osoby! Jest po prostu głupie wyobrażanie sobie, że siły kosmiczne spiskowały i ktoś przesądził z góry, że dzisiaj zobaczysz tego właśnie konkretnego obcego ci człowieka.

Feynman wyśmiewał takie tendencje. Oto jak pisał o nim Bill Bryson (2003):

Fizyk Richard Feynman dowcipkował o wnioskach a posteriori – rozumowaniu idącym od znanych już faktów do możliwych przyczyn. „Wiesz, zdarzyło mi się dzisiaj coś niesłychanie zdumiewającego – mówił – Zobaczyłem samochód z tablicą rejestracyjną ARW 357. Możesz to sobie wyobrazić? Z wszystkich milionów tablic rejestracyjnych w tym stanie, jaka była szansa, że dzisiaj zobaczę tę właśnie? Zdumiewające!” Chodziło mu oczywiście o to, że łatwo jest zwykłej, banalnej sytuacji nadać pozór czegoś nadzwyczajnego, jeśli traktujesz ją jako przeznaczenie.

Jeszcze jedna analogia może być tu pomocna. Popatrz na talię 52 kart. Każda z tych kart może być na spodzie. Dla każdej takiej sytuacji są 51 sposoby wybrania drugiej karty, by ją umieścić na tej pierwszej. Dla trzeciej karty jest 50 możliwości i tak dalej. Całkowita liczba możliwości wynosi 52 x 51 x 50 x . . .3 x 2 x 1. W sumie jest ~1068 sposobów, na jakie karty mogą być ułożone w talii, istotnie olbrzymia liczba. Jest tylko 1 szansa na 1068, że ułożą się one w każdą daną sekwencję. A przecież głupotą byłoby uważać, że zdarzył się cud, ponieważ zaobserwowaliśmy taki a nie inny układ kart.

Polecam książkę Irreligion: A Mathematician Explains Why the Arguments for God Just Don't Add Up Johna Paulosa (2008), która uczy zwracania uwagi na probabilistyczne błędy logiczne, które ludzie często popełniają.

Kwiat jest dziełem sztuki, ale nie stworzył go artysta. Kwiat wyewoluował z prostszych rzeczy, które z kolei wyewoluowały z jeszcze prostszych.Więcej o obalaniu argumentu IC znajduje się TUTAJ.

Poniższe wideo (“Dawkins tworzy oko”) także będzie pomocne w przekonaniu czytelników do głównej tezy tego postu. Kreacjoniści używają istnienia oka ludzkiego jako mocnego dowodu na rzecz argumentu o nieredukowalnej złożoności: oko musi być jako całość, by przynosiło korzyści stworzeniu (a więc Stwórca musiał stworzyć je za jednym zamachem); według tego argumentu nie możesz mieć pół oka, żeby widzieć. Dawkins bardzo cierpliwie demoluje ten argument w poniższym wideo.
Tekst oryginału: Irreducible Complexity' Deconstructed, or Why There Can be Art without an Artist

Tłumaczenie M.K.
________________

Vinod K. Wadhawan

Induski emerytowany fizyk atomowy, współwydawca portalu PHASE TRANSITIONS, publicysta, autor wielu książek.

Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk