Prawda

Czwartek, 22 marca 2018 - 09:19

« Poprzedni Następny »


Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków


Jerry A. Coyne 2018-03-06


Debatowano o artystycznych zdolnościach neandertalczyków, ale nie znajdowano ich sztuki, choć ich “duchowość” sugerowały ślady ochry w miejscach pochówku. Sądzono albo, że ozdabiano żywe ciała, albo dekorowano je po śmierci w ramach jakiegoś rytuału. Ludzie chwycili się tego, pragnąc odkryć ślady religijności. (Ochra jest czerwonym pigmentem, zawierającym tlenek żelaza.)

Istnieją oczywiście słynne malowidła naskalne, jak cudowne zwierzęta w Lascaux, ale one zostały namalowane około 20 tysięcy lat temu. To było już po wymarciu Neandertalczyków i po tym jak „współczesny” H. sapiens skolonizował Europę około 40 tysięcy lat temu. (Uwaga: zawsze uważałem neandertalczyków za „podgatunek” H. sapiens, H. sapiens neanderthalensis, podczas gdy “współcześni” ludzie są H. sapiens sapiens. Nie trzeba mówić, że pewni antropolodzy nie zgadzają się, chociaż krzyżowanie się tych form, czego dowodem są neandertalskie geny w genomie współczesnych ludzi, czyni ich członkami tego samego biologicznego gatunku.)


Sądzi się, że neandertalczycy byli w Europie od około 250 tysięcy lat temu do około 40 tysięcy lat temu. Tak więc znalezienie w Hiszpanii malowideł naskalnych liczących 65 tysięcy lat, jak to udokumentowano w nowym artykule w „Science” autorstwa D. L. Hoffmanna i in. (odnośnik poniżej; pdf tutaj), nie tylko świadczy o artystycznym zacięciu neandertalczyków, ale jest najstarszym malowidłem naskalnym hominina. (Poprzedni rekord należał do odcisku dłoni w Indonezji i czerwonego kręgu w hiszpańskiej jaskini: oba datowane na około 40 tysięcy lat, a więc niemal z pewnością zrobione przez H. sapiens sapiens.)


Co więc znaleźli Hoffmann i in.? W badanych przez nich trzech hiszpańskich jaskiniach są czerwone odciski dłoni, abstrakcyjna sztuka składająca się z geometrycznych figur, jak również malunki zwierząt, takich jak jelenie i ptaki. Ponieważ wydaje się, że jaskinie były nieprzerwanie zamieszkałe przez ostatnich 100 tysięcy lat, bez datowania nie ma sposobu na ustalenie, który podgatunek tworzył które dzieła sztuki.  


Nowością w tej pracy jest jednak to, że autorom udało się datować sztukę dzięki datowaniu metodą uranowo-torową nacieków węglanowych tworzących się na malowidłach. Z tych węglanów składają się stalaktyty i stalagmity, a tworzą się, kiedy z kropli wody wytrąca się osad węglanu wapnia. Naciek na malowidle musiał utworzyć się po powstaniu malowidła.


Tutaj jest geometryczna figura z ochry z naciekiem, który datowano na minimalny wiek 64 800 lat. Nazywa się to “czerwonym drabinkowatym znakiem” (“przypominającym drabinę, szczególnie dlatego, że ma poprzeczne kreski, jak szczeble drabiny”), ale ja dostrzegam przypominającą człowieka figurę po prawej, choć to prawdopodobnie tylko moja wyobraźnia. Można dostrzec naciek na wierzchu czerwonego pigmentu. Co za wspaniałe znalezisko!


Fig. 1 Red scalariform sign, panel 78 in hall XI of La Pasiega gallery C. This panel features the La Trampa pictorial group (21). (Inset) Crust sampled and analyzed for a minimum age (64.8 ka), which constrains the age of the red line.
Fig. 1 Red scalariform sign, panel 78 in hall XI of La Pasiega gallery C. This panel features the La Trampa pictorial group (21). (Inset) Crust sampled and analyzed for a minimum age (64.8 ka), which constrains the age of the red line.

Tutaj jest odcisk dłoni niemal całkowicie zasłonięty przez węglan wapnia, ale ujawniony przez software (po prawej). Liczy między 45 300 a 48 700 lat, ale inne próbki wskazują na minimalny wiek 65 tysięcy lat.


Fig. 2. Hand stencil GS3b in Maltravieso cave (minimum age 66.7 ka). (Left) Original photo. The inset shows where the overlying carbonate was sampled for MAL 13. (Right) Same picture after application of the DStretch software (25) (correlation LRE 15%, auto contrast) to enhance color contrast. See (20) for details.
Fig. 2. Hand stencil GS3b in Maltravieso cave (minimum age 66.7 ka). (Left) Original photo. The inset shows where the overlying carbonate was sampled for MAL 13. (Right) Same picture after application of the DStretch software (25) (correlation LRE 15%, auto contrast) to enhance color contrast. See (20) for details.

Wreszcie, tutaj są “draperie naciekowe” (zasłony kalcytowe) które zawierają czerwony pigment (z pewnością ludzkiego pochodzenia) pokryty węglanem wapnia; wiek wynosi 65 500 lat.


Fig. 3 Speleothem curtain 8 in section II-A-3 in Ardales cave with red pigment, painted before at least 65.5 ka ago. (Left) Series of curtains with red paint on top, partially covered with later speleothem growth. The white rectangle outlines the area shown at right. (Right) Detail of curtain 8. The black square indicates where carbonate, overlying the red paint, was sampled for ARD 13. See (20) for details.
Fig. 3 Speleothem curtain 8 in section II-A-3 in Ardales cave with red pigment, painted before at least 65.5 ka ago. (Left) Series of curtains with red paint on top, partially covered with later speleothem growth. The white rectangle outlines the area shown at right. (Right) Detail of curtain 8. The black square indicates where carbonate, overlying the red paint, was sampled for ARD 13. See (20) for details.

Malowidła i znaki namalowane ochrą we wszystkich trzech jaskiniach są, jak mówią autorzy, spójne i przy wieku 64 800 lat “znacząco wyprzedzają przybycie ludzi współczesnych do Europy, które ocenia się na między 45 a 40 tysięcy lat temu”. Tak więc ta sztuka o 20 tysięcy lat wyprzedza przybycie “współczesnych” ludzi. (Po prostu nie znajdujemy pozostałości “współczesnego H. sapiens” w Hiszpanii w czasie, kiedy powstawały te malowidła.) Ponieważ jedynymi homininami w okolicy byli neandertalczycy, zakłada się, że oni stworzyli te malowidła – chyba że jest jeszcze jakiś nadal nie odkryty hominin, ale to wydaje się nieprawdopodobne.


A więc neandertalczycy mieli sztukę – choć nie figuratywną – na długo zanim powstały słynne malowidła naskalne we Francji. Pokazuje to, jak mówią autorzy, że neandertalczycy mieli źródło światła i planowanie, oba niezbędne do tworzenia odcisków dłoni. Autorzy piszą: “trudno widzieć je [malowidła] jako cokolwiek innego jak mające znaczenie symbole w mających znaczenie miejscach”. No cóż, jesteśmy stworzeniami szukającymi znaczenia, ale nie posuwałbym się zbyt daleko w tym rozumowaniu. Być może jest to neandertalski odpowiednik graffiti, bez żadnego znaczenia. (“Hej, Zog, patrz: zrobiłem odcisk ręki!”)


Nie jest prawdopodobne, że ten rodzaj sztuki był unikatowy dla tych trzech jaskiń, a więc, jak mówią Hoffman i in., z czasem powinniśmy znaleźć sztukę neandertalską w innych jaskiniach. I będzie ciekawe zobaczenie, czy ten podgatunek wynalazł sztukę figuratywną – pokazującą zwierzęta lub homininy – zanim H. sapiens sapiens przybyli do Europy, a neandertalczycy wymarli.

_______

Hoffmann, D. L., C. D. Standish, M. García-Diez, P. B. Pettitt, J. A. Milton, J. Zilhão, J. J. Alcolea-González, P. Cantalejo-Duarte, H. Collado, R. de Balbín, M. Lorblanchet, J. Ramos-Muñoz, G.-C. Weniger, and A. W. G. Pike. 2018. U-Th dating of carbonate crusts reveals Neandertal origin of Iberian cave art. Science 359:912-915.


The first Neanderthal cave art

Why Evolution Is True, 23 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk