Prawda

Niedziela, 20 maja 2018 - 15:43

« Poprzedni Następny »


Zrobić więcej za mniej dla Haiti


Bjorn Lomborg 2017-08-11

Zdjęcie dziecka na Haiti ze strony internetowej organizacji Worship in Action

Zdjęcie dziecka na Haiti ze strony internetowej organizacji Worship in ActionJako gospodarz dużej populacji diaspory haitańskiej Kanada od dawna kieruje wiele pomocy oficjalnej i prywatnej na Haiti – najbiedniejszy kraj zachodniej półkuli ziemskiej. Niedawno jednak cofnęła się: w roku 2015 Haiti spadło z największego odbiorcy pomocy w r. 2010 na 16. miejsce.

Rząd kanadyjski zabrał się za badanie różnych sposobów lepszego wydawania pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla Haiti – przez obce rządy, filantropów lub samo Haiti, które ma roczny budżet w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Kanada sfinansowała projekt kierowany przez mój think tank, Copenhagen Consensus, do stworzenia danych o sposobach podniesienia zamożności i polepszenia sytuacji zdrowotnej.

 

Haiti ma wielkie potrzeby w każdej dziedzinie: problemy zdrowotne, włącznie z najwyższą na półkuli zachodniej śmiertelnością niemowląt, dzieci poniżej piątego roku życia i matek; drogi są marnie utrzymane; dostęp do edukacji jest niski, szczególnie dla dziewczynek i dzieci wiejskich.

 

Jest to jednak także kraj z wieloma możliwościami rozwoju. Haïti Priorise zamówiło 45 badań u ekonomistów na Haiti i za granicą, by zidentyfikowali jakie działania przyniosą największe efekty z każdego wydanego dolara. Badacze analizowali propozycje tak różne, jak powiązanie farmerów z międzynarodowym rynkiem węglowym, założenie systemów ostrzegania przed powodziami, rozszerzenie sieci pomocy prawnej, stworzenie polityki płatnych urlopów macierzyńskich, by wciągnąć więcej kobiet do legalnej siły roboczej, oraz uczenie małych dzieci w ich macierzystym języku kreolskim zamiast po francusku. Wszystkie te pomysły pochodziły od haitańskiego społeczeństwa obywatelskiego i od ekspertów.

Panel ekonomistów haitańskich i amerykański laureat Nagrody Nobla rozważyli wszystkie 85 konkretnych propozycji zanim skonstruowali listę priorytetów, którą przedstawili prezydentowi Jovenelowi Moïsemu.

 

Chodziło o to, żeby nie narzucać Haiti ani Kanadzie, jakie mają być priorytety. Badania jednak mogą dostarczyć inspiracji i cennych propozycji. Jeden temat, który wyłonił się na liście najwyższych priorytetów to propozycje, które wykorzystują, krótkie okno przed i po narodzeniu, kiedy można znacznie poprawić szanse rozwoju dziecka. Są to inwestycje zarówno krótko- jak i długoterminowe, z istnieniami uratowanymi natychmiast i polepszonym życiem na pokolenia.

 

Podniesienie stopnia immunizacji do 90 procent do roku 2020 dla dzieci poniżej roku życia, nie wymaga zastanawiania się; uratowałoby ponad 16 tysięcy istnień ludzkich w ciągu następnych pięciu lat, według badania haitańskiej ekonomistki, Magdine Flore Rozier Baldé. Kosztując 48 milionów dolarów przez pięć lat, dałoby korzyści w stosunku 17 dolarów za każdy wydany dolar.

 

Dostęp do edukacji w bardzo młodym wieku może tworzyć warunki dla sukcesu w wieku dorosłym. Długoterminowy eksperyment badawczy na Jamajce pokazuje, że pomaga to w rozwoju poznawczym dzieci, prowadząc je do nauczenia się więcej i w konsekwencji większej produktywności w życiu dorosłym, podnosząc zarobki o 35 procent. Badania ekonomisty edukacji, Atonu Rabbaniego pokazują, że na Haiti każdy dolar wydany na wczesną edukację dzieci zwraca społeczeństwu dobra wartości 14 dolarów. Poza podniesieniem przyszłych dochodów wczesna edukacja może obniżyć ryzyko uwięzienia za przestępstwo, jak również zredukować wpływ niedożywienia.

 

Panel poparł także inwestycję w redukowanie “ukrytej” plagi niedostatku śladowych czynników odżywczych. Stephen Vosti z University of California, Davis, i jego współautorzy zaproponowali dodanie żelaza i kwasu foliowego do mąki pszennej, kiedy jest mielona lub paczkowana. Wydanie około 6,6 miliona dolarów przez 10 lat, by wzbogacić 95 procent mąki pszennej, zapobiegłoby 140 zgonom rocznie z powodu defektów cewy nerwowej i ponad 250 tysiącom przypadków anemii. Tak to zaimponowało prezydentowi Haiti, że zobowiązał się zapewnić doprowadzenie do takiego wzbogacenia mąki.

 

Aby dzieci mogły dać sensowny wkład w Haiti, kiedy dorosną, kluczowe jest poprawienie warunków przedsiębiorczości. Wielu ludzi mówiło, że największą barierą ekonomiczną na Haiti jest brak niezawodnej elektryczności. Przeciętny Haitańczyk konsumuje zaledwie 39 kilowatogodzin w ciągu roku. Dla pokazania kontekstu: sąsiedzi Haiti w Republice Dominikańskiej zużywają około 40 razy więcej. Roczne zużycie elektryczności na Haiti jest takie samo jak to, co jest potrzebne do przeciętnej lodówki kanadyjskiej przez jeden miesiąc.

 

Na szczycie listy propozycji panelu była reforma dostawcy elektryczności, Electricité d’Haïti. Jest niewypłacalna i wymaga rocznych subsydiów w wysokości 250 milionów dolarów. Około 70 procent wyprodukowanej energii jest albo tracona, albo kradziona. Badacze, Juan Belt, Bahman Kashi i Jay Mackinnon z Limestone Analytics wyliczyli, że reforma kosztowałaby około 45 milionów dolarów. Proponują zmianę ram instytucjonalnych i regulacyjnych, zamianę w korporację i zreformowanie dostawcy oraz ustalenie odzwierciedlających koszty taryf. Jeśli to się powiedzie, drugi etap obejmowałby dostarczanie ograniczonych funduszy na dalszą poprawę usług dostawczych i wydajności finansowej. Wynikiem powinna być znaczna redukcja strat i bardziej niezawodna elektryczność. Każdy dolar dałby 22 dolary korzyści społecznych. 

 

Copenhagen Consensus pracuje razem z ministerstwami haitańskimi i z rządem, by realizować najlepsze rozwiązania. Zarówno Kanada, jak Haiti mogą teraz skupić się na rozwiązaniach, które przyniosą najwięcej dobra za każdy wydany dolar.

-----

Oto 10 rozwiązań dla Haiti najwyżej na liście priorytetów

 

 1. 1.      Reforma dostawcy elektryczności
  Ulepszenie ram prawnych, by stworzyć warunki dla autonomicznego, ponoszącego odpowiedzialność i wydajnego dostawcy elektryczności. W znaczący sposób zredukuje to straty doświadczane przez Electricité d’Haïti. Będzie to kosztować 45 milionów dolarów. Korzyści warte są 978 milionów dolarów.

  2. Wzbogacenie mąki śladowymi czynnikami odżywczymi
  Dodanie żelaza i kwasu foliowego do mąki pszennej podczas mielenia jej na Haiti. Wydanie 6,6 milionów dolarów, by wzbogacić 95 procent maki pszennej zapobiegnie rocznie 140 zgonom z powodu wad cewy nerwowej i ponad 250 tysiącom przypadków anemii. Korzyści warte są 157 milionów dolarów.   
   
  3. Stymulacja we wczesnym dzieciństwie
  Dostarczenie dwóch lat prowadzonej przez nauczycieli edukacji przed szkołą podstawową dla 516 tysięcy dzieci. Będzie to kosztować 139 milionów dolarów rocznie. Oznacza to wyższe zarobki dla tych dzieci, kiedy będą dorosłe. Korzyści warte są 2,3 miliarda dolarów.  

  4. Szkolenie ludzi w pierwszej pomocy
  Dostarczenie kilkudniowego szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy ochotnikom w całym kraju. Będzie to kosztować 1,6 miliona dolarów i uratuje życie 700 ludziom rocznie.  

  5. Immunizacja dzieci 0-1
  Zwiększenie zasięgu immunizacji do 90 procent do roku 2020. Będzie to kosztować 48 milionów dolarów przez pięć lat. Przez ten czas 864 tysiące dodatkowych dzieci zostanie zaszczepione i uratuje się życie 15 tysiącom dzieci. Korzyści warte są 642 miliony dolarów.  

  6. Zdrowie matki i noworodka
  Dostarczenie opieki zdrowotnej kobietom w ciąży i noworodkom. Osiągnięcie zasięgu 95 procent będzie kosztować 219 milionów dolarów. Zredukuje to zgony matek o 65 procent, ratując życie ponad 500 matkom i 3 tysiącom noworodków.  

  7. Dostęp do środków antykoncepcyjnych
  Rozszerzenie opieki zdrowotnej nad zdrowiem reprodukcyjnym, by zaspokoić w 100 procentach potrzeby będzie kosztowało 30 milionów dolarów rocznie, obniży śmiertelność dzieci poniżej 5 lat o 70 procent i da “dywidendy demograficzne”.

  8. Wykwalifikowana pomoc przy porodzie
  Zapewnienie, że wykwalifikowane położne dostarczają opieki przy normalnych porodach, włącznie z resuscytacją noworodków i czystymi praktykami poporodowymi. To zapobiegnie 1700 zgonom rocznie.  

  9. Rozszerzenie szerokiego pasma dla usług mobilnych
  Podniesienie zasięgu szerokiego pasma dla usług mobilnych do 50 procent przez pięć lat i zainstalowanie podmorskiego kabla do wsparcia wzmożonego ruchu będzie kosztowało 1,2 miliarda dolarów. Pobudzi to wzrost gospodarczy i da korzyści warte 13,6 miliarda dolarów.

  10. Elektroniczny system ceł portowych
  Komputeryzacja procedur w Port of Cap-Haitien, by obniżyć koszty usług portowych, co podniesie także wpływy z cła i zmniejszy szmugiel. Korzyści warte są ponad 100 milionów dolarów.  

 

A tighter aid budget in Haiti means Canada must domore with less

Globe and Mail, 28 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk