Prawda

Piątek, 13 grudnia 2019 - 23:12

« Poprzedni Następny »


Zrobić więcej za mniej dla Haiti


Bjorn Lomborg 2017-08-11

Zdjęcie dziecka na Haiti ze strony internetowej organizacji Worship in Action

Zdjęcie dziecka na Haiti ze strony internetowej organizacji Worship in ActionJako gospodarz dużej populacji diaspory haitańskiej Kanada od dawna kieruje wiele pomocy oficjalnej i prywatnej na Haiti – najbiedniejszy kraj zachodniej półkuli ziemskiej. Niedawno jednak cofnęła się: w roku 2015 Haiti spadło z największego odbiorcy pomocy w r. 2010 na 16. miejsce.

Rząd kanadyjski zabrał się za badanie różnych sposobów lepszego wydawania pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla Haiti – przez obce rządy, filantropów lub samo Haiti, które ma roczny budżet w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Kanada sfinansowała projekt kierowany przez mój think tank, Copenhagen Consensus, do stworzenia danych o sposobach podniesienia zamożności i polepszenia sytuacji zdrowotnej.

 

Haiti ma wielkie potrzeby w każdej dziedzinie: problemy zdrowotne, włącznie z najwyższą na półkuli zachodniej śmiertelnością niemowląt, dzieci poniżej piątego roku życia i matek; drogi są marnie utrzymane; dostęp do edukacji jest niski, szczególnie dla dziewczynek i dzieci wiejskich.

 

Jest to jednak także kraj z wieloma możliwościami rozwoju. Haïti Priorise zamówiło 45 badań u ekonomistów na Haiti i za granicą, by zidentyfikowali jakie działania przyniosą największe efekty z każdego wydanego dolara. Badacze analizowali propozycje tak różne, jak powiązanie farmerów z międzynarodowym rynkiem węglowym, założenie systemów ostrzegania przed powodziami, rozszerzenie sieci pomocy prawnej, stworzenie polityki płatnych urlopów macierzyńskich, by wciągnąć więcej kobiet do legalnej siły roboczej, oraz uczenie małych dzieci w ich macierzystym języku kreolskim zamiast po francusku. Wszystkie te pomysły pochodziły od haitańskiego społeczeństwa obywatelskiego i od ekspertów.

Panel ekonomistów haitańskich i amerykański laureat Nagrody Nobla rozważyli wszystkie 85 konkretnych propozycji zanim skonstruowali listę priorytetów, którą przedstawili prezydentowi Jovenelowi Moïsemu.

 

Chodziło o to, żeby nie narzucać Haiti ani Kanadzie, jakie mają być priorytety. Badania jednak mogą dostarczyć inspiracji i cennych propozycji. Jeden temat, który wyłonił się na liście najwyższych priorytetów to propozycje, które wykorzystują, krótkie okno przed i po narodzeniu, kiedy można znacznie poprawić szanse rozwoju dziecka. Są to inwestycje zarówno krótko- jak i długoterminowe, z istnieniami uratowanymi natychmiast i polepszonym życiem na pokolenia.

 

Podniesienie stopnia immunizacji do 90 procent do roku 2020 dla dzieci poniżej roku życia, nie wymaga zastanawiania się; uratowałoby ponad 16 tysięcy istnień ludzkich w ciągu następnych pięciu lat, według badania haitańskiej ekonomistki, Magdine Flore Rozier Baldé. Kosztując 48 milionów dolarów przez pięć lat, dałoby korzyści w stosunku 17 dolarów za każdy wydany dolar.

 

Dostęp do edukacji w bardzo młodym wieku może tworzyć warunki dla sukcesu w wieku dorosłym. Długoterminowy eksperyment badawczy na Jamajce pokazuje, że pomaga to w rozwoju poznawczym dzieci, prowadząc je do nauczenia się więcej i w konsekwencji większej produktywności w życiu dorosłym, podnosząc zarobki o 35 procent. Badania ekonomisty edukacji, Atonu Rabbaniego pokazują, że na Haiti każdy dolar wydany na wczesną edukację dzieci zwraca społeczeństwu dobra wartości 14 dolarów. Poza podniesieniem przyszłych dochodów wczesna edukacja może obniżyć ryzyko uwięzienia za przestępstwo, jak również zredukować wpływ niedożywienia.

 

Panel poparł także inwestycję w redukowanie “ukrytej” plagi niedostatku śladowych czynników odżywczych. Stephen Vosti z University of California, Davis, i jego współautorzy zaproponowali dodanie żelaza i kwasu foliowego do mąki pszennej, kiedy jest mielona lub paczkowana. Wydanie około 6,6 miliona dolarów przez 10 lat, by wzbogacić 95 procent mąki pszennej, zapobiegłoby 140 zgonom rocznie z powodu defektów cewy nerwowej i ponad 250 tysiącom przypadków anemii. Tak to zaimponowało prezydentowi Haiti, że zobowiązał się zapewnić doprowadzenie do takiego wzbogacenia mąki.

 

Aby dzieci mogły dać sensowny wkład w Haiti, kiedy dorosną, kluczowe jest poprawienie warunków przedsiębiorczości. Wielu ludzi mówiło, że największą barierą ekonomiczną na Haiti jest brak niezawodnej elektryczności. Przeciętny Haitańczyk konsumuje zaledwie 39 kilowatogodzin w ciągu roku. Dla pokazania kontekstu: sąsiedzi Haiti w Republice Dominikańskiej zużywają około 40 razy więcej. Roczne zużycie elektryczności na Haiti jest takie samo jak to, co jest potrzebne do przeciętnej lodówki kanadyjskiej przez jeden miesiąc.

 

Na szczycie listy propozycji panelu była reforma dostawcy elektryczności, Electricité d’Haïti. Jest niewypłacalna i wymaga rocznych subsydiów w wysokości 250 milionów dolarów. Około 70 procent wyprodukowanej energii jest albo tracona, albo kradziona. Badacze, Juan Belt, Bahman Kashi i Jay Mackinnon z Limestone Analytics wyliczyli, że reforma kosztowałaby około 45 milionów dolarów. Proponują zmianę ram instytucjonalnych i regulacyjnych, zamianę w korporację i zreformowanie dostawcy oraz ustalenie odzwierciedlających koszty taryf. Jeśli to się powiedzie, drugi etap obejmowałby dostarczanie ograniczonych funduszy na dalszą poprawę usług dostawczych i wydajności finansowej. Wynikiem powinna być znaczna redukcja strat i bardziej niezawodna elektryczność. Każdy dolar dałby 22 dolary korzyści społecznych. 

 

Copenhagen Consensus pracuje razem z ministerstwami haitańskimi i z rządem, by realizować najlepsze rozwiązania. Zarówno Kanada, jak Haiti mogą teraz skupić się na rozwiązaniach, które przyniosą najwięcej dobra za każdy wydany dolar.

-----

Oto 10 rozwiązań dla Haiti najwyżej na liście priorytetów

 

 1. 1.      Reforma dostawcy elektryczności
  Ulepszenie ram prawnych, by stworzyć warunki dla autonomicznego, ponoszącego odpowiedzialność i wydajnego dostawcy elektryczności. W znaczący sposób zredukuje to straty doświadczane przez Electricité d’Haïti. Będzie to kosztować 45 milionów dolarów. Korzyści warte są 978 milionów dolarów.

  2. Wzbogacenie mąki śladowymi czynnikami odżywczymi
  Dodanie żelaza i kwasu foliowego do mąki pszennej podczas mielenia jej na Haiti. Wydanie 6,6 milionów dolarów, by wzbogacić 95 procent maki pszennej zapobiegnie rocznie 140 zgonom z powodu wad cewy nerwowej i ponad 250 tysiącom przypadków anemii. Korzyści warte są 157 milionów dolarów.   
   
  3. Stymulacja we wczesnym dzieciństwie
  Dostarczenie dwóch lat prowadzonej przez nauczycieli edukacji przed szkołą podstawową dla 516 tysięcy dzieci. Będzie to kosztować 139 milionów dolarów rocznie. Oznacza to wyższe zarobki dla tych dzieci, kiedy będą dorosłe. Korzyści warte są 2,3 miliarda dolarów.  

  4. Szkolenie ludzi w pierwszej pomocy
  Dostarczenie kilkudniowego szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy ochotnikom w całym kraju. Będzie to kosztować 1,6 miliona dolarów i uratuje życie 700 ludziom rocznie.  

  5. Immunizacja dzieci 0-1
  Zwiększenie zasięgu immunizacji do 90 procent do roku 2020. Będzie to kosztować 48 milionów dolarów przez pięć lat. Przez ten czas 864 tysiące dodatkowych dzieci zostanie zaszczepione i uratuje się życie 15 tysiącom dzieci. Korzyści warte są 642 miliony dolarów.  

  6. Zdrowie matki i noworodka
  Dostarczenie opieki zdrowotnej kobietom w ciąży i noworodkom. Osiągnięcie zasięgu 95 procent będzie kosztować 219 milionów dolarów. Zredukuje to zgony matek o 65 procent, ratując życie ponad 500 matkom i 3 tysiącom noworodków.  

  7. Dostęp do środków antykoncepcyjnych
  Rozszerzenie opieki zdrowotnej nad zdrowiem reprodukcyjnym, by zaspokoić w 100 procentach potrzeby będzie kosztowało 30 milionów dolarów rocznie, obniży śmiertelność dzieci poniżej 5 lat o 70 procent i da “dywidendy demograficzne”.

  8. Wykwalifikowana pomoc przy porodzie
  Zapewnienie, że wykwalifikowane położne dostarczają opieki przy normalnych porodach, włącznie z resuscytacją noworodków i czystymi praktykami poporodowymi. To zapobiegnie 1700 zgonom rocznie.  

  9. Rozszerzenie szerokiego pasma dla usług mobilnych
  Podniesienie zasięgu szerokiego pasma dla usług mobilnych do 50 procent przez pięć lat i zainstalowanie podmorskiego kabla do wsparcia wzmożonego ruchu będzie kosztowało 1,2 miliarda dolarów. Pobudzi to wzrost gospodarczy i da korzyści warte 13,6 miliarda dolarów.

  10. Elektroniczny system ceł portowych
  Komputeryzacja procedur w Port of Cap-Haitien, by obniżyć koszty usług portowych, co podniesie także wpływy z cła i zmniejszy szmugiel. Korzyści warte są ponad 100 milionów dolarów.  

 

A tighter aid budget in Haiti means Canada must domore with less

Globe and Mail, 28 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1041 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk