Prawda

Sobota, 20 stycznia 2018 - 02:28

« Poprzedni Następny »


Czy kruki robią plany na przyszłość?


Jerry A. Coyne 2017-07-29


Odpowiedź na pytanie w tytule brzmi: “jak widać, robią to i to na poziomie małp człekokształtnych i czteroletnich dzieci”. Do takiego przynajmniej wniosku doszli Can Kabadayi i Mathias Osvath, autorzy nowego artykułu w “Science” na temat zachowania kruków w laboratorium (odnośnik i link poniżej; patrz także Perspective summary in Science  Markusa Boecklego i Nicky Clayton).

Kruki, jak większość krukowatych, są bardzo inteligentne. Wiadomo, że gromadzą żywność na później; wiedzą, kiedy inny kruk obserwuje ich podczas chowania żywności i w reakcji na to wyciągają ją i ukrywają w innym miejscu; śledzą kierunek wzroku innego kruka, który patrzy na swoją kryjówkę i potem okradają ją. Tego jednak nie uważa się za sytuacje, w których kruki planują na przyszłość, choć wydaje się to bardzo bliskie!


Kabadayi i Osvath nauczyli pięć kruków, wychowanych w niewoli, dwóch nowych umiejętności, nie stosowanych w naturze, a dotyczących używania narzędzia lub żetonu, za pomocą których można zdobyć żywność. Następnie sprawdzali, czy kruki pamiętają użycie tych przedmiotów dla zdobycia żywności po przerwie albo 15 minut, albo 17 godzin, sugerując, że kruki mogą wykombinować, jak zaplanować przyszłość. Ponadto autorzy pokazali, że kruki potrafią zrezygnować z kąska teraz, by dostać lepszy w przyszłości.


Pierwszy eksperyment dotyczył nauczenia kruków (które właściwie nauczyły się same) używać kamyka jako narzędzia do otwierania urządzenia zawierającego żywność. Dostały także inne „narzędzia”, które nie działały jak należy. Po nauczeniu się dostały urządzenie zawierające smakołyk, ale bez żadnych narzędzi, przypuszczalnie po to, żeby mogły zastanawiać się nad jego obecnością i myśleć.


Potem urządzenie usunięto i krukom dano cztery narzędzia, z których tylko jedno działało. Musiały wybrać narzędzie. Po 15 minutach z ponownie dostały urządzenie.


Badacze powtórzyli to, ale po dłuższej przerwie, trwającej 17 godzin.


W obu wypadkach kruki niemal niezmiennie wybierały właściwe narzędzie i “ukrywały” je do przyszłego użytku, by dobrać się do żywności.


W drugim eksperymencie kruk otrzymywał żeton, który mógł dać badaczowi w zamian za żywność. Kiedy już nauczyły się tego, eksperymentator „prosił” o żeton, kiedy ptak go nie miał; miało to na celu dostarczenie motywacji. Wreszcie podawano tacę, na której był żeton i trzy bezużyteczne przedmioty, których nie można było wymienić na żywność. (Właściwie, dostawały trzy identyczne tace, więc mogły wybrać i schować do trzech żetonów wymienialnych na żywność.)


Także tym razem albo po 15 minutach, albo po 17 godzinach eksperymentator przychodził, gotowy do wymiany. I także tym razem kruki wybierały właściwe żetony ponad 95% razy, nawet kiedy nie mogły być one użyte przez wiele godzin.


Na koniec eksperymentatorzy nadali eksperymentowi nowy charakter przez położenie na tacy obok narzędzi smakołyku – nie tak dobrego jak ten, który mogły dostać przez wymianę żetonu lub użycie narzędzia. Jeśli wybierały smakołyk z tacy, nie mogły dostać żetonu ani narzędzia, by otrzymać coś lepszego w przyszłości. W obu wypadkach (choć nie tak często, kiedy nie było „natychmiastowego” smakołyku) ptaki wybierały narzędzie lub żeton, ignorując smakołyk na tacy, 70% razy – i było tak niezależnie od tego, czy opóźnienie trwało 15 minut, czy 17 godzin. Sami zajrzyjcie do artykułu, gdzie są dane.


Autorzy sugerują, że mówi to coś istotniejszego o zdolności planowania na przyszłość przez kruki niż tylko zwykłe chowanie żywności i mogą mieć rację. Ukrywanie żywności i obserwowanie innych podczas ukrywania może być wyewoluowaną reakcją bez prawdziwego uczenia się, podczas gdy w tym wypadku kruki ewidentnie nauczyły się, że narzędzia i żetony są użyteczne do zdobywania żywności – nawet po niemal całym dniu. No cóż, z poprzednich eksperymentów wiemy, że potrafią uczyć się, ale czy to badanie pokazuje, że potrafią „planować na przyszłość”? Nie jestem pewien, bo pokazuje raczej, że kruki mają długą pamięć przy kojarzeniu bodźca i nagrody. Ale autorzy piszą, że nawet ten rodzaj długoterminowego kojarzenia widziano tylko u małp człekokształtnych:

To badanie sugeruje, że kruki podejmują decyzje na przyszłość poza obecnym kontekstem czuciowym i że potrafią ogólnie planować na równi z małpami człekokształtnymi. Jeśli idzie o narzędzia, włącznie z samokontrolą, kruki były co najmniej równie biegłe jak używające narzędzi małpy człekokształtne. W sytuacji wymiany kruki były lepsze niż orangutany, bonobo i szympansy [szczegółowe porównanie dostępne jest w (14).] Pierwsze próbne dokonania pokazują, że zachowania kruków nie były wynikiem powstania zwyczaju i że osiągają lepsze wyniki niż 4-letnie dzieci w porównywalnych sytuacjach.

Bardziej zaimponował mi fakt, że kruki potrafią zrezygnować ze smakołyku teraz w oczekiwaniu lepszego w przyszłości. Moim zdaniem pokazuje to, że te ptaki naprawdę potrafią przewidywać i planować przyszłe działania. A więc, jak najbardziej, jest to imponujące.


Prasa poświęciła wiele uwagi temu artykułowi, ponieważ jednak jest trudny do czytania (wszystkie dane są wciśnięte w dwie strony magazynu) ludzie musieli po prostu zaakceptować jego przesłanie. Ale sądzę, że szczegóły są fascynujące, - szczególnie odkrycie, że kruki potrafią odmówić zjedzenia smakołyku, jeśli to znaczy, że dostaną lepszy kąsek następnego dnia. To jest ptasia inteligencja!


Tutaj jest zdjęcie z Perspective, pokazujące inne mądre zachowania kruków:  (Z Perspective Boeckle i Clayton): Kruk używający narzędzia. W osobnym eksperymencie kruk, który brał udział w badaniu Kabadayi Osvatha, używa patyka, by z rury wyciągnąć żywność (pierwsze zdjęcie). Udaje jej się wepchnąć patyk w otwór (drugie zdjęcie), ale manipulowanie patykiem jest trudne. Wtedy wynajduje nowy sposób rozwiązania problemu: napełnia rurę kawałkami kory (trzecie zdjęcie) a potem szturcha korę aż wypadnie żywność.

____________

Kabadayi, C. and M. Osvath. 2017. Ravens parallel great apes in flexible planning for tool-use and bartering. Science 357-202-204.


Do ravens plan for the future

Why Evolution Is True, 18 lipca 2017
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 721 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk