Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 15:32

« Poprzedni Następny »


Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu


Giulio Meotti 2020-05-20

Dr Li Wenliang, który zmarł na koronawirusa 7 lutego, otrzymał wcześniej od rządu naganę (wraz z siedmioma innymi lekarzami) za ostrzeżenie w grudniu o wybuchu epidemii. Został oskarżony o ”szerzenie fałszywych plotek” i „zakłócanie porządku publicznego” i za te odważne starania został zatrzymany i przesłuchiwany. Na zdjęciu: Li Wenliang na kilka dni przed śmiercią.
Dr Li Wenliang, który zmarł na koronawirusa 7 lutego, otrzymał wcześniej od rządu naganę (wraz z siedmioma innymi lekarzami) za ostrzeżenie w grudniu o wybuchu epidemii. Został oskarżony o ”szerzenie fałszywych plotek” i „zakłócanie porządku publicznego” i za te odważne starania został zatrzymany i przesłuchiwany. Na zdjęciu: Li Wenliang na kilka dni przed śmiercią.

Trzech chińskich działaczy internetowych zniknęło i prawdopodobnie zostali zatrzymani przez policję. Podobno zostali oskarżeni o zachowywanie artykułów, które usunęli chińscy cenzorzy Internetu. Chen Mei, Cai Wei i narzeczona Caia zaginęli 19 kwietnia.


Kilka dni wcześniej pekińska policja formalnie aresztowała emerytowanego profesora Chena Zhaozhi za "wywoływanie kłótni i prowokowanie kłopotów” swoimi wypowiedziami o pandemii. Ten były profesor pekińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii zamieścił on line komentarz, w którym między innymi napisał, że "zapalenie płuc z Wuhan nie jest chińskim wirusem, ale wirusem chińskiej partii komunistycznej”. Ponadto, Wang Quanzhang, chiński działacz na rzecz praw człowieka, który zakończył odsiadywanie czteroletniej kary więzienia za „działalność wywrotową przeciwko państwu”, natychmiast po wyjściu z więzienia został umieszczony w "kwarantannie", co znaczy, w areszcie.


To są tylko najnowsi dysydenci, niepokojący się sprawą wirusa z Wuhan, miejsca, gdzie zaczęła się pandemia COVID-19, ludzie którzy zniknęli. Ewidentnie „zwinięto” ich, ponieważ starali się dojść do prawdy i mówić o tym, co się zdarzyło, jak również o staraniach ukrycia prawdy przez chiński reżim.


Frances Eve, wicedyrektorka mieszczącej się w Hong Kongu grupy monitorującej o nazwie Obrońcy Chińskich Praw Człowieka, powiedziała:

"Każdemu, kto zniknął, grożą tortury – głównie w celu zmuszenia ich do przyznania, że ich działalność była przestępcza lub szkodliwa dla społeczeństwa. Wtedy, jak to widzieliśmy w poprzednich przypadkach, ci ludzie, którzy zniknęli, zostają przedstawiani publicznie i zmuszani do przyznania się w państwowej telewizji chińskiej”.  

Chiński dziennikarz, Li Zehua, pojawił się niedawno ponownie po zniknięciu dwa miesiące wcześniej podczas dochodzenia, jakie prowadził w sprawie tuszowania faktów o koronawirusie w Wuhan. Chiński reżim poskromił go i uciszył. W odróżnieniu od tonu jego reportaży z Wuhan nowe wideo Zehua pokazuje go, jak wychwala reżim, który go aresztował:

"Przez cały proces policjanci działali uprzejmie i zgodnie z prawem, zapewniając, że miałem odpoczynek i dobre pożywienie, naprawdę dbali o mnie, dostawałem trzy posiłki dziennie, czułem się bezpiecznie ze strażnikami i codziennie oglądałem wiadomości”.

Jego wideo pokazuje tragiczne konsekwencji chińskich represji.


Ton reportaży Zehua z Wuhan sprzed aresztowania był znacznie bardziej agresywny wobec władz:

"Nie chcę milczeć ani zamykać oczu i uszu. Nie jest tak, że nie mógłbym mieć miłego życia z żoną i dziećmi. Mogę. Robię to, ponieważ mam nadzieję, że wystąpi więcej młodych ludzi, tak jak ja”.

Ci chińscy dziennikarze wiedzą, że cena będzie straszliwa. Pekin właśnie skazał dziennikarza, Chena Jierena, na 15 lat więzienia za „oczernianie Chińskiej Partii Komunistycznej”, po czym państwowe media upubliczniły jego „przyznanie się”. Chiny, największe na świecie więzienie dla dziennikarzy, są teraz oskarżone o wkraczanie w „erę totalnej cenzury".


"Pacjentem zero" tych chińskich represji był dr Li Wenliang, okulista, który ujawnił COVID-19 i który zmarł z powodu wirusa w wieku 34 lat. Najpierw zatrzymała go policja w Wuhan za "szerzenie fałszywych plotek" i za mówienie prawdy. Zmuszono go do podpisania dokumentu, że "podał on line nieprawdziwą informację". „Kilka godzin po informacji w mediach państwowych o śmierci dra Li - napisali Lekarze na rzecz Praw Człowieka – oficjalni cenzorzy wymazali z chińskiego Internetu wszelkie wzmianki o jego śmierci, nie podając żadnego wyjaśnienia”.  


Lekarka z Wuhan, Ai Fen, kierowniczka oddziału nagłych wypadków Centralnego Szpitala w Wuhan, była jedną z „ujawniających, którzy podnieśli alarm o wirusie 30 grudnia 2019 roku. Ai Fen ”zniknęła” po skrytykowaniu cenzury w sprawie epidemii. „Gdybym wiedziała, co się zdarzy, nie dbałabym o konsekwencje. Mówiłabym o tym do każdego i wszędzie, gdzie tylko bym mogła” - powiedziała. Nie widziano jej od początku kwietnia.


Chen Qiushi, dziennikarza mediów społecznościowych, który donosił z Wuhan, także nie widziano od lutego. „Boję się, przed sobą mam wirusa, a za sobą chińskie organy porządku publicznego - powiedział Chen w wideo z 30 stycznia. – Ale nie tracę ducha, jak długo jestem żywy i w tym mieście, będę kontynuował moje raporty. Nie boję się śmierci. Dlaczego miałbym bać się ciebie, Partio Komunistyczna?”  


Sprzedawca ubrań w Wuhan, Fang Bin, popełnił przestępstwo doliczenia się „zbyt wielu” worków na zwłoki. "To jest za dużo, tak wielu zmarło” - powiedział Bin w 40-minutowym wideo o wybuchu epidemii wirusa. Potem on także zniknął. Bin filmował zwłoki piętrzące się w krematorium. Dwa miesiące później świat odkrył, że Chiny kłamały w sprawie ofiar w Wuhan. Bin miał rację i Pekin musiał podnieść oficjalną liczbę ofiar koronawirusa w Wuhan o 50 procent.  

Student uniwersytetu w Shandong, Zhang Wenbin, wezwał prezydenta Xi do ustąpienia. „Kiedy patrzę na odwagę, z jaką Hong Kong i Tajwan przeciwstawiają się Partii Komunistycznej, chcę, żeby usłyszano także mój głos - powiedział. - Wzywam wszystkich, by spojrzeli na prawdziwe barwy Partii Komunistycznej i stanęli razem, by obalić ten mur”. Potem Zhang Wenbin zniknął.


Potentat nieruchomości w Pekinie, Ren Zhiqiang, także zniknął po napisaniu eseju, w którym nazwał chińskiego prezydenta, Xi Jinpinga, „błaznem” i pisał, że atak Partii Komunistycznej na wolność słowa pogorszył epidemię.


Wang Fang, pochodząca z Wuhan, która zdobyła prestiżową chińską Nagrodę Literacką Lu Xun, jest nękana i dostaje groźby śmierci po opublikowaniu na Zachodzie pamiętnika o tym, co zdarzyło się w jej mieście rodzinnym. "W dobrych zawodach wystąpiłam, bieg ukończyłam, wiary ustrzegłam” - napisała Fang cytując Biblię. Wyjaśniła, że dzisiejsze Chiny przypominają jej Rewolucję Kulturalną, kiedy Mao Zedong narzucił na kraj fanatyzm i posłuszeństwo i kiedy dysydentów poniżano publicznie, zabijała ich tłuszcza lub zmuszano ich do popełniania samobójstwa na ulicach.


Przeciwko chińskiemu profesorowi prawa z Uniwersytetu Tsinghua, Xu Zhangrun, także prowadzone jest dochodzenie po opublikowaniu przez niego eseju, w którym protestował przeciwko represjom za kadencji prezydenta Xi. „Nie wiem, co zrobią następnie - powiedział Xu. – Psychicznie przygotowywałem się na to od długiego czasu. W najgorszym wypadku wyląduję w więzieniu”. Opublikował on także długi esej, w którym potępił Xi Jinpinga i Partię Komunistyczną. „Epidemia koronawirusa ujawniła zgniły trzon w chińskim zarządzaniu” -  napisał profesor Xu. Dodał, że obecny system chiński „ceni miernotę, opieszałość i płochliwość” i że problemy spowodowane przez funkcjonariuszy z Wuhan, którzy ukrywali wczesne oznaki wirusa, „zainfekowały każdą prowincję i zgnilizna dochodzi do Pekinu”.  


Przyjaciele mówią, że od opublikowania tych uwag, społecznościowe konto profesora Xu zostało zawieszone, jego nazwisko wymazane z Weibo, chińskiej platformy blogerskiej, a teraz jedynie artykuły z oficjalnych stron internetowych pokazują się w największej wyszukiwarce kraju, Baidu.


Znany chiński obrońca praw człowieka, Xu Zhiyong, który wzywał Xi Jinpinga do rezygnacji z urzędu, mówiąc również "Nie jesteś wystarczająco bystry", także został aresztowany.


Działacz na rzecz demokracji, Ren Ziyuan, został administracyjnie internowany za krytykowanie rządowego zarządzania epidemią, poinformował Freedom House. Ponadto Tan Zuoren, działacz mediów społecznościowych i były więzień polityczny, był wielokrotnie odwiedzany przez policję i zamrożono jego konto na platformie mediów społecznościowych WeChat. Były profesor Guo Quan, po opublikowaniu artykułu o wybuchu epidemii, także został aresztowany za „podżeganie do obalenia władzy państwowej”.


Ci nieustraszeni dysydenci pokazali, jak krucha, bezmyślna i niebezpieczna jest budowla chińskiego reżimu. Chińska Partia Komunistyczna „jest największym i najpoważniejszym ze wszystkich wirusów” - powiedział niewidomy działacz i dysydent, Chen Guangcheng, obecnie na emigracji w USA. „Pora uznać zagrożenie, jakie Chińska Partia Komunistyczna stanowi dla ludzkości. CPK dławi i manipuluje informacją, by wzmocnić swoją władzę, niezależnie od ofiar z ludzkiego życia”. A także, jak widać, niezależnie od ofiar na świecie.  


W otwartym liście parlamentarzystów, akademików, działaczy i przywódców politycznych czytamy:

"Jako międzynarodowa grupa publicznych postaci, analityków polityki bezpieczeństwa i obserwatorów Chin, solidaryzujemy się z odważnymi i moralnymi obywatelami chińskimi, włącznie z Xu Zhangrun, Ai Fen, Li Wenliang, Ren Zhiqiang, Chen Qiushi, Fang Bin, Li Zehua, Xu Zhiyong i Zhang Wenbin, by wymienić tylko kilku spośród prawdziwych bohaterów i męczenników, którzy ryzykują swoje życie i wolność na rzecz wolnych i otwartych Chin”.

List podpisali, między innymi: Judith Abitan, dyrektorka wykonawcza Raoul Wallenberg Centre for Human Rights; Lord Alton z brytyjskiej Izby Lordów; francuski historyk Jean-Pierre Cabestan z Hong Kong Baptist University; Irwin Cotler, emerytowany profesor prawa z McGill University i były minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny Kanady; i Giulio Terzi di Sant'Agata, były minister spraw zagranicznych Włoch.


Kiedy wielu ludzi na Zachodzie myślało, że Związek Radziecki jest rajem, potrzeba było tylko garstki bohaterów za Żelazną Kurtyną, by powiedzieć nam o gułagach, tajnej policji, głodzie, represjach – krótko mówiąc, pokazać nam, że ten raj jest piekłem. Wśród tych bohaterów był czeski pisarz Václav Havel, fizyk jądrowy Andrej Sacharow i pisarz Alexander Sołżenicyn w Związku Radzieckim; i fizyk Robert Havemann w Niemczech Wschodnich, by wymienić tylko kilku. Zapłacili za to aresztowaniami, wygnaniem, więzieniem, a także życiem, jak czeski filozof Jan Patočka, który zmarł po przesłuchaniu.


Także dzisiaj, jeśli wiemy coś o Chinach, zawdzięczamy to znikającym bohaterom Chin. Wybraliśmy, co jest straszne, porzucenie ich. Bardzo niewielu na bardzo wolnym Zachodzie domaga się od chińskiego rządu, by ci wspaniali mężczyźni i kobiety zostali uwolnieni. Zachód drogo zapłaci za tę uległość i przyzwolenie.


University of Queensland w Australii, która ma bliskie związki z Chinami, próbuje przeprowadzić dyscyplinarne postępowanie, włącznie z możliwym wydalenie ze studiów, studenta, Drew Pavlou, za jego krytykę Pekinu. Czy już gramy w grę Pekinu represji wobec inaczej myślących?


Mówi się
, że Bloomberg News cenzuruje artykuły, które mogą rozgniewać Chiny i ujawnić osobisty majątek Xi. Unia Europejska niedawno złagodziła krytykę Chin w raporcie na temat dezinformacji o pandemii. Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych, Josep Borrell, przyznał, że Chiny "naciskały" na Brukselę.


"Jesteśmy niemal wytępieni - powiedział Liu Hu, dziennikarz internowany od blisko roku za badanie skorumpowanych polityków. – Nie pozostał nikt do ujawniania prawdy”.


Wygląda na to, że wolna myśl jest wyżej ceniona wśród odważnych dysydentów Chin niż w wielu miejscach na Zachodzie.


Aby sparafrazować Leona Trockiego: Mogą was nie interesować Chiny, ale Chiny interesują się wami.

 

Coronavirus: China’s Disappeared Heroes and the Silence of the West

Gatestone Institute, 17 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk