Prawda

Niedziela, 20 maja 2018 - 15:40

« Poprzedni Następny »


Czy kruki robią plany na przyszłość?


Jerry A. Coyne 2017-07-29


Odpowiedź na pytanie w tytule brzmi: “jak widać, robią to i to na poziomie małp człekokształtnych i czteroletnich dzieci”. Do takiego przynajmniej wniosku doszli Can Kabadayi i Mathias Osvath, autorzy nowego artykułu w “Science” na temat zachowania kruków w laboratorium (odnośnik i link poniżej; patrz także Perspective summary in Science  Markusa Boecklego i Nicky Clayton).

Kruki, jak większość krukowatych, są bardzo inteligentne. Wiadomo, że gromadzą żywność na później; wiedzą, kiedy inny kruk obserwuje ich podczas chowania żywności i w reakcji na to wyciągają ją i ukrywają w innym miejscu; śledzą kierunek wzroku innego kruka, który patrzy na swoją kryjówkę i potem okradają ją. Tego jednak nie uważa się za sytuacje, w których kruki planują na przyszłość, choć wydaje się to bardzo bliskie!


Kabadayi i Osvath nauczyli pięć kruków, wychowanych w niewoli, dwóch nowych umiejętności, nie stosowanych w naturze, a dotyczących używania narzędzia lub żetonu, za pomocą których można zdobyć żywność. Następnie sprawdzali, czy kruki pamiętają użycie tych przedmiotów dla zdobycia żywności po przerwie albo 15 minut, albo 17 godzin, sugerując, że kruki mogą wykombinować, jak zaplanować przyszłość. Ponadto autorzy pokazali, że kruki potrafią zrezygnować z kąska teraz, by dostać lepszy w przyszłości.


Pierwszy eksperyment dotyczył nauczenia kruków (które właściwie nauczyły się same) używać kamyka jako narzędzia do otwierania urządzenia zawierającego żywność. Dostały także inne „narzędzia”, które nie działały jak należy. Po nauczeniu się dostały urządzenie zawierające smakołyk, ale bez żadnych narzędzi, przypuszczalnie po to, żeby mogły zastanawiać się nad jego obecnością i myśleć.


Potem urządzenie usunięto i krukom dano cztery narzędzia, z których tylko jedno działało. Musiały wybrać narzędzie. Po 15 minutach z ponownie dostały urządzenie.


Badacze powtórzyli to, ale po dłuższej przerwie, trwającej 17 godzin.


W obu wypadkach kruki niemal niezmiennie wybierały właściwe narzędzie i “ukrywały” je do przyszłego użytku, by dobrać się do żywności.


W drugim eksperymencie kruk otrzymywał żeton, który mógł dać badaczowi w zamian za żywność. Kiedy już nauczyły się tego, eksperymentator „prosił” o żeton, kiedy ptak go nie miał; miało to na celu dostarczenie motywacji. Wreszcie podawano tacę, na której był żeton i trzy bezużyteczne przedmioty, których nie można było wymienić na żywność. (Właściwie, dostawały trzy identyczne tace, więc mogły wybrać i schować do trzech żetonów wymienialnych na żywność.)


Także tym razem albo po 15 minutach, albo po 17 godzinach eksperymentator przychodził, gotowy do wymiany. I także tym razem kruki wybierały właściwe żetony ponad 95% razy, nawet kiedy nie mogły być one użyte przez wiele godzin.


Na koniec eksperymentatorzy nadali eksperymentowi nowy charakter przez położenie na tacy obok narzędzi smakołyku – nie tak dobrego jak ten, który mogły dostać przez wymianę żetonu lub użycie narzędzia. Jeśli wybierały smakołyk z tacy, nie mogły dostać żetonu ani narzędzia, by otrzymać coś lepszego w przyszłości. W obu wypadkach (choć nie tak często, kiedy nie było „natychmiastowego” smakołyku) ptaki wybierały narzędzie lub żeton, ignorując smakołyk na tacy, 70% razy – i było tak niezależnie od tego, czy opóźnienie trwało 15 minut, czy 17 godzin. Sami zajrzyjcie do artykułu, gdzie są dane.


Autorzy sugerują, że mówi to coś istotniejszego o zdolności planowania na przyszłość przez kruki niż tylko zwykłe chowanie żywności i mogą mieć rację. Ukrywanie żywności i obserwowanie innych podczas ukrywania może być wyewoluowaną reakcją bez prawdziwego uczenia się, podczas gdy w tym wypadku kruki ewidentnie nauczyły się, że narzędzia i żetony są użyteczne do zdobywania żywności – nawet po niemal całym dniu. No cóż, z poprzednich eksperymentów wiemy, że potrafią uczyć się, ale czy to badanie pokazuje, że potrafią „planować na przyszłość”? Nie jestem pewien, bo pokazuje raczej, że kruki mają długą pamięć przy kojarzeniu bodźca i nagrody. Ale autorzy piszą, że nawet ten rodzaj długoterminowego kojarzenia widziano tylko u małp człekokształtnych:

To badanie sugeruje, że kruki podejmują decyzje na przyszłość poza obecnym kontekstem czuciowym i że potrafią ogólnie planować na równi z małpami człekokształtnymi. Jeśli idzie o narzędzia, włącznie z samokontrolą, kruki były co najmniej równie biegłe jak używające narzędzi małpy człekokształtne. W sytuacji wymiany kruki były lepsze niż orangutany, bonobo i szympansy [szczegółowe porównanie dostępne jest w (14).] Pierwsze próbne dokonania pokazują, że zachowania kruków nie były wynikiem powstania zwyczaju i że osiągają lepsze wyniki niż 4-letnie dzieci w porównywalnych sytuacjach.

Bardziej zaimponował mi fakt, że kruki potrafią zrezygnować ze smakołyku teraz w oczekiwaniu lepszego w przyszłości. Moim zdaniem pokazuje to, że te ptaki naprawdę potrafią przewidywać i planować przyszłe działania. A więc, jak najbardziej, jest to imponujące.


Prasa poświęciła wiele uwagi temu artykułowi, ponieważ jednak jest trudny do czytania (wszystkie dane są wciśnięte w dwie strony magazynu) ludzie musieli po prostu zaakceptować jego przesłanie. Ale sądzę, że szczegóły są fascynujące, - szczególnie odkrycie, że kruki potrafią odmówić zjedzenia smakołyku, jeśli to znaczy, że dostaną lepszy kąsek następnego dnia. To jest ptasia inteligencja!


Tutaj jest zdjęcie z Perspective, pokazujące inne mądre zachowania kruków:  (Z Perspective Boeckle i Clayton): Kruk używający narzędzia. W osobnym eksperymencie kruk, który brał udział w badaniu Kabadayi Osvatha, używa patyka, by z rury wyciągnąć żywność (pierwsze zdjęcie). Udaje jej się wepchnąć patyk w otwór (drugie zdjęcie), ale manipulowanie patykiem jest trudne. Wtedy wynajduje nowy sposób rozwiązania problemu: napełnia rurę kawałkami kory (trzecie zdjęcie) a potem szturcha korę aż wypadnie żywność.

____________

Kabadayi, C. and M. Osvath. 2017. Ravens parallel great apes in flexible planning for tool-use and bartering. Science 357-202-204.


Do ravens plan for the future

Why Evolution Is True, 18 lipca 2017
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk