Prawda

Sobota, 10 maja 2025 - 00:30

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie


Jonny Anomaly 2018-02-09


Ludzie są poszukiwaczami wzorów. Kiedy widzimy wzory w przyrodzie, często szukamy dla nich jakiegoś głębszego wyjaśnienia. Przykładem wzoru, który ściągnął uwagę akademików jest dysproporcja między mężczyznami i kobietami w takich dziedzinach jak budowa maszyn i pediatria.   


Kultura jest oczywistym wyjaśnieniem dla niektórych różnic: jeśli fala irlandzkich imigrantów w Bostonie wstępuje do straży pożarnej, a włoskich imigrantów otwiera restauracje, to możemy oczekiwać, że w następnym pokoleniu Bostończyków będzie nieproporcjonalna liczba irlandzkich strażaków i włoskich właścicieli restauracji. Podobnie, jeśli nisko wykwalifikowani imigranci na ogół pracują na budowach i w rolnictwie, możemy oczekiwać, że znajdziemy wielu nisko wykwalifikowanych robotników, którzy przybyli z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, pracujących na budowach i farmach truskawek.


Innym oczywistym sposobem wyjaśniania rozbieżności między grupami jest to, że pewne grupy – od grup rasowych i płci do grup religijnych i politycznych – były dyskryminowane lub prześladowane przez innych. Innymi słowy, członkom pewnych grup nie dawano w przeszłości szansy na pokazanie ich prawdziwych talentów w pewnych dziedzinach.


W historii etniczna dyskryminacja była normą, nie zaś czymś wyjątkowym. W rzeczywistości, etniczna dyskryminacja była niemal z pewnością adaptacyjna dla naszych przodków, którzy musieli rozszyfrować, choćby z grubsza, komu ufać, a kogo unikać. Dyskryminacja często służyła zwiększaniu zaufania wewnątrz grupy przez niedopuszczanie członków innych grup do cieszenia się wartościowymi dobrami społecznymi, których stworzenie i utrzymanie wymagało wysiłku.


Utrzymujące się różnice wyników


Kiedy chcemy wyjaśnić różnice wyników, oczywistym miejscem, od którego powinniśmy zacząć, są kultura, uprzedzenia i dyskryminacja. Ale począwszy od połowy dwudziestego wieku w każdym niemal kraju zachodnim zniesiono dyskryminujące prawa, a w wielu zastosowane programy akcji afirmacyjnych. Rządy, uniwersytety i prywatne przedsiębiorstwa czyniły starania, by rekrutować tradycyjnie prześladowane mniejszości do szkół i zawodów, do których uprzednio te mniejszości nie miały pełnego dostępu.


W tych warunkach jedne grupy poprawiły swoje wyniki, podczas gdy inne tego nie zrobiły.  Szczególnie Żydzi i Azjaci kwitną w każdym zachodnim społeczeństwie, w którym się znajdują, i zarabiają więcej, popełniają mniej przestępstw i osiągają wyższy poziom edukacji niż grupa większościowa w społeczeństwie, do którego przybyli.


Ponadto, mimo oświadczeń polityków, że kobiety w krajach zachodnich nadal mają przed sobą długą drogę, jesteśmy znacznie bliżej równości niż wielu sądzi. Kobiety stanowią obecnie większość wśród absolwentów uczelni, a rozbieżność płac między mężczyznami i kobietami, kiedy porównujemy pracowników w tym samym zawodzie i na tym samym poziomie, niemal nie istnieje. (Według ekonomistki z Harvardu, Claudii Golden, większość luk płacowych spowodowana jest wyborami mężczyzn i kobiet pracy w różnych zawodach w oparciu o osobiste interesy: na przykład, kobiety, które mają dzieci, wolą bardziej elastyczną pracę, która często jest niżej płatna.)


Kiedy zmalała jawna dyskryminacja, badacze nauk społecznych zaczęli proponować alternatywy do wyjaśnienia pozostałych luk. Szczególnie dwie z nich stały się popularne w latach 1990.: zagrożenie stereotypem i epigenetyka. Zagrożenie stereotypami zachodzi (ponoć), kiedy ludzi prosi się o wykonanie jakiegoś zadania i informuje ich się, że przeciętnie rzecz biorąc, członkowie ich grupy nie są szczególnie dobrzy w wykonywaniu tego zadania.   W takiej sytuacji wykonują zadanie gorzej niż mogliby to zrobić. Epigenetyka odnosi się do faktu, że na ekspresję genów wpływają czynniki pozagenomowe.  Niektórzy specjaliści nauk społecznych wysuwali tezę, że jeśli geny mogą inaczej ulegać ekspresji w różnych środowiskach, to być może środowiska stresu – przez wpływanie na ekspresję genów - mogą powodować, że pewne grupy osiągają gorsze wyniki niż inne.


Zagrożenie stereotypami okazało się jednak spektakularną porażką
w wyjaśnianiu różnic w osiągnięciach. A epigenetyka nie może wyjaśnić różnic takich jak lepsze wyniki Azjatów niż Afrykanów na egzaminach z matematyki i lepsze wyniki Afrykanów niż Azjatów w biegach.   


Niedające się sfalsyfikować hipotezy


Kiedy przewidywania tworzone przez te wyjaśnienia nie sprawdziły się, wielu zaczęło zwracać się ku niewidzialnym siłom, takim jak “strukturalny rasizm” i “ukryte uprzedzenia”, żeby wyjaśnić różnice w osiągnięciach. Problemem z tymi hipotezami jest to, że nie dają się sfalsyfikować. W rzeczywistości wydaje się, że o to właśnie chodzi: jeśli nie możemy przetestować hipotezy, że nieświadome uprzedzenia i strukturalny rasizm wyjaśniają różnice wyników, to stają się one doskonałymi kandydatami na uniwersalne wyjaśnienia, które można wyznawać z siłą równą sile przekonania do religijnego dogmatu.


Kiedy widzimy różnice wyników, możemy powołać się na uprzedzenia nawet nie myśląc o alternatywach i zbyć jako “rasistę” lub “seksistę” każdego, kto przedstawia hipotezę, że biologia odgrywa rolę w wyjaśnieniu niektórych różnic w osiągnięciach.


Oczywiście istnieją uprzedzenia i czasami są sprzeczne z wyrażanymi ocenami. W tych sytuacjach warto szerzyć normy społeczne, które mają na celu zwalczanie niesprawiedliwych uprzedzeń. Niektóre uprzedzenia są jednak użyteczne heurystycznie, a niektóre stereotypy są racjonalnymi uogólnieniami, jak przekonanie, że ponosimy większe ryzyko fizycznego ataku ze strony mężczyzny niż kobiety, lub że jest większe prawdopodobieństwo, że następnym międzynarodowym mistrzem szachowym będzie Żyd niż Erytrejczyk. W tych wypadkach jest zapewne moralnie niesłuszne niepozwalanie sobie na uwierzenie w to, na co wskazują dowody.


Kiedy słyszymy kogoś przypisującego różnice w osiągnięciach ukrytym uprzedzeniom lub strukturalnemu rasizmowi, oczywistym pytaniem jest: Co liczyłoby się jako dowód przeciwko twojej hipotezie?


Niejasny język


Strukturalny rasizm (lub seksizm) jest tak niewyraźnym pojęciem, że trudno wiedzieć, jak go analizować. Moglibyśmy najpierw spojrzeć na instytucje rządowe i firmy prywatne i zapytać, czy mają politykę dyskryminacji. W niektórych krajach zarówno agencje rządowe, jak przedsiębiorstwa jawnie dyskryminują przeciwko całym klasom ludzi (na przykład, w Arabii Saudyjskiej zeznania mężczyzny w sądzie mają podwójną wartość dowodową w stosunku do zeznań kobiety). W wielu krajach Zachodu jednak, takich jak Stany Zjednoczone i Australia, dyskryminacja na podstawie rasy, płci i orientacji seksualnej jest explicite zabroniona w prawie. Programy akcji afirmatywnej pozwalają w rzeczywistości pracodawcom na dyskryminację – ale normalnie na dyskryminację mężczyzn pochodzenia europejskiego lub azjatyckiego. 


Oczywiście możemy uważać, że chociaż prawa zabraniają dyskryminacji, ukryte uprzedzenia skłaniają niektórych ludzi do nieświadomej dyskryminacji potencjalnych pracowników. Ukryte uprzedzenia trudniej testować, ale jak dotąd najlepsze dowody, jakie mamy, sugerują, że nawet kiedy ukryte uprzedzenie istnieje, niezbyt wpływa na zachowanie, jeśli w ogóle to robi. Mimo słabości dowodów na ukryte uprzedzenia jako wyjaśnienie różnic w osiągnięciach wiele korporacji i instytucji edukacyjnych ma programy szkoleniowe o różnorodności w celu zwalczania ich rzekomo złowrogich efektów.


Podobne twierdzenia można wysunąć wobec „mizoginii”, co jest modnym określeniem „seksizmu” używanym przez radykalne feministki, które twierdzą, że nawet jeśli większość ludzi nie dyskryminuje kobiet świadomie, nieświadoma nienawiść do kobiet pomaga wyjaśnić, dlaczego mężczyźni i kobiety okazują inne cechy, co prowadzi do różnicy wyników.


Czy ci, którzy powołują się na ukryte uprzedzenia, strukturalny rasizm lub zinternalizowaną mizoginię, odpowiedzą na dowody przeciwko ich twierdzeniom? Czy też zamiast tego uciekną się do niedających się przetestować twierdzeń, podanych w niejasnym języku, który pozwala im uratować swoje hipotezy niezależnie od tego, co odkryją naukowcy?


Zakończenie


Ci z nas, którzy podejrzewają, że biologia odgrywa rolę w wyjaśnieniu pewnych różnic między grupami, nie zaprzeczają istnieniu uprzedzeń, które są szczególnie silne w tradycyjnych społecznościach, w których nie ma norm tolerancji ani praw chroniących mniejszości. Jesteśmy jednak sceptyczni wobec tezy, że rasizm, seksizm lub inne szkodliwe rodzaje uprzedzeń mogą wyjaśnić wszystkie różnice, jakie widzimy. Co ważniejsze, naszą hipotezę daje się sfalsyfikować. Jednym sposobem falsyfikacji byłoby odkrycie, że geny, które wpływają na cechy fizyczne i psychiczne – włącznie ze zdolnościami i zainteresowaniami  – są identycznie rozłożone we wszystkich grupach ludzkich.  


Jeśli ludzie chcą szukać innych przyczyn różnic w osiągnięciach przez proponowanie dających się testować hipotez naukowych, zapraszamy do debaty. Frustruje nas jednak niedająca się falsyfikować natura hipotez, które wysuwa się coraz częściej dla obrony poglądu, że wszystkie grupy są takie same i że wszystkie wskazówki na istnienie różnic są dowodem zła.

 

False Hopes and Invisible Enemies

Quillette, 23 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jonny Anomaly

Badacz i wykładowca w Center for the Philosophy of Freedom na University of Arizona. Studiował historię i filozofię, zajmuje się problemami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk