Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:30

« Poprzedni Następny »


Palestyńska wojna z historią


Bassam Tawil 2020-08-20

Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zaniepokojeni izraelskim planem zainstalowania windy dla niepełnosprawnych ludzi w Makpeli, grobowcu patriarchów w Hebronie, niż nagłym wzrostem palestyńskich przestępstw z użyciem przemocy.
Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zaniepokojeni izraelskim planem zainstalowania windy dla niepełnosprawnych ludzi w Makpeli, grobowcu patriarchów w Hebronie, niż nagłym wzrostem palestyńskich przestępstw z użyciem przemocy.

Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zaniepokojeni izraelskim planem zainstalowania windy dla niepełnosprawnych ludzi w Makpeli, grobowcu patriarchów w Hebronie, niż nagłym wzrostem palestyńskich przestępstw z użyciem przemocy.


Izraelski rząd niedawno zaaprobował zainstalowanie windy dla niepełnosprawnych w tym miejscu świętym. „Każdy człowiek, niezależnie od tego, czy jest, czy nie jest niepełnosprawny, powinien mieć możliwość odwiedzenia grobowca, który jest ważnym żydowskim dziedzictwem – powiedział były izraelski minister obrony, Naftali Bennett. – Grobowiec należy do nas po tym, jak Abraham kupił to miejsce za własne pieniądze 3800 lat temu”.


Tę liczącą 2000 lat strukturę zbudował król Herod Wielki wokół Jaskini Makpela, miejsca pochówku biblijnych ojców i matek założycieli. Miejsce, które jest podzielone na odrębne miejsca dla muzułmańskich i dla żydowskim modlitw, dostępne jest tylko przez wejście po stromych schodach.


Decyzję zainstalowania windy podjęto w reakcji na izraelską ustawę o “Równych prawach dla ludzi niepełnosprawnych”, która wymaga, by wszystkie miejsca publiczne były w pełni dostępne dla niepełnosprawnych.


Palestyńscy przywódcy jednak nie interesują się prawami ludzi niepełnosprawnych, szczególnie jeśli ci niepełnosprawni to Żydzi, którzy chcą modlić się w jednym ze swoich miejsc świętych. Palestyńscy przywódcy nadal zaprzeczają jakimkolwiek żydowskim związkom z tym miejscem świętym, twierdząc, że należy ono wyłącznie do muzułmanów. 


Minister Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki, potępił plan zainstalowania windy jako “zbrodnię wojenną” i „pogwałcenie prawa międzynarodowego”. Jego zdaniem umożliwienie żydowskim wiernym wchodzenie do miejsca świętego jest częścią izraelskiego spisku "zafałszowania palestyńskiej historii i dziedzictwa".  


Hanan Aszrawi, chrześcijanka, jedna z przywódczyń OWP, także udaje, że niepokoi się o islamskie miejsca święte. Aszrawi w oświadczeniu opublikowanym 25 lipca także potępiła projekt zainstalowania windy i oskarżyła Izrael o “kradzież palestyńskiej historii, miejsc świętych i prowokowanie uczuć muzułmanów”.


Aszrawi nie wydaje się martwić zmniejszającą się liczbą jej współwyznawców, chrześcijan, na Zachodnim Brzegu. Najwyraźniej nie słyszała o niedawnym sondażu opinii publicznej, który pokazywał, że chęć wyemigrowania z AP jest znacznie częściej deklarowana przez palestyńskich chrześcijan niż przez palestyńskich muzułmanów.  


Wynik sondażu pokazuje, że “bardzo duża część społeczności chrześcijan uważa, że muzułmanie nie chcą ich widzieć w kraju” i mówi o tym, że spotykają się z dyskryminacją przy staraniach o pracę i o usługi ze strony Autonomii Palestyńskiej.


Palestyńskie podżeganie przeciwko planowanej windzie zbiega się także z dramatycznym wzrostem przestępstw z użyciem przemocy oraz scenami anarchii i bezprawia na Zachodnim Brzegu. Ma miejsce w czasie, kiedy Palestyńczycy borykają się ze wzrostem liczby ludzi zarażonych COVID-19 i ekonomicznymi trudnościami wynikającymi z ograniczeń narzuconych przez palestyński rząd, by zapobiec szerzeniu się choroby.   


Zamiast zwołania nadzwyczajnego spotkania do przedyskutowania sposobów złagodzenia cierpień Palestyńczyków podczas pandemii, palestyńscy przywódcy są zajęci podżeganiem do przemocy przeciwko Izraelowi z powodu projektu instalacji windy dla niepełnosprawnych.


Zamiast podjąć poważne kroki, by rozbroić gangsterów i bojówkarzy przemierzających palestyńskie ulice, zabijających i terroryzujących Palestyńczyków, palestyńscy przywódcy żądają, by Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął dochodzenie w sprawie „zbrodni wojennych” Izraela, w tym za plan ułatwienia dostępu Żydom do modlenia się w miejscu, które jest święte dla Żydów.


W ostatnich dwóch tygodniach zamaskowani bandyci ponownie pojawili się na ulicach palestyńskich miast, rzucając otwarte wyzwanie Autonomii Palestyńskiej i jej siłom bezpieczeństwa. Palestyńscy przywódcy nie wydają się jednak niepokoić o bandytów, najprawdopodobniej dlatego, że często należą oni do rządzącej frakcji Fatahu prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbasa.


5 sierpnia dziesiątki uzbrojonych członków Fatahu wyległo na ulice Ramallah i jego bliźniaczego miasta, Al-Bireh, strzelając w powietrze z automatycznych karabinów i terroryzując mieszkańców. Protestowali przeciwko zastrzeleniu Chalila al-Szejka, brata wysokiego rangą funkcjonariusza Fatahu, Husseina al-Szejka, podczas "kłótni rodzinnej".


Dwa tygodnie temu mieszkańcy innego palestyńskiego miasta, Nablusu, przeżyli coś podobnego. Dziesiątki uzbrojonych członków Fatahu wyszło na ulice, by protestować przeciwko zabiciu jednego z ich dowódców przez palestyńskie siły bezpieczeństwa.


Oba incydenty wywołały szerokie protesty wśród Palestyńczyków, którzy skarżą się teraz na “anarchię i bezprawie”, i oskarżają swoich przywódców o zaniechanie zajęcia się rosnącą przestępczością i przemocą.


Palestyńskie organizacje praw człowieka także skarżą się na “chaos wynikający z łatwego dostępu do broni” i wzywają palestyńskich przywódców, by rozkazali siłom bezpieczeństwa konfiskowanie broni gangsterów i bojówkarzy. Abbas i inni przywódcy palestyńscy udają jednak nadal, że głównym problemem stojącym przed Palestyńczykami jest izraelska winda dla niepełnosprawnych.


Niektórzy Palestyńczycy sądzą, że najnowsza fala przestępstw z użyciem przemocy na Zachodnim Brzegu jest zwiastunem tego, co czeka Palestyńczyków w epoce po Abbasie. Obawiają się, że napięcia między palestyńskimi funkcjonariuszami, którzy widzą siebie jako naturalnych następców Abbasa, mogą przerodzić się w przemoc, biorąc pod uwagę fakt, że wielu z nich uzbroiło własnych zwolenników i prywatne bojówki.  


"Jest stan mobilizacji wśród wpływowych ludzi u władzy, którzy aspirują do przejęcia rządów po Abbasie, a każdy z nich ma własne siły i swój aparat [bezpieczeństwa]" - powiedział Atef Udwan, członek Palestyńskiej Rady Ustawodawczej z ramienia Hamasu.


"Spodziewamy się, że przemoc pogorszy się, bo sprawy nie są stabilne. Ci, którzy tworzą chaos bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, nie dbają o ojczyznę i ludzi; chcą osiągnąć osobiste cele i wpływy polityczne. Anarchia na Zachodnim Brzegu jest zbrodnią, której trzeba się przeciwstawić".


Przez zaniechanie zajęcia się troskami swojej ludności palestyńscy przywódcy raz jeszcze dowiedli, że ich głównym priorytetem jest zachowanie własnych stołków i zwekslowanie całej wściekłości ludzi w kierunku Izraela. 


Dla palestyńskich przywódców zaprzeczanie żydowskiej historii i dziedzictwu jest znacznie ważniejsze niż zwalczanie krajowej przestępczości.  


Kiedy Palestyńczycy tydzień za tygodniem grzebią ofiary przestępców, Abbas i jego oficjele idą krok za krokiem, by do reszty pogrzebać własną wiarygodność. Zwycięzcy? Wspierani przez Iran Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, którzy marzą o rozciągnięciu swojego panowania ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg. To marzenie, dzięki bezprawiu i idącemu po trupach reżimowi finansowanej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej, wydaje się bliższe zrealizowania niż kiedykolwiek.  


The Palestinian War on History

Gatestone Institute, 11 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil


Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 309 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk