Prawda

Niedziela, 20 maja 2018 - 15:45

« Poprzedni Następny »


Perkoz zausznik i jego pisklęta


Bruce Lyon 2017-08-10Mokradła, gdzie badaliśmy łyski amerykańskie w środkowej Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, pełne są wielu innych gatunków ptaków wodnych. Zagęszczenie ptaków jest tak wielkie, że mokradła robią niesłychanie ptasie i ożywione wrażenie. Pływające kryjówki, jakich używaliśmy do badania łysek, są także znakomite do obserwowania z bliska innych ptaków wodnych – marzenie fotografa. Dzisiaj opowiem o perkozach, które gniazdują na naszych mokradłach.


Perkozy zauszniki (Podiceps nigricollis) są wspaniałymi ptakami z żółtymi kępkami na uszach i jaskrawo czerwonymi oczyma. Ten gatunek jest także w Eurazji. Gniazdują w koloniach od dziesiątków do setek par i gniazda są często bardzo blisko siebie – w odległości 1-2 metrów. Zdjęcie poniżej pokazuje gniazdo w kolonii o niskim zagęszczeniu, gdzie ptaki rozprzestrzeniły się. Gniazdami są pływające platformy roślinności. Kiedy ptaki opuszczają gniazdo, ukrywają jaja przez przykrycie ich materiałem, z którego zbudowane jest gniazdo. Różowe kwiaty na zdjęciu to rdest ziemnowodny z rodziny rdestowatych (Polygonacea).

 

Kiedy jaja wykluwają się, cała rodzina perkozów opuszcza gniazdującą kolonię i pisklęta wożą się na grzbietach rodziców jak królewięta. Rodzina nie wraca na teren gniazdowania, ale wędruje po mokradłach. Pisklęta perkoza mają uderzający wzór upierzenia. Poza upierzeniem w paski pisklęta mają gołe łatki skóry, które potrafią szybko zmieniać kolor z jasnocielistego na jaskrawo czerwony. Nie jest jasna funkcja takiego typu upierzenia, ale u niektórych gatunków gołe łatki wydają się pełnić jakąś rolę zarówno przy żebraniu o pokarm, jak przy sygnalizowaniu problemów. Kiedy pisklęta są głodne, łatki są blade, a kiedy nie są głodne, są jaskrawo czerwone. Być może, łatki na skórze dostarczają uczciwego sygnału głodu pisklęcia, pozwalając rodzicom na ocenę, które z piskląt najbardziej potrzebuje żywności.    
  Poniżej: Na ogół jedno z rodziców szuka pokarmu i przynosi go do pływającej restauracji.Poniżej jest inny portret rodzica transportującego swoje pisklęta. Nie jest całkiem jasne, dlaczego perkozy (i inne ptaki, takie jak nury i niektóre łabędzie) wożą swoje pisklęta na grzbiecie. Piszę teraz notatkę na ten temat dla pisma naukowego. Wśród potencjalnych korzyści wożenia piskląt są: (1) trzymanie piskląt w cieple (pisklęta o małych ciałach traciłyby mnóstwo ciepła, gdyby pływały same); (2) bezpieczeństwo przed drapieżnikami (nasze mokradła nie mają ryb drapieżnych, ale wożenie piskląt na grzbiecie chroni je przed drapieżnymi ptakami) i (3) transportowanie piskląt może pozwolić rodzinie na przebywanie większych dystansów niż byłoby to możliwe w innym wypadku (chociaż kaczki nie wożą swoich piskląt, niektóre gatunki wydają się zdolne do podróżowania całkiem daleko – ale nie kaczki Jerry’ego!)Poniżej jest zachwycający perkoz rogaty (Podiceps auritus). Znalazłem jedną jedyną gniazdująca parę tych ptaków na miejscu, które badałem – w małym, izolowanym stawie. Perkozy rogate tym różnią się od perkozów zauszników, że są zaciekle terytorialne – tylko jedna para na małe mokradła.Tutaj jest małe mokradło, gdzie znalazłem perkozy rogacze.Poniżej jest inne zdjęcie perkoza rogacza.Ta para była zajęta budowaniem gniazda i mogłem to obserwować. Zbierały stare łodygi trzciny jako materiał budowlany i często płynęły pod wodą z tym materiałem. Perkozy są znakomitymi pływakami: napędzają się stopami i, podobnie jak łyski, ich stopy są płatkowe zamiast z błoną pławną. Stopy są umieszczone bardzo daleko z tyłu ciała, co jest wspaniałe do pływania, ale bardzo marne do chodzenia: te ptaki ledwie potrafią chodzić na lądzie i nawet dostanie się do gniazda wygląda na wysiłek.Perkozy rdzawoszyjne (Podiceps grisegena) także gniazdują na części naszych mokradeł (na zdjęciu poniżej). One także są terytorialne, więc nigdy nie mamy więcej niż jedną parę na mokradło. Ten gatunek jest także dużo większy niż dwa opisane powyżej.Peryskop do góry – główka w paski małego jeźdźca wysuwa się, żeby zobaczyć. Tata, już dojechaliśmy?


Na zdjęciu poniżej oboje rodzice wożą pisklęta, więc zgaduję, że mają chwilową przerwę w żerowaniu. Proszę zauważyć, że oboje mają to samo kolorowe upierzenie – ten wzór, a szczególnie perkozy, odegrał ważną rolę w wielkiej debacie biologii ewolucyjnej w latach 1930. Perkozy (i wiele innych ptaków) są ciekawe, bo mają nieefektowne upierzenie zimowe, ale na sezon godowy obie płci gubią pióra i przybierają barwną szatę. Julian Huxley, biolog ewolucyjny słynny ze swej roli w Nowoczesnej Syntezie Ewolucyjnej, badał zachowania godowe perkozów dwuczubych w Europie i doszedł do wniosku, że dobór płciowy przez wybór partnera nie może wyjaśnić wzorów zachowania godowego i upierzenia perkozów ani zresztą żadnego organizmu. Darwin zaproponował mechanizm doboru płciowego, który mógł wyjaśnić ozdoby zarówno samców, jak samic – wzajemny wybór partnera przez obie płci – ale następnie szybko wykluczył ten pomysł, ponieważ sądził, że samce są zbyt napalone, by kręcić nosem na partnerki. Okazało się, że Darwin był w błędzie i dobór płciowy przez wzajemny wybór partnera jest obecnie dobrze udokumentowany dla wielu ptaków. Ten mechanizm może wyjaśnić jaskrawe upierzenie perkozich samców i samic. Darwin mylił się w pomniejszej sprawie (wzajemny dobór płciowy), podczas gdy Huxley głęboko mylił się w kluczowej sprawie (dobór płciowy przez wybór partnera). Niemniej był on tak wpływową postacią, że pogląd Huxleya właściwie zdławił zainteresowanie doborem płciowym na dłuższy czas.Poniżej jedno z rodziców podaje żywność (sądzę, że jest to larwa ważki), podczas gdy drugie potrząsa larwą chruścika, żeby usunąć osłonkę ochronną z larwy (krople wody są z potrząsanej larwy chruścika). Larwy chruścika są preferowaną zdobyczą zarówno łysek, jak perkozów i łatwo zobaczyć, kiedy ptak znajduje taką larwę, bo muszą energicznie potrząsać nią, żeby ją wyjąć z osłonki, jaką dla siebie buduje.Poniżej jest larwa chruścika w zbudowanym przez siebie domu-osłonce (zdjęcie z Internetu).Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 4 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Zachowania godowe są czasem wspaniałym widowiskiem. Poniżej zaloty perkozów argentyńskich.  
Bruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk