Prawda

Wtorek, 6 maja 2025 - 21:45

« Poprzedni Następny »


Sprytne kruki odmawiają
współpracy z oszustami


Jerry A. Coyne 2015-11-11


W nowym artykule w “Nature Scientific Reports” Jorg Massen, Caroline Ritter i Thomas Bugnyar (wolny dostęp i pdf, odnośnik poniżej, przystępne streszczenie w IFL Science) pokazują coś jak dotąd nieznanego u ptaków: identyfikowanie oszustów i odmowę dalszej współpracy z nimi.

Artykuł zaczyna się od pożytecznego przeglądu badań nad zwierzętami, które współpracują z innymi (orki, myszołowiec towarzyski, szympans), zwierzętami, które czekają, by przybyło drugie i pomogło w wykonaniu wspólnego zadania (kapucynki, bonobo, słonie azjatyckie) i zwierzętami znanymi z wybierania partnerów, preferując takich, które w przeszłości były bardziej pomocne (szympansy i pstrągi koralowe [!]).


Ten rodzaj dyskryminacji niekooperujących partnerów nie był jednak opisany u ptaków. Obecnie już jest dzięki pomysłowemu eksperymentowi z krukami (Corvus corax), o których już wiadomo, że są niezmiernie bystre. Postawiono je w sytuacji, w której musiały współpracować, żeby dobrać się do pokarmu.  


Eksperyment pokazany jest poniżej: kruki umieszczone są w klatce, a po drugiej stronie siatki jest drewniana platforma z dwoma kawałkami sera. Przez kółka przymocowane do platformy przeciągnięte są sznurki i żeby przyciągnąć ser do klatki i dostać przysmak, dwa kruki muszą ciągnąć sznurki równocześnie; jeśli ciągnie tylko jeden, sznurek po prostu wysuwa się i ptaki pozostają bez jedzenia.


(Z artykułu): Rys. 1. Układ eksperymentu. Dwa ptaki muszą ciągnąć dwa końce sznurka równocześnie, żeby przesunąć platformę tak, by ją dosięgnąć. Jeśli ciągnie tylko jeden ptak, sznurek po prostu wysuwa się z metalowych kółek przymocowanych do platformy i platforma pozostaje w miejscu. Narysowane przez Nadję Kavcik-Graumann.
(Z artykułu): Rys. 1. Układ eksperymentu. Dwa ptaki muszą ciągnąć dwa końce sznurka równocześnie, żeby przesunąć platformę tak, by ją dosięgnąć. Jeśli ciągnie tylko jeden ptak, sznurek po prostu wysuwa się z metalowych kółek przymocowanych do platformy i platforma pozostaje w miejscu. Narysowane przez Nadję Kavcik-Graumann.

Wykonano dwa zestawy eksperymentów z w sumie dziewięcioma wychowanymi przez ludzi młodocianymi krukami. Pierwszym wnioskiem jest, że kruki nie potrafią samodzielnie wpaść na rozwiązanie zadania; to znaczy, nie potrafią spontanicznie zrozumieć, że muszą być dwa ptaki razem, by dobrać się do smakołyku. Wyciągnięto taki wniosek, ponieważ kruki nie czekały na przybycie partnera zanim zaczynały ciągnąć za sznurek. Jak piszą autorzy:  

W próbach kontrolnych w 243 z 288 prób samotnych (84,38%) osobniki ciągnęły sznurek, chociaż nie dawało to pozytywnych rezultatów. Również w 5 (z 288 prób; 1,73%) testach ptaki (tylko 2) czekały na pojawienie się partnera i potem współpracowały z powodzeniem. Te dane sugerują, że kruki nie rozumiały potrzeby posiadania partnera do wykonania zadania w tym eksperymencie.

A więc nie są AŻ TAK bystre!


Dwa eksperymenty dają jednak intrygujące wyniki:

  • Kruki z czasem nauczyły się, że wspólne ciągnięcie za sznurek pozwala przyciągnąć jedzenie. W pierwszym badaniu przy użyciu kruków w klatce, była spontaniczna kooperacja w 397 próbach z 600 i każdemu ptakowi udało się co najmniej 32 razy.
  • Z rozmaitych cech ptaków: ich wieku, ich rangi w hierarchii dominacji, płci, pokrewieństwa i “między osobniczej tolerancji” (odległości na jaką ptaki mogły tolerować obecność innego, kiedy oba ciągnęły każdy swój sznurek przywiązany do platformy z serem), jedynym czynnikiem prognostycznym kooperacji była między osobnicza tolerancja (IIT). Tutaj są dane, z lewym wykresem pokazującym korelację między IIT a udanym wspólnym ciągnięciem, kiedy testowano grupy ptaków, a po prawej stronie wykres z sytuacji, kiedy testowano tylko pary ptaków. Korelacja między IIT a wspólnym sukcesem jest istotna i pokazuje, że ptaki rozpoznają się wzajemnie, woląc kooperować z tymi, których obecność lepiej tolerują:


  • Eksperyment powtórzono ustawiając ptaki we wszystkich możliwych kombinacjach, poza krukami na szczycie hierarchii dominacji, które po prostu nie pozwalały żadnemu innemu krukowi zbliżyć się do sera. Ten eksperyment pokazał dwie rzeczy. Pierwsza, niektóre kruki oszukiwały w dwójkowej współpracy: po tym, jak oba przyciągnęły platformę z serem, jeden odpędzał drugiego i zjadał oba kawałki sera. To byli OSZUŚCI. Kiedy autorzy przeanalizowali wyniki, odkryli, że kruk był mniej skłonny do kooperacji w kolejnych próbach, jeśli padł ofiarą oszusta. Tutaj są wyniki:  

(a) Proporcja prób, w których dwa ptaki współpracowały z powodzeniem po poprzednich udanych próbach, w których podział był równy lub nierówny.
(a) Proporcja prób, w których dwa ptaki współpracowały z powodzeniem po poprzednich udanych próbach, w których podział był równy lub nierówny.

Jak widać, odsetek prób, w których dwa ptaki pracowały razem z powodzeniem, jest niższy, jeśli poprzednia próba dawała nierówny podział nagrody w porównaniu do prób, w których oba ptaki dostały ser (lewa kolumna w porównaniu do prawej). Był tu także efekt pokrewieństwa: krewni kooperowali istotnie częściej niż niespokrewnieni, ale wartość p nie jest imponująca (0.02) i efektu pokrewieństwa nie widziano w eksperymencie grupowym.

  • Końcowa analiza sprawdzała tezę, że przy takich wynikach oszuści, którzy zabrali  dwa kawałki sera, będą jeszcze bardziej skłonni współpracować następnym razem. Tego jednak nie stwierdzono: kruki, które były oszustami i dostały dwie nagrody w poprzedniej próbie, były równie skłonne do kooperacji jak te, które dostały tylko jedną nagrodę, co pokazuje poniższy wykres. Raz jeszcze stwierdzamy jednak, że kruk, który nie dostał sera, będzie mniej skłonny do kooperacji w przyszłości:


Proporcja prób, w których ptak ciągnął sznurek po otrzymaniu zero, jednej lub dwóch nagród w poprzedniej, udanej próbie współpracy.

  • Na koniec autorzy sprawdzali, czy oszuści stali się uczciwsi – to jest, pozwolili swoim partnerom na dostanie kawałka sera – w kolejnych próbach. Można by oczekiwać, że ponieważ kruki rozumieją, że zostały oszukane i nie współpracują potem z oszustem, oszuści muszą odzyskać dobre imię wśród swoich towarzyszy przez uczciwe działania. Jeśli bowiem zostajesz napiętnowany jako oszust, nikt nie będzie z tobą współpracował i dostaniesz w przyszłości mniej sera. Niestety, oszuści kontynuowali swój niecny proceder. Nie jestem pewien, czy jest to dla nich niekorzystne: w końcu, niektóre ptaki dają się oszukać do kooperacji z oszustem, nawet po tym, jak raz zostały oszukane, więc ogólnie oszukiwanie może być korzystne.  

W sumie, ten eksperyment pokazuje, że kruki potrafią rozpoznawać indywidualne ptaki, mają tendencję do współpracowania z tymi, których obecność łatwiej tolerują i potrafią rozpoznawać oszustów i unikać współpracy z nimi w przyszłości.


Jest to intrygujące, ale były to wychowane przez człowieka ptaki testowane w bardzo wyrafinowanej sytuacji eksperymentalnej, a więc znaczenie tego badania dla zachowania ptaków w naturze nie jest jasne. Jak współpracują kruki na wolności? Czy stada są na wpół permanentne, a więc ptaki mają szansę rozpoznawać i unikać oszustów? Czy stada obejmują krewnych? Być może istnieją już odpowiedzi na te pytania, ale musielibyście zapytać Bernda Heinricha.


O, zapomniałem: eksperyment pokazuje także, że kruki uwielbiają ser. Jest poważnym niedociągnięciem naukowym, że autorzy nie podali gatunku sera, jakiego używali.

 

h/t: Scott G.

________

Massen, J. G. M., C. Ritter, and T. Bugnyar. 2015. Tolerance and reward equity predict cooperation in ravens (Corvus corax). Nature Scientific Reports, 15021, doi:10.1038/srep15021

Canny corvids curb cooperation with cheaters

Why Evolution Is True, 28 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. ser arthur petryka 2016-01-09


Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk