Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 12:08

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem


Khaled Abu Toameh 2020-06-02

Żydzi i Arabowie podczas wspólnego posiłku iftar w Jerozolimie (Photo: Linda Gradstein/The Media Line)
Żydzi i Arabowie podczas wspólnego posiłku iftar w Jerozolimie (Photo: Linda Gradstein/The Media Line)

Nie jest tajemnicą, że wielu Palestyńczyków sprzeciwia się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem. Przez kilka ubiegłych lat ci Palestyńczycy prowadzili kampanie oczerniania każdego Palestyńczyka i Araba, którzy podobno zaangażowali się w normalizujące stosunki z Izraelem, szczególnie spotkania między dwiema stronami.  


Wydaje się jednak, że poprzeczka właśnie została obniżona. Niedawno wspólny posiłek z Izraelczykiem, a także oglądanie serialu telewizyjnego, który przedstawia Żydów w pozytywnym świetle, zaczęło stanowić pogardzana „normalizację” i jest uważane za przestępstwo i akt zdrady.  


W zeszłym tygodniu przywódcy żydowskich osadników zaprosili kilku Palestyńczyków do posiłku iftar, którym muzułmanie kończą dzień postu po zachodzie słońca w świętym miesiącu ramadan.  


Sceny muzułmanów i Żydów przy wspólnym posiłku są świetnym przykładem współistnienia i pokoju – ogrzewającym serce wydarzeniem, które promuje tolerancję i kładzie fundamenty pod rzeczywisty pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami.


Zamiast jednak powitać z zadowoleniem ten posiłek iftar, wielu Palestyńczyków wyraziło oburzenie z powodu tego spotkania i potępiło to jako akt zdrady.


Potępiaj
ą palestyńskich uczestników, nazywając ich „zdrajcami”. Kilku Palestyńczyków, którzy brali udział w posiłku iftar, przewidywało oburzenie i z góry poprosili, by ich nazwiska i zdjęcia nie zostały upublicznione. Innymi słowy, Palestyńczycy obawiają się o swoje życie, ponieważ popełnili „przestępstwo” zjedzenia posiłku z Izraelczykami.


Nazywając to wydarzenie „iftarem normalizacji” kilka palestyńskich witryn internetowych twierdziło, że Izraelczycy i Palestyńczycy, którzy razem jedli posiłek, „dyskutowali sposoby zakończenia palestyńskiego oporu i promowania kooperacji gospodarczej obu stron”.


”Opór” jest określeniem używanym przez Palestyńczyków do opisania terrorystycznych ataków na Izrael.


Ci, których gniewa ”iftar normalizacji”, faktycznie mówią: ”Jak jakikolwiek Palestyńczyk ośmiela się mówić o zatrzymaniu ataków terrorystycznych na Izrael”. Ponadto są gniewni, ponieważ Izraelczycy i Palestyńczycy mieli czelność rozmawiania o ”gospodarczej kooperacji” między obiema stronami.


Gospodarcza kooperacja nie służy agendzie terrorystów. Terroryści chcą, by Palestyńczycy żyli w skrajnej biedzie, żeby można było nadal obwiniać Izrael za ich udrękę. Bezrobotnych Palestyńczyków znacznie łatwiej zwerbować jako terrorystów niż Palestyńczyków, którzy są w stanie wyżywić swoje rodziny.


W zeszłym roku Palestyńczycy prowadzili podobną kampanię przeciwko innemu posiłkowi iftar, który zgromadził Żydów i muzułmanów w mieście Hebron na Zachodnim Brzegu. To wydarzenie także wywołało olbrzymią falę potępienia wśród Palestyńczyków, z wieloma wzywającymi do ukarania palestyńskich „zdrajców”, którzy ośmielili się przyjąć zaproszenie Żydów do wspólnego stołu.  


Palestyński Ośrodek Informacyjny, witryna internetowa stowarzyszona z Hamasem, pokazała karykaturę potępiającą posiłek z Żydami, na której palestyńskie niemowlę, ociekające krwią, leży na półmisku udekorowanym flagą izraelską.


W ciągu ostatnich kilku tygodni palestyńscy aktywiści przeciwko normalizacji stosunków prowadzili także kampanię przeciwko serialowi telewizyjnemu z Arabii Saudyjskiej, który przedstawia życie Żydów w Zatoce przed 1948 rokiem. Palestyńczycy są wściekli, ponieważ serial pod tytułem "Umm Haroun" ("Matka Aarona"), pokazuje dobre stosunki między Żydami a Arabami w jednym z państw Zatoki. Palestyńczycy twierdzą, że uczłowieczając Żydów serial ma na celu utorowanie drogi do normalizacji między państwami Zatoki a Izraelem.


Palestyńskie Stowarzyszenie Uczonych, ekstremistyczna grupa islamistyczna stowarzyszona z Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem, wydała orzeczenie zabraniające muzułmanom oglądania jakiegokolwiek programu telewizyjnego, który „ promuje normalizację z okupantem”. Według tej grupy, jest „religijnym obowiązkiem” muzułmanów bojkotowanie tych seriali, często nadawanych podczas ramadanu.


”Palestyńscy uczeni patrzą z podejrzliwością i dezaprobatą na te sztuki, które stały się platformą syjonistycznej propagandy finansowanej przez Arabów i muzułmanów - oznajmiła grupa. – Mówimy wyraźnie, że oglądanie tych kanałów jest zakazane przez prawo i bojkotowanie ich jest prawnym i religijnym obowiązkiem”.


Ta najnowsza kampania przeciwko posiłkowi iftar i przeciwko serialowi telewizyjnemu przychodzi w czasie, kiedy Palestyńczycy obchodzą 72. rocznicę „Dnia Nakby” (Dnia katastrofy), czyli ogłoszenia niepodległości Izraela w 1948 roku. Z okazji tej rocznicy rozmaite frakcje palestyńskie ponowiły swój zaciekły sprzeciw wobec jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem i ponownie przysięgły udaremnić plan prezydenta USA, Donalda Trumpa, pokoju na Bliskim Wschodzie, znany jako „Umowa Stulecia”.


Zwracając się do Arabii Saudyjskie i innych państw Zatoki, Hamas, wspierana przez Iran palestyńska grupa rządząca Strefa Gazy, powiedział:


"Kategorycznie odrzucamy wszelkie rodzaje normalizacji z okupantem. Normalizacja jest ciosem w plecy palestyńskiego ludu i pogwałceniem jego praw”.


W innym ostrzeżeniu do krajów arabskich przedstawiciel różnych frakcji palestyńskich powiedział:


"Nie jest dozwolone dla partii lub grupy angażowanie się w to [normalizację]. Ci, którzy popierają normalizację muszą zrozumieć, że Ameryka ich nie obroni i dlatego powinni przemyśleć swoje haniebne stanowisko”.


Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, który w ostatnich miesiącach jeździł między Katarem a Turcją, także wysłał grożący komunikat nie tylko do Palestyńczyków, ale także do Arabów. W zeszłym tygodniu Hanija oznajmił, że "normalizacja ze syjonistycznym wrogiem jest uważana za wielką zbrodnię i grzech, którego nie można wybaczyć”. Dodał, że normalizacja stosunków z Izraelem jest także uważana za „cios” i „zdradę” Palestyńczyków i wszystkich Arabów i muzułmanów. Wezwał do „praktycznych kroków, by uznać za niezgodne z prawem i zakazać wszystkie rodzaje normalizacji i nie dopuścić, by wróg infiltrował arabskie i islamskie stolice”.  


Palestyńska kampania przeciwko normalizacji jest obecnie skierowana na zastraszanie Arabów i muzułmanów, a nie tylko Palestyńczyków. Nic dziwnego więc, że stosunki miedzy Palestyńczykami a niektórymi krajami arabskimi, włącznie z Arabią Saudyjską, są ostatnio napięte.


Wielu Saudyjczyków, którzy są oburzeni na palestyńskie groźby i kampanie oszczerstw przeciwko ich krajowi za rzekome zbliżenie z Izraelem, odpowiedziało na platformach mediów społecznościowych, ostro potępiając Palestyńczyków. Sądzi się obecnie, że saudyjscy spece stoją za popularnym hashtagiem na Twitterze: "#Palestyńska_sprawa_nie_jest_moją_sprawą”.


Palestyńska kampania oszczerstw trwa, a towarzyszy jej milczenie międzynarodowej społeczności i mediów. Wydają się obojętni wobec dość zasadniczego pytania: jeśli Palestyńczyk lub muzułmanin nie może dzielić posiłku z Izraelczykiem lub oglądać sztuki telewizyjnej o życiu Żydów w kraju arabskim bez otrzymania etykietki przestępcy, to jak którykolwiek palestyński przywódca może ośmielić się podpisać porozumienie pokojowe z Izraelem? 


Palestinians: Eating with Jews is a Crime

Gatestone Institute, 22 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 303 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk