Prawda

Wtorek, 19 marca 2024 - 05:01

« Poprzedni Następny »


Czy kruki robią plany na przyszłość?


Jerry A. Coyne 2017-07-29


Odpowiedź na pytanie w tytule brzmi: “jak widać, robią to i to na poziomie małp człekokształtnych i czteroletnich dzieci”. Do takiego przynajmniej wniosku doszli Can Kabadayi i Mathias Osvath, autorzy nowego artykułu w “Science” na temat zachowania kruków w laboratorium (odnośnik i link poniżej; patrz także Perspective summary in Science  Markusa Boecklego i Nicky Clayton).

Kruki, jak większość krukowatych, są bardzo inteligentne. Wiadomo, że gromadzą żywność na później; wiedzą, kiedy inny kruk obserwuje ich podczas chowania żywności i w reakcji na to wyciągają ją i ukrywają w innym miejscu; śledzą kierunek wzroku innego kruka, który patrzy na swoją kryjówkę i potem okradają ją. Tego jednak nie uważa się za sytuacje, w których kruki planują na przyszłość, choć wydaje się to bardzo bliskie!


Kabadayi i Osvath nauczyli pięć kruków, wychowanych w niewoli, dwóch nowych umiejętności, nie stosowanych w naturze, a dotyczących używania narzędzia lub żetonu, za pomocą których można zdobyć żywność. Następnie sprawdzali, czy kruki pamiętają użycie tych przedmiotów dla zdobycia żywności po przerwie albo 15 minut, albo 17 godzin, sugerując, że kruki mogą wykombinować, jak zaplanować przyszłość. Ponadto autorzy pokazali, że kruki potrafią zrezygnować z kąska teraz, by dostać lepszy w przyszłości.


Pierwszy eksperyment dotyczył nauczenia kruków (które właściwie nauczyły się same) używać kamyka jako narzędzia do otwierania urządzenia zawierającego żywność. Dostały także inne „narzędzia”, które nie działały jak należy. Po nauczeniu się dostały urządzenie zawierające smakołyk, ale bez żadnych narzędzi, przypuszczalnie po to, żeby mogły zastanawiać się nad jego obecnością i myśleć.


Potem urządzenie usunięto i krukom dano cztery narzędzia, z których tylko jedno działało. Musiały wybrać narzędzie. Po 15 minutach z ponownie dostały urządzenie.


Badacze powtórzyli to, ale po dłuższej przerwie, trwającej 17 godzin.


W obu wypadkach kruki niemal niezmiennie wybierały właściwe narzędzie i “ukrywały” je do przyszłego użytku, by dobrać się do żywności.


W drugim eksperymencie kruk otrzymywał żeton, który mógł dać badaczowi w zamian za żywność. Kiedy już nauczyły się tego, eksperymentator „prosił” o żeton, kiedy ptak go nie miał; miało to na celu dostarczenie motywacji. Wreszcie podawano tacę, na której był żeton i trzy bezużyteczne przedmioty, których nie można było wymienić na żywność. (Właściwie, dostawały trzy identyczne tace, więc mogły wybrać i schować do trzech żetonów wymienialnych na żywność.)


Także tym razem albo po 15 minutach, albo po 17 godzinach eksperymentator przychodził, gotowy do wymiany. I także tym razem kruki wybierały właściwe żetony ponad 95% razy, nawet kiedy nie mogły być one użyte przez wiele godzin.


Na koniec eksperymentatorzy nadali eksperymentowi nowy charakter przez położenie na tacy obok narzędzi smakołyku – nie tak dobrego jak ten, który mogły dostać przez wymianę żetonu lub użycie narzędzia. Jeśli wybierały smakołyk z tacy, nie mogły dostać żetonu ani narzędzia, by otrzymać coś lepszego w przyszłości. W obu wypadkach (choć nie tak często, kiedy nie było „natychmiastowego” smakołyku) ptaki wybierały narzędzie lub żeton, ignorując smakołyk na tacy, 70% razy – i było tak niezależnie od tego, czy opóźnienie trwało 15 minut, czy 17 godzin. Sami zajrzyjcie do artykułu, gdzie są dane.


Autorzy sugerują, że mówi to coś istotniejszego o zdolności planowania na przyszłość przez kruki niż tylko zwykłe chowanie żywności i mogą mieć rację. Ukrywanie żywności i obserwowanie innych podczas ukrywania może być wyewoluowaną reakcją bez prawdziwego uczenia się, podczas gdy w tym wypadku kruki ewidentnie nauczyły się, że narzędzia i żetony są użyteczne do zdobywania żywności – nawet po niemal całym dniu. No cóż, z poprzednich eksperymentów wiemy, że potrafią uczyć się, ale czy to badanie pokazuje, że potrafią „planować na przyszłość”? Nie jestem pewien, bo pokazuje raczej, że kruki mają długą pamięć przy kojarzeniu bodźca i nagrody. Ale autorzy piszą, że nawet ten rodzaj długoterminowego kojarzenia widziano tylko u małp człekokształtnych:

To badanie sugeruje, że kruki podejmują decyzje na przyszłość poza obecnym kontekstem czuciowym i że potrafią ogólnie planować na równi z małpami człekokształtnymi. Jeśli idzie o narzędzia, włącznie z samokontrolą, kruki były co najmniej równie biegłe jak używające narzędzi małpy człekokształtne. W sytuacji wymiany kruki były lepsze niż orangutany, bonobo i szympansy [szczegółowe porównanie dostępne jest w (14).] Pierwsze próbne dokonania pokazują, że zachowania kruków nie były wynikiem powstania zwyczaju i że osiągają lepsze wyniki niż 4-letnie dzieci w porównywalnych sytuacjach.

Bardziej zaimponował mi fakt, że kruki potrafią zrezygnować ze smakołyku teraz w oczekiwaniu lepszego w przyszłości. Moim zdaniem pokazuje to, że te ptaki naprawdę potrafią przewidywać i planować przyszłe działania. A więc, jak najbardziej, jest to imponujące.


Prasa poświęciła wiele uwagi temu artykułowi, ponieważ jednak jest trudny do czytania (wszystkie dane są wciśnięte w dwie strony magazynu) ludzie musieli po prostu zaakceptować jego przesłanie. Ale sądzę, że szczegóły są fascynujące, - szczególnie odkrycie, że kruki potrafią odmówić zjedzenia smakołyku, jeśli to znaczy, że dostaną lepszy kąsek następnego dnia. To jest ptasia inteligencja!


Tutaj jest zdjęcie z Perspective, pokazujące inne mądre zachowania kruków:  



(Z Perspective Boeckle i Clayton): Kruk używający narzędzia. W osobnym eksperymencie kruk, który brał udział w badaniu Kabadayi Osvatha, używa patyka, by z rury wyciągnąć żywność (pierwsze zdjęcie). Udaje jej się wepchnąć patyk w otwór (drugie zdjęcie), ale manipulowanie patykiem jest trudne. Wtedy wynajduje nowy sposób rozwiązania problemu: napełnia rurę kawałkami kory (trzecie zdjęcie) a potem szturcha korę aż wypadnie żywność.

____________

Kabadayi, C. and M. Osvath. 2017. Ravens parallel great apes in flexible planning for tool-use and bartering. Science 357-202-204.


Do ravens plan for the future

Why Evolution Is True, 18 lipca 2017
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1466 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk